Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

bel-ami

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

a ka mundsi te na postoni poezine Toshkeza te Ervinit nese e dispononi?
Do jua dija per nder,flm
 

Dajaku

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Moj Ema lule vajze sa bukur qe mi shkrun ato vargje te marte e mira se m'u vute dhe ne endrat e mija tani.

Me thone shoket hajd'me ne
te mbledhim lule n'gjallishte
jo i thash, trendafilen qe du une
nuk e ka asnje lulishte.

Trendafile moj e lule bukur
qe ke name mbi shoqe shume
njemije vjet behar te beje
ti me s'gjen me birbil si une.

:tipsy: :tipsy: :tipsy:
 

Zani

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Dajak car po thu kshu mer plak....
Keto mendimet e tua i ka patur nje poet pers shume vjet perpara,Sadiu ia thoshin llagapin.Trendafilishtja...

Ema ose ju te tjeret,
kam kohe qe kerkoj nje poezi te ervinit-Lekura jote bronz!E di ndonjeri nga ju?
ciao
zani
 

McByrek

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

------------------------------
...mund te them qe ervini ka poezi te lezecme, mbase vertete me mire se shume te tjere qe botojne edhe pse nuk kane talent... PO te jesh me i mire i te keqinjve nuk domethene qe je i mrekullueshem. [/QB]
Te kesh poezi "te lezecme"... Bah, ky eshte percaktimi me prozaik qe kam degjuar nga ata qe mund t'i behen nje poeti. Personalisht e njoh Ervin Hatibin. Me pare e kam njohur vetem permes poezive. Edhe pse per momentin ndodhet nen valiumin e fanatizmit fetar (si celularet qe ndodhen per momentin jashte sherbimit /pf/images/graemlins/wink.gif ), ai mbetet nder te vetmit shqiptare "mall eksporti" qe disponojme he per he. Eshte nga ata qe nuk te lene ne balte, qe je i sigurt se mund ta vesh ne cdo kompeticion poetik me poete te kalibrit boteror dhe te te zbardhe faqen.
Trishtimi i vetem mbetet fakti qe ai nuk shkruan me vargje. Sic me ka thene, tani ai aplikon nje forme te re letersie universale e cila ka te beje me hedhjen e paperpunuar te mendimit ne leter ashtu sic ai vjen ne tru, i zhveshur nga edukata, barriera gjuhesore e pse jo edhe nga metafora. Natyrisht, nuk boton asgje, por ka dhene shenja ringjalljeje pak muaj me pare kur rifilloi te aktivizohet pjeserisht me debatet publike ne median e shkruar.
 

Ema

Goddes
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

I nderuar McByrek!
Nuk kuptova valiumin e fanatizmit fetar.
Une mendoj se njeriu nuk ka nevoje te zgjedhe midis te qenurit mall eksporti apo te besoje.
Ervini ka lene shume,ato poezi mjaftojne per ta vleruar si me te madhin e me te shkelqyeshmin e te rinjve.
Te isha ne vendin tend(qe edhe e njihke perosnalisht) nuk do jepja kollaj kesi gjykimesh.
Jeta eshte e tij edhe ben c'te doje!
Me respekt,Ema!
 

Dajaku

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Kto vjersha mi Ema u bojshin ke kursi i letersise ne 8-vjecare.
Ndoshta mund te jene me te bukurat e shkruara tani se nuk e rrun njeri me shkrujt ma. Kush e din?
Po me kto qe po na nxjerr po ma ul rrespektin qe pata per ty.

Gjej ca te bukura!!!!! :tipsy: :tipsy: :tipsy:
 

Ema

Goddes
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Tani qe t'ka hik rrrrespekti per mu,nuk do m'zeje gjumi notes! :sleep:
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Ema---> jo mi jo se nuk e ka seriozisht ai, por eshte pak si natyre e veshtire dhe i pelqe me bo cik "sherr".

Dajaku---> Amon mer burre lexoi ato PM-te qe te coj dhe mos na shaj mo. /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Dajaku

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Nji ashtu du me t'pa se sa vuna ne une fotografin tate ke koka krevatit nuk po m'zen ma gjumi notes ne muve.
C'ho kjo hata e madhe qi na zuni kshu?
:confused: :confused: :confused:

--------------------------------------

Gjinkalla gjithe diten kercene e kendone kengen e saje te vjeter dhe nuk qendrone kurre ne nje vend, por fute hundet ne c'do pleh.
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

O Dajaku--->Ti do me fusesh ne dhe mua.... /pf/images/graemlins/frown.gif
 

qershia

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Fillimisht postuar nga Dajaku:
[qb] Nji ashtu du me t'pa se sa vuna ne une fotografin tate ke koka krevatit nuk po m'zen ma gjumi notes ne muve.
C'ho kjo hata e madhe qi na zuni kshu?
:confused: :confused: :confused:

--------------------------------------

[/qb]
qyqa lol ti do e kesh bo katallog aty me ton gocat...amon re cere qe ky taksirat kshu, epo nuk thojn kot te ardht ka mos e pric...a thu eshte shenje kjamati...???
 

