Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

O aodalbanian kte kengen qe kerkon e kam nxjerre une ne kete teme e ke te faqia 4.Une e ka nxjerre ne E po me duket se kenga eshte ne B shife nje here dhe ai filli qe eshte ne fund te cdo strofe (e ke parasysh besoj) eshte
D|9-9-7-7-5-5-4-4|
Me kupton?
Hajd naten
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

ELITA 5 – Shiu vetem ty te lag


Bm
Ne mes te nates erdhe
---------------F#m
Endrrat m’i prishe ti
G
Per mua ishe vdekur
-------------A-F#
E humbur n’gjithsi


Bm
Me ler te qete te lutem
-----------------F#m
Gjumin ti mos ma prish
G
Qelqi njihere thyhet
----------------A-F#
Nuk ngjitet ma serish

Bm
Degjoje pikellimin
----------------F#m
Qe shpirtin ma copton
---G
Qe bie bashke me shiun
--------------A-F#
Syte m’i mjegullon

REFREN:

Bm
Ti s’vjen
-------------F#m
Koha esht ndaluar
-----G
Une qaj per ty
------A----------F#
Rete qajne per ne (x2)

Bm
Ne qiellin e harruar
------------F#m
Mù yjet nuk rrine
--------G
Kujtimi yt i zbehur
--------------A-F#
Tretet neper shi

REFREN:

Bm
Ti s’vjen
-------------F#m
Koha esht ndaluar
-----G
Une qaj per ty
------A----------F#
Rete qajne per ne (x2)
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Elita 5 – Ti e vrave dashurine

---Am--------------G
Me kot ti kerkon meshire
----Am-----------------G
Dhe pse vishesh me te bardha
----C-------------G
Shpirti im me thoshte ti
-F-------G---------Am----G
Nuk je prape ajo e para
----C-------------G
Shpirti im me thoshte ti
-F-------G---------Am----G
Nuk je prape ajo e para


------Am---------------G
Tash vjen edhe ti me lutesh
---Am----------------G
Kerkon falje hic pa turp
-C-----------G
Nuk e di ku merr guximin
------F-------G--------Am
Qe serish kthehesh tek une

C---------G---------Dm
Se ti e vrave dashurin
--------F----G-------C
Edhe shkove pas nje horri
C----------G--------------Dm
Paqe mes nesh s’mund te shtine
------F-------G--C (ne persertije mbaron ne Am e jo ne C)
As ushtaret e UKFOR-it (x2)


Se ti ndjenjat e tua I nxorre
Mall pa vlere ne treg te zi
Dashuria humb kuptimin
Kur hyn zemra ne llogari

Jo jo nuk po ti dua
Lotet e rene ti shoh ne sy
Se ka vajza plot tetova
E nuk mbahem veç me ty
 

bebi

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

thnx godfather /pf/images/graemlins/smile.gif

m'falni per daljen jasht temet, un kisha dasht ndoj kang italjane, si psh kitarren romane ose parla piu piano.
flm paraprakisht /pf/images/graemlins/smile.gif
 

bebi

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

I JUST CALLED TO SAY
I LOVE YOU :wub:
Stevie Wonder


C
No New Years Day to celebrate
Dm Dm7
No chocolate-covered candy hearts to give away
Dm Dm+M7 Dm Dm+M7
No first of spring, no song to sing
Dm G C
In fact here's just another ordinary day.
C
No April rain, no flowers' bloom,
Dm Dm7
No wedding Saturday within the month of June
Dm Dm+M7 Dm Dm+M7
But what it is is something true
Dm G C
Made up of these three words that I must say to you.

Refreni:
Dm G C
I just called to say I love you
Dm G Am
I just called to say how much I care
Dm G Am
I just called to say I love you
Dm G C
And I mean it from the bottom of my heart.

No summer's high, no warm July,
No harvest moon to light one tender August night.
No autumn breeze, no falling leaves,
Not even time for birds to fly to southern skies.

