Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Por mesa duke dekani nuk eshte i ketij mendimi.
 

Oltion Rrumbullaku

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Nuk ka ndonje rendesi shume te madhe se cfare mendon dekani.
Pastaj, kush e di me saktesi, se cfare mendon dekani...
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Mbase per ty ska rendesi cfare mendon dekani ,po per mua e te tjere ka shume rendesi,ne fund te fundit ngelet Dekan edhe s'eshte kushdo.Ndonje gje ne lidhje me temen ke?
 

dimir

Forumium praecox
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Care mendimi ka dekani?
Dhe care mendimi ke ti Lips?
Dhe care mendimi ka Sintetiku?

Se u bo ai, ajo ..........
Jepni nje mendim dhe disa arsye...
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Une mendoj qe fakulteti yne e meriton te jete universitet dhe te kete pavarsine qe meriton sepse gjith keto vite pavarsia qe kemi deshmuar ka qene thjesht fiktive dhe pavarsisht gjithckaje,ecuria e ekonomikut dukej si merite e ministrise se arsimit,gje qe nuk eshte e vertete sepse ekonomiku e ka pasur ministrine me teper pengese per arsye politike .
 

Santiago

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Ne fakt eshte e vertete.
Me sa kam pare, rektori, ministrat apo ndonje funksionar qeverie, sa here qe kane nevoje te tregojne se po punojne per arsimin, "perplasen" tek Fakulteti Ekonomik. Aktivitetet e ketij fakulteti perdoren si podiume per tu reklamuar.

Kthimi ne universitet eshte krejt normal. Ka qene dikur ideja e krijimit te nje universiteti qe do te kishte ekonomikun dhe shkencat sociale (kur ishte Pango dekan).
Tani nuk besoj se eshte emundur kjo, por shnderrimi ne universitet vetem i FE nuk eshte ndonje cudi. Besoj se do permiresonte shume gjera.
 

ujku81

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Do te shtonte thjesht nje post rektori, asgje nuk do te ndryshonte. Pavaresia ekonomike nuk fitohet me te berit universitet. Dhe "arritjet" qe ka FE jane sepse eshte fakulteti qe ka tregun me te madh.
 

Anana

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Akoma se zgjidhet kete muhabet ju? Mund te shpjegoje njeri se cfare eshte rektor dhe cfare eshte dekani? Rektor ngjan me lektor po seshte lektor kurse dekan me ngjan me dekadence. Cfare ben secila pale?

Turp u bera kaq dhe akoma s'e di.
 

Santiago

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Yllka shembullore</div><div class="ubbcode-body">Akoma se zgjidhet kete muhabet ju? Mund te shpjegoje njeri se cfare eshte rektor dhe cfare eshte dekani? Rektor ngjan me lektor po seshte lektor kurse dekan me ngjan me dekadence. Cfare ben secila pale?

Turp u bera kaq dhe akoma s'e di. </div></div>

mnigjo ktu shemullore.... /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_angel.gif

Dekani eshte ai xhaxhi qe i kap prej veshi mesuesit qe nuk punojne mire.

Kurse rektori eshte ai xhaxhi qe teorikisht duhet te kapi prej veshi dekanet. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/pippiripi.gif

mkuptove..????
 

Santiago

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Ujku81</div><div class="ubbcode-body">.......Dhe "arritjet" qe ka FE jane sepse eshte fakulteti qe ka tregun me te madh. </div></div>

Pse ckeptik ti ujko???
GJynof qe arritjet per ty qekan "arritjet"????
Behet fjale per nje emertim relativ jo absolut.
/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/booki.gif
 

ujku81

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Me permend ca nga arritjet qe ka pas fakulteti qe t'ja kalojne faqes tende te internetit.

Meqe ra fjala, urime per forumin /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
 

Santiago

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

thnx Ujko...
sa per arritjet e FE mund te them se pavaresisht se ankesa ka sa te dush, perseri FE eshte me korrekti se cdo fakultet tjeter ne lidhje me proceduart e zhvillimit te mesimit, provimeve, korigjimeve dhe rishikimeve. Ka salle bibloteke sh komode; nje zyre per studentet e SIFE, organizon ceremoni presitgjoze diplomimi per ata qe mbarojne; se fundmi dhe njke gazete studentore; . etj
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Nuk e di në është thënë në ndonjë vend pasi s'mund të lexoja 17 faqe diskutime por që universitetet shqiptare të përmirësohen duhet që të bëhen me pagesë (sigurisht jo sa tata nonën). Fakultetit ekonomik i takon që të marrë iniciativën për këtë hap për vetë degën që përfaqëson. Pa rritjen e bazës materiale nuk mund të rritet niveli i mësimdhënies dhe sigurisht që baza materiale kushton. Për të përballuar shpenzimet e bazës materiale studentët duhet të paguajnë!
 

merc

Forumium praecox
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Po studentet paguajne per bazen materiale... /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif (te pedagogeve)..
 

dimir

Forumium praecox
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Studentet paguajne, 250 usd ne vit.
Studentet e part - time paguajne rreth 800 usd/vit.
Shteti paguan (shumen nuk e di).
Pedagoget (jo te gjithe) vijne dhe argetohen me studentet, tallen dhe ne fund dhe i ngelin!

Une jam shume ndakort te behet me pagese sepse ndoshta do te kete me teper nivel ne mesimdhenie, por me duket se duhet ndryshar dicka tjeter me para.

Duhet ndryshuar mentaliteti i ndryshkur i shumices se pedagogeve, duhet te kuptojne qe studentet jane klientet e tyre dhe pamvaresisht kerkeses se madhe dhe numrit te madh te klienteve ato nuk duhet abuzojne.
Po kur kerkesa kalon oferten.......si ne rastin e arsimit, shendetesise etj.... do te thote qe nuk jemi ne nje ekonomi te hapur tregu.
Kemi inflacion Diplomash ne dem te njohurive.
etj.... etj... etj...
 

dimir

Forumium praecox
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Cfare reformash do te kete kete vit shkollor?
 

PetritKola

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Cdo gje ja vlen ne se behet nepermjet tenderit... edhe reformat ne ekonomik...
 

dimir

Forumium praecox
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Thuhet se eshte hequr stazhi numri i provimeve do te ndryshoje dhe rregullat po ashtu.
Tashethem marre nga newz24!
Di ndonjeri dicka me teper!?
 
Top