Heavy Metal

maxpersky

Primus registratum
Re: Heavy M:E:T:A:L

Mos me keqkuptoni se nuk kam qellim tju "lendoj" shijet
dhe ndoshta ndjenjat sepse une per vete degjoj muzike
me te lehte se metali por e ndjej ate qe degjoj, por nganjehere
mendoj se metali eshte nje rryme krejtesisht idiote pseudo
muzikore qe ashtu si hip-hopi kane bere gabim qe e kane klasifikuar
si muzike. Me ka rene rasti te njoh shume njerez edhe qe i kam miq
madje qe degjojne kete lloj muzike dhe ca bejne si te fiksuar, ca duan
te duken si te fiksuar pas kesaj muzike sepse kane probleme te
tjera psikologjike. Une nuk do ta shihja muziken si nje rrugedalje
per problemet e mia. Nese kam nje problem me veten, mundohem
te permiresohem por ajo qe perpiqen te bejne keta njerez eshte te
fshihen ose tia mbathin. Kete e quaj dhjakseri. Muzika kryesisht me
qeteson por edhe me kenaq dhe nuk i honeps dot keto rrymat idiote
si rregaton hip-hop trance electro funk dank pank rrank a ku di une
ca traplliku ju pjell mendja te patalentuarve qe thjesht duan te bejne
lek me gromesimat qe nxjerrin.
Tani nje stil muzikor si metali apo hard-rock del jashte kufijve te
konceptimit si muzike, eshte zhurme e pasistemuar jolineare me
vlera casti te paparashikuara, amplituda dhe frekuence te pakapshme,
kuptim te padeshifrueshem ne kode artistike kaos internal i shprehur
ne menyre vulgare, dhune latente, diskriminim, rracizem, narcizem,
dhe shume gjera qe ndihet se gelojne ne syte e atyre qe performoje.
A me thoni se cfare dreq ndjenje percjell kjo muzike?
 

bizi

Forumium praecox
Re: Heavy M:E:T:A:L

Po te bej po pyetjen tende, c'lloj ndjenje te sjell muzika qe degjon ti vete?

Ka ndjenja qe s'pershkruhen dot me fjale pasi ne ate menyre thjesht i zbeh.

Ti vete degjoke muzike "me te lehte", tregohu ca me i qarte pastaj se per c'lloj rryme metali e ke fjalen, apo i fut te gjitha ne nje thes por keshtu thjesht tregon se s'di per cfare po flet.
Thjesht po shpalos paragjykimet qe ke ti rreth Metalit.
Per c'arsye pyet se "c'dreq" ndjenje percjell metali, si mund t'a kuptosh kur ti e urren?
Kur s'te pelqen mos e degjo thjesht mos ofendo (nuk "lendon" thjesht shijet) ato qe e pelqejne.

C'eshte kjo ide e semure qe kane ca njerez si puna jote, "mendimi im eshte i mire dhe cdo gje tjeter idiote dhe e gabuar"?


............../´¯/)...........(\¯`\
............/....//..............\\....\
.........../....//................\\....\
...../´¯/..../´¯\.........../¯`\....\¯`\
.././.../..../..../.|_......_|.\....\....\...\.\..
(.(....(....(..../.)..)..(..(.\....)....)....).)
.\................\/.../....\...\/................/
..\................. /........\................../
....\..............(............)............../
......\.............\.........../............./
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Heavy M:E:T:A:L

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: maxpersky</div><div class="ubbcode-body"> <u> Me ka rene rasti te njoh shume njerez edhe qe i kam miq </u> [...]
</div></div>

ke ngatrru tem : shko tek psikologjia.

