Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

kaleidoskopiku

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

e di qe esht gabim po nejse provojeni se nuk
ngjan keq

B----------------------12---11--------12--------
G---9---9---11---12--------------12-------------
 

DUX

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Fillimisht postuar nga Godfather:
[qb] ELITA 5 - 'Harroje Vetmine'


Fa-
dhe ke frike te shohesh endrra

[/qb]
Nuk besoj se e ke bere me dashje po ka mundesi ta kesh harruar nga nxitimi! Ky akord duhet Fa#-. Korigjoje po pate mundesi.

Kam dicka edhe me ty lale qe thua se temen duhet ta mbajme vetem me kenge shqiptare.Me siguri e ke fjalen per ate postin tim. Alboys jane grup shqiptar megjithese ca kenge i kane ne anglisht. Ketu jemi keqkuptuar me duket /pf/images/graemlins/wink.gif

Bye bye dhe postoni sa me shume te jete e mundur!
:rockband:
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

ke te drejte Korn. akordi edhe Fa#-. vetem per shkak te nxitimit. /pf/images/graemlins/wink.gif

persa i perket alboys-ve, t'gjithe ktu ma merr menja i njofin mire. jo per gjo po njoni prej pjestarve te grupit ka qene goxha aktiv ne kete teme (deri para disa kohesh).
 

DUX

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

:eek: :eek: :eek:
Une di qe Alboys-at jetojne ne Itali! Non dirmi niente o pjesetar aktiv i temes!! :thumbsup:

!!!!!!!!ALBOYS!!! :rockband: !!!RULE!!!!!!!!!!!!!!!
 

DUX

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Edhe nje gje se me ka ngel fiksim! Si te duket ai arrangement-i im i "Destroy the enemy"! A perputhet ndopak?
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Bjondina - TNT

Solon jam tu pertu me shkrujt per Zotin, po nuk eshte noj gjo e veshtire.


Am----------G--------------Am
Ti e din se zemren ta kam dhan,
Am-----------G-------------Am
Ti e din se endrrat t’i kam fal,

D----------------0-
A-----0--2--3------

Dm
Toka le te behet diell,
Am
Deti le te behet qiell,
E------------------Am
Mos harro, e imja je !

D----------------0-
A-----0--2--3------

Dm
Toka le te behet diell,
Am
Deti le te behet qiell,
E------------------Am
Mos harro, e imja je !


D-----------------------------5
A--0--2--3--0--2--0-----------5
E--------------------3--0-----3

Am-----------------G
Moj bjondine me syte e zi,
Am----------------G
E me buzet moj si qershi,
Am--------G
eja belin te ta marr,
--F---------G------Am
oomoooj zemer oooo!

Am----------G----------Am
Fjalet e tua gjithnje i besoj,
Am-----------G--------Am
Premtimet e mia s’i harroj,

D----------------0-
A-----0--2--3------

Dm
Toka le te behet diell,
Am
Deti le te behet qiell,
E------------------Am
Mos harro, e imja je !

D----------------0-
A-----0--2--3------

Dm
Toka le te behet diell,
Am
Deti le te behet qiell,
E------------------Am
Mos harro, e imja je !


D-----------------------------5
A--0--2--3--0--2--0-----------5
E--------------------3--0-----3

Am-----------------G
Moj bjondine me syte e zi,
Am----------------G
E me buzet moj si qershi,
Am--------G
eja belin te ta marr,
--F---------G------Am
oomoooj zemer oooo!
 

DUX

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Ritfolk - Deshire dhe heshtje (Intro)

e|---0---1---0---1-0--|---0---1---0---1-0---|
B|----3---3---3-----3-|----3---3---3------3-|
G|-----2---2---2------|-3---3---3---3-------|
D|-0------------------|---------------------|

e|---0---1---0---1-0--|---0---0-------9---9-|
B|----3---3---3-----3-|----3---3------------|
G|-3---3---3---3------|-2---2---2///9---9---|
D|--------------------|---------------------|

Akordet i ka nxjerre nje tjeter para meje prandaj spo humbas kohe. :wave:
 

Shqipetar

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Hey Korn hallall ta befte zoti plako per intron e ritfolk se mua me ngjan njesoj si kenga. E dija qe kishte te bente dicka me Dm chord dhe nje slide ne fretin e 9nte por nuk i vija dot se bashku. Faleminderit.
 