No Libra sun, no Halloween,
No giving thanks to all the Christmas joy you bring,
But what it is, though old so new,
To fill your heart like no three words could ever do.
Refreni:
I just called to say I love you.
I just called to say how much I care.
I just called to say I love you
And I mean it from the bottom of my heart.


ps: ai kitaristi ma siper keka sallaks si un /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

ELITA 5 - Faleminderit


Intro: Dm/Bb/C (x4)

Dm
Pikon loti ne mesnate
----------------Bb
se ti ike per t'mos u kthyer,
Dm--C------------F-----A
ooo per tmos u kthyer
Dm
pamjen tende te vertete
----------------Bb
e tregon veç pasqyra e thyer,
Dm---C------------F----A
ooooo pasqyra e thyer

Bb----------------C
Nuk te thashe largohu,
-----F-----C-----Dm
as kthehu, as harrome,
------------Bb-------------C
se per çdo fjale ne jeten tone,
-------Dm
ishte vone.
Bb-----------C
Akrepat bashkohen,
--F-----C-------Dm
s'te takojne askund,
-------------Bb--------C
me mire nje fund me dhimbje,
-------------------Dm
se nje dhimbje pa fund.

Refren:

Dm------------Bb
Faleminderit qe me le,
---------C----------A
sot mos qaj se ike dje,
Dm------------------Bb
neser kur nata n'udhekryq te te ze,
-------C-------------A
mos u kthe, mos u kthe, arsye s'ke. (x2)


Dm
Nata henen prape e ndez,
-------------Bb
ti je n'terrin e kesaj bote,
Dm--C---------F---A
oooo e kesaj bote.
Dm
Ne rrugen tende te pakthim,
-----------------Bb
ty te ndjek veç hija jote,
Dm--C----------F---A
oooo veç hija jote.


P.s. Kto kohet e fundit jam tu i nigju shume elitat, prandaj po postoj vetem kenge te tyre. /pf/images/graemlins/smile.gif
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

ELITA 5 - TRISHTIMI

C#m
Me zuri mu nata,
A
nata e trishtuar,
B
koha fort e keqe,
----------C#m
moti i turblluar.

C#m
Dy hije te zeza,
A
rrugen ma kane zene,
B
s’me lene te kaloj,
-----------C#m
pa pagujt dogane.


E-------B-----C#m----A---B
Po si s’keni pare,
E--------B----C#m---A---B
E s’keni degjuar,
E------B-----C#m----A---B
duhet te m’besoni,
A-------B
oooooooooooooo
----------C#m
duke u trishtuar.

C#m
E une nuk paguaj,
A
sepse s’jam njeri,
B
shtojzavalle jam,
---------------C#m
njeqind jetra kam.
C#m
Zeri im jehoi,
A
hijet i trishtoi,
B
bota u ndriçua,
----------C#m
rruga m’u lirua.
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

heu er ti, as i fjale e as i koment... kaq mire i kam zberthy apo ini zhduk ju?!?!?!?
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

ehe, s'e ka nermen me u duk mo kush ktu... marin, po ene ti humbe mer daje?!?!?!!?!?
 

DUX

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Vetem ti - Alban Skenderaj

Key : C Maj
Koha : 4/4

Intro

E-|0-------0-------0-------0-------|0-------0-------0---------------|
B-|1-------1-------0-------0-------|1-------1-------3---------------|
G-|----2-------2---------------2---|----2-------2-------------------|

Verse

Am Em(Esus4) Am Em7

Ref.

Am F G

Bridge

C---------G---Dm-------Am
Ty vetem ty , ty vetem ty

C------------G----F--------G
Ty gjithmone ty , ty vetem ty
 

DUX

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Muret e qytetit - Ardit Gjebrea

S I

C-------------G------------------Am
Mbi muret e qytetit emrin le dashuria

C-------------G------------------Gm
Si mbi nje kartoline ku firmos nje zemer

Am--------------------------G
Mesazhe anonime nen rreze hene

------------F---------------C
Autore te panjohur krijuan dikur

---------------G
Permbi mure shkruan

----------------C
Dhe shkruan kaq shume

S II

Dhe neser kalimtaret do kerkojne te cuditur
Muret e qytetit qe nuk njihen me
Do humbin pa vetedije ne hamendje
Veten te gjejne ne nje cast intim
Muret e qytetit
Biografi e dashurise

Ref
(Kalimi nga Strofa ne refren : C | Cmaj7/B | Am )

Am----------------Em------------------
Kushedi , ndoshta jetojne keto dashuri

Fmaj7--------------C-----------------
Kushedi , a humben larg ne pafundesi

Dm----------------F
Edhe pse vitet fluturojne

--------------------------G
Te njejtat fjale atje do t'mbeten

Am----------------
Te dua! Te adhuroj!

