Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

PROBLEME NDRICIMI

Thithe cigaren, te behet drite
Tregome se jeta eshte rrotull
Pastaj jeten mbushe me tym
Thithe cigaren, bej drite me fryme, pak
Me kete kraharorin tend te zbutur
Hapje-mbyllje sysh ndricimi
Ne ulur perdhe
Hijet lindin e largohen duke vjelle e duke u rrezuar
Ti pergjysme e zhveshur si nje rrenje
Si nje femije i prape, por me fat
Ti kam fituar te gjitha kopsat ne loje
Prek mishin tend, gishtat na takohen ne fyt te shishes
Ketu ka erresi, mishi yt fryhet si vele
Thithe cigaren, ose le te presim
Te kaloje edhe nje makine
Me plumba drite ti vret veten
Te gjitha kopsat ti fitova
Rrobat nuk piptijne
Fytyra jote nuk jeton
Fytin tim nga brenda e ndricon
Barku yt i vogel bardhe e zi.

E.Hatibi
 

Skam emer

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Fillimisht postuar nga neurosis:
[qb] Shoket e mi, ... ndodhen ne Tirane, me kane paralajmeruar ... eshte nje enderr utopike kjo e imja, sepse truri i tij eshte "helmuar" prej fese islame, aq shume sa eshte veshtire, te dallosh te Ervini, ate Ervinin e dikurshem ate poetin, apo ate gjeniun.[/qb]
Ervini mune te jete "helmuar" nga Islamizmi po nuk do te thote qe kjo eshte fatkeqesi. Ndoshta gjithkush kerkon ate Ervinin e fillimviteve 90 por mos harroni se dhe Ervini ka levizur, nuk ka ngelur ne vend numuro. Shume prej nesh qe iken ato vite akoma kujtojne me nostalgji ato kohe, po ata qe ngelen pas kane vazhduar ne drejtime nga me te ndryshmet.Disa prej tyre kerkojne shpetimin tek zoti pasi jane deziluzionuar nga realiteti Shqiptar.
Ndoshta edhe kjo eshte nje faze dhe ku i dihet ndoshta Ervini kthehet ne ish-Ervinin duke lumturuar legjionet e admiruesve te tij e ndoshta jo, gjithsesi zgjedhjet e tij duhen respektuar ose duhet bere perpjekje per ti kuptuar.
 

Thus_I_spoke...

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

E SHTUNA E MOTRES
(Incestit tim)

Kete te shtune
Dashuria hapi kemishen e saj prej nape
Krisen kopsat perdhe
Ne u derdhem te kafshonim gjinjte e saj prej smalti
Ne dihatnim, nuk dihet a vertet deshem kete:
Ca puthje me jehona alkooli
Teksa gishtat na rrezohen-panik ne keneten thithese
Te llastikut te brekeve te tua
Syte i kemi mbyllur (shihet here pas here)
Mbyllur kushedi sa po vuaj
Me kenaq habia, ti munde te mos me neveritesh
Bejme si te pire qe ta harrojme
U hapen kopsat varfer sic dritat ndizen
U therrasim taksive te dashurise, si e ka sot emrin kjo?
Vraje lodhjen
Kjo eshte dashuria, kjo qe po te jap per hir te dashurise
Ti terheq barkun, fryma mbarohet
Ti pengon doren qe shtyhet tek sharrat e qimeve
Po, aty tek fushe-arrezi i pabraktisur
Aty ku zhurmojne vatanet e bariut
Do doja te isha ti
Ta ndaloja, ta mbaja doren e tjetrit, gishtat
si ullinj ne dege
Pastaj te zgjidheshim, te m'i ndaje djerset si taste flauti
Nga ashkla e zemres brenda preherit
Te me ndizej uji i rralle
E shtune. Ra kembana e dashurise
Ra ne kuptimin "u rrezua"
Perdhe qe nga maja e kembanares
Ra dhe litari i brejtur me dhembe
Si dhe kembanari ra gjithashtu me koke poshte
Me duart e buhavitura nga litari
I kremtimeve te te tjereve

ERVIN HATIBI (1994)
 

michael madsen

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Desha vetem te shkruaj dicka:Ervin Hatibi kishte nje dhunti te rralle,qe pakkujt ia japin Perendite.Kishte frymezim,talent,pasion,kreativitet,verve,gjalleri.Ishte nje gjeni letrar qe po shperthente ne ato vitet e para te lirise.Tani nuk arrij ta kuptoj se c'pesoi,nga ana psikologjike,c'traume i ndodhi,si ra perseri ne nje gjendje primitive te menduari qe nuk i ka hije atij.Pse u bllokua aq shume sa gjeti si mjet shprehjeje te mendjes se tij ate retorike hoxhallaresh te epokes se gurit?Ndoshta pati probleme ekzistenciale,krize identiteti.Ndoshta Perendite ia hoqen favorin e tyre! Maybe he should have dropped acid! /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Balade e gjate Nostalgjike me gjuhet e huaja


Ora shenon nje ore darke
Me caj malesh e djath Gjirokastre
Kurse oborri konviktit nis
Nje mbushje-zbrazje
Batice-zbatice
Me perparse
Te zeza basme
Qe poshte kane konviktore
Henore
Alabastre
Halabaket-dashnore
Fershellejne
Neper kangjella, dritare te stines
Me guralecet
E dhembeve te nikotines
U fershellejne gocave te Dibres
Qe mesojne anglishten gjithe diten e dites
Gocave te Shqiperise se vogel u fershellejne
Gocave te Gramshit, Kavajes
Qe jane shpesh goca te dajes dhe halles
Per ata qe gju'jne konviktore te Sarandes
Gocat e konviktit kur dritat fiknin
Kendonin kor kenge
Me llafe disi te pista
Ne vitet qe pasuan nisen te kendojne
Me pizhama e ulerima
Ne dhomat e tyre pa drita
Kenge me tekstet e mija
Pa ditur qe i shkruaja Une
Pa ditur se sa here shqiptonin
Ndonje folje te vetes se pare
Brenda tyre futej nje djale
I panjohur
Qe e kishin kaq prane
Po kjo u ndodhte kaq kollaj
(se) per kohen une figuroja
Nje djalosh ende shume femeror
Per te merituar keshtu
Identitetin e tyre provizor
Nje cun i padirsur isha, femije
Qe rritesha vec kur i shihja
I informoja plot tmerr per levizjet
E dashnoreve halabake
Teksa ata i gjurmonin
Ne oborre e korridore
Me nje dihatje plot kercenime e citate dashurore
Teksa edhe ata vete njekohesisht
Te perndjekur ishin
Nga dezhurnet e shkolles, kujdestaret e konviktit
(Policia seksuale e rregjimit)

.......(vazhdon)
 

Danae

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

ervin hatibi kishte nje dhunti te rralle...
ngjan sikur personi ne fjale te kish vdekur...
pfff.
 

Ema

Goddes
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Psikika nuk është e lidhur fundekrye vetëm me individin edhe pse duket si e tillë. Ajo ka edhe natyrë kolektive. Kolektivi shfaqet njësoj si individi dhe psikika e tij demonstrohet në shpirtin e brezave. Një turmë tifoze në ndeshje futbolli p.sh, formon një shfaqe të formës kolektive të egos, qoftë edhe kur thërret e pakontrolluar.
Po a është e mundur që fryma kolektive të jetë gjithmonë e shëndetshme, mikpritëse, konstruktive, e gatshme për t’iu gjendur ngrohtësisht individit?
Për më tepër formalisht nga jetëgjatësia vërejmë se psikika kolektive duket e pavdekshme në krahasim me psikikën e individit. Ky kontekst kolektiv është lënda e parë në të cilën duhet të marrë e të japë çdo individ jetësor për t’u integruar e njëkohësisht për ta bërë integrimin duke refuzuar diçka me prurjet e veta. Kështu logjikon veten.
Njësoj si te individi, psikika kolektive është e përbërë prej vetëdijeje që e quajmë ndriçim dhe prej hijeje, që është inferioriteti, mungesat, kufizimet. E ndritshmja duke marrë parasysh pjesën e errët, duke pranuar se ka diçka plus gjithmonë te çdo gjë që ekziston, sepse vetëm për këtë arsye çdo gjë ekziston, e ndritshmja dhe e pandritshmja e një kolektivi, dija dhe injoranca e tij formojnë veten, një koncept më i gjerë se ego, më human.
Në momentin kur dija e kolektivit supozohet absolute dhe nuk le vend për të pranuar padije, në momentin kur superioriteti është aq kokëfortë sa nuk përulet përpara mundësisë se ka edhe diçka tjetër veç tij, psikika kolektive duke dashur të barazohet tërësisht me egon e vet, bëhet e errët, e rrezikshme, lëshon hije, e cila terratis egot e kolektivave të tjera apo thjesht individëve.
Hija Nazi gjermane ishte shumë e rëndë gjatë Luftës së Dytë Botërore, veçanërisht mbi çifutët dhe pastaj, për arsye morale, pati dhe vazhdon të ketë një ndikim diskriminues mbi vetë popullin gjerman.
Mbarimi i Luftës së Ftohtë, bëri që hija e saj të absorbohet për një farë kohe, ndonëse qysh prej shpërthimit të kërpudhës bërthamore njerëzimi jeton nën një hije.
Sidoqoftë vitet nëntëdhjetë hodhën shpresën e madhe në popuj të Lindjes e të Perëndimit për një botë të ndriçuar, megjithatë e vërteta mbetet se manipulimi i hijes u bë më i sofistikuar dhe se vetë ajo, hija u bë e shumëfishtë dhe shpeshherë ekspanson me petkun e dritës.
Eshtë bërë e modës gjithashtu të interpretohen ngjarje historike, etapa, kalime, luftëra, vetëm si pasojë e psikikës anormale të Një individi dhe me të vërtetë shohim shpesh situata anormale që duket sikur kanë lidhje vetëm me fuqi të pakufizuara të një individi, kufizimi i të cilave kërkon dhunë, ndërhyrje ushtarake dhe tjetërsim pushteti, por që sjell pështjellime psikike, rrënime materiale të kolektivave e mbi të gjitha rënie morale dhe rritje të agresivitetit të njeriut. Kjo shkollë e hijeve, në të cilën derdhen pambarimisht burime dhune, prej shkakut se mendohet se vetëm njera palë ka të drejtë, vazhdon intensivisht edhe në shekullin e ri, shekull ku shpresohej se të drejtat e njeriut do të reformonin bazat e politikës ndërkombëtare.
Një formulë moderne spikat midis të tjerave, ajo që thotë se pika e dobët e një superioriteti është kur ai e përdor atë vetëm për të presuar. Psikologjistët mendojnë se dhuna e superiorit fsheh në vetvete anë të errëta, që karakterizohen nga inferioriteti, mungesa e civilizimit, cilësitë shtazarake, të cilat egoja don t’i fshehë prej të tjerësh. Po të hapë rrugë për të tjerët ajo mendon se kështu do të humbasë drejtimin e qëllimit dhe identitetin. Por nuk është e vërtetë se pranimi i dobësisë e dobëson jetën e kolektivit, përkundrazi e vitalizon atë.
Ngjarjet e viteve të fundit në vendin tonë treguan se vetëdija kolektive ishte e dobët. Individit i duhej të ecë në errësirën e grupit, veprimi kolektiv u irritua nga imazhe të pakontrolluara kaotike, ndoshta jo tërësisht të këqija, por primitive e të papërshtatshme. Shpirti i njeriut, drita e çmueshme e vetëdijes së individit, mbeti të ruhej e të kultivohej në jetën e grupit të irrituar: një nihilizëm dhe tjetërsizëm i vlerave, një depersonalizim i individit, mungesë etike, shpifje, një opinion depresiv, media e paprinciptë, kolektiv që manipulohet shumë lehtë dhe nuk ka zotësi të mbrojë thuaj në asnjë rast të drejtat e tij. Sigurisht kjo hije kolektive është jo e një shtrese. E gjetur dhe e shtuar, nga regjimi i kaluar dhe nga izolimi që vazhdon edhe, nga politikat e kufizimit, përdorimit e përjashtimit, të forcave përfituese të brenda dhe jashtë, Shqipëria në vitet e fundit u mbajt në kufijtë e shtetit, që do të thotë në kufijtë e qenies së saj.
Natyrisht këto shkollime të errëta kolektive, për individë të veçantë përgatisin farëra të reja ndriçimi, gradualisht bëhet e kuptueshme se ajo që nuk shkon është ajo që është brenda vetes, e pastaj fillon e merresh e luftosh me hijen tënde që, më në fund, të japësh diçka edhe ti për këtë botë, e siç thonë filozofët e psikikës, sa më pak thua Ata ma bënë këtë, ata e kanë keq, ata duhen luftuar, aq më seriozisht ti bëhesh problem i vetes tënde dhe aq më human je si i tillë.
Egot ekspansive superiore që krijojnë hijet ndërmjet qytetërimeve, njëkohësisht shfaqin krizën e tyre. Ato ndihen të kërcënuara edhe kur duken superiore. Hijet irracionale që ato prodhojnë kërkojnë të transferojnë të keqen e tyre mbi të tjerët. Fuqi të tilla duken si një perëndi e rrezikshme.
Psikika merr e jep energji me botën jashtë, pandërprerë. Drita dhe hija janë dy karakteret bazë të personalitetit njerëzor. Ato janë personalizuar si e mira dhe e keqja. Hija është thënë se ka gjithmonë të njejtin seks. Një ego e shëndetshme di të balancojë elementet e vetëdijes dhe pavetëdijes. Rreziku fillon kur ego shpërthen, pra megjithëse bëhet errësirë vjen nga omnipotenca e dritës së egos. Unë luftova të mbroj dritën time nga era, tregon Gustav J. për një ëndërr që kish parë. Një hije gjigante po më ndiqte pas, hija ime e shkaktuar nga vetë drita ime.
Eshtë interesant të analizosh këtë koncept. Përgjegjësia për errësirën është brenda vetë konceptit të dritës. Pikërisht atëherë kur duket se jemi më shumë se kurrë të ndriçuar dhe kemi më shumë të drejtë, rrezikohemi të biem në kufijtë e vetvetes drejt perandorisë së hijes sonë.
Sigurisht, ku ka ditë ka dhe natë. Puna është te balancimi.
I çuditshëm në këtë marrëdhënie mbetet koncepti i maskës. Ajo është përdorur me shekuj si një mjet ekuilibri në marrëdhëniet mes njerëzve dhe thuhet pa frikë se gjithkush zotëron një maskë. Vetë fjala Person që e përdorim gjërësisht vjen nga latinishtja që përkthehet “maskë teatri”. Eshtë parë kjo maskë si e domosdoshme për të negociuar. Ato, maskat, ndryshojnë sipas shtrese sociale, pune, kulture, nacionaliteti etj. Madje mund të përdorim shumë lloje tyresh për situata të ndryshme, thotë psikologu. Ato janë fytyra që ne veshim për shoqërinë. Na lehtëson marrëdhënien me të. Rreziku është në barazimin total të personalitetit tonë me rolin që luajmë, maskën. Dhe nuk heq maskën ngaqë përtej saj nuk sheh më asgjë. Realisht kjo është ngushtësi horizonti. Të përgjigjurit ndaj jetës në këtë mënyrë ka sjellë neuroza kolektive dhe shkatërrime që shpesh kanë emrin revolucion. Ato janë pasojë e tjetërsimit të vazhdueshëm. Rritja e vështrimit dhe personalitetit kolektiv është edhe shërimi i tyre.
Vëmendja e grupimeve në fuqi ndaj shtresave të paintegruara të shoqërisë në vendin tonë është pothuaj zero. Ky është një tregues jo vetëm i indiferencës së klasës së re politikokapitale, por edhe një tregues i dëshpërueshëm i dominimit pa kusht të saj. Sigurimi i normalitetit minimal të kushteve të jetesës është caku parësor i stabilizimit dhe fillimit të reflektimit që një shoqëri siguron për veten. Iluzioni i monopolit dhe pronës në një vend ku njerëzit në masë të konsideruar përballen me ekzistencën, është nga më fëminorët dhe mbetet një përpjekje në erë. Errësira kolektive shqiptare që buron nga injoranca dhe nga hijet e egove të shumë qytetërimeve që u shtrinë e vazhdojnë mbi të, është një burim i pafundëm drite për ata që eksplorojnë fatalitetin njerëzor, megjithëse në pamje të parë mund të duket diçka shumë e trishtë. Ndoshta nga kjo pikëpamje jemi një vend fatlum, pasi të jetuarit në zgrip të qenies na jep domethënien e plotë të saj.


