E bukura,cfare eshte per ju?

Landi78

Forumium maestatis
Cf eshte e bukura? :D E bukura eshte relative. Psh El@ ben ne foto sikur eshte goce e bukur. per shume mund te jete e bukur sepse e mendojne se mund te behet seks me te. Per mua kjo bukuri nuk ka vlere sepse trupi nje konstrukt ka ne cdo lloj bukurie ose jo:) Syte shikojne te bukur ate cka mendja deshiron. Mendja mund te deshiroje seks ose vlera shpirterore. :D Pra shembulli marre pak me siper (mbi bukurine e El@) ka dy variante ne dy mendje te ndryshme. Nga nje mendje qe kerkon vetem seks ajo mund te jete bukuria maksimale, ndersa nga nje qe kerkon gjera me vlera karakteriale, El@, duke pare foton, mund ti duket nje femer teper e rendomte. :D Nuk eshte njesoj bota dhe ata qe jetojne ne të. Diversiteti eshte bukuria e botes:D
 

Hektor12

Locus omnem
NJE DIALOG:

Sokrati: Gjerat e bukura, a nuk jane te bukura per shkak te Bukurise?
Ippia: Po, per shkak te Bukurise.
Sokrati: Te Bukurise, e cila eshte dicka e vertete..
Ippia: Shume e vertete. Nuk shikoj ku egzston veshtirsia.
Sokrati: Atehere me thuaj c’fare eshte Bukuria ?
Ippia: Me pak fjale me pyet c’fare eshte e Bukur..!!!
Sokrati: Jo pra, Ippia, po te pyes c’fare eshte Bukuria ?
Ippia: Po ketu nuk ka asnje ndryshim.. !!??

Fjala e bukur eshte nje etikete e ngjitur ne shume gjera, nje etikete, e cila nuk eshte despotike, sepse ne gjithcka egziston nje njohje e perbashket, si psh.. menyra se si na zgjon nje ndjenje, nje mallengjim etj..

Marre diku ne mirekuptim me autorin ... dhe jo duke fol me perjashtime ... apo me emra te pervetshem ...
 

Hektor12

Locus omnem
E bukur eshte ajo qe rrezaton dhe qe te terheq ne caste dhe mendime te kendshme ku te mund te ndihesh mire. E bukur eshte ajo qe te kenaq shpirtin dhe qe i afrohet te persosures. Mund te rrezatoje miresi, hijeshi, sharm, brishtesi, butesi, delikatese, finese,elegance, harmoni, tundim, etj etj.

Kur flasim per nje njeri te bukur, gjeja e pare qe na shkon ne mend eshte fiziku. Por, te gjithe e dime qe nuk mjafton vetem kaq. Ka shume komponente te tjere qe e bejne njeriun te bukur. Per mua, njeri i bukur eshte ai qe e ka shpirtin te bukur dhe te mbushur plot me miresi dhe dashuri. Ai qe ka intelekt dhe edukaten e kulturen e duhur (nuk flas ketu qe duhet me doemos te kete mbaruar fakultete) per te ndertuar marrdhenie te shendosha me te tjeret.
Por, bukuria eshte nje koncept sa personal aq edhe subjektiv. Ngjyra e kuqe qe mua me duket e bukur, per dike tjeter mund te jete nder me te shemtuarat.
etj etj
 

Hektor12

Locus omnem
Bukuria eshte motra e madhe e dashurise. Eshte me e madhe pasi plaket me shpejt se dashuria.
Nese doni te shihni te bukuren, duhet te shikoni me syte e shpirtit pasi si dashuria edhe bukuria nuk kenaqin trupin por shpirtin.
Bukuria eshte vrasese, dashuria sheron cdo plage. Sic do te shprehej nje poet shqiptar nga Kosova:
"Vashat e bukura i vret bukuria e vet!"
 

Hektor12

Locus omnem
Per mendimin tim e bukur eshte diçka qe sipas parametrave tane, sipas pelqimit, sipas ndjenjes qe shkakton brenda nesh, cilesohet e bukur. Por ne te njejten kohe kjo gje nuk mund te jete e bukur per dike tjeter, i cili ka vendosur parametra te tjere per te bukuren, pra ajo nuk eshte absolute.
Nga ana tjeter bukuria ka njefare ndryshimi. Ne thelb ajo permban absolutizmin, dmth shoqerohet gjithmone sensi i bukurise. Psh kush mund te thote se natyra nuk ka bukuri. Besoj se askush, por çdokush ka masen e tij per te vleresuar te bukuren e diçkaje (pak, mjaft, apo, teper).
Hmm, duken pak si lodra fjalesh...
 

Hektor12

Locus omnem
Perfundimisht per mua ...:

Asgje nuk behet e bukur nga deshira jone... nese ajo vete ne thelb nuk eshte e tille ...
 