---------Em---------------
Neser te pres! Te dashuroj!

F-------C
Te dua! Te dua!

S III

Dhe muret e qytetit asnjehere nuk pergjigjen
Se pyetjet dhe pergjigjet asnjehere nuk takohen
Formula dashurie naten shkruar
Autore te panjohur krijuan dikur
Mijra paradokse
Me emrin dashuri

Solo

Ref.

S IV

Mbi muret e qytetit emrin le dashuria
Si mbi nje kartoline ku firmos nje zemer
Mesazhe anonime nen rreze hene
Une ty te dua , te adhuroj
Neser te pres
Te dashuroj

F--G--C-------F-------C----F--G--C
Te dua , Te dashuroj , Te dua

Cmaj7/B |01022x|

Do t'ju lutesha shume te nxirrnit edhe kenget e tjera te albumit "Vargje per veten" nga A.Gjebrea.
 

ention

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Ja di ndonjeri akordet ksaj kenge.

Vetem 5 minuta

e bukur simpatike je
te gjitha ti i ke
plotsoma deshiren
vetem nje here

mis te quajne ne shkolle
e dime edhe ne
nuk eshte kompliment
por gje e vertete.

ty cdo kush
te enderron
ty cdo kush
te deshiron

vetem 5 minuta
dhe jo me shume
plotsoma deshiren
te jesh me mu (X2)
 

DUX

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Vetem 5 minuta - Agron Berisha

Bm
E bukur simpatike je
A
Te gjitha ti i ke
G
Plotsoma deshiren
Bm
Vetem nje here

Mis te quajne ne shkolle
E dime edhe ne
Nuk eshte kompliment
Por gje e vertete.

A
ty cdo kush
------Bm
te enderron
A
ty cdo kush
------Bm
te deshiron

D--------A
vetem 5 minuta
----G--A--Bm
dhe jo me shume
D----------A
plotsoma deshiren
---G----A--Bm
te jesh me mu

:rockband:
 

ention

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Po nje kenge te vjeter te kozma dushkut ja dini akordet. Vijon keshtu.

tek nje kafaz permi dritare
nga nje pellumb kishim te dy
ata gjithe diten loznin tok
ashtu sic lozja edhe une me ty

ne dore e mora nje dite un zogun
ballin e bardhe per ti lemuar
tani qe me se kishte shokun
rrinte i heshtur i vetmuar
 

ention

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Po ksaj kenge ja di njeri akordet?
Pranvera ne prishtine.
A tė kujtohet natė e parė?
Shi kur binte nė Prishtinė
Unė dhe ti si dy kėngėtar
Pėrshpėrisnim pėr dashurinė heyy

Unė tė doja, ti mė doje
lugut tė gjelbėrt tė Gėrmisė
Yjet mbi qiell na bėnin roje
E lisat gjelbronin
Prej lakmisė

S'harrohet njė ngrohtėsi e parė
Kur pranvera ishte nė Prishtinė
Unė e ti si dy kėngėtarė
Thurnim vargje pėr merine
 

shekulli

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

pershendetje te gjithve,
do deshiroja ti dija akordet e kenges "athua enderr je ti" te grupit "minatori!"
shpresoj se dikush mund tme ndihmoj ne kete aspekt!


e di se kemi mundur
kemi mundur shume me teper
keshtu e deshti fati
keshtu e deshtem un e ti

athua enderr je ti
athua enderr me ishe ti

hej,me mundon ky kujtim
kur me bie ndermend
se ishe ketu ne shpirtin tim
ky kujtim me mundon
kur me bie ndermend se e kaluares i takon

etj.etj...

ju falemnderit dhe argetim te kendshem,
mirembetshi!

do ja vlente dhe ti publikojm ca kenge te grupeve
Retrovizorja,Humus,Blla Blla,Cute Babulja etj..nese ka dikush material,urdheroni! /pf/images/graemlins/smile.gif
 
Top