Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

aldomania

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

HAY KU JENI ME BURRA SE HUMBET FARE.
HAY MEQE E HAPI MARINI RAUNDIN E DYTE PO SHKRUAJ EDHE UNE AKORDET E REFRENIT TE KENGES ''NJE SEKONDE'' E I.N.K :

F# , G# , A#m


F# : 244322
G# : 466544
A#m: 688666

persa i perket ritmit ...goditje vetem nga lart ...lol
NE VAZHDIMESI TE GJITHE REFRENIT ...KUSH DI AKORDET E TJERA APO TEKSTIN MOS TE PERTOJE TA SHKRUAJ....GJITHASHTU KJO VLEN EDHE PER KRITIKAT SUGJERIMET APO KENGE TE TJERA TE I.N.K,HUMUS,GJURMET,HELDI KRAJA,ALTIN GOCI.......TE GJITHE SHQIPTAREVE MAN
OK SEE YA
 

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Ik mo mos embani veten qe doni me bo me te miren per kitaren pastaj qekoni te gjithe ............................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Ja ku i keni te gjitha kenget e asgje sikur diellit me akorde.po i deshet tekstet me thoni:
:: Pronë
Hm | Em | G | #Fm | A |

:: Kur e di se nuk di
Hm | Em | #Fm | #G |

:: Dikush...
Hm | Em | G | #Fm | A | D | #C |

:: Mendoja çdo gjë merr fund pa ty
Hm | A | G | #Fm |

:: Ne këndej
G | Hm | #Fm | E | D | C | F | Dm |

:: Ti dhe unë
#Fm | Hm | C | E |

:: Bankinë
#Fm | Em | G | #Fm | A | D | #F | H |

:: Amulli - II Rrugë
Hm | A | G | #Fm | E |


Ej ne ser do tju siell ca gjona te tjera.Ndoshta te RITFOLK apo REDON MAKASHI!!!!!!!!!!!!!
BYE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :rockband:
 

aldomania

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

O MARINO MOS NA OFENDO MER PLAK SE TE GJITHE NGA TIRONA JENA...LOL :rockband: :shrug:
 

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

o aldo po nxjerr akordet e asaj kenge te ink me duket se qeuhet 1 sek.Hajd /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Silvin

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Pershendetje te githe rockmen dhe ne pergjithesi kitarristeve te ketij forumi! A ka tabluar njeri kenget "E urrej shiun" Elita5 dhe "Kuturu" te Pirro Çakos?
 

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

O ALDO Bravo lale ashtu eshte akordet jane ato po them se eshte me mire ti luash si kuint akorde.kupton.Kisha per te shtuar vetem.Intro

G|5-3-0-5-6-5-3-0-5-3|


Me duket se keshtu eshte.Po pate na1 kundershtim.E ke deren hapur.Ika lal bye.
ahahahahahahahaha
 

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Gjith kenga 1 sekonde e ink ka F# g# a#m
(NEQOFTESE NUK ISHA I QARTE ME SIPER)
 

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Per ty lale qe kerkoje akordet e KUTURU:
Sjam i sigurt fare po provoje 1 here:
Dm | Am | G | F Progresjon i ketyre akordeve (te pakten keshtu e luaj une )
Po ti biesh keshtu dhe te kesh kenge njekohesisht
ne sfond do kuptosh se seshte Dm shkalla e duhur.
Them se tonaliteti i duhur eshte:
Fm | Cm | A#m | G#m
Se per pak harrova akordet luaji me zbarre
Dm:X57765
Am:577555
G:355433
F:133211

Dhe nqs do tonalitetin e duhur sposto kto akorde 3 perde me lart

Me qarte sdi cte them.Ok
po ti ske ndo1 kenge?Shkruaj na1 gje mo burr
se edhe po ishin keq mund ti shohim.
Ika 1 here se tani po degjoj LUCIO BATTISTI(i madh e.....)
 

aldomania

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

o MARIN ca ke bo plako ? s' kam pas shume kohe me pa ate qe me cove por mire me duket .akordet mendoj qe jane te sakta por mendoj qe tek intro perdor dhe ca nota (tabs)pervec akordeve .nuk kam patur kohe per ti deshifruar por ndoshta me vone (megjithate mendoj qe ajo qe ke bo eshte gati per LANCIM).ketu poshte kam shkrujt tabs e INTRO te 1 sekonde te ink....shpresoj te jene mire se nuk e kam kitaren afer.tung plako dhe te gjithe kitaristat e tjere .....ZGJOHUNI MER CUNA

e-----------------]-----------------
B-----------------]-----------------
G---5-4-------4-5-]---5-4-----4-2---
D-------5-3-5-----]-------5-3-------
A-----------------]-----------------
E-----------------]----------------- (X2)


pastaj vazhdojne akordet qe kam shkrujt me siper :rockband: :thumbsup:
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

shume shpejt do posoj "Qyteti i vjeter" te Elton Dedes. nqs ka nonji qe e di, mire eshte ta postoje e te mos humb kohe per ta zberthy... /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Vals

