Filozofi yt i preferuar

maxper

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

nese do te me duhej te zgjidhja, sigurisht qe nuk do zgjidhja nicen. Kur lexon Nicen, padashje mendon per nje varg semundjesh mendore dhe deliresh te shumta qe kane goditur furishem mendjen tij derisa ka formuluar libra te medhenj sigurisht si rezultat i inteligjences dhe bagazhit te jashtezakonshem qe kishte ne filozofi edhe LETERSI (te dyja te pamohueshme). Nuk diskutoj boomin qe ai arriti dhe influencen e tij ne ate kohe, sepse ne gjurmet e filozofise se tij (pak te deformuar si gjithmone ne keto raste) bota pa tmerrin e fashizmit. Per mendimin tim nje njeri qe guxon dhe shkruan ne ate menyre eshte nje psikopat i rrezikshem indoktrinues te cilin duhet ta lexosh me shume kujdes.
 

The_Meditator

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

ne gjurmet e filozofise se nices bota akoma po perjeton regjime makaber.liberalism,realism dhe vitalism jan deget e nihilizmit te tij gjithashtu.e kam lexuar will of power me aq kujdes sa me ka kushtuar dy muj kohe.perseri nje njeri qe i jep nje definition filozofise se tij duke then :-there is no truth- me kete absolut statement citon qe ska absolute truth.shume vet-kontradiktuese kjo thenie.me nje thenie ai i nxjerr frutin filozofise se tij.nihilizmi beson qe cdo values[vlera] jan pa baze ,dhe asgje nuk mund te dihet apo kumtohet.zakonisht perbashkohet me ekstreme pesimizem dhe radikal skeptimizem qe denon ekzistencen.nje nihilist i vertete esht ai qe beson ne asgje ,ska loyalties[besnikerira] ,ska qellim asgje vecse ne nje fare menyre nje implus per shkaterrim.mohon mundesine e sigurise .extreme skeptikal esht i lidh me epistemological nihilism qe mohon posibilitetin e dijes dhe te se vertetes. kjo lloj forme e nihilizmit esht e njofur si antifoundationalism.ne fakt nihilizmi mund te kuptohet ne disa lloj menyrash te ndryshme.

Political Nihilism bashkohet me besimin qe shkaterrimi i cdo politike ekzistente,sociale dhe fetare jan parakusht per nje te ardhme permisuese

Ethical nihilism refuzon posibilitetin e moralit absolut dhe vlerave etikale

Existential nihilism thote qe jeta nuk ka kuptim thelbesor apo vlera

si e the edhe ti me lart.psikopat i rrezikshem
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

ku dekarti e ku marksi .si dita me naten

[/ QUOTE ]
Dekarti i bie te jete "dita" dhe Marksi "nata" apo jo? Nejse do ishte debat i kote se secili ka pikepamjen e vet.

Persa i perket Nices edhe une jam i nje "rryme" me ate siper ketij qe eshte siper /pf/images/graemlins/laugh.gif Nje gjeni me simptoma semundjeje mendore dhe ndoshta edhe nje kompleks inferioriteti i maskuar me ate superioritetin e Mbinjeriut qe donte te krijonte (dhe qe jetoi vetem ne mendje e Nices). Megjithate nuk them qe Nicja ja fut kot ne te gjitha. Ka disa analiza dhe disa mendime qe me kane terhequr. Por ne pergjithesi...
Nejse mendim im ky.
 

The_Meditator

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

zakonisht un nuk marr mendimet apo ''analizat'' qe i ben jetes nje filozof.ky nuk esht qellimi im anyway.nje gje te tille mund ta beje edhe je njeri normal ne menyre spontane.un [personalisht] i marr thelbin e filozofise se tyre.nqf ajo me duket demtuese per nje shoqeri ,ateher e rrezoj konsiderimin tim ne te.nqs anasjelltas ,ateher mundohem me aq kapacitet sa kam te perfitoj nga ajo.

"Their terrible condemnation will be the greater for all this worldly wisdom, since, seeing so clearly into vain sciences, they have willfully shut their eyes to the knowledge of the truth."-Basil The Great-

mgjth ska asnje gje te keqe te shkeputesh fragmente te tilla nga filozof/mendimtar te ndryshem pergjate historise.ky konkluzion qe nxjerr Basili pe shkencetaret pagane grek,me ka pelqyer edhe pse spajtohem me shume nga mendimet e tija. /pf/images/graemlins/laugh.gif

sa per marksin historia flet vete per filozofine e tij[sa e dobishme qe],keshtuqe me kursen edhe fjale.
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