20/05/2004

Mimoza Ahmeti
 

banago

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Valjumi fetar eshte ajo qe i jep jete poesise se Ervinit. Ju nuk mund te kuptoni sesi-ne sepse ai valjum eshte i huaj per ju. Beahskohem me ju kur thoni qe te lezecme
 

banago

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Valjumi fetar eshte ajo qe i jep jete poesise se Ervinit. Ju nuk mund te kuptoni sesi-ne sepse ai valjum eshte i huaj per ju. Beahskohem me ju kur thoni qe te lezecme eshte vlereim proziak. Por duhet ta dini qe i tille eshte edhe vleresimi yt.
 

Gysi

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Nje shkrim i Ferid Muhiq, nje nder filozofet dhe poetet me te shquar ballkanike per momentin, per Ervin Hatibin, mund t'a lexoni KETU
 

Zippo

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Ervin Hatibi kishte inteligjence, talent, verve, energji, vrull, kuriozitet, deshire per jete. Seç pati qe u rrotka.rizua me fene ene hiku intelektualisht per lesh /pf/images/graemlins/laugh.gif , kete s’arrij ta kuptoj. Ndoshta probleme ekzistenciale shume te thella, te tipit "ti bi me dore ngaqe s’arrij te gjej nje femer prej verteti" apo "te shkoj me keto breshkat-shurra me ferexhe" /pf/images/graemlins/laugh.gif e bene qe te humbiste veten dhe te çonte dem nje talent poetik shume premtues!

Talent hipotetik sepse kur nuk arrin te gjesh mjetet komunikative dhe gjuhesore te duhura per te dhene ekuivalentin ekzakt te gjendjes tende shpirterore ne çdo çast eshte e lehte te biesh pre e nje ideologjie apokaliptike, primordiale, te mykur, te erret, te mumifikuar, te zbrazet, irracionale, te superuar prej kohesh si feja.

P.S. Someone should find a real woman to this fu.cked-up ar.sehole! Maybe he’ll calm down! /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

MLK

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Ne shqiptaret jemi pak eksptremiste dhe e kemi per zakon te flasim shume kollaj si me superlativa ashtu dhe te te shajme apo te te bejme krunde!
Ka pas talent si poet dhe ka po te quhet gjeni eshte e egzagjeruar! Ose nuk kemi te njetin definicion te fjales gjeni!
 

Gysi

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Normalisht ketu ne kete forum shikon ne menyre te perseritur testimin pozitiv te pikepamjeve te Frojdit, gje qe me ben te gjej lehtesisht pergjigje per nje pyetje qe shpesh e kam bere ne mendjen time: "pse jane kaq agresive, kaq te verber, si dhe kaq perverse shqiptaret ne menyren se si i gjykojne te tjeret?!"

Imagjinoni sikur frojdi te mos kishte jetuar ne vende te ftohta si Austria, por te kishte jetuar ne nje vend ballkanik me klime mesdhetare si Shqiperia, dhe per me teper me nje tredhje 50 vjecare si diktatura komuniste qe kaluam. Eshte gjynaf qe studiuesit e botes humbin kohe neper libra dhe nuk vijne t'i prekin fenomenet psiko-sociale me dore konkretisht. Bota do te pasurohej ne drejtim te shkencave sociale sikur te gjithe sociologet, psikologet, antropologet, kriminologet, psikanalistet, biologet etj... te vinin e te shpernguleshin ketu, per t'i pare te gjalla fenomenet e komplikimeve psikosociale.

Eshte mjaft e cuditshme se sa agresive shfaqet nje pjese e madhe e njerezve, pa me te voglen arsye, a thua se i kane vrare baben, dhe nuk ngurron te shaje me fis e me fare. Por ajo qe te con ne rrenjet e ketij fenomeni, qe vlen tek e fundit te studiohet me gjeresisht, eshte fakti qe ky lloj njeriu gjithcka e lidh me seksualitetin, gje qe na nxit ta marrim me seriozisht Frojdin. Sigurisht, sipas Frojdit, nje mungese atashimi i mjaftueshem ndaj prindit perkates femer ne vitin e pare te jetes - ndoshta si pasoje e emancicpimit me tre turne te gruas, qe ne ate kohe konsiderohej "force e madhe", apo ndoshta edhe e kufizimit te kontakteve te nenes me femijen si pasoje e zboreve apo aksioneve ku grate tona "heroina", c'feminizoheshin kolektivisht duke i bere te ngjajne gjithenje e me teper me monstra centaur gjysem burre gjysem grua - pra nje mungese e tille lidhjeje me nenen qe nuk ka kohe per femijen, le pasoja ne funksionimin psikoseksual tek njeriu, i cili me vone shfaqet ne crregullime te ndryshme te jetes mendore. Dhe madje edhe ne ato pak caste ku nena kishte mundesi te rrinte me femijen, nena ishte shnderruar ne nje qenie te papercaktuar, nje hibrid gjinor, keshtu qe atashimi gjinor ishte i pamundur.
Keshtu p. sh. faktin qe nje poet ben nje zgjedhje te tijen personale ne jete mjaft njerez e lidhin me masturbimin. Eshte e qarte, sipas psikologeve pergjithesisht njerezit i gjykojne sjelljet dhe perjetimet e te tjereve duke u nisur nga pervojat e tyre, por sidoqofte, agresiviteti eshte i patolerueshem, edhe kur te tjeret mund te kene pasur femijeri te veshtire.

Por ajo qe vlen te ekspozohet ne vitrinen e perqeshjes eshte menyra e mbrapshte se si gjykjone disa njerez, te cilet nisen nga paragjykime fikse si dhe banale, por qe nuk ka llogjike qe mund t'i pranoje. Nga nje gjeni, nga nje idhull, nga nje njeri ku te gjithe admiruesit e letrave kane varur shpresat per poetin e se ardhmes, befas kthehesh ne nje hic, ne nje deshtak, nje i paafte, vetem sepse ke zgjedhur qe, vec te tjerash t'i perkushtohesh edhe Zotit?! Vetem ne shqiperi mund te shohesh fenomene te tilla. Befas talenti poetik shnderohet ne nje mediokritet te ngushte, gjenia shnderrohet ne paaftesi. E keqja eshte se keta njerez nuk jane te verber. I verberi perkundrazi, eshte koshient qe nuk sheh, ndaj perpiqet ta njohe mire me pellembe territorin ku qendron. E keqja eshte se ne rastin konkret kemi te bejme me nje deformim te realitetit si dhe te te menduarit, me nje iluzion qe mbush retinin e syrit, me nje delir qe te mberthen ne absurdin e vet.

Ne qofte se dikush e ka vleresuar Ervin Hatibin - dhe per kete nuk ka nevoje per shume fjale se e kane vleresuar burrat me me peshe ne letersine shqiptare - te mos hidherohet se Ervini eshte aty. Ai vetem eshte pasuruar dhe eshte pjekur ne krijimtarine e vet, per t'u bere edhe me i mprehte. Vetem per nje periudhe prej nje viti, 2004-2005 ai ka botuar dy libra mjaft te rendesishem ne botimet shqip: "vellimin poetik "Pasqyra e lendes", si dhe vellimin me esse letrare "Republick of Albanania". Kushdo qe vertete e ka admiruar penen e Ervinit mund te vazhdoje t'a shijoje me endje. Kushdo tjeter qe niset nga vreret, apo deformimet e veta psikoseksuale, le te peshtyje me koken e siperme apo te poshteme neper forume.
 

klevis2000

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Kërkohet një mjekër për "Armikun Kombëtar"