Hektor12

Locus omnem
Ceshte bukuria? Bukuria eshte nje iluzion i mendjes, eshte shume relative dhe ndryshon nga nje person ne nje tjeter.Cfare une mund te konsideroj te bukur, dikush tjeter mund ta cilesoje si te shemtuar. bukuria eshte relative, prandaj edhe cfare cilesohej e bukur vite me perpara nuk cilesohet e bukur sot....bukuria ka shume aspekte. nuk fokusohet vetem ne pamjen fizike te nje personi. eshte me e thelle se aq. bukuria fizike mund te te kape syrin per momentin e pare, por duhet dicka me shume se ajo qe te mbaje interesin tend....dicka me e thelle, dicka ne personalitetin e nje personi.
 

Balahk

Locus omnem
E bukur eshte ajo qe rrezaton dhe qe te terheq ne caste dhe mendime te kendshme ku te mund te ndihesh mire. E bukur eshte ajo qe te kenaq shpirtin dhe qe i afrohet te persosures. Mund te rrezatoje miresi, hijeshi, sharm, brishtesi, butesi, delikatese, finese,elegance, harmoni, tundim, etj etj.

Kur flasim per nje njeri te bukur, gjeja e pare qe na shkon ne mend eshte fiziku. Por, te gjithe e dime qe nuk mjafton vetem kaq. Ka shume komponente te tjere qe e bejne njeriun te bukur. Per mua, njeri i bukur eshte ai qe e ka shpirtin te bukur dhe te mbushur plot me miresi dhe dashuri. Ai qe ka intelekt dhe edukaten e kulturen e duhur (nuk flas ketu qe duhet me doemos te kete mbaruar fakultete) per te ndertuar marrdhenie te shendosha me te tjeret.
Por, bukuria eshte nje koncept sa personal aq edhe subjektiv. Ngjyra e kuqe qe mua me duket e bukur, per dike tjeter mund te jete nder me te shemtuarat.
etj etj
E ke mbyt shoku.ne menyre apsolute ndaje te njejtin mendim me ju :)
 

Mystique

Larg
Anëtar i Shtabit
Cf eshte e bukura? :D E bukura eshte relative. Psh El@ ben ne foto sikur eshte goce e bukur. per shume mund te jete e bukur sepse e mendojne se mund te behet seks me te. Per mua kjo bukuri nuk ka vlere sepse trupi nje konstrukt ka ne cdo lloj bukurie ose jo:) Syte shikojne te bukur ate cka mendja deshiron. Mendja mund te deshiroje seks ose vlera shpirterore. :D Pra shembulli marre pak me siper (mbi bukurine e El@) ka dy variante ne dy mendje te ndryshme. Nga nje mendje qe kerkon vetem seks ajo mund te jete bukuria maksimale, ndersa nga nje qe kerkon gjera me vlera karakteriale, El@, duke pare foton, mund ti duket nje femer teper e rendomte. :D Nuk eshte njesoj bota dhe ata qe jetojne ne të. Diversiteti eshte bukuria e botes:D
Kush je ti qe mund te flasesh rreth meje? aq me pake te me maresh per shembull rreth temes ...se si mund te dukem , se si bej etj... ???
Eshte ber per tu habitur se si merni guximin edhe flisni per persona qe nuk e keni idene se si jane
 
Last edited:

Landi78

Forumium maestatis
Kush je ti qe mund te flasesh rreth meje? aq me pake te me paresh per shembull rreth temes ...se si mund te dukem , se si bej etj... ???
Eshte ber per tu habitur se si merni guximin edhe flisni per persona qe nuk e keni idene se si jane
nje shembull ishte dhe nuk te shajti kush. Duke te te pare foton ka disa mendime te ndryshme. duhet te te behet qefi qe te mora ty per shembull
 

Hektor12

Locus omnem
E bukura cte shtoj e dhashe ate qe mendoja dhe interneti me ndohmoi paksa ... ua le te tjereve rradhen ...
 

scadarsko

Locus omnem
Kur neve na pelqen nje cilesi tek nje person dhe na duket i bukur,kjo nuk do te thote se ai ose ajo eshte i e bukur plotesisht por ka nje bukuri fizike.Ne fakt bukuria eshte teresia e aftesive te njeriut qe na jep neve(te gjitheve) kenaqesi shqiperterore dhe intelektuale.Gjithashtu 3 tiparet dalluese te te bukures jane masa,drejtpeshimi dhe harmonia.Qe nje send apo dukuri te jet i e bukur duhet te permbushe disa tipare dhe jane te pafundme si per shembull une po them disa:E bukura eshte ajo qe
1-ka nje forme te persosur ne organizimin e saj
2-nxit imagjinaten
3-te frymeson
4-te jep kenaqesi intelektuale
5-shkakton nje emocion te vecante etj...
Tani cfare eshte per ju e bukura?
Nuk eshte vetem prezenca humane bukuri..... E bukur eshte dhe nje flutur, apo nje bébé panda. E bukura eshte deshira qe ti ndez, shijon dhe provon.
 
Top