E di cfare eshte interesante. Nje dite njeri me hodhi nje mendim te tille "Marksi -tha - ka qene cifut dhe idete e tij i vodhi nga Bibla dhe Kurani, dhe s`ka asgje origjinale".
Ne menyren e te shprehurit ishte jashte orbite. Ne thelb ishte shuume brenda orbite. Po ta spjegoj shkurt:
Marksi fliste per BARAZI (ashtu sic propogandon Krishterimi dhe ashtu sic keshillon Islamizmi). Shprehja "Nqs ke dy kemishe, fal njeren" dhe theni ne Kuran "Falini te varferve pjesen me te mire te pasurise tuaj" nuk jane shume larg filozofise ekonomike te Marksit. Morali komunist nuk eshte edhe aq i ndryshem nga morali kristian apo edhe ai musliman. Kuptohet ka edhe shume ndryshime, por duhet te dish edhe dicka. Marksi dhe Engelsi nuk kane qene aq ekstremista sa te sulmojne fene dhe ta shkaterrojne ate. Thjesht ishin ateista. Me shume kundershtonin KEQPERDORIMIN e fese. Biles Engelsi ka qene kategorikisht KUNDER mbylljes se institucioneve fetare(dhe Marksi ishte i nje mendjeje).
Nqs do flasim per si synonin ata te arrinin keto qellime, eshte ceshtje tjeter dhe qe eshte subjektive. Me kete nuk dua te them qe Marksi ka vjedhur idete POR qe ne disa pika perputhet me idete fetare. Fundja idete e majat te barazise dhe idete e djathta monopolistike kane ekzistuar qe ne antikitet dhe deri sot dhe me te shumta kane qene ne LINDJE. Mjafton besoj te te permend Saadiun apo edhe Khajamin ne vargjet e te cileve shprehet qarte dashuria per te varferit dhe urrjetja per sundimtaret shtypes.

Ama nqs do flasim si u PRAKTIKUA marksizmi (le ta quajme keshtu) atehere eshte njesoj si pyetja "Si eshte praktikuar ISLAMIZMI???" Nje mendje me llogjike e di shume mire se kush eshte me i "njollosur" per faktin e thjeshte se marksizmi nuk mbijetoi as 100 vjet ne praktike kurse islamizmi ka 1400 vjet.
Megjithate fakti qe une permend Marksin (ose Nicen) nuk do te thote qe jam 100% pro mendimeve te tyre. Kjo praktikisht do te thoshte qe une jam komunist (dhe nazist)dhe une ne fakt nuk jam, sepse kam bindje te tjera jo aq te ekstremiste sa Marksi (qe eshte ekstremi i majte) apo Nicja (qe eshte ekstremi i djathte). Le te themi qe une jam me dy parrulla te profetit Muhamed: "Rruga e mesme eshte me e mire" dhe "Me mire nje shtet ateist i drejte, sesa nje shtet fetar i padrejte".
 

The_Meditator

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

shiko te mbeshtet shume nga mendimet e tua.
dua te theksoj dicka .per ju materialistet esht shume e rendesishme nje stabilizitet ne toke dhe nje sistem drejtesie qe te jete efikas ne mbijetesen e qenies njeri.
ne besimtaret jemi dakort deri ne kete pike,ama duhet shtuar qe kemi dicka akoma me te rendesishme .
ahiretin ose si quhet ndryshe-bota tjeter-.kjo na ben qe te jemi te drejte edhe ne kete bote.

profeti jone ka then nje shprehje te madhe

''ALLAHU i jep bereqet edhe nje shteti jo-mysliman,kur drejtesia ndiqet ne ate vend''
kur myslimanet ne kohen e profetit po perndiqeshin nga idhujtaret mekas,ai u tha atyre qe te iknin ne etiopi sepse atje ndodhej nje mbret kristian i drejte me emrin nexhashi.pra edhe sot po te shikosh vendet nordike zoti u ka dhen me shume bereqet atyre sesa vendeve myslimane apo kristiane .pse ?-sepse ata jan te bindshem ndaj ligjit dhe nuk kerkojne te shkaktojne kaos ne te ,duke bere revolucione apo ndryshime regjimi.kjo esht suksesi i nje bote me stabilizitet.marksi dhe englsi kerkonin revolucion /shkaterrim e cdo politike ekzistence,sociale dhe fetare si parakusht te nje ardhme permisuese.si dhe filozofia e nices kishte te njejtin synim.revolucioni nuk sjell perparesim por shkaterrim. e pame kete gje ne rusi ne france dhe ne shume vende te botes.vendet nordike jan shembull per nje epersi ne te ardhme.ama ne si myslimane mendojne qe ideologjia jone po te ndiqet ashtu si duhet ,esht me e drejta nga te gjitha keto.kjo nuk esht nje fantazi dhe duam ta veme ne praktike si marksi.kjo i ka dhen frutet e saja me pare ne shekullin e 8 me khalifin omar ibn abdul-aziz[seshte shoku i prefetit ky] ku shume shkrimtare te huaj jo-myslimane kan shkrujt per regjimin e tij te drejte te asaj kohe.ne ate kohe deshirojme te arrijme ,ku nuk pati nje te varfer qe nga afrika veriore e deri ne lindjen e larget.kur omari i thoshte ministrit te ekonomise qe a u dha ZEKATI[takse vjetore e myslimaneve qe u jepet te varfereve],ministi i pergjigjej:- nuk kemi kujt tja japim o khalif sepse asnje skishte nevoje per te.
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