Ervin Hatibi


Pasi ra edhe perdja e fundit e tymit të rrënojave trishtuese amerikane, qartësia po bëhet gjithnjë e më e madhe. Arrijmë të shohim tashmë si ishim, si jemi. Sa larg a afër njëri-tjetrit me fatkeqësinë në mes. Ne, familja e bijve të Adamit.
"A nuk ishte edhe ai një shpirt?" tha Muhamedi a.s. Profeti im, kur u pyet pse trishtohej tek kalonte afër funerali I një hebreu. Ndërsa e kishin mohuar dhe gjakosur me gurë rrugëve të Taifit, nuk kërkoi hakmarrje, por u lut dhe shpresoi se nga pasardhësit e atij brezi të paditur do të dilnin njerëz që do adhuronin Allahun.
Por këto nuk I di gjithkush, Nuk I di psh. një pedagog shqiptar, I njohur I vjetër, I cili të nesërmen e atentateve, pasi u sigurua në rrugë se nuk e shihte njeri, më përshëndeti nga larg me një shtrëngim të ulur grushti, shenjë e cila në shumë kultura tregon përgëzim dhe një lloj kënaqësie që shijohet në grup… (E njëjta shenjë e beftë gëzimi që një gazetar I RAI-t tregoi po të nesërmen e atentateve, kur korrespondentët e Lindjes e lajmëronin për shpërthime të fuqishme në Kabul…) Pedagogu, një burrë që ka inate të vjetra me Amerikën, nuk e njeh fare fenë time; ai thjesht është I bindur se tek unë dhe tek mjekrra ime ka partnerë për të ndarë hallvën makabre të një feste vdekjeje. Nga larg, gjesti I tij futbollistik më erdh' krejt si grusht stomakut.
Me të njëjtin paragjykim provokativ, edhe media shqiptare mësyu xhamitë dhe institucionet islamike për të dhunuar kë të gjente përpara. Pyetja shtruar besimtarëve: "çfarë mendoni për aktet terroriste në Shtetet e Bashkuara?" parapret në fakt veç dy lloj përgjigjesh. Ndërkaq që çdo njeri normal e di se për këtë lloj pyetjeje mund të ketë vetëm një lloj përgjigjeje; e pyetjet që kanë vetëm një përgjigje, ti thjeshtë nuk mund t'I bësh... Por një injorancë mbase e pashërueshme, apo një dashakeqësi e deleguar, I bën gjithsesi të ta vendosin tytën e mikrofonit në fyt dhe të të thonë: je me kriminelët a me viktimat?
Në të njëjtën linjë mendimi pastaj në darkë, mësohesh të shohësh në TV, se sa normale është që ndërsa flitet për terror, kjo të ilustrohet me pamje normale minaresh, njerëzish normalë që falen normalisht… njerëzish me mjekërr!
Fara është hedhur; urrejtja është kanalizuar: Në të nesërmet e para të atentatit, në rrugë sheh veten të fyhesh si asnjëherë gjatë jetës tënde më parë. Njerëz me gazeta në dorë që të shigjetojnë me gisht, me sy të ndezur, me gojë të hidhur…
Qëndisur me stigmën e dukshme të pakicës, ecën me mjekërr dhe anonimat nëpër rrugët e qytetit tënd të kolonizuar me urrejtje dhe në gjoks detyrimisht të grumbullohet urrejtje, por më tepër trishtim. Nuk mundesh të sqarosh asgjë; djalosh njëzet e diçka vjeçar që nuk e ke besuar kurrë se do ta jetosh një ditë historinë, se edhe hebrenjtë ishin njerëz si ti me yllin prej cope qepur dukshëm në fat. Si një kështjellë e rrethuar, a si një anije që digjet, braktiset shenja e grupit; çdo të nesërme pas atentateve; djelmosha kokëulur faqeplagosur dalin nga dyert e xhamive; kanë hequr mjekrrën njerëzore, për të veshur maskën urbane të të qenit "tribalisht korrekt", të të qenit "ne" dhe jo "ata".( Dy vajza që I njoh, motra, të përjashtuara vite me rradhë nga e drejta për të vazhduar shkollën për shkak të mbulesës fetare, pikërisht këto ditë hoqën mbulesën nga koka. Kishin bërë durim në kohë paqje, por tani është vërtet ndryshe.) Një mekanizëm, I frikshëm në përsosmërinë e vet, është vënë në lëvizje. Kultura e timonuar dhe informacioni I tillë me anë të magjisë pavlloviane të përsëritjes së klishesë së rrezikshme kanë veçuar tek njerëzia të njëjtin reagim. I sheh të sinkronizojnë lëvizjet dhe qëndrimet popullata të tëra rreth teje: të njohur dhe të panjohur, të afërm dhe të largët, të dashur e jo të dashur, gra dhe burra, të rinj dhe të vjetër, besimtarë dhe jobesimtarë. Një kult I vërtetë që fokuson rreth mjekrrës të pranuar masivisht si atavizëm evolucionar në Sizifin e përditshëm të luftës shfarrosëse me veten përballë me brisk në dorë, (idenë për hypje-zdrypje në një majë mali të shumëzuar me ty, ta forcon edhe më bora e industrisë së shkumës.) Pastaj kemi rrënjosjen spartane, më gjerë greko-romake-fashiste, përftuar nga ushtria dhe ballafaqimi me forcat e rendit, që automatikisht e kthen mjekrrën në antonim me rregullin, rendin, pastërtinë dhe kështu barazim me margjinën, të ndaluarën, irracionalen. Ki parasysh edhe lejfenizmin. Gjithashtu ngjyresat e bollshme nga letërsia e detyrueshme shkollore për sakrifica të frikshme (lexo çmenduri) murgërore, mistikë mesjetare lindore tendencioze (Rasputini?) plus sulltanat. Plus tridhjetë e ca vjet propagandë për radikalizëm dhe terrorizëm islamik që nga revolucioni iranian me rekuizitën e vet mjekërrore në rubrika, dosierë, reportazhe, filma, romane, zhargon, lojra kompjuteri … E gjitha kjo nxjerr dhunshëm kokë, duke çarë hipokrizinë e respektit për diversitetin, në çaste kritike e sidomos në katastrofa gjithëtronditëse si kjo e fundit, ku implikohesh njëheri me monumentalizmin në simbole dhe numerikë. Pastaj vërtetë është e pafalshme për njeriun e thjeshtë nëse mes gjithë kësaj nuk ve në shënjestër njeriun me mjekërr, sidomos kur siç thamë mediat ilustrojnë lirshëm retorikën për terrorin me pamje minaresh e besimtarësh me mjekrra. Kur edhe burra shtetesh të mëdha, flasin për "kryqëzatë" "kundër të keqes" apo përplasje a "epërsi" me qytetërimin islam, dhe më pas nën breshër reagimesh shpejtojnë të vënë pikat mbi I-të që nuk egzistojnë duke sqaruar se nuk kanë gjë me Islamin apo muslimanët. Por njerëzit e thjeshtë e morën mesazhin. E mbase vërtet nuk kanë gjë me muslimanët: në rrugët e Amerikës vritet tjetri vetëm se ka mjekërr, pa qenë detyrimisht musliman. Është rasti I një indiani të besimit sikh vrarë në një pikë karburanti, dhe raste të tjera goditjesh të sikhëve edhe gjetkë në botë, (feja e tyre u kërkon mbajtjen e mjekrrës) denoncuar si raste dhune urrejtëse lidhur me atentatet. Vërtet, edhe pa mjekërr e pa Islam, furia hakmarrëse e injorancës së kultivuar gjithashtu këto ditë vrau edhe një të krishterë egjiptian për fajin e mjaftueshëm se po mbante në lëkurë shenjën e të qenit arab në kohën dhe vendin jo të duhur.
Ata që kanë bërë krimin në fakt nuk janë disa idjotë të mjerë patriotikë që mund edhe t'I zërë policia. Kriminelët janë ata që përgatitën tabelën e qitjes me lexime të shtrembëruara të ngjarjeve, duke akuzuar drejtpërdrejtë apo tërthor thelbin e fesë islame si kriminal dhe qindra milionë muslimanë si përbindësha të mundshëm. Janë ata që vite me rradhë definuan "islamik" terrorizmin, kur ky nuk është atribut fetar, dhe definuan sipas interesit lëvizjet çlirimtare të popujve herë "terrorizëm" e herë "luftë për liri". I gjen edhe tek ne, injorantë apo sadistë që duke bërë si specialistë tradhëtojnë reputacionin në faqet e para të gazetave tona më të mëdha, kur shkruajnë se muslimanët I falen pesë herë në ditë Muhamedit (!!!), kur duan ta paraqesin devocionin islamik në profile kamikaxesh, apo japin të dhëna për "vendet arabe si Irani (!!!), Egjipti etj", duke shpikur talibanë dhe baza terroriste në Shqipëri, apo duke sugjestionuar me termin "xhihad". (Kjo fjalë në gjuhën arabe, tregon përpjekje , sakrificë. Në traditën islamike "xhihad I madh" tregon përpjekjen për të luftuar egon, që të zbutet dhe të përsoset e të përkulet më në fund para madhërisë së Zotit. Kurse "xhihad I vogël" është e njëjta përpjekje e spostuar jashtë vetes kundër padrejtësive dhe tiranisë derisa gjithë madhështia në tokë t'I takojë vetëm Zotit. Por kjo absolutisht nuk është interpretuar 1400 vjet rresht si vrasje civilësh, apo si terror "hedh gurin fsheh dorën", por kur ka marrë forma të pashmangshme luftarake, ka qenë ose mbrotjeje të ligjshme, ose problem I fushës së marrëdhënijeve ndërkombëtare; çështje ministrish, traktatesh, ambasadorësh e jo pirateri anarkiste kundër të pafajshmëve. Në një bisedë në një televizion me një gazetar të respektuar, koncepti që u përftua nga fjala ime e gjatë dhe natyrisht e redaktuar, u fokusua tek "xhihadi I Ramazanit", tek përpjekja që besimtari bën me veten për të treguar se jeton pa ngrënë e pa pirë, po jo pa Zotin. Meqë disa e kanë vënë në dyshim këtë lexim timin për xhihadin, po jap pa redaktim fjalën e ministrit britanik të shtetit për Zyrën e Jashtme dhe të Komonuelthit në vitin 1999, z. Derek Fatchett : "Ajo çka ata (shumë njerëz në Perëndim shën. im) kanë nevojë të njohin është se ekziston një xhihad I madh- jo një luftë e shenjtë kundër të pabesëve, por një përpjekje përbrenda njeriut për të qenë I ndershëm dhe I drejtë. Dhe Ramazani është koha kur Kurani I Shenjtë I thërret besimtarët të meditojnë mbi këtë përpjekje." ( dërguar për "Jordan Times", 18 Janar 1999)
Duke veçuar bukur faktin se ndonëse me një "çetë profetësh" të përbashkët me traditën judeo-krishtere, tekstet islamike nuk e kanë përfshirë kurrë historinë e kreshnikut Samson, studiuesi britanik Abdal-Hakim Murad (ish- Timothy Winter) fshin edhe të fundmin spekullim teologjik që mund të akuzojë mendësinë muslimane për përligjje të "akteve heroike vetvrasëse". Bëhet fjalë pra për tregimin biblik, dramatizuar nga Noli ynë me mjekërr, me trimin Samson I cili I zënë rob tek filistinët, shembi shtyllat e tempullit pagan, dhe "rrëmbeu me vete, në vdekje, më shumë filistinë sesa kishte vrarë gjatë tërë jetës së tij." Fuqinë e vet titanike, Samsoni e kishte tek flokët (kam përshtypjen se tek "Israelitë dhe filistinë" Noli ka shtuar edhe mjekrrën.) Po prapë, nuk ka dyshim se rrëzimi I ndërtesave dhe vrasja e të pafajshmëve, sot nuk është punë qimesh dhe nuk është punë besimtarësh me mjekërr, apo edhe pa mjekërr; mjafton vetëm të kenë kuptuar vërtetë çfarë është mjekrra. Se mjekrra është paqë me Zotin duke mos prishur atë (mjekrrën) që Ai krijoi me mirësi; është paqë me veten, duke mos u kacafytur përditë para pasqyrës në një koreografi vetvrasjeje me thikë në fyt; është paqe me ata njerëz që duan paqe, të cilëve kështu u dhuron mundësinë të të identifikojnë, të të përkufizojnë, të ta dijnë kufirin… U jep një dije për veten tënde, e cila sipas natyrës që ka dija, u jep edhe një minimum pushteti njerëzve mbi ty, të cilin s'ta fal kushdo sot, I fortifikuar pas kamuflazhit të (pamjes së) rastit, sipas leverdisë: herë zyrtar, herë sportiv, herë serioz e herë agresiv. Jep mundësi për policinë në aeroporte apo të tjera porta ta lokalizojë shpejt rrezikun dhe të bjerë rehat ndërkaq që njëfarë Timothy (tjetër ky, që nuk arriti të bëhej musliman, si Timothy më lart), bjond dhe pa mjekërr hedh në erë ndërtesa federale në Oklahoma.
Përveç Heroit Kombëtar, Poetit Kombëtar, dhe lekut kombëtar (poeti, heroi plus Budin, Nolin dhe dy variantet e dymijlekshit me Ismail Qemalin) ca shqiptarë duan të bëjnë me mjekërr edhe Armikun Kombëtar.
Mediat dhe "specialistët" vazhdojnë të pjellin rrugëve vezë qose të urrejtjes, korba të rinj për një qiell mishngrënës ballkanik.
 

klevis2000

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

1998


“ÇALLMAT BOSH TË TERRORIZMIT”

(…dhe probleme të tjera në një letër kundër tendencave anti muslimane ne Shqipëri)