kaleidoskopiku

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

kisha nje pyetje dhe po shfrytezoj kete teme.kerkoj falje per injorancen
time,po a mund te lidhet nje kitare akustike
me amplifikator per ta bere kitare elektrike.
ju lutem me ktheni pergjigje
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

m'rradhe t'pare elektrike nuk e bo me vra veten /pf/images/graemlins/laugh.gif

duhet te jete kitare elektro-akustike, me ven apostafat per jack e mbi t'gjitha me Preamp (kshu m'duket se e ka emrin) si puna e ktyne psh:

 

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

o lale ti qe doje ta beje kitaren elektrike.e di qe behet?Nuk e di nga je po aty ku je ti duhet te kete dyqane muzike dhe(te pakten ne tirane)ka magnete q
 

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

o lale ti qe doje kitaren akustike ta beje elektrike.Shko ne dyqan muzike dhe kerkom magenete besoj se cdo dyqan muzike ka.kto magnetet jane njesoj si magenetet e kitares elektrike dhe dalin me nje fish qe e lidh me amplifikator.Po nese do te luash me kitare elektrike as mos e provo fare se sdel na 1 gje e bukur se sben dot as teknikat me te thjeshta e jo te veshtirat.HAJD TUNG :rockband:
 

kaleidoskopiku

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

o godfather kitarja ime ka nje tip vide anash te kasa,dhe mendova se mos esht per te ven ca tip mikrofonash qe e kthejne ne sinjal elektrik tingullin akustik. po un kam degju qe elektrikes i bihet me lehte se akustikes,plus qe kur degjon
rock apo metal qe behet me kitare eliktrike,ngjan pak si shit ne akustike.o marin,fillestar jam,po i kam fillu ti mesoj nga pak bend,slide etj dmth ca teknika kryesore per solo.
shnet dhe rrofshi
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

ajo çka marini po u munonte me t'shpjegu eshte diçka e tille, por qe nuk e ka tingullin tamam si te kitares elektrike.e kto aletet /pf/images/graemlins/smile.gif quhen pick-ups ose magnete.se çfare tingulli jep, degjo solon e "The man who sold the world" te Nirvana-ve (unplugged e kam llafin)


 

sikjur

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Fillimisht postuar nga Stranger:
[qb] ketu te postoj cdo njeri qe di ndonje kenge shqiptare ta bej me kitare. [/qb]
trego cka po don, cilen kenge dhe ti dergoj une apo ti postoj ketu.Ckado qe te duhet (me gitare),prej rock deri te jazz...
Pwerndryshe tema eshte super
 

sikjur

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Fillimisht postuar nga kaleidoskopiku:
[qb] o godfather kitarja ime ka nje tip vide anash te kasa,dhe mendova se mos esht per te ven ca tip mikrofonash qe e kthejne ne sinjal elektrik tingullin akustik. po un kam degju qe elektrikes i bihet me lehte se akustikes,plus qe kur degjon
rock apo metal qe behet me kitare eliktrike,ngjan pak si shit ne akustike.o marin,fillestar jam,po i kam fillu ti mesoj nga pak bend,slide etj dmth ca teknika kryesore per solo.
shnet dhe rrofshi [/qb]
problemi eshte se, nese e lidh kitaren electro-acustike si ato qe jane postuar ketu ne foto me lart<, atehere mund te prodhosh nje tingull qe eshte afer elektrikes por tingllon me shume kah alternativa,,,pra jo heavy,porse eshte me agresiv por jo i rraste.Tjeter duhet te kesh kujdes nga mikrofonia.Shume nga kitarat elec-acust, prodhojne mikrofoni , sidomos ne koncerte Live..nese volumi eshte me i larte.Tjeter dicka?
 

DUX

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Am Dm
Ja na erdhi Viti i Ri
G Am
Sa jam i gezuar
Am Dm
Porsi une cdo femije
G Am
Pret per ta festuar
 

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Amon mo burr vetem llafe,shpjegime asnje tab!!!!OK dua tju them se DYFISHOHEM e HUMUS sipas meje ka Am C G F progresjonin e ketyre akordeve.Intro dhe solo mae te thjeshta qe jane sbehet mo nxirrini vete.Kisha dhe nje kerkese per ate kitaristin qe tha se mund te kerkonim cte donim.Degjo lal i nxjerr dot akordet e kenge s Nuk kerkoj tjeter njeri -Elton Deda per ta degjuar e ke te www.fajtori.com te muzika festivali '94.(Mua me ngjan shume me now&forever te Richard Marx)Shife nje here ok?BYEEEEEEE
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

a e do kush baladen e Myslym Leles "Ristana" ???? /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Shqipetar

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

hey a i di njeri notat ose chorde e kenges "E panjohur" nga Qepa me duket lol??
 
Top