Shiko, zhvillimi i njerezimit duam apo s`duam shpesh ka ardhur me lufte. Skllavopronaria nuk u permbys me paqe. Dhe as feudalizmi. Megjithate edhe une mendoj qe revolucionit i ka ikur koha me kohe. POR ne jemi te vetedijshem per kete sepse pame pervojen e komunizmit. Por a do llogjikonim kaq holle me 1917 kur ishte kulmi i kaosit politik dhe bota ishte zhytur ne lufte imperialiste? A do kishim te njejtin mendim me `39 kur nazizmi po bente kerdine dhe klasa e larte ne Europe dhe Amerike i bente tifo here fshehurazi dhe here haptazi?
Pra ne pame cfare solli praktikimi i komunizmit, pame shthurjen e atyre idealeve qe propogandonin dhe si rrjedhim pame edhe deshtimin EKONOMIK dhe POLITIK te komunizmit prandaj themi "Po,revolucioni jo gjithmone eshte i mire dhe gjithmone ka efekte anesore" (shkaterrim, vrasje etj).
Dmth dua te them qe qofte Marksi qofte Lenin nuk eshte se kishin ideale barbare....por thjesht te paarrishme (ashtu sic eshte e paarritshme qenia perfekte ne toke).
Prandaj them qe nga IDEALET komunistet jane shume me afer fetareve sesa nazistet (qe jane anti-moraliste).
Por ka shume klerike kristiane dhe muslimane qe me te rrezikshem konsiderojne komunizmin sesa nazizmin. Kjo behet sepse komunistet s`para e kane qejf pushtetin POLITIK dhe EKONOMIK te klerit (megjithese ne teologjine e tyre kundershtohet fuqia ekonomik dhe politike e e klerit). Kurse nazistet ua rrisnin kete fuqi ekonomike dhe politike pikerisht per t`i perdorur si veglat e tyre. (te pakten kete beri Hitleri me klerin katolik dhe prandaj pati perkrahjen e Vatikanit).
P.S Sa per theniet e Muhamedit s`kam komente se flasin vete.
 

The_Meditator

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

nuk e mbaj mend mire po ka qen viti 1928 ku hitleri [mgjth do e kontrolloj prape] mbajti nje fjalim ne parti per zhdukjen e instuticioneve fetare.por pati reagim jo te kenaqshem ne kreun e partise se tij.
pse?-sepse partia kristiane e asaj kohe,kishte me shume vota ne parlament ,ne te njejten kohe kishte nje program afersisht te njejte me partine nacionaliste te hitlerit kundrejt cifuteve dhe ne ca pika te tjera.kreu i partise se hitlerit e keshilluan ate qe te perfitonte nga ky rast,dhe ai e beri kete gje.derisa ne 34 fitoi mbi 287 vota ne parlament ne bashkepunim ne partise kristiane.por kjo sdo te thote qe ai deshte te lejonte keto instuticione .filozofia nihiliste e kryesisht ajo vitaliste qe ndiqte hitleri ishte kunndra ksaj gjeje.ai vete thoshte :- ne te gjithe kemi nje zot nga perbrenda,keshtu qe skemi nevoje per fe-.te dyja si regjime ishin afersisht te njejta edhe pse ne planin e pare komunizmi dukej me efikas.
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

Une po nuk them qe Hitleri ishte besimtar. Kjo do ishte absurde. E kam fjalen per propaganden qe behet.
Persa i perket komunizmit dhe nazizmit i bashkon vetem nje PIKE: EKSTREMIZMI. Por jane dy ektsreme te kunderta. Pra pikat e "prerjes" mbarojne ketu. Vet filozofia marksiste eshte e MAJTE kurse e Nices e DJATHTE. S`ka ku te bashkohen.
Biles edhe persa i perket dhunes nuk jane njesoj. Komunistet perdorin dhunen vetem kur e shohin te domosdoshme (ashtu si Islami) kurse nazizmi dhunen e ka ekzistenciale.,E ka moton e vet. Normale qe edhe komunizmi eshte i dhunshem sepse vjen me dhune dhe nuk pranon opozite
por edhe teorikisht edhe praktikisht nuk jane aspak ne te njejtin nivel dhuna e komunizteve me dhunen e nazisteve.
 