Po bëhen disa javë që kur opinioni publik shqiptar po bashkëjeton me panikun e terrorizmit islamik, një “terrorizëm islamik” krejt i veçantë: i mungon edhe “terrorizmi” edhe “islamizmi”. Por gjithsesi tmerron, ngjall frikë e urrejtje njësoj si terrorizmi, pra mençurisht ia arriti qëllimit edhe pa ekzistuar. Pasojat po vetëlindin pa shkakun.
Por si funksionon ky fiction, ky terror virtual? Ku ndodhet? Fillimisht dhe përfundimisht në faqet e gazetave më të mëdha të vendit ku kryetitujt premtojnë përditë për BOMBË!, TERRORISTË! ISLAMIKË! Më pas nëpër faqet e këtyre gazetave do lodhesh më kot për të gjetur ndonjë lajm a fakt terrori përmes togfjalëshave plot hipoteza, hiperbola e blasfemi. Boshllekun që diskrediton, e mbulojnë si gjithmonë tre-katër foto të njëjta mjekërroshësh të veshur me të bardha, ku lexuesi shqiptar dallon veçanërisht figurën e Bin Ladenit të Afganistanit, njeriut të vitit, të paktën në Shqipëri. Gazetarët sigurisht do të donin ndonjë terrorist të vërtetë, por në pamundësi për ta patur të gjallë apo të vdekur, veprojnë si paganët e vjetër që pikturonin në muret e shpellave gjahun që do të donin të kapnin në të ardhmen.
Kuadrin e ilustrimit kanë marrë përsipër edhe televizionet shqiptare. Terrorizmi islamik ka hapur edhe “numrat jeshilë” për terror telefonik 24 orësh pranë disa të përditshmeve kryeqytetase. Hot line islamik animohet veçanërisht nga një zë në dialektin kuptimplotë të Verilindjes së Berishës, që kërcënoi të përditshmen me “Atë që nuk ia bëmë (bamë) amerikanëve, do t’jua bëjmë (bajmë) juve!”! Për ta mbyllur pjesën e parë të kësaj letre, nënvizoj se disa njerëz me një gur të vetëm duan t’i vrasin të gjithë zogjtë. Por i vetmi “zog” që ata vrasin me siguri këto ditë është zogu i Kosovës. Alarmi i terrorizmit e ka spostuar vëmendjen e opinionit nga fëmijët e përgjakur të Kosovës, tek fëmijët e gjithkujt, që Bin Laden kërkon të vrasë përditë. Dhe për fat të mirë të kësaj loje, Bin Laden shpëtoi prej bombardimeve amerikane dhe gjithkush mund ta përdorë nga larg në kohë krize. Po të vdiste, duhej shpikur një tjetër, duhej nxjerrë një tjetër “djalë i keq” nga magazina me “deus ex machina”.
Duhet të falenderojmë Zotin që në Shqipëri nuk ka terror me motive fetare, dhe kjo është e vetmja gjë e cila të ngushëllon në të gjithë këtë fushatë antiislamike. Të paktën naiviteti apo indiferenca e qytetarit shqiptar, bën që ai t’i pranojë lajmet për terrorizëm, pa kërkuar fakte, që në këtë rast do të ishin aktet e terrorit me viktimat përkatëse. Qytetari mjaftohet duke lexuar në gazetë se islamikët i shpëtuan edhe kësaj here policisë, se ata u arratisën nga baza para se të vinte policia, se ata kërcënuan me telefon, se në fakt ata nuk kanë vepruar, por kjo nnk do të thotë se ata nuk do të veprojnë. Fakti i pamohueshëm se i vetmi akt terrorizmi, i pa marrë përsipër nga askush, është një eksplozion i lehtë në një kishë të qytetit të Shkodrës, tregon se forcat që prodhojnë terror, janë të paktën humane. Kërkojnë thjeshtë të legalizojnë e të familjarizojnë në Shqipëri termat “fondamentalizëm” apo “terrorizëm islamik”, pa bërë masakra e shkatërrime. Për këtë meritojnë një falenderim të sinqertë.
Në fillimet e kësaj fushate të psikozave të terrorit, paralajmëroja miqtë e mij artistë e gazetarë, muslimanë, kristianë e të pafe, se kjo fushate antiterror pa terrorin nuk mund të vazhdojë gjatë pa ndonjë Reichstag të tipit bombë në kishë, skemë tepër fëminore e po aq e pashmangshme. Prandaj janë për t’u falenderuar ata njerëz që deshën t’i kundërvihen në shtyp kësaj fushate të errët me alarme të terrorit inegzistent. Ata u treguan aq të mençur sa të ulnin kokat para fatalitetit: në momentin që do të dokumentonin publikisht se nuk ka terroristë pa patur terror, dhe nuk mund të ketë terror pa diçka që ta shkaktojë këtë gjendje, pa viktima a dhunë, fill pas kësaj loja mund të ashpërsohej vërtet. Heshtja e të mençurve mund të ketë qenë faktor që e bëri qesharake këtë fushatë të shtypit, duke e lënë të rrënohet me supozime e “ndoshta” që e lodhën opinionin qytetar, dhe i bënë autoritetet shtetërore të reagojnë duke mohuar publikisht shumicën e njoftimeve alarmante për terrorizëm islamik në Shqipëri. Por pas bombës në kishë, heshtja ndaj absurditetit të kësaj fushate, nuk është më mençuri, por dita-ditës kthehet në miratim a bashkpunim me këtë absurditet. Forca ende të paemërta, tashmë e kanë të gatshëm publikun e tmerruar prej medias, për të interpretuar çdo akt anonim dhune si terrorizëm islamik.
Autoritetet shqiptare po vihen përditë përpara fakteve të kryera nga mekanizmi i pakontrollueshëm i shtypit shqiptar e të huaj, dhe nesër mund të vihen edhe para presionit të popullit “ të sensibilizuar” që do të kërkoj të merren masa për të parandaluar veprimtarin e terrorizmit islamik. Dhe në pamundësi për të reaguar ndaj pjesës së padukshme, “terrorizmit”, reagimi mund të prekë pjesën tjetër (të dukshme) te togfjalëshit, “islamizmin” me njerëzit e institucionet e tij. Që të nesërmen e trishtuar të katastrofës në Kenia e Tanzani, një nga gazetat kryesore shqiptare sulmonte një shkollë islamike të qytetit të Elbasanit, duke e cilësuar në kryetitullin e faqes së parë me shkronja të mëdha “Këtu mësojnë ata që venë BOMBA”. Të nesërmen po kjo gazetë që kryeson koalicionin qeverisës, lajmëron për mbylljen e pesë shkollave të mesme muslimane. Shkrimet nuk japin asnjë fakt se kush nga nxënësit muslimanë shqiptarë të këtyre shkollave ka vënë bomba, dhe as nuk thuhet se ku plasën këto bomba, thjesht artikujt duke u përpjekur të reagojnë, ofrojnë falas mënyra të rrezikshme mendimi. Shenja të tilla barazimi midis Islamit edhe terrorizmit, karakteristikë e faqeve të para të gazetave të këtyre javëve kanë spostuar dukshëm kufirin midis emocionales dhe llogjikes në dëm të kësaj të fundit. Për arsye të paditurisë e cila nuk është virtyt, apo të ndonjë fobie a dashakeqësie fraza të tipit “dhunë në emër të Allahut” apo “atentate made in Allah” (kjo e fundit përbën kulm!) po ngulisin idenë se terrorizmi është ndoshta pjesë e ritualit të besimit islam! Krahas kësaj, por jo më pak e pasaktë, paraqitet me një egzotizim të sforcuar e banal pamja e “islamikëve” si ca UFO me “çallma” e “ferexhe të bardha” e “mjekrra të zeza”, kur është fakt se në Tiranë të vetmit që kanë zgjedhur të vishen me “çallma” e “ferexhe të bardha” janë dy muslimanë tiranas, njëri i quajtur Enver, tjetri Robert. Para disa ditësh, një gazetë nga më të shqetësuarat për terrorizmin, boton foton e njërit prej tyre në faqe të parë, me diçiturën–scoop: “Islamik, dje në rrugët e Tiranës”. Përdorimi i formës “islamik” si emërzim, është abuziv, kur emri për besimtarin e islamit është musliman dhe ky është i vetmi sipas fjalformimit arab me parashtesën “mu” (p.sh safar-udhëtim, musafir-udhëtar, etj). Përdorimi i formës “islamik”, kërkon përpara doemos një emër dhe në momentin që gazetat shqipëtare kanë nisur këtë term edhe në kontekstin terrorist edhe në kontekstin religjioz, nën këtë fjalë tashmë lexuesi kupton ç‘të dojë, si terroristin ashtu edhe muslimanin. Ose në rastin më të mirë krijohet ideja se “musliman” e “islamik” janë gjëra të ndryshme a të kundërta. Kaosi shtohet kur herë-herë besimtarët shqiptarë përkufizohen nga shtypi si “muhamedanë” (term i huaj për fenë isalme). Në mënyrën si shpërndahen këto kategori përgjithësisht kupton se “musliman” e “muhamedan” është simbolikë për të përcaktuar prejardhjen e shumë shqiptarëve, kurse mbiemër-emri “islamik” ka nisur të grupojë nën vete terrorizëm, fondamentalizëm si dhe arabë, njerëz me mjekrra, praktikantë e shkolla fetare. Nëse një musliman është arab, ky bëhet direkt “islamik”, kurse një shqiptar vazhdon të jetë vetëm musliman për sa kohë nuk studion në një shkollë të finacuar nga arabët, të cilët shtypi mund t’i emërtojë edhe thjesht “çallmat” a “mjekrrat” siç emërtohen “kaska blu” paqeruajtësit.
Paraqitja si kombësi e fjalës “islamik”, bën që nga një grup prej 100 mafiozësh të arrestuar në Itali për krime të lidhura me drogën e prostitucionin, gazetari shqiptar të cilësojë 15 prej tyre “islamikë” (ndonëse thjesht egjiptianë, marokenë, tunizianë) kurse kusurin jo si “kristianë”, por me kombësitë e tyre spanjolle, italiane, shqiptare. I të njëjtit keqinterpretim është edhe një tjetër alarm i shtypit se “islamikët” në Shqipëri ua kalojnë në numër shtetasve italianë apo grekë (të marrë veç e veç) që kanë aktivitet tregtar a bamirës e misionar. Mos vallë harrohet se “islamikët” vijnë nga një duzinë shtetesh të ndryshme të Azisë e Afrikës, dhe grekët e italianët, po t’i gruponim nën shenjën fetare me të huajt e tjerë që jetojnë në Shqipëri do të kishin një shifër goxha më të madhe “kristianësh” . Ç‘po ndodh në Shqipëri? Mos pak nga pak po shkohet drejt terminologjive gjithnjë e më të sakta, e pas pak nuk do dëgjojmë më fjalën “islamik” por edhe barbar, i pabesë a pagan si në Mesjetë? Ky nuk është parashikim edhe aq i tepruar kur sheh se si në fund të viteve ’90 gazeta shqiptare të proklamuara liberale a progresiste bien gjithnjë e më shpesh në gropën e racizmit e ksenofobisë e intolerancës fetare kur shkruajnë: “të zinjtë” e “antetateve”, “killer me kuran”, “allahu” i ardhur nga Arabia, apo kur guxojnë të përflasin martesat e vajzave shqiptare me othello “të zinj” me? “çallma”. Të infektuar nga ky virus e quaj edhe ndalimin për të hyrë në Shqipëri për të huaj “islamikë” e me ngjyrë. Në pikat kufitare kriterin e të dyshimtëve e kanë plotësuar (sipas shtypit) marokenë, pakistanezë, e turq (që gazeta i quan të gjihtë “arabë”) por edhe shtetas të Afrikës së Jugut me emra të “pafajshëm” Bruno e Alete, me ngjyra të dyshimta, të cilët vijnë me avion deri në Tiranë për të vërtetuar një akt apartheidi.
Në gazetat e Tiranës përditë e më shumë muslimanët po shohin eksperimente stilistikore ku fryhet emri liturgjik i Zotit me një guxim të cilin në fushën e gazetarisë e kanë vetëm reporterët e frontit. Megjithëse tmerrojnë publikun përditë me rrezikun e terroristëve islamikë që vrasin në emër të Zotit, këta gazetarë që do të ishin përballuar me ligjin në çdo vend normal të Perëndimit e të Lindjes, fyejnë lirshëm më të shenjtën shenjë për besimtarët muslimanë, emrin Allah. Të mos harrojmë se në Amerikë, gjigandi i prodhimeve të veshjeve sportive “Nike” u detyrua të nxirrte nga qarkullimi 1,2 milion egzemplarë të një produkti të vet që u akuzua se provokonte besimtarët me një dekoracion ku shembëllehej fjala Allah. çështje të tilla lidhur me keqpërdorimin e emrit të Zotit (Allah arabisht d.m.th Zot) ka patur në Japoni e në vende të Europës perëndimore ku muslimanët përgjithësisht janë emigrantë ekonomikë. Kurse në Shqipëri, ku ata përbëjnë një shumicë vendasish, të përditshmet më të mëdha ua vendosin emrin e Zotit nëpër kontekste politike, kriminale apo qesharake. Para disa vitesh policia shqiptare torturoi tre adoleshentë muslimanë që të pranonin se kishin gërvishtur ikonat e një kishe orthodokse, ndërkaq që prej vitesh askush nga ata gazetarë që gërvishtin në zemrën e muslimanëve emrin e shenjtë për ta, nuk merret në përgjegjësi. Shembuj të kësaj dhune ka vërtetë shumë (mund të vërehen edhe në paragrafët e mësipërme), por për të dalë në një temë tjetër po rradhis vetëm një kryetitull të freskët të një gazete të madhe: “Berisha, hetim për Allahun”. (Është e vështirë për çdo musliman normal të ritransmentojë blasfemi, por në këtë rast është e pamundur). Emri i Zotit merr ngjyrime e kuptime fyese, me të cilat përzihet edhe figura e ish-presidentit shqiptar, figurë që prej vitesh shoqëron shumicën e qëndrimeve publike ndaj besimit Islam në Shqipëri. Në fakt ky shoqërim që i bëhet Sali Berishës me Islamin është i pasaktë e i panatyrshëm, dhe ka rrezikuar që dashakeqësit t’i indetifikojnë muslimanët shqiptarë me personin e tij politik. Sigurisht S.Berisha mban një emër të traditës muslimane, dhe ka intesifikuar marrëdhëniet e nisura nga pushtetarët para tij me Konferencën Islamike, ka liberalizuar hyrjen e të huajve në Shqipëri, nga e cila mund të kenë përfituar edhe kriminelë të të gjitha përkatësive po kjo është ende pak për t’i veshur atij “çallmën islamike”. Ai mund të ketë përmendur shpesh Zotin në fjalimet e tij, por gjatë viteve të pushtetit të vet, që duan të na e paraqisin si “fondametalist”, Komunitetit Musliman nuk iu kthyen as trojet e ish-xhamive e jo më prona të tjera, një shoqatë kulturore muslimane doli nga ligji, u mbyllën shkolla fetare, dhe nuk u njoh kurrë e drejta e besimtarëve muslimanë për të kremtuar gjysëm ore në javë lutjen e të premtes. Tashmë e djela e shenjtë (holiday) është pushim për të gjithë, dhe të krishterët mund të shkojnë po të duan në meshë, por në mesditën e të premtes, shteti i Berishës islamik nuk legalizoi asnjëherë gjysëm ore pushim për ata shkollarë a punonjës shteti, muslimanë, që të mund të faleshin pa pengesa në xhami, ditën e tyre të shenjtë të xhuma, një shkelje e përjavshme e të drejtave të njeriut që nuk u fut në asnjë listë të tillë. Në kohën e kësaj qeverisjeje, një politikan u burgos se quajti Berishën “vrasës” apo “kriminel”, por askush nga ata që publikisht nxisnin urrejtje fetare askush nga fyesit publikë të Islamit nuk u vu para ligjit. Berisha në fakt ka kremtuar të gjitha festat e feve dhe sekteve zyrtare në Shqipëri, dhe është shërbyer politikisht në të gjitha llojet e faltoreve, dhe më tepër se musliman me sjelljen e tij herë-herë ngjan me një gnostik a baha’i. Feja islame nuk është e detyrimisht ajo që të tjerët dijnë apo fantazojnë vetë; Islami është vetëm ai që buron nga Kur’ani dhe tekstet e sakta të Traditës Profetike (Hadith), që janë të përkthyera në një shumicë gjuhësh për të gjihtë njerëzit, pa ndonjë sekret të mëtejshëm për persona të veçantë. Kështu që as Berisha, as të tjerët nuk mund të përfaqësojnë lidhje me Islamin jashtë ligjeve e praktikave islamike të njohura botërisht. Të njëjtën gjë mund të them për lidhje të tjera të dhunshme që i bëhen në Shqipëri besimit islam me parti a personalitete a ide të së djathtës politike a të nacionalizmit. Ky është një keqkuptim tashmë i njohur edhe në vende të tjera të botës ku parimet muslimane janë përpjekur t’i kombinojnë me idetë socialiste (shembull tipik republika Socialiste Islamike e Libisë). Muslimanit normal i rrijnë të ngushta kostumet ideologjike a nacionaliste. Në fakt i vetmi atdhe që ata i premtojnë besnikëri është Xhenneti (parajsa) dhe e vetmja ideologji, besimi në Zot, me politikë harmoninë më natyrën e marëveshjen me njerëzimin. Përtej gjithë filmave me bomba e me terroristë e politikanë, akuzat ndaj “islamikëve” patjetër duhet të kalojnë edhe testin e “ realiteteve të tjera” të padukshme. Nuk duhet harruar që muslimanët janë besimtarë për të mbajtur emrin muslimanë, dhe në besimin e tyre qëllimi nuk e justifikon mjetin; ai është pjesë e tij.
Muslimanët shqipëtarë praktikisht kanë nisur të ngjajnë me një komunitet të diskriminuar kulturor e politik, ndonëse disa statistika vazhdojnë t’i parqesin si faktorë vendimtarë, (por edhe kjo përdoret për keqen e atyre vetë). Publikisht ata fajësohen prej vitesh si shkaktarë të prapambetjes së vendit, si faktorë të injorancës. Prej vitesh ata akuzohen se “po na mbajnë larg Perëndimin” duke qenë tradhëtarë të fesë së parë e bashkëpunëtorë të turkut. Feja e tyre është tallur e ata vetë janë fyer deri duke i bërë pasardhës të haremeve të sulltanëve. Muslimanëve shqiptarë, shkurt, u bëhet me dije se jane në një vend të papërshtatshëm, në një kohë shumë të papërshtatshme. Në Shqipërinë e betejave kundër komunizmit e antikomunizmit, u harrua se antiislamizmi është i barabartë katërcipërisht me antihumanizëm e antidemokraci.
Të tulatur nën një stinë kaq të gjatë terrori psikologjik e shantazhi moral, që po acarohet më tepër, muslimanët shqiptarë po e fshehin identitetin e tyre. Në Shqipëri sot është koha kur prindërit ndalojnë bijtë të shkojnë në xhami “se mos bien në sy për keq”, kur familjet ushtrojnë edhe dhunë fizike ndaj vajzave që nuk pranojnë të heqin shamitë nga koka. Sot shqiptarët po i ndryshojnë emrat e tyre muslimanë, jo vetëm për shkaqet e njohura të injorancës në Greqi por edhe për t’u integruar në jetën publike e intelektuale të vendit. Një shembull ironik të këtij vetmohimi jep editorialisti i një gazete të këtyre ditëve i cili përditë nënshkruan me emrin e tij musliman. Por ditën që iu desh të shkruajë se “ duhet të gërmosh me orë e orë të tëra në regjistrat e rinj të gjendjes civile për të gjetur një fëmijë të sapolindur me emër islam”, “duhet të kërkosh me qiri në dorë për të gjetur një perçe”, këtë ditë për t’u bërë i besueshëm nënshkruan si asnjëherë më parë e më pas, vetëm me inicial duke fshehur emrin e përditshëm islamik, me të cilin jemi mësuar ta vlerësojmë. Për të mbështetur idenë së ky vend nuk ka përcaktueshmëri muslimane nuk është nevoja të marrim qiririn e të maskojmë emrin, por më thjesht mund citojmë fenomenin antiislamik të fajdeve ku u përfshi shumica e shqiptarve, mund të citojmë shifrat e eksporteve në disa mijë prostituta, numrin shqetësues në dhjetra mijë aborte e përdorues droge, shifrat e pabesueshme ditore të shitjes së alkoolit, numrin e shtëpive të bixhozit, numrin 46 të viteve diktaturë komuniste, e 23 të viteve të ateizmit të cilat asnjëherë nuk jane karakteristikë për “vende muslimane” që prodhojnë “fondamentalizëm”. Por ama edhe këto statistika nuk do të na shërbenin për tjetër gjë, vetëm se për të zbuluar se jetojmë në vite të mbrapshta, dhe se shqiptarëve po u kushton shtrenjë zgjedhja e materializmit dhe neglizhenca ndaj religjioneve të tyre, apo filozofive të përgjegjshme. Këto shifra të hidhura nuk mendoj se shërbejnë që një kryetar partie për të drejta njerzore të na çudisë duke nxjerrë se muslimanët shqiptarë qenkan tkurrur në 50%, dhe prej tyre më shumë “ateistë” e “jopraktikantë”, ndërkaq që gjysma tjetër e supozuar ishin besimtarë kristianë praktikues! Bile shumë fshatarë sipas këtij kryepartiaku, ishin shprehur se kishin refuzuar fenë që u kujtonte pushtimin turk, për t’u futur në 50% tjetër si besimtarë praktikantë të fesë së të parëve! Studime të tilla amatore sigurisht nuk tregojnë gjë veç joseriozitetit, padurimit dhe subjektivitetit të nxehtë, i cili më ngjall një ndenjë (jokomode) humori. Nëse institucione të specializuara do të tentojnë të bëjnë statistika edhe numërime për realitetet e reja edhe në përkatësitë fetare, bëhet mirë të pritet sa të kapërcehet faza e konsolidimit të institucioneve, që të mund kemi rezultate të pakontestueshme, afër realitetit. E kjo nuk mund të ndodhë tani afër, siç po dëgjojmë, në një kohë kur në një vend si Shqipëria gjithë llojet e votimeve (parlamentare, lokale, referendume) që nga 1991e këtej kanë rezultuar problematike a të cënuara. Gjëja më e bukur që ka “studimi” i pesëdhjetëpërqindëshave, është në fakt klasifikimi në praktikues e jopraktikues të fesë (ndonëse tentativa bëhet vetëm në një krah). Por, të mos jesh praktikant i një feje kjo nuk të bën jobesimtar. Të dyja, si besimi edhe praktikimi i fesë, janë një unitet për të përcaktuar religjiozitetin, por të besuarit është caku, parakushti i parë. Të paktën në Islam, ai që beson se ka vetëm një Zot, dhe se Muhammedi është i dërguari i Tij, me anë të të dëshmuarit të kësaj, quhet musliman. Prandaj askush nuk mund ta reduktojë numrin e muslimanëve, duke llogaritur vetëm praktikantët si besimtarë.

