Heavy Metal

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Re: heavy metal

Yyyyyyy, sa shum! Nga ta filloj :shrug: !

Judas Priest, dashuri me shikim të parë. Në 90 më ra në dorë Painkiller. Qysh nga ajo kohë jam tifoz i tyre.
Iron Maiden, kanë shkruar epokën e speed metal (së bashku me Judas Priest)
Metallica, një nga përfaqësuesit idealë të thrash, dhe tepër melodiozë. Vazhdojnë të jenë maja!
Ka shumë e shumë të jerë por dua të kujtoj këtu Deep Purple dhe White Snakes. Janë dy legjenda që vazhdojnë të jetojnë edhe pas kaq kohësh /pf/images/graemlins/wink.gif !
 

GuJack20

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Fillimisht postuar nga Dera:
[qb] Ke ndegjuar por nuk ke mendim personal? Bukur fort... Metallica eshte "komercializu" nepermjet "The Black Album". Ai qe te ka thene se Metallica deri ne "Load" ka qene vetvetja, ateher as ai nuk paska lidhje fort, se "Load" dhe "ReLoad" jane pothuajse te njejta, dikush preferon "Load" me teper e dikush "ReLoad" sepse prap se prap ekziston njefare ndryshimi ne mes aty albumeve. Sa i perket thithjes se adoleshences, me leht e kishin bere me prodhimin e nje "The Black Album" te ri sesa me "Load" e "ReLoad" e mos te flasim per "St. Anger" i cili eshte nje prej anti-komercial-albumeve te te gjitha koherave.

Natyrisht qe nuk dine adoleshentet e kohes se sotme se "Kill'Em'All", etj, qe ekzistojn se as Headbangersball i MTV nuk ekziston ne free chanel.

Manowar, as une nuk kisha hyre ne diskutime per ta jo per shkak te madheshtise se tyre por nuk di cka me thene per ta, veq se kane mbetur ne underground sikur WHASP! /pf/images/graemlins/wink.gif [/qb]
Sa gjynah, flasim shqip e s'meremi vesh. Me duket mua apo ky s'ka kuptuar fare çkam thene une. /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif
 

Dera

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Fillimisht postuar nga GuJack20:
[qb]
Fillimisht postuar nga Dera:
[qb] Ke ndegjuar por nuk ke mendim personal? Bukur fort... Metallica eshte "komercializu" nepermjet "The Black Album". Ai qe te ka thene se Metallica deri ne "Load" ka qene vetvetja, ateher as ai nuk paska lidhje fort, se "Load" dhe "ReLoad" jane pothuajse te njejta, dikush preferon "Load" me teper e dikush "ReLoad" sepse prap se prap ekziston njefare ndryshimi ne mes aty albumeve. Sa i perket thithjes se adoleshences, me leht e kishin bere me prodhimin e nje "The Black Album" te ri sesa me "Load" e "ReLoad" e mos te flasim per "St. Anger" i cili eshte nje prej anti-komercial-albumeve te te gjitha koherave.

Natyrisht qe nuk dine adoleshentet e kohes se sotme se "Kill'Em'All", etj, qe ekzistojn se as Headbangersball i MTV nuk ekziston ne free chanel.

Manowar, as une nuk kisha hyre ne diskutime per ta jo per shkak te madheshtise se tyre por nuk di cka me thene per ta, veq se kane mbetur ne underground sikur WHASP! /pf/images/graemlins/wink.gif [/qb]
Sa gjynah, flasim shqip e s'meremi vesh. Me duket mua apo ky s'ka kuptuar fare çkam thene une. /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif [/qb]
Cka ka te pa kjarte aty? Apo ndoshta nuk e duron kritiken? :rockband:
 

GuJack20

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Ke ndegjuar por nuk ke mendim personal? Bukur fort...
Kush tha qe une skam mendim personal ?!?!?!?!
Aty ka te paqarte qe une skam shprehur mendim te dikujt por e kam thene qarte qe ai qe po shkruaja ishte mendimi im...

veq se kane mbetur Cka ka te pa kjarte aty?
Mendoj se perpara se te replikosh ne shqip te duhet te lexosh njeçike gramatike dhe drejtshkrim shqip...jo shume...
 