Dajaku

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Qershia me gjithe kto fare gocash mi e dashur une jam bo me lujt mensh fare. I kam vesh muret me fotografite e forumit, e pa m'u rrotullu kaptina nja 30 here nuk m'ze hic gjumi notes.
Pse cere kujto ti s'ho apokalipsi ky mre?

-------------------------------------------

Mundohem per te kuptuar njerezit, se sa per t'i kenaqur eshte veshtire.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

Ema

Goddes
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Tema ishte per Ervin hatibin gjoja... :smash: :smash:
 

Zani

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

paskeni qen me gjith men popull kot.nje poezi te ervinit s'te gjeni dot.kapuni per flokesh pra
 

Guest
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

R.I.P.
ervin hatibi

me vjen shume keq por kjo teme duket se ka dhene shpirt. ne kete forum s'ka fryme te re krijuesish.
ne kete forum mbizoteron mendjemadhesia dhe ... naiviteti.

LIBIDO -
 

ezhderha

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

me me fale per injorancen, po a ka ndonji vellim te ketij ervinit, kisha dashte me i hedhe nji sy. u bana kurioz.

kam lexu disa shkrime(jo poezi, pervec ketyne ne AF) te tijat ne revista e gazeta dhe me asht duke interesant, jo si keto gazetaret bombastike...
 

olti

Neo
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Nuk e di si mund te quhet gjeni dikush qe shkruan poezi?!! Mund te thuhet ' i madh', 'shume i mire' etj si keto, por gjeni!!!! Mgjth mu' e vetmja gje qe me kujton ky (pasi nuk jam nga ata qe lexoj poezi) jane debatet e mrekullueshme me Mustafa Nanon.
 

TheLaw

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Gjeniu mund te jete poet mund te jete edhe kepucar. Gjeniu nuk ka ndonje llagap te percaktuar. Besomeni nese e njihne Ervinin personalisht do e kuptonit qe gjenialiteti i tij eshte shume larg korrnizave te poezise. Nese do i hidhni nje sy temes eshte : Ervin Hatibi gjeniu dhe poeti. Apo jo Ema /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Guest
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Nje prej gjerave ... e konsideroj me te rendesishme, ... do te deshiroja te arrija po te kthehem perseri ne shqiperi, eshte te takoj Ervin Hatibin, dhe ... te kem mundesi te flasim rreth poezise, ne terresi. Shoket e mi, ... ndodhen ne Tirane, me kane paralajmeruar ... eshte nje enderr utopike kjo e imja, sepse truri i tij eshte "helmuar" prej fese islame, aq shume sa eshte veshtire, te dallosh te Ervini, ate Ervinin e dikurshem ate poetin, apo ate gjeniun./ Por ... kjo s'do te thote ... une do te heq dore prej enderres sime. (ndoshta sepse edhe si natyre jam disi kokeforte!)
 

Guest
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Hyrje e shkruar nga E. Hatibi rreth librit "Antologji" me poezi te Blake, Ginsberg dhe Morrison.


Sa here lexoj Poezite I shtrire ne shtratin e dhomes, (pasi ky eshte I vetmi pozicion I leximeve te mija) me qellon te perjetoj ndijime te mrekullueshme, qe ne shtrat, s’kam mundur t’I provoj kurre ne menyra te tjera. Ketu nuk ka cudi. Ka vetem poezi. Jam pjese e asaj qe lezoj.

Keto dite, mbi carcafet e vapes isha me poezite e perkthyera nga Genci, neper ca flete te pastra, ku nje tjeter lexues para meje kishte shenuar me laps titujt e poezive qe I pelqenin. Nga disa prej tyre, por edhe nga shume te tjera te pashenuara me laps, provova ato, te lartat, dridhjet e verteta prej njeriu qe aq rralle e me rralle ma justifikojne jeten.

Une nuk e di mire c’eshte e c’nuk eshte poezia, por di t’a gjej per shpirtin tim, dhe di fort qarte se cdo te ndodhte kur ajo te me mungoje.