Viktimizimi i vetes, nxitja e psikozave të të qenit i rrezikuar apo diskriminuar, kanë rezultuar truke foshnjërake për të mbuluar viktimën e vërtetë dhe rrezikun e vërtetë. Kjo të paktën është parë e suksesshme dikur për nazifikimin e antisemitizimin e Gjermanisë, ku gjermanë të rrezikuar i dogjën në zjarr hebrenjtë e librat e tyre të rrezikshëm. Kurse sot këtë teknologji të vjetër, në përgjithësi njerëzit e dyshojnë dhe refuzojnë si djallëzore. Gjithë këto fushata për “riparimin e historisë”, për “perëndimin e kërcënuar” dhe “Islamin e dhunshëm”, thjesht kanë ngjallur interes për t’u informuar më tej para se të pozicionohesh si “shqiptar i mirë” (properëndimor) a si “ keq” (properëndimor me kusht) ose “edhe më i keq” (islamik!!!). Bëj këto sqarime që t’u lutem atyre që lexojnë këtë letër, të besojnë se nuk është në qëllimin tim viktimizimi i muslimanëve shqiptarë, por nëse del kështu, kjo është krejt normale, krahasuar “demonizimin” e historisë dhe të së tashmes e me “plagët” e supozuara të së ardhmes që imponohen prej fobive të properëndimorëve pa kushte. Fundja faktet nuk mund të interpretohen përherë vetëm për të vërtetuar eskluzivitetin e një ideje, përndryshe mund të bëjmë dhe pa faktet. (Sipas traditës muslimane, edhe djalli duhet dëgjuar nëse qëllon të thotë të vërtetën). Nëse unë sërish këmbngul se muslimanët e Shqipërisë po i konsiderojnë e po i kthejnë në një minoritet kulturor e politik të kërcënuar, megjithëse presupozojnë shumicën, kjo nuk çudit njerëzit që dijnë për natyrën e vërtetë të medias e institucioneve që përcaktojnë klimën kulturore e politike në një vend ku qytetarëve ka vetëm 8 vjet që u është lejuar përdorimi i fjalëve “demokraci”, “Zot”, “të drejta njeriu”. Dhe afërsisht po kaq vite ka që muslimanëve u përsëritet haptas shantazhi se Europa (që na mban me bukë e na ruan nga serbi) nuk na do muslimanë, prandaj fenomeni islamik na izolon nga perëndimi, dhe ky izolim është varfëri, diktaturë e luftë. Prandaj muslimanët duhet të ndihen në faj, dhe të fshehin apo braktisin fenë…lirisht, ose ta reduktojnë në ëmbëlsirën e datave festive. Muslimanët janë “kushërinjtë nga provinca” që të prishin reputacionin, prandaj sulm kundër identitetit e historisë së bashkëqytetarëve të tu si e si të meritosh emrin “europian”, i cili në Shqipëri konceptohet si një profesion, më tepër se diçka e lindur! Kjo lloj situate, kur një pakicë e përkrahur, ushtron dhunë psikologjike mbi shumica të heshtura e të frikësuara, ka shkuar pak nga pak deri aty sa muslimanët të konsiderohen as si minoritet, por si inegzistencë. Ndryshe si do arrihej që Skëndërbeun, heroin e fëmijërisë së çdo shqiptari, ta nënvizojnë jo si hero kombëtar - mbrojtës të vendit nga huajt, por si mbrojtës të krishterimit, të cilin fqinjët tanë e mbrojtën shkëlqyeshëm duke paguar xhizen, pa luftë e rrënim. Ky nuk është vlerësimi i duhur për Skëndërbeun , të cilin ideologët e Rilindjes Kombëtare nuk e nxorrën nga harresa për t’ia falur krishtërimit ( i cili mund ta shpallte Shenjt për ndihmën e sakrificën për një mbrojtje aq të kushtueshme); nëse figura e Skëndërbeut shërbeu si shtyllë për ngrehinën e Rilindjes, ku merrje shembullin për luftë kundër shtypjes nacionale, (në një kohë kur identitetet fetare po zëvendësoheshin me ato kombëtare) le ta respektojmë për këtë dimension. Por nëse fetarja do të ngrejë kokë mbi kombëtaren, qoftë edhe për hir të së vërtetës, kjo mund të jetë normale vetëm në ambientet fetare të kristianizimit. Ndryshe muslimanët shqiptarë nuk kanë pse të njohin për hero edhe të tyre një njeri që sa herë përmendet, përmendet si mbrojtësi i një feje tjetër, dhe të cilin ndonjë “rilindje” tjetër “kombëtare” mund ta përdorë kundër tyre. (Në fakt në një revistë serioze kohët e fundit mund të lexosh për thelbin antiislamik të Rilindjes Kombëtare të shqiptarëve).
Idenë se në Shqipëri muslimanët po trajtohen si hiç, nuk ta japin veç blasfemitë e sulmet e drejtpërdrejta të medias, apo tentativa për t’i përzënë nga indetifikimi me vendin e historinë e përbashkët, as mungesa minimale e deçenses apo tolerancës ndaj tyre në institucionet publike. Në Shqipëri përkthehen e botohen libra me pasazhe fyese për Islamin e profetin e tij, dhe botuesit nuk kanë minumin e qytetarisë sa për të vënë bashkë me copyright-in shënimin se idetë e autorit nuk janë doemos edhe të botuesit. (Shënim të cilin poeti i njohur R. Z. do ta krahasonte të nevojshëm po aq sa këshillat kundër duhanit mbi paketat e cigareve). Unë nuk e di ç‘ka bërë Selman Rushdie i shkretë në gjithë librin e tij më tepër se ky paragraf i një ish-disidenti që e shohim përnatë si gazetar të njohur në Tv shtetëror shqiptar.
“…Nje tjetër kronist,…që mbulon orën e shpirtit për të gjitha fetë, e merr gati përdore drejtorin e përgjithshëm të televizionit shqiptar deri në Republikën Islamike të Iranit. (“Unë i shërbej drejtorit, drejtori më do mua” Syre el Insan). Dhe si për të na mbushur mendjen se ishte një vizite pune, nënshkruan një protokoll marrëveshje! As Muhamedit, që ka shkruar librin e shenjtë nuk i janë dashur kaq ditë. Mirëpo ka ca “haxhinj” në ...”(“1300 ditë verbëri”, faqe 23, libër i botuar nga një shtëpi e njohur, ndihmuar nga një fondacion shumë i njohur).
Në fakt nuk egziston asnjë fjali e tillë në Sure El Insan apo më tej. Dhe profeti Muhammed (s.a.u.s) nuk ka shkruar ndonjë libër të shenjtë (kështu të paktën besojnë muslimanët që përbëjnë më tepër se 50% të popullsisë së vendit ku botohet kjo fyerje për ta). Nëse autori bën fjalë për Kur’anin, ky libër është zbuluar për 23 vjet, dhe jo për më pak se 14 ditë. Pra e gjitha kjo është një tallje blasfemike që dhunon besimtarët, të cilët mbase autori nuk i ka llogaritur fare tek të gjallët, kur prodhonte këto ironi prej diletanti. Në vitin 1993 të qeverisjes së “islamikut” Berisha (regjim që sulmon libri i verbërisë) një shoqatë rinore muslimane u nxorr jashtë ligji për nxitje të urrejtjes fetare, vetëm se botoi në një libër përgjigjet me të cilat një musliman i thjeshtë duhet të përballonte dyndjen e misionarëve të dhjetëra sekteve evangjeliste që ato vite i gjeje kudo jo vetëm nëpër rrugë e stadiume por edhe në derën e shtëpisë me mesazhet e botimet e tyre. Ndërkohë prej vitesh në mes të Tiranës do të gjesh të hapur një librari pranë një qendre të misionarëve ku mund të blesh mes dhjetëra librave fetarë, botime me përgënjeshtrime të argumentave të Islamit, apo për lumturinë e disa afrikanëve të varfër që kanë braktisur fenë e muslimanëve për të përqafuar fenë e vërtetë. (Në Shqipëri veprojnë të regjistruara më tepër se 60 shoqata kristiane si dhe afërsisht 20 të tilla muslimane, duke llogaritur në të dyja rastet edhe shoqata të huaja).
Në Shqipëri është tepër i madh numri i padive dhe gjyqeve ndaj gazetave që kanë botuar shpifje a fyerje. Kurse për muslimanët në shtypin shqiptar veç artikujve me tituj pikante, botohet edhe një poezi e lezetshme pa atë minimumin e nevojshëm të njerëzisë për të parashikuar se dikush, njeri në punë të vet , mund të fyhet pa qenë e nevojshme. Vargu i parë i poezisë të kujton një varg të mrekullueshëm nga Seferis. Kusuri përpiqet të të kujtojë se je i huaj në vendin tënd, (po ishe aq i mjerë sa t’i marrësh seriozisht këto gjëra) . E shkruan një femër (sqarim i panevojshëm për pjesën më pak të nevojshme të letrës).
“E dua shumë Shqipërinë, dhe nëse do të largohem, do jem e gjymtuar…/…Ne jemi bijt e saj/S’jemi barbar/Dikur dikush mori fjalën si shpatë/E shkeli në shekuj por u largua prapë…/Dhe la pas xhamitë …/…Kujtoja pushtimin osman/Ai historisë nuk i mori asgjë/Përveç se tregoi për të/Kultura është e lashtë…/Atëherë ç‘duhen xhamitë?!/ Ne kemi patur një fe, shqiptarizmën/Falna o Jezu Krisht, na fal ne/Shqipëria do të bëhet me bekimin tënd/Ajo që ke menduar, pa barbar/…E dua Shqipërinë/Dhe miku im e do/Edhe pse nuk është shqiptar/Por e mundon diçka që gllabëron/…Ne jemi bijt e saj s’jemi barbar/Për të i falem Jezu Krishtit/… Udhëtojmë drejt Janinës me një këngë historie…”etj.
Muaj më parë kur e lexoja këtë poezi midis ca artikujve banalë me politikë, thjesht qeshja me vete nga ca përfytyrime të tipit “on the road”, ku vajzës për fat të keq i shfaqen nëpër udhëtim në vend të moteleve me neonë muzgu, ca xhami fshatrash, e barbarë me mustaqe në vend të autostopistëve, dhe mikun e huaj përbri, “ e mundon diçka që gllabëron” të cilën vajza e pafajshme e interpreton si ndonjë ethe shqiptarizmi. Sigurisht nuk mund ta gjykojmë ashpër vajzën me mikun e vet të huaj, në një poezi që udhëton drejt Janinës (ku si një surprizë e hidhur do t’i presë edhe aty një xhami), puna është se sa lirshëm gjejnë vend në shtypin shqiptar disa përgjegjësi kaq të rrezikshme: të ngacmosh muslimanët mu nën hundën e “terrorizmit islamik” që ndodhet në Shqipëri.
