Embelsirat

vlera

Primus registratum
Re: Embelsirat

Fillimisht postuar nga *HELEN OF TROY:
[qb] femna e mblidhena i dite neve ketu dhe ja fusim me trigona e tolluma :lol:

Izzy - do zbulojme plot gjera along the journey /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb][/QUOT


he mi ejani se tollumbat do ua gatuaj une, a keto trigonat se kam haber cfare jane
hahahhahahha mos eshte embesire nga sinusat e coninusat e trigono-metrise :lol: :lol:
 

bob

Primus registratum
Re: Embelsirat

kur e pyeten njerin se ca embelsire pelqente me shume ai tha:

"pak kadaif,po patet mundsi"dhe i shkoi goja lang

kishte pa komshien kur po lahej /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Hellena

Primus registratum
Re: Embelsirat

Tiramisu dhe Krem Karamel ... oh dhe akullore me luleshtrydhe dhe cheesecake ...yum yum
 

Adile

Primus registratum
Re: Embelsirat

Kemi ndonje embelsire tipike shqiptare ne?

edhe kush di si gatuhet se du me bo nji gje shqiptare te embel po I no idea /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/booki.gif /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_doh.gif
 

hiram

Primus registratum
Re: Embelsirat

cfar embelsire te thate apo me sherbet ose sherup
/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/confused.gif
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Embelsirat

Provova te beja nje kek me karrota mbreme dhe doli shume i mire. Kjo eshte receta:

380gr miell-- 100gr gjalpe/margarine-- 100gr bajame/arra te grira-- 300gr karrota te grira-- 3 kokrra veze-- 3 luge gjelle sheqer--sode buke.

Ne nje tas te thelle perzihet mielli,soda,sheqeri,vezet dhe gjalpi icili duhet te jete i bute(ne temp. ambienti).Rrihen derisa te behet masa homogjene dhe pastaj duke vazhduar perzierjen i hidhen bajamet e grira dhe karrotat e grira. Pastaj hidhet ne tave(te lyer me pak gjalpe dhe pak miell qe te mos kete ngjitje)dhe futet ne furre ne 175-180 grade per 40 minuta.

une e bera ne nje tave te vogel ne fakt(te 24-25 cm diametri).Nqs doni ta beni me temadhe normalisht do shtoni masat e perberesve.
 

hiram

Primus registratum
Re: Embelsirat

Provoni kekun biskot me bajame.
ja receta>
miell 440g,sheqer 170g,mjalt 165g,gjalp 50g,veze 2 kok,
sod buke 5g,uje 65g,bajame 250g dhe te verdha vezesh 2 kok.

bajamet pastrohen dhe ndahen ne dy pjes
me te bukurat zgjidhen dhe lihen per zbukurim
te tjerat piqen deri sa marrin ngjyr kafe te celet
bluhen holle dhe hidhen ne fillim te zenies se brumit
brumi zihet si per biskotat e zakonshme
hapet ne pete 10-15 mm dhe vendoset ne tepsi te lyer
me gjalp.
nga sip. fshihet mielli dhe lyhet me te verdhat e vezeve
dhe zbukurohen me bajame
piqeni ne temp.190-200 grade.
 

hiram

Primus registratum
Re: Embelsirat

Biskota Caji.
ja receta
miell 630g,sheqer 280g,gjalp 200g,veze 2kok,sod buke 4g,arra 30g.

Mielli i situr perzihet me soden dhe vendoset ne tavoline,
hapet nje grope ne mes ku hidhet gjalpi i perzier me sheqerin dhe vezet.
pasi perzihen te gjitha hidhet uje dhe zihet menjeher brumi
Brumi hapet ne pete me trashsi 4-5 mm dhe pritet ne forma te
ndryshme biskotash te cilat vendosen ne tepsi te lyer me yndyr
dhe te sperkatura me uje
siper faqja e biskotes lyhet me te verdhe vezesh dhe sperkatet
me arra te grira holle
piqen ne temp.220 grade per 8-10 min.
 