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Na falni ju "burrat" e forumit po pse mendoni qe kitarren e luajne vetem meshkujt? Tipike! :smash:
 

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

O arti ka ndo1 adrese ne internet ku degjohen kenget e eltonit?Po se pate bezdi nxirr edhe NUK KERKOJ TJETER NJERI po deshe ta degjosh e ke te fajtori te festivali '94.
 

DUX

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Pershendetje te gjithe kitaristeve memedhetare!Pse i keni bere naften kesaj teme mor burra. Megjithate une po postoj "Destroy the enemy" te Alboys se mbase kujtoheni dhe ktheni kaptinen 1 here ketej. S'jam shume i sigurt po varjani se eshte hera e pare qe bej tab.

Keto i di dhe bufi po ska problem nese i shkruaj:

A5: 5 7 7 x x x
Bb5: 6 8 8 x x x
C5: 8 10 10 x x x
D5: 10 12 12 x x x

Main riff :

D:---------------------------7----7----|
A:-----7-6---------7-6-----------------|
E:-5-8-----7-8-5-8-----7-8-------------|

D:-------------------------------------|
A:-----7-6---------7-6-----------------|
E:-5-8-----7-8-5-8-----7-8---5----5----|

Verse:

A5
I ride the horse of freedom... (etj etj)

Chorus:
Bb5 C5 D5
Destroy the enemy below

Riff 2 (2x):

e:-11h12-12--12--11-12--17---17----------|
B:---------------------------------------|

e:-11h12-12--12--11-12-------------------|
B:----------------------13--10---10------|

Riff 3 (4x):

e:-----------------------------12-----------|
B:-13p12-12-13p12-12--13p12-12----13p12--10-|

Nga fundi me duket si improvizim i castit dhe une skam nerva ta nxjerr komplet :sleep: Po patet ndonje sugjerim e keni porten te hapur.
Hajt shnet!
 

Shqipetar

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Rastesish po kerkoja online per albanian guitar tabs dhe e gjeta kete forum.
Hallall ju a befte zoti te gjithe atyre qe postojne ketu guitar tabs te kengeve Shqipetare.
Dhe do tju lutesha ta mbanit kete faqe vetem me kenge the guitar tabs shqipetar dhe jo te huaja. Per te huajat hapni nje teme tjeter.
Sic e thashe dhe me lart hallall ju a befte zoti lol, por po patet mundesi njeri prej jush te lutem te postoj edhe fillimin e kenges "Deshire dhe heshtje" nga grupi ritfolk se ajo per mua eshte pjesa me e mire e kenges.
Jo per gje por nuk e kap dot me vesh dhe me ka ngelur merak.
 

Shqipetar

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Ne cfare viti doli kenga "deshire dhe heshtje" e Ritfolk? Se nuk e mbaj dot mend festivalin.
 

kaleidoskopiku

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

o cuna kjo tema eshte njish fare,vetem per ket
u regjistrova ne forum.
un jam fillestar ne kitare,megjithate nja dy
tre gjona i kapa.
a i ka ndonjeri intro-t e dy kengeve te Troja
Cou Rexho dhe Ekzistenca (qe esht e muzika e filimit
te skenderbeut) mendoj se kto ,shto dhe jakup ferrin jane kenget me te mira te metalit shqiptar.
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

ELITA 5 - 'Harroje Vetmine'

La+
Nese sonte ndihesh vetem
Fa-
dhe ke frike te shohesh endrra
Re+
shuaj driten ndize zemren
Mi+
do te me gjesh mua brenda (x2)

REFRENI

Re+----------------------La+
Dhe lindi kenga e dashurise
Re+----------------------------La+
qe kurre per ty s'do kete mbarim
--------------Mi+
kjo kenge perjete
------------La+
mbetet kujtim

Me ty asgje nuk do te ndroj
le te me falin boten mua
cdo vajze tjeter qe e takoj
ben me teper te te dua.
 
Top