Por në këtë vend nuk është se shumëzohen me zero vetëm muslimanët, në shpifjet e talljet për ta. Injoranca arrogante apo e qëllimshme e publikuar gati përditë në dritën e diellit, po krijon idenë se në Shqipëri, nuk ka njerëz normalë e të logjikshëm. Që të reagonin se terror po bën media përditë, e jo katër “islamikë” të rrëmbyer në mënyrë të paligjshme, apo dy vetë të veshur me të bardha që ecin rrugëve, (sikur kriminelët të kishin patur shenja identifikimi të tilla, nuk do kishte më krime). Apo të protestonin se është fyese për shqiptarët të lexojnë gënjeshtra të tilla si kryeartikuj në gazetat më të shitura që viktimizojnë Shqipërinë se është futur në Konferencën Islamike, anëtarët e së cilës “e kanë zëvendësuar kushtetutën me dokumentin e shenjtë të Kur’anit” (kush kështu Egjipti? Libia? Indonezia? Etj e etj ). Në një lirshmëri të tillë gazetarja apo redaktorja e faqes antiislamike të një gazete të madhe, rren se Shqipëria është pas Afganistanit, vendi i dytë në botë i parekomanduar për turistët, kur në Kosovë e Kongo vriten njerëz përditë. Po në këtë gazetë lexon se “ malet e NATO-s” (emër për malet e Bizës) u vëzhguan mirë para manovrave ndërkombëtare, nga frika e mbetjeve të terroristëve islamikë që ishin “dislokuar” ( !!!) në Shqipëri. Apo lexon se të gjithë aktet terroriste të viteve të fundit (autobomba në Tiranë, dhe shpërthime lokalesh etj) të cilat në kohën e udhëheqjes së Berishës i faturoheshin “terrorit komunist” tashmë u kalohen armiqve të rinj islamikë, meqënëse dihet botërisht se arabët janë mjeshtra për këto punë! (Kurse një gazetë tjetër hedh hipotezën se islamikët po bashkëpunojnë me komunistët shqiptarë kundër amerikanëve!). Edhe më skandaloze bëhen këto përçartje kur gazetarët përpiqen t’i hyjnë mistikës e teologjisë për të bërë ndonjë lodër më piktoreske e të besueshme duke na treguar se çdo të thotë “xhihad”, “shait” (shehid) për rituale që përfundokan në vetvrasje, apo për “ Pejgamerin, djalin e Muhamedit” (si?si?) të cilin e mohokan “selefinjtë” e rezikshëm apo për “xhihadinj” (tjetër term i sajuar). Këto ditë bile, pasi kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar është quajtur në shtyp nga një politikan “imzot haxhi Sabri Koçi” një gazetare arrin në përfundimin lehtësues se “muslimanët shqiptarë nuk kanë lidhje me islamizmin”dhe “islamikët”. (Në fillim të këtij shkrimi tregoja për kalimin abuziv e qëllimkeq nga “terroristë islamikë” në thjesht “islamikë”. Konfondimi ia ka arritur qëllimit; puna ka arritur aty sa për të njëjtin ngjyrim të rrezikshëm po përdoret forma “muslimanët”. Shembull titulli i një gazete: “Rinasi mbyllet për muslimanët”). Është e vërtetë fyese që shqiptarët shërbehen përditë nga disa gazetarë e analistë që përtej emrave të modifikuar, s’janë veç disa “çuna e goca” fare të rinj në moshë, përgjithësisht të paarsimuar deri në fund, që pasi kanë tentuar me letërsinë, janë dorëzuar në dispozicion në pikat e grumbullimit të gazetarëve (dy-tri kafene tiranase), për të çuar para gazetarinë shqiptare me të vetmet mjete që njohin: opinionet e shefit, intervistat dhe “burimet e pakonfirmuara” apo “që s’duan të identifikohen”. Përgjithësisht të kaluar nga provinca përmes atmosferës perverse të konvikteve a shtëpive me qera (karakteristikë e këtyre viteve), kanë ndikuar në vulgarizimin e komunikimit masiv, duke imponuar përditë “thyerje tabushë” e një moral “tjetër”. Papërgjegjsia e rrogëzimi i fjalës, përzier me pushtetin e medias dhe të ndonjë “ajsbergu” shumë të përfolur, përbëjnë një koktej shpërthyes në një vend ekuilibresh si Shqipëria.
(Shembujt e mësipërm në tituj, paragrafë, si edhe poezia janë marrë nga botime të një harku kohor prej gati një viti, të cilat munda t’i disponoj. Një analizë më e hollë e më përfshirëse e këtyre fenomeneve do të ishte jashtë mundësive të mija).
Si një çështje të fundit do të prek tendencat për të gjetur shkakun e të gjitha problemeve të Shqipërisë tek “incidenti” i islamizimit (të dhunshëm sipas mbështetësve të kësaj teorie) të shqiptarëve, dhe tendencën anti për të gjetur tek ky incident (paqësor kësaj here), mirësi të mëdha që kulmohen me ruajtjen e identitetit kombëtar mes fqinjeve asimilues të fesë kristiane.
Në zhvillim të idesë së parë kanë dalë më tepër liberalë e properëndimorë me bindje të ndryshme që mbajnë më tepër emra të traditës kristiane. Kurse teorinë e leverdisë kombëtare të islamizmit, e rrjedhimisht islamizimin paqësor të shqiptarëve e mbrojnë patriotë dhe nacionalistë (ndonjëri i deklaruar publikisht si ateist) me emra të traditës muslimane. Në aspektin shkencor, për çështje të islamizimit të shqiptarve, dhe ndikimet e shumëllojshme të këtij procesi në rrjedhat historike, mund të mbështetesh në të gjitha procedimet që shkencat lejojnë, por vështrimet politike e të politizuara mbi këtë “incident” rrezikojnë të dalin pothuajse të gjitha nga tema. Po flitet (në çdo rast!) për religjion, për besim! Islamizimi i shqiptarve është thjesht një fakt i pandryshueshëm, i hershëm dhe i ri, që ka kaluar në shumë faza, dhe përcakton profil për Shqipërinë si edhe për një shumicë të shqiptarëve. Të cilët janë fizikisht tepër larg nga përgjegjsitë për islamizim të dhunshëm a paqësor, dhe sigurisht indiferentë (e plot mëshirë) ndaj njerëzve që besimet apo realitetet shpirtërore të tjerëve i shohin si pengesë për t’u realizuar a identifikuar. Ku i dihet, mbase vërtetë mund të interpretohet si i dhunshëm, ndonjë moment nga procesi shekullor i islamizimit të shqiptarëve, por kjo do të binte në kundërshti jo vetëm me ligjin kuranor “Nuk ka dhunë në fe”, por dhe me logjikën e ngjarjeve e me tekste të shumta, që i gjen dhe në shqip. Nëse interpretohet si dhunë xhizja, taksa e mbrojtjes që jomuslimanët paguanin për të mos shërbyer në ushtrinë e një shteti islamik, kjo gjë nuk islamizoi dot as kristianët e tjerë të Ballkanit, e as kristianët e Irakut, Palestinës, Libanit, Egjiptit etj, Që janë kristianë sot e kësaj dite dhe mund ta kenë paguar xhizen për mëse 1000-vjet. Edhe muslimanët paguajnë zekatin (kusht i fesë Islame), si kontribut për shoqërinë, kurse sot mund të themi se pagesa përbën një alternativë ndaj shërbimit ushtarak në shumë vende të zhvilluara. Bile sa për hollësi liria e besimit nën perandorinë Osmane bëri që p.sh. mirditorët katolikë të Shqipërisë, të mos paguanin xhizen, por të preferonin të kryenin shërbimet ushtarake për sulltanët; (kapedani i Mirditës, Lleshi i Zi ishte ai që vrau në luftimet përkrah turqve heroin e revolucionit grek Marko Boçari, edhe ky shqiptar). Në të njëjtin shekull kur kreu i Orthodoksisë fqinjëronte në të njëjtin qytet me sulltanin musliman që kishte pushtetin, në skajin tjetër të Europës, prisheshin xhami e sinagoga, dhe muslimanëve e hebrenjve nuk i lihej asnjë mundësi të ruanin besimin,veç vdekjes e arratisë. Por muslimanët nuk i fajësojnë fare spanjollet e sotëm. Mbështetësit e teorisë së “incidentit fatkeq” të islamizimit, bile në shembullin e Spanjës mund të gjejnë dhe pak ngushëllim: 800-vjet qytetërim islamik spanjoll, sot gjen vetëm në dy-tri shatërvanë apo kolonada e dorëshkrime që kanë shpëtuar nga masakrimi, e asgjë më. Me 600 apo 555-vjetët tanë ka ende shpresa për “riparime”. (Duam apo s’duam ta pranojmë, “diçka” po ndodh në Kosovë…).
Më shqetëson fakti se në Shqipëri me çështjet publike të I?slamit merren jomuslimanë (besimtarë e ateistë), kurse me problemet e Kishës Autoqefale Orthodokse merren shumë muslimanë (të paktën në shtyp). Këta njerëz nuk e kuptojnë se nuk mund të merren dot me punë që nuk u përkasin? Në vend që të kontribuojnë kundër kaosit, të gjejnë individualitetin a komunitetin që vërtet i përkasin, e të punojnë për përsosjen e tij, kanë vendosur jashtë mundësisë njerëzore, të shpëtojnë Shqipërinë e më gjerë. (“Allahu nuk e ndryshon gjendjen e një populli, përderisa ata ta ndryshojnë vetveten” Kur’an, Sure El-Rrad (Murmurima):11). Kjo vëretje vlen për t’i lidhur përmes keqkuptimit idhtarët “antiincident” me ata pro incidentit. Këta të fundit me mbështetjen e volitshme për shqipëtarët të islamizimit, si mbrojtës nga asimilimi, i japin rrugë përfundimit të natyrshëm, se shqiptarët e paskan ndërruar fenë nga inati i sllavit e i grekut pra duke dhunuar veten. E kanë paraqitur Islamin si një “fe për shqiptarë”, duke harruar se edhe vetë kombet që na kërcënonin me asimilim, kanë muslimanët e vet. Me idenë e leverdisë së religjionit nën Perandorinë Osmane, me po atë logjikë që u pranua, me po atë lehtësi duhet mohuar Islami, i cili sot s’na leverdis në Perandorinë Europiane. Përherë konceptet për lëvizje të tilla “strategjike” harrojnë se njeriu i shkretë ka shpirt, e besimi gjendet aty. Që Islami të kishte qenë plotësisht i volitshëm për kombin shqiptar, duhet të kishte prishur gjatë sundimit 600 vjeçar kishat shumë shekullore të Kosovës që serbët të mos kishin “dëshmi pronësie” për të cilat derdhin gjak në atë tokë, por Islami ndalon t’a fyesh besimin e tjetrit, dhe jo më të vesh dorë mbi tempuj! Islami po të ishte i nacionalistëve, do të kishte ndryshuar emërvendet sllave “kudo nëpër atdhe”, por këto punë muslimanëve nuk u interesonin fare. Prandaj teoria e islamizimit për hir të ruajtjes së kombësisë është po aq fyese sa të tjerat, po aq jo normale kur i konsideron njerëzit si ca gurë shahu.
Përmbi gjithë këto abuzime, sulme, alarme për fondamentalizma, izolime dhe islamizime me dhunë a me konferencë të Shqipërisë, qëndron e zezë ana tjetër e gjysmëhënës. Korpusi i shqiptarve me përkatësi muslimane i nënshtrohet gati përditë një procesi të heshtur erozioni. Dhjetra mijë shqiptarët emigrantë të bukës në Greqi janë të detyruar të maskojnë apo ndërrojnë emrat dhe fenë për t’i shpëtuar diskriminimit. Dhjetëra organizata të mirëfinancuara fetare me qëllim të parë e mbase edhe të fundit prozelitizmin, veprojnë sidomos tek fëmijët. Projektet për qendra riaftësimi për të droguarit u besohen urdhërave fetarë, të cilat nuk besoj t’u ofrojnë mundësi zgjedhjeje mijëra “pacientëve” të tyre, në momentet kur gjendja e tyre fizike, shpirtërore e psiqike nuk i lejon të jenë të përgjegjshëm. Vetëm numri i “të ndërruarve” në emigracion gjatë këtyre 8-vjetëve të hapjes besoj se paraqet një rritje jo të natyrshme, krahasuar si raport me ndërrimet e fesë gjatë 8 apo edhe 80 vjetëve të parë të sundimit osman në Shqipëri. Kërkohet me ngulm të bësh pjesë diku tjetër, të dorëzosh fenë.
Fe në shkëmbim të bukës, të Tokës së Premtuar (=Europës, si pasaportë, a si shantazh), fe për të mos qenë i dyshuar e i akuzuar, e i tallur, fe për të dalë nga “shenjestra”.