aristokratja

Forumium praecox
Re: Embelsirat

Kam ngrene nje embelsire para nja dy ditesh te bere ne shtepi, qe te shkrihej ne goje... Njam njam. Sheqerpare e kishte emrin, dhe nuk e di me te thene te drejten prejardhjen e ketij emri, por do e kerkoj.
 

hiram

Primus registratum
Re: Embelsirat

Ne pergjithsi te gjitha embelsirat me sherbet
e kane prejardhjen nga vendet e lindjes
kryesisht nga turqia.
 

ylli i mengjesit

Primus registratum
Re: Embelsirat

Embelsire ''Love'' e ftohte

250 gr xhelatine(me arome luleshtrydheje,qershie ose sipas deshires)
1 kg uje
1.5 kg qumesht
3-4 pako puding te bardhe
1 filxhan caji sheqer
1 pako biskota

Ne fillim e tret xhelatinen ne uje te nxehte dhe e le te ftohet.E fut ne frigorifer deri sa te arrije nje mase te trashe .Nuk duhet lene me shume se pastaj nuk merr formen qe do duam ne.Ne qumeshtin qe eshte duke u zier shtojme sheqerin dhe e trazojme mire.Hedhim dhe pluhurin e pudingut dhe e trazojme deri sa na behet nje mase e trashe.Ne nje tas vendos pak qumesht te ftohte qe sherben per te futur biskotat sa per tu lagur.Keshtu,marim biskotat e lagura ne fillim me qumeshtin e ftohte dhe i shtrojme ne nje tepsi ,siper hedhim nje mase te pudingut ,pastaj perseri nje shtrese biskota dhe nje mase puding siper saj.Mund ta bejme me tre ose dy shtresa.Ne fund i hedhim xhelatinen siper dhe e futim ne frigorifer.Atje ajo mpikset dhe mund te serviret dhe me pak shirup siper.
 
V

Violet

Guest
Re: Embelsirat

te pergjerohem me jep adresen se vdiqa nepsit sapo lexova,mu me kish shku menja per haxhimakulle,ose sheqerpare e paska vu ema receten,po une do ju sjell petullat me kos nese me gjen kush shandetline embelsiren qe behet me mjalte.
 

mirdita

Papirus rex
Embelsirat

Embelsire me Molle

Masat:
3 kokrra veze
4-5 kokrra molle
1 gote uji sheqer
3 1/2 gota miell
4-5 luge gjelle arra te shtypura
1 maje luge kafeje sode
pak vanilje

Per shurupin: 3 gota uje, 3 gota sheqer.

Ne nje ene rreh vezet me sheqerin derisa te tretet sheqeri, hillen mollat e grira ne rende, arrat e grira edhe mielli ku kemi hellur me perpara soden. E perzien lehte, derisa te behet brumi i shkrifte. E hellim ne tave te lyer me yndyre dhe e pjekim ne furre. Pasi piqet, e ndajme ne copa ne forme rrombi, edhe i hellim shurupin edhe pak kanelle siper.
E kam provu qet Embelsir shum e mir esht :)
 
A

adrian petro

Guest
Re: Embelsirat

te pergjerohem me jep adresen se vdiqa nepsit sapo lexova,mu me kish shku menja per haxhimakulle,ose sheqerpare e paska vu ema receten,po une do ju sjell petullat me kos nese me gjen kush shandetline embelsiren qe behet me mjalte.
 

mirdita

Papirus rex
Torta:pjeshka
1-Mrgarin apo gjalp
1-got te qajit lëng
1-vezë
1-gote sheqer
1-peciv
1-vanill
1-qese keksa te bluar
1/2 pako kakao
1/2 pako kokos
Shkrihet margarina apo gjalpa e perzijm me lengun dhe sheqerin pastaj i shtohen te gjitha perbersit e tjer.Masa vendoset ne frigorifer per ngrirje.Pas shkrirjes me masen formojm topa te vegjel sipas deshires u fusim arra ne mes, dhe siper u hedhim kokos
Ju beftë mirë :)
 
Top