Dera

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Fillimisht postuar nga GuJack20:
[qb] " Ke ndegjuar por nuk ke mendim personal? Bukur fort... "
Kush tha qe une skam mendim personal ?!?!?!?!
Aty ka te paqarte qe une skam shprehur mendim te dikujt por e kam thene qarte qe ai qe po shkruaja ishte mendimi im...

" veq se kane mbetur" "Cka ka te pa kjarte aty?"
Mendoj se perpara se te replikosh ne shqip te duhet te lexosh njeçike gramatike dhe drejtshkrim shqip...jo shume... [/qb]
Mos u largo nga tema cun. Ke gja kunder gegenishtes? /pf/images/graemlins/wink.gif
 

BlackPoison

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

une per veti me shume i preferoj

Iron Maiden <The New Wave Of British Heavy Metal>
Iron Maiden jan Metal Tradicional cka do te thot se jan zhaner ne vete heheh Up The Irons ...


HelloweeN <Power Metal nga Gjermania > keta jan te paret qe per here te par kan shpik Power Metalin
dhe
Yngwie Johann Malmsteen <Neoclassic Metal, poashtu edhe ky eshte i pari per Neoclassic>gitarist nga Suedia hehe


stay Heavy ...


------------------

www.rocksonte.com/forum
 

Joey_Tribbiani

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Grupi qe me pelqen te degjoj, eshte PESTILENCE, grup llahtar.
Album: Testimony Of The Ancients [1991] ka qene nje album llahtar, nese mundeni degjojini kenget e ketij albumi01 The Secrecies Of Horror
02 Twisted Truth
03 Lost Souls
04 Land Of Tears
05 Prophetic Revelations
06 Testimony
07 Presence Of The Dead
08 Stigmatized

Degjojini e me thoni.
 

FUNLOVINCRIMINAL

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Une kom pa live (Machine head-obituary-dhe ato Tocat AC/DC)por une sjom qefli metali.
Ca me i bo shokut tim i marum mas metalit(akoma mo i ronde e ka menjen mo shume gothic music)
1 gjo kom vu re atmosfera live eshte e pakrahasushme me ca shef ne tv ose kur i nigjo ne cd
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Mjafton t'kalojn testimin e Kitarres...no GUITA,no party!

M'pelqe me shum EPIC-METAL /pf/images/graemlins/wub.gif por gjithsesi HEAVY-RULES esht mjaft i bukur.

Steppenwolf
Judas Priest
Iron Maiden
Saxon
Venom
nga kitarrat fantastike te :eek/pf/images/graemlins/angel.gif Led Zeppelin , Black Sabbath,The Who, i madhi-psikedelik J.Hendrix,Deep Purple,Malmsteen,Vai,Van Halen,AC/DC.
Uriah Heep
UFO
Blue Oster Cult
/pf/images/graemlins/goofy.gif
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Ato kan krijuar/themeluar HEAVY-n /pf/images/graemlins/devil.gif... pastaj te tjeret i shkojn shtremt n'vijim.
Aty kitarra esht e paster dhe e "piset" ne t'njejten menyre,aty zotron : aty jam une /pf/images/graemlins/wub.gif!

Death/Doom/Symphonic/Power/Goth/Black -jan kalamonj t'adoptum. /pf/images/graemlins/laugh.gif

/pf/images/graemlins/devil.gifDEFENDER /pf/images/graemlins/devil.gif !!!

/pf/images/graemlins/wave.gif
 

capuni

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Eh mer kalamoja, na kujtut vitet e rrebelimit kur zhgarravitnim xhinsat me bojna tushi! /pf/images/graemlins/laugh.gif

Ke zhgarravinat e mija kane qene permanente emrat King Diamond, Sodom, Sepultura, Morgoth edhe Paradox. King D. dhe Paradox vazhdoj i nigjoj edhe tani. Sidoqofte, nga kto gjonat e reja m'pelqejn shume Dark Tranquillity.

Ca mendoni per kete rrymen e re qe eshte nje perzierje e heavy/death/punk/emo -- pra hardcore -- grupe si Atreyu dhe Poison The Well. Mu m'pelqejn qamet te dy grupet.
 

capuni

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Atreyu jane goxha t'mire. Nuk eshte nga ato grupe qe i degjon heren e pare dhe bie periher mren ..se t'duket muzika shume rremuj. Por po ti degjosh nja 2-3 ...fillojn t'pelqejn. Po ashu, po boj nai .zip e t'jap adresen t'degjosh albumin e fundit "A deathgrip on yesterday"
 

capuni

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Ndryshimi midis death dhe hardcore (emocore/scremo) eshte se keta t'fundit nuk mundohen me "growl" ..thjesht bertasin me ze te cjerrur.
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Opeth dhe Dark Tranquillity i kam par ne koncert ...dhe te them te drejten LIVE nuk hajn mire.