* * *

Gjatë këtyre ditëve kur zgjasja këtë letër, koncepti im për të si edhe adresat e përfytyruara, ndryshuan shumë herë, midis tufave të gazetave me lajme çdo mëngjes e ndër bisedat me miq.
Këto ditë një njeri i panjohur përmes shtypit, “u arrestua e filloi hetimi për të”, sepse guxoi të protestonte i vetëm para ambasadës amerikane, kundër atyre që bombarduan pa pyetur njeri Afganistanin e Sudanin, kundër atyre ndaj të cilëve vetë presidenti Clinton ka protestuar kur ishte student. Kurse për të ndërhyrë kundër serbëve që po vrasin popullsinë civile, edhe këto ditë të Mëdhenjtë vazhduan të mos bien dakort. Këto ditë u njoftua edhe për dhjetë “islamikë”, të tjerë të rrezikshëm (6 kosovarë midis tyre meritonin këtë emër) u arrestuan e iu gjetën armë të ftohta, në një Shqipëri të nxehtë ku populli është i armatosur edhe me mitralozë. Gjithsesi për fatin e tyre nuk u informua më tej, e gjithçka kaloi në një seancë ngritjesh supesh, hamendjesh e përgënjeshtrimesh nga një pjesë e shtypit, dhe nuk u duk se çdo gjë ishte aty ku duhej, veç dhjetë të përfolurve… Gjithashtu në Elbasan doli lajmi e po prej aty u kundërshtua se ishte kapur një grup me dy sauditë e një iranian; (në fakt mund t’i kenë kapur veç e veç se më kollaj bashkon Tom-in me Jerry-n se sauditët me iranianin). Këto ditë u premtua sërisht nga media për akte dhune të terroristëve islamikë, por me ç‘duket këto sërisht u shtynë për një kohë tjetër. Nëpër rrugë njerëzit me mjekrra, syri i shoqëron me kuriozitet, dhe nëpër në xhamitë e Tiranës besimtarët kthejnë përmbys ndonjë sixhade për të gjetur përgjuesit e përfolur nga shtypi. Vapa shërbeu si një dekor për ta “arabizuar” situatën edhe më tej. Por rrugëve megjithatë pati si përditë femra muslimane të mbuluara “kokë e këmbë” (dëshmitaret më tipike të një marrëveshjeje që njerëzia e ka harruar) që na privuan nga bukuria a shëmtia e tyre. (I harroj emrin përherë atij orientalistit që i cilëson muslimanët si “një demokraci murgjish të martuar”) Në autobuse e në stadium, njerëzit diskutonin për bomba, disa me humor, disa me njëfarë preokupimi. Këto ditë gjithashtu, në Shqipëri plasen tensione politike, dhe “islamikët” u kthyen herë në “aktorë” e herë në “detaj” të këtij tensioni. Ajo ç’ka ndodhur, nuk mund të riparohet (harrohet). Ashtu si edhe për AIDS, ende nuk ka ndonjë kurë shpëtimtare kundër psikozave të mbjella nga pushteti okult i mediave. Në trutë e shqiptarëve vështirë të çregjistohet “bomba” dhe “mjekrra”. Njerëzve iu imponua një rregull treshi i ri: Meqë në Shqipëri flitet kaq shumë për islamikët, po pati terror ? do ta kenë bërë ata…!
I nisur nga të gjitha këto dua t’i drejtohem me fjalë të qarta “njeriut të mendjes” që lexon këtë letër, i çdo përkatesie qoftë ai.
I kërkoj njerëzisht:
të përdorë gjithë autoritetin e tij a të punës së vet për t’i ndihmuar një normaliteti të tolerancës e respektit, të marrdhënieve e dialogut ndërkulturor në Shqipëri;
të verifikojë rastet që citoj më sipër (duke patur parasysh që edhe për periudhën njëvjeçare që paraqesin janë të paplota) dhe nëse vërteton fyerjet e gjuhën e dhunshme e provokimet ndaj besimtarëve muslimanë, të mbajë një qëndrim ndaj tyre, ose ndaj autorit të kësaj letre si një gënjeshtar;
të analizojë seriozisht fenomenin e terrorizmit islamik në Shqipëri, dhe nëse e gjen real, të bashkohet me ata që e luftojnë. Në të kundërt të përpiqet me mënyrat e veta të mundshme, për të minimizuar pasojat e këtij “terrorizmi” si koncept i njerëzve të thjeshtë të dhunuar nga propaganda. (Pyetje ndihmëse: “A janë vallë islamikët ata që interesohen t’i armiqësojnë njerëzit me fenë e tyre nëpërmjet terrorit, kur detyra e tyre e shenjtë është të thërrasin në fenë e tyre?”);
t’i konsiderojë orvatjet e kësaj letre si paralajmërim modest për një klimë të keqe, e parakërkuar dhe e parasajuar prej imponimit në publik të rreziqeve deri më tash të pavërtetueshme të terrorizmit islamik, me synim ndërsimin e opinionit kundër Islamit, kompleksimin e muslimanëve, provokimin e tyre;
të mendojë për t’i gjetur një zgjidhje këtij “ekuacioni të zgjidhur” (ku e panjohura është paragjykuar e propaganduar të jetë muslimani), ekuacion i cili mund të ofrohet kur të duash i pafrenueshëm p.sh. në ndonjë histori tjetër me dëmtim kishash;
të reagojë për parandalimin e tendencave të racizmit e ksenofobisë në Shqipëri;
të bashkëpunojë me individë apo organizma të interesuara për harmoninë e drejtësinë, në mbrojtje të grupeve e personave të diskriminuar apo të ndëshkuar pa të drejtë;
të promovojë në Shqipëri idenë e një qytetërimi të puqjes e jo të përplasjes, të një qytetërimi të të gjithëve, e jo të përjashtimit;
nëse klima e intolerancës dhe e fyrjeve ndaj muslimanëve do të vazhdojë në Shqipëri të miratojë hixhretin (shpërnguljen) si protestë ndaj një shoqërie të paedukuar të shkruesit të kësaj letre, në ndonjë vend pa të tilla fenomene, qoftë ky edhe vend me qytetarë të klasit të dytë, të cilët mund t’i bombardosh kur të duash, duke shkelur të gjitha ligjet ndërkombëtare;Ervin HATIBI
(shkruar në javën midis gushtit e shtatorit 1998)
 