Duke I lexuar, mendova vertet se zgjedhja e mire e ketyre perkthimeve te Gencit do te bente nje liber te mire. Mendova bile, dhe shume shpesh me ngjet, mendova se si valle ia bejne njerezia pa keto poezi apo pa ndonje poezi tjeter. Nuk eshe fjala per biblioteken me rimeso arre te vjedhur, apo per dashnoren qe kerkon qiqra ne hell, por vertet se si ia bejne njerezit, qeniet me te dobeta te qiellit, pa poezi?

Kerkoje o njeri absoluten e ekstazen ne kete Bibel Pirate, ku Ginsberg, Morrison and Blake jane rraportet e atit, birit e shpirtit te shenjte! Gjeje o njeri I thjeshte e I vogel ate qe nuk e deshe ne kete liber te lire, e mbase thjesht nisur nga Rock’n’Rolli I Jim Morrisonit te radios, perfundon edhe ti gabimisht ne dyert mishngrenese te POEZISE.

P.S Falenderoj Gencin dhe Zotin. Ervin Hatibi

Treshja e zgjedhur perfaqeson nje pjese te shpirtit poetik Anglo-Amerikan te cilin e cmoj per “kerkimet” ne abiset e thella te shpirtit, kufive mes fenomeneve e dimensioneve dhe te perjetimit te vibracioneve ne hapesirat e ndricuara nga drita e yjeve. Te ndodhur ne kufirin midis ketyre dy hapesirave, karakteret e jashtezakonshme te botes se shpirtit I eksplorojne ato duke u zhytur ne abiset e frikes, mallit, shpreses dhe emocioneve komplekse te krijesave njerezore karakter-dobeta. Per ata ky karakter duhet te temperohet ne nje stine ku klima te jete e pasur ne mendime dhe shpirti te purifikohet duke lene pas mekatet te djegura si lulet seksuale te nje pranvere kuq e verdhe, si panorama e nje nate vere te nxehte.

Cilido ka pasur dobesite e veta, frikerat e brendshme, por me kalimin e kohes u reduktuan nga vete persosja e nje udhetimi reflektues brenda abisit, deri ne skutat me te thella. Purifikimi I dyerve te perceptimit per Blake, vizionet mistike dhe vibriacionet kozmike per Ginsberg, droga dhe halucilacionet per Morrison, dhe emruesi I perbashket poezia, I coi ata se gjalli ne perjetimin e gjendjes imagjinare pertej kufijve te se njohures, pertej kufijve te se mires dhe te keqes, aq keq te ngaterruara nga njerezit.

Perendimi eshte I sunduar nga materializmi I tij I paskaj, duke ndrydhur nevojat shpirterore qe cojne ne deformime e devijacione. Ngarkesa te padurueshme, ritmi prej ferri I jetes se perditshme qe ata e quajne me delikatese stres, industrializimi total po behen shoqeruese me shume se te bezdisshme e te paevitueshme. Ky destruktim I mankthit tone po con ne sofistikimin siperor te maredhenieve mes objekteve e subjekteve. Nga keto konsiderata rrjedh nevoja e njeriut per te pjesmarre ne bote me te dy menyrat dhe do t’a shohe qe nga kendi aktual I veshtrimit, bota eshte absurde.

Dhe ja ku shfaqen me vizionin:
William Blake – “Per te gjetur shtegun e perendimit drejt, permes portes se zemerimit, une shoh agimin e drites.”
Allen Ginsberg – “Betohem qe une kam pare driten, Realiteti eshte nje ceshtje, qe ta kuptosh sa reale, bota eshte tashme.”
Jim Morrison – “Kjo eshte jeta me e cuditshme qe kam njohur, trupa konfuze, kujtime te shperdoruara, ndersa I arratisemi dites drejt nje nate te ngurte.”

Ideja themelore qe buron nga treshja, eshte formimi I natyres se brendshme duke u persosur gradualisht derisa te arrijme stadin me te larte te perfeksionit. Njeriu per ta eshte pergjegjesi I pare absolut I veprimeve dhe kushteve te tij. Pavaresisht nga Zoti yne, ne jemi te gjithe bij te tij e nuk ka bij te perbuzur e aq me teper te mallkuar. Ata njohen nocionin se gjithcka, nepermjet se keqes, drejtohet nga e mira dhe se kjo jete s’eshte tjeter vecse nje kokrrize rere ne shkretetiren e kohes.
 
Top