maxper

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

Me duket e parendesishme dhe pak jashte teme diskutimi dhe krahasimet midis dy sistemeve, komunizmit dhe fashizmit, dhe desha te perqendrohesha tek filozofia qe eshte gjithmone baza, embrioni, pikenisja dhe frymezimi i nje brezi politikanesh per te ndryshuar menyren se si bota funksionon. Dua ti drejtohem Vinny-t qe shprehet per veten “ne besimtaret”, se nuk eshte nevoja ta fetarizoje (banalizoje) ceshtjen duke thene se ideologjia e islamit i ka dhene provat ne shekullin e 8 etj dhe se si ata duan ta vene ne jete ne shekullin 21 dhe se si me subjektivizem maksimal (naivitet maksimal ) thote se ideologjia islame eshte me e drejta nga te gjithe keto. Zoteri i dashur, behet fjale ne rradhe te pare jo se sa e drejte eshte, por sa e realizueshme. Bota perendimore qe eshte praktikisht shume e perparuar se vendet islamike qe po i “cajne trapin” njerezimit kohet e fundit. Po fute fene ne mes, ke futur dogmen, besimin, subjektivizmin ne doza gjigande, DOKTRINEN etj etj pra gjera qe sot nuk vlejne ne politike. (Mundohu te mos e ngaterrosh ceshtjen me fe e me budallalleqe te vjetra)
Edhe dicka, nordikeve nuk u “ka dhene zoti bereqet” sepse jane te “bindshem” ndaj ligjeve. Ata ligjet i kane bere vete dhe i rrespektojne dhe bravo iu qofte. Kjo nuk do te thote qe neser-pasneser ata ti ndryshojne komplet dhe ti zbatojne me te njejtin rigorozitet. Nuk eshte bindshmeria ajo qe te con para, por revolta, deshira per ndryshim dhe permiresim. Revolucioni eshte nje forme e vjeter e shprehjes me dhune e deshires per te ndryshuar. Kjo sepse nuk kishte mekanizma ligjore per te sjelle nje ndryshim. Ishin sisteme te mbyllura vicioze sic eshte komunizmi qe nuk lejon opozite.
Pra si perfundim, e rendesishme per mua eshte qe nje rend politik, te siguroje mekanizma te ndryshimit dhe jo te diktoje.
“Demokracia eshte e keqe, por me e mira deri sot”
 

The_Meditator

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

ke fol me emocion ,por jo me wisdom.nuk esht bindshmeria qe te con perpara,por revolta.sa te ben per te qesh kjo shprehje .tamam si Nechayev["Revolutionary Catechism"] apo si Verkhovensky i Dostoyevsky flet ti. si quhet ndryshe kjo forme filozofije:-nihilizmi shkaterrues-

heres tjeter mos flit me emocione ,por me fakte.a arrihet ajo gje me ideologjine islame pyete ti [shkaku njerezit]?

u provua u arrit.keto rregjimet e tjera i provuam te gjitha dhe e pame ca u arrit nga ajo gje.filozofine e lexoke si novel ti por seshte e tille jo.
-nihilizmi shkaterrues-
 

The_Meditator

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

di nje shprehje te lezetshme.

'jeto sikur me qen askushi,vdis duke qen dikushi'

ti jetoke si askushi,e ke per te vdek i till me kete mendje.
 

Rastiniak

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

Aristoteli - Kanti - Marksi

Perfaqesojne tre stacione te dijes te cilat me radhe perfaqesojne &quot;misherimin e frymes &quot; se tre epokave kryesore ne historine e civilizimit te njerezimit .
 

Harris

Forumium praecox
Re: Filozofi yt i preferuar

Vetvetja, pasi njeriu ne brendesi te vet arrin te krijoj nje filozofi personale mbi ceshtje te prekshme e jo te prekshme te cilat jan realisht te pershtatshme e egzigjente, ndersa keto zotrit kan folur per mbare globin dhe eshte pak e veshtir te percaktoj veten si numer ne universin numrave rendor nga njeshi ne infinit.
 

Has

Primus registratum
Re: Filozofi yt i preferuar

Krishti

&quot;tregojne nje her qe po ecte Jezui ne shkretire dhe takoi nje grua qe kishte degjuar per mrekullit e tij, dhe kjo ju lut qe ti tregonte sekretin e ringjalljes, dhe i tha:
Ja me trego si ta ringjall kete qen te ngorllur
Jezui buzqeshi e vetem i tha:
Ringjall zemren tende, pasi nje i vdekur nuk mund te ringjalli nje te vdekur&quot;

kjo eshte filozofija humane.
 
Top