Tashi nga kto grupet LIVE-gjall me pelqen t'nigjoj vetem Power-metal aty ku kitarrat mbizotrojn , jan te shpejta dhe t'emocjonojn n'kulm===> Terbim fare! :lol/pf/images/graemlins/angel.gif
Helloween
Iced Earth /pf/images/graemlins/laugh.gif
Hammerfall,
Dragonforce,
Sonata Arctica ...qe po mpelqejn gjithmon e me shum.
Dimmu Borgir , Masterplan,Rage,Celtic Frost.
Nevermore-kryeveper(Dead Heart in a Dead World)!
In Flames-brrrrrrrrrrr meritojn!

Sa inat i kam kto qe çirren vetem ,pa pik "vler" melodie/emocjoni... t'vjen me i kap ene me i von me pastru banjot e vendeve ku gjamsme kendojn.

Atreyu ... as une s'ja kam iden ktyre. çer gatimi jan?! /pf/images/graemlins/devil.gif
 

Blendi

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Ah Atreyu, i kam pare para nja dy vjetesh ne koncert. Atreyu jane ca cuna nga Kalifornia e jugut qe moren kot brenda dy vjetesh. jane shume te mire, dhume te eger ne tingull dhe i melodike njekohesisht. Rekomandoj Atreyu si nje nga te rinjte qe do jen akoma verdalle duke bere muzike edhe pas 10-15 vjetesh.

Albumi i pare : Suicide Notes and Butterfly Kisses
Albumi i dyte : The Curse
Albumi i Trete: A Death-Grip on Yesterday
 

Cruel_Intentions

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

I dunno nese jam plak un apo jo por me kujtohet time me qe sa her degjoja heavy metal me vinte ne dhom e me thoshte "ule se me shpuan veshet" kurse tim at me thoshte ku esht muzikaliteti i ketyre..Vetem cirren e ulerasin." I'm sorry po tani nuk degjoj dot FAAAAARE muzik te till.

Mbase jam e lodhur nga nervat?- Si thoni ju ndikon mosha ne preferencen e muzikes...
 

capuni

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Mbase jam e lodhur nga nervat?- Si thoni ju ndikon mosha ne preferencen e muzikes...

[/ QUOTE ]

Dr. Phil thote: ..ne rastin tat, s'e ke pas nigju se t'ka pelqy, po e ke pas nigju qe t'dukeshe interesant. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

capuni

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
m'hongs kaken looooool

[/ QUOTE ]

Dr. Phil thote: ...pergjigjja tregon qe kam pas te drejte! /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Blendi

Primus registratum
Re: Re: heavy metal

Faleminderit Evald, ishte e kenshme. Dicka e ngjashme ka ndodhur me mua. Kam qen shume me pak metalar dikur por "metalarer" e dikurshem nuk njohin asgje nga muzika metal. Albumi i pare metal qe kam patur timin ishte "Fighting the World" nga Manowar, me ka rene ne dore diku andej nga 1991/92 kur isha ne klase te shtate/tete.

Qe pas asaj, dhe sidomos pas mberritjes time ketu ne amerike shija dhe toleranca per metalin e forte vetem jane rritur. Gjera qe dikur me dukeshin zhurme tani i dalloj si ritme basi, chords, riffs and licks...

Po degjoja nje kenge shqiptare nje dite ku kishte nje "lick" me kitare solo elektrike...mu duk sikur nuk do mbaronte kurre, aq i lodhur dhe i ngadalte ishte. E fika muziken, ma shpifi.
Ne programin ne radio dua te prezantoj kete rryme por me kot kam shpresuaer te degjoj metal shqiptar qe ia vlen. Eshte shume, shume larg.

Gajte "Ores se vleresimit te muzikes rock" me "profesor gjergjin" heren e fundit prezantuam "RUSH".
Ndonje fan i RUSH ketu? Ai ze qe pret si shpata...?
 
Top