klevis2000

Primus registratum
Re: Ervin Hatibi-Gjeniu dhe poeti...

Gazeta në xham


Në Shqipëri fjala, sidomos ajo që mbart mendim ose problem, historikisht titullohet « lehje » nga ata që nuk e pëlqejnë, por ama edhe si kategori, « fjala » nuk është shumë e pëlqyer dhe diskursi antiintelektual ka qenë gjithnjë më i duartrokituri. Pranim të madh ka përherë për grimasën, romuzin dhe kunjin


Ervin HATIBI

LOBI 190, 8.11.2004

Më kanë pasë bërë shumë përshtypje ca S të mëdha shtypi të bardha apo shenja të dollarit $ nëpër xhamat e dyqaneve riparim e sipër. Nuk di se sa supersticion ka këtu apo sa kabalistikë urbane, por misterin ma kishin çmontuar përfundimisht të rriturit, duke më sqaruar se këto shenja nuk janë për qejf (shumica e S-ve shtriqeshin së prapthi), po në fakt këto ishin damka si ato mbi bagëtitë, për të ruajtur xhamat nga vjedhja, në kushtet kur ende dyqani nuk kishte rëndësinë konceptuale prej dyqani, që vjen bashkë me përditshmërinë e shitësit dhe të mallit. Në momentin kur hajduti i këtij rangu kaq të ulët do të guxonte të shkoqte tabakun e xhamit nga korniza, S-ja e bardhë, me ose pa vizë amerikane në mes, duke u transportuar nëpër qytet do të niste të vishej me foni në kontakt me syrin e popullit dhe ndonëse bashkëtingëllore, ashtu shqetësuese do ta transportonte S-në rrugë më rrugë si një fërshëllimë ngjethëse gjarpri apo shfryrje gome biçiklete dhe nëpërmjet ligjeve elementare të optikës, xhami do ta kalonte si adeziv drejt e mbi vjedhës Stigmën e hajnisë.

Ka edhe një fazë tjetër, që e kam me 50 % a është para apo pas fazës së grafitive me S të bardha, kur dyqanet në rikonstruksion i mbulojnë faqet e veta të xhamta me faqe gazetash për të fshehur pak rrëmujën e punimeve brenda, si edhe për t’u dhënë intimitetin dhe joprotagonizmin e nevojshëm punëtorëve apo ustallarëve që kryejnë aty në një botë të vetën ritualet e pahitjes si ca mullixhinj, këndojnë me cigare në gojë copëra këngësh thjesht për hir të kumbimit tundues të binasë bosh, si edhe ulen dyst e shpështjellin gazetat e lyrosura, që në këtë rast nuk mbështjellin më dyqane, por tre copëra të stërmëdha buke të zezë rreshtuar shtrënguar me nga një vezë të skuqur në mes. (Gjithsej 2 /dy/ vezë.)

Sidomos gjatë fillimeve të tranzicionit, konfliktet shpesh të armatosura midis shkollave të ndryshme të mendimit për pronësinë e mëtejshme apo profilin e ardhshëm tregtar të dyqanit ( bar-kafe a lojra fati?) bënin që letrat e gazetave nëpër xhama, të zverdhura tashmë nga dielli, ta rikthenin veten aty nga përtej xhamit në ca eksponate muzeumi efemer duke i bërë një folder falas kujtesës sociale, që në vendin tonë është kaq e shkurtër. Kështu, tepër e komprimuar, e stërmbushur me ngjarje dhe shenja dhe shpresa, koha e tranzicionit, më shumë se në posterat elektoralë të skërfitur të një fushate më parë, mbeste e incizuar nëpër gazetat murale të dyqaneve të bllokuara dhe kështu i jepte qytetit pak histori dhe mbante edhe për pak jehun, ekon e të djeshmes nëpër mure. Duke kaluar muaj shikoje sesi fotot dhe titujt përplaseshin ligsht me realitetin, sesi turpi është një lloj reaksioni kimik që ka nevojë për një të ardhme, dhe e ardhmja kishte ardhur përballë gazetave të ekspozuara pa faj nëpër qytet, po faqet vetëm ishin zverdhur. Horoskopi politik ish’ diskredituar, idioma e propagandës ashtu si edhe look-u ballukemadh à la Vojo Kushi i politikanëve demode të tranzicionit, niste e modifikohej, evropianizohej, retorika misionare e komisarëve të frymëzuar niste bëhej më minimaliste, më tekniciste, kulti i demokracisë si ai i bukës së siguruar në vend, me forcat tona, gjithnjë e më shumë rezultonte në përshkrime për një prodhim gjeopolitik importi, i cili na jepet në përdorim, por jo në pronësi.

Arkivat e gazetave prodhojnë uniformitet ngjethës. Janë si varre kolektive dhe fjala bëhet, në të kundërt të asaj që duhet të ishte, viktima e parë, pjesa e butë që tretet bashkë me kujtesën. Vetëm fotot, fontet, disenji mbijeton aty, siç mbijetojnë veç kockat dhe këpucët në varret: formë e jo kuptim është ajo çka na pranon syri bujarisht si të vlefshme për vëmendje. Ashtu si vdesin e pastaj treten mes kufomës temperatura e temperamenti i njeriut që vdiq, ashtu edhe fjala humb gjithë përfytyrimin e vet në arkiv: mbetet aty thatë si fjalë fjalori, dhe duhet filologu t’ia rikthejë kujtesën e përfytyrimin fjalës-grafemë, siç nevojitet fiziologu të nxjerrë nga kockat portretin e të vdekurit.

Krejt kështu ndodhte edhe me kalimtarët përballë dyqaneve të fashuara me gazeta. Fjalët e shtypura mbi të djeshmen janë bërë ornamentale, thua se nuk janë më shqip: Asnjëherë nuk qëllon të shohësh ndonjë të ketë ndalur përballë ndonjë vitrine të fortifikuar me gazeta për të lexuar tjetër mesazh veç numrin e telefonit të pronarit të dyqanit në tabelën « Jepet me qera ». (Edhe variantet të tjera si « Jepet ose ipet me…» «qera », « çira », « qëra » janë mbledhur nga autori në kryeqytet.) Gazetat e vjetra si sirenat Odisesë u bërtasin shqiptarëve nga përtej xhamave: «Ndaloni, mos ecni më, se përpara ju pret veç e djeshmja! Nëse harroni të djeshmen, do të shkoni në të djeshmen pafund, deri sa t’i jepni një kuptim kohës, duke futur perin në gjilpërë! » Por si i thonë, shqiptarët e kanë vendosur që moti: «Qentë të lehin, karvani le të ecë përpara » ; kjo është një nga fjalët më të ndyra që më ka dëgjuar ndonjëherë veshi, dhe nga kolonë zanore për itinerarin socialist përmes xhunglës kapitaliste, fjala e urtë gjeti ripërdorim në dekadën e fundit për të shprehur qëndrimin ndaj shtypit dhe fjalës. Në Shqipëri fjala, sidomos ajo që mbart mendim ose problem, historikisht titullohet « lehje » nga ata që nuk e pëlqejnë, por ama edhe si kategori, « fjala » nuk është shumë e pëlqyer, dhe diskursi antiintelektual ka qenë gjithnjë më i duartrokituri. Pranim të madh ka përherë për grimasën dhe romuzin dhe kunjin ; seria « Mbledhës të hershëm të folklorit » do të ishte teksti fundamental për çdo kërkues serioz të konsensusit të votuesve apo konsumatorëve tanë. Në të njëjtin kapitull edhe « Qeni që leh nuk të ha » aplikohet në këtë rrethanë shkurajuese për fjalën dhe shtypin, bile edhe mungesa ulëritëse e qenit në « Frika ruan vreshtin » prapë sipas meje vepron në të njëjtin kontekst të territ informativ dhe terrorit të heshtjes nga mungesa e fjalëve.

Në fakt, kjo e gjitha është edhe metaforë: realiteti vetë, në fakt, është ai misteri i mbështjellë me faqe gazetash të cilat nuk na lënë të shohim përtej xhamave. Por vetëm se faqet e gazetave nuk i lë njeri të zverdhen e i zëvendësojnë përditë me të reja. Fjala si butafori dhe barrierë ndaj të vërtetës, ja çfarë.

E forta është se e gjithë fillesa për të shkruar këtë lindi kur po shihja rikonstruksionin e Friends Books House, ku pata shkuar të merrja librin e fundit të Ardian Vehbiut. Ndërsa Ladi, pronari simpatik i libraries, po më tregonte mjediset e reja të shtuara si kat i dytë, unë kisha humbur pas qëmtimit të gazetave të vjetra me të cilat ishin zënë paretet e xhamta. Në një faqe të parë të vjetër të « Korrierit », vendosur horizontalisht (Ladi mbase çuditej pse unë po i shihja punimet me qafën skiç), vura re një foto-poster të gruas së kryeministrit, me një foulard të bardhë në kokë gjatë vizitës së një xhamie në Liban. Diçitura tregonte se Zonja e Parë kishte veshur « rrobat e grave islamike » dhe nuk qartësonte mirë se gjithë vizitoret femra të xhamive, e mbase edhe të shumë kishave, në shenjë respekti dhe modestie në një vend të shpirtit, duhet të mbulojnë flokët, një simbol i gjallë i haresë së jetës dhe sensualitetit. Gjithë operacioni foto-diçiturë të linte të kuptoje për larg qoftë ndonjë inklinacion të gabuar shpirtëror të gruas së kryeministrit dhe, kush e di, mbase edhe të të shoqit. Shkrimet që vijonin ishin kundër çiftit, sigurisht për arsye të politikës, por erëza orientale i kishte dhënë pastaj një shije më mistike muhabetit… Kështu, me këtë shtysë desha të shkruaj diçka për racizmin, për orientalizimin e armikut në kulturën tonë, për islamofobinë që nuk çudit më asnjeri, për Berishën që kryeredaktori deputet i ZP e shpotit me « myslimani Berisha », për Berishën që e godiste Ilir Metën kur ky qe kryeministër me llagapin « Sheiku Metullah », për editorialin e njërës prej gazetave më të mëdha në vend ku difekti i qeverisë Nano ishte mbiemri Islami i ministrit të Jashtëm, për politikanët tanë që pa përjashtim kanë në gojë hiperbolën afrikane (« Kjo nuk ndodh as në xhunglat e Afrikës !!!»), për militantët politikë që zografisin në mure a mitingje parullën « Nano-grek » thua se të jesh grek është e paligjshme apo e padenjë etj. etj. Por, kjo mbase i mbetet një here tjetër: ajo që nuk desha të humbte në asnjë mënyrë, dhe nuk mu ndenj pa e shënuar, ishte ku e ku më joshëse dhe urgjente për kujtesën…
 
Top