Kur ke kurajo te shkruash dhe ti ne kte tem ka shpres dhe per ne te tjeret /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif .
Urime x hartimin! Pse harxho boj kot? /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_naughty.gif

p.S Faktikisht une u preka ne sedere me ç'fare shkruhet .

oopth* seder /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif [ Bonjour finèsse ktu /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/tonguee.gif! ]
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Heavy M:E:T:A:L

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Eclipse</div><div class="ubbcode-body">Ditët e fundit:


Meshuggah - "Chaosphere"
Thorns - "Thorns"
<u>Nocturnal Mortem - "Weltaanschaung"</u>
Entombed - "Clandestine"
Watain - "Go Fuck Your Jewish God" (muzikën e ka edhe më të mirë se titulli)

<u>Yngwie Malmsteen - "Odyssey"</u>
Coroner - "Punishment For Decadence"
Helstar - "Nosferatu"

kjo është muzika më frymëzuese këto kohë.. </div></div>

De gustibus, /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/thumbsup.gif .
 

random

Primus registratum
Re: Heavy M:E:T:A:L

Ej e ka nigju njeri grupin Sigh nga Tokjo. Sapo mora albumin e fundit Hangman's Hymn ..edhe eshte qamet qamet i bukur. Stili quhet avant-garde. ..eshte tamam si tip opere death metal.
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Heavy M:E:T:A:L

,
i kam par LIVE vjet.

Nuk jan keq dhe n'prekje telash /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif .
Gjynof qe "shihen" vetem si femra nga toçmetalaret (metalhead! /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif ).

P.s "Sigh" , eh? Interesant.
 

maxpersky

Primus registratum
Re: Heavy M:E:T:A:L

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: MasterOfPuppets</div><div class="ubbcode-body">Po te bej po pyetjen tende, c'lloj ndjenje te sjell muzika qe degjon ti vete?

Ka ndjenja qe s'pershkruhen dot me fjale pasi ne ate menyre thjesht i zbeh.

Ti vete degjoke muzike "me te lehte", tregohu ca me i qarte pastaj se per c'lloj rryme metali e ke fjalen, apo i fut te gjitha ne nje thes por keshtu thjesht tregon se s'di per cfare po flet.
Thjesht po shpalos paragjykimet qe ke ti rreth Metalit.
Per c'arsye pyet se "c'dreq" ndjenje percjell metali, si mund t'a kuptosh kur ti e urren?
Kur s'te pelqen mos e degjo thjesht mos ofendo (nuk "lendon" thjesht shijet) ato qe e pelqejne.

C'eshte kjo ide e semure qe kane ca njerez si puna jote, "mendimi im eshte i mire dhe cdo gje tjeter idiote dhe e gabuar"?

</div></div>

Ndoshta ke te drejte per ca gjera (une nuk e njof shume mire si rryme se domosdo kur nuk te pelqen) por kam pare nje dokumentar per Metalin dhe admiruesit e tij qe mblidheshin ne nje fshat te gjermanise dhe festonin cdo vit me duket. Dukej si nje nje permbledhje te deshtuarish "all in one place". Gjate dokumentarit flisnin dhe te tjere te famshem qe thoshin se ishin te tere pa perjashtim te papranuarne shoqerine e tyre kryesisht gjate gjimnazit dhe ndiheshin "weird". Per kete arsye, per ti thene botes, "fuck you, I don't wanna be a stereotype" degjonin metal dhe kujtonin se do beheshin me normal.
Nuk mund te jem aq mendjengushte sa te them se te gjithe kalojne nga kjo menyre, por s'e di pse mendoj se keshtu ben SHUMICA.

Edhe nje gje per ty qe mendon se i njeh njerezit "si puna ime": une nuk percaktoj se cfare eshte e mire apo idiote dhe e gabuar por une i besoj dhe i qendroj fort mendimit tim perderisa e them si timin, pjesa tjeter eshte interpretimi jot. Une nuk u mora me rrymat e tjera, jaz, blues, soul, pop, folk etj qe jane shume me te pranueshme po ti ja fut pordhes sa here te kesh qejf se mendon se e ke kete pavaresi nga metali.
 
S

Scorpion

Guest
Re: Heavy M:E:T:A:L

Muzika rock apo heavy metal, nuk me ka terhequr kurre, sepse aty kerkohet te behet muzike me zhurme dhe me çjerrje. Keto elemente negative sipas meje, i bejne keto rryma, te shpifura dhe pa pike vlere estetike muzikore. Pa harruar se shumica e ketyre kengetarve jane njerez me vese, narkomane dhe pijanece. Sigurisht ky eshte opinioni im, mos e merrni me te keq. Hajd shendet e te mira! /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wave.gif
 
M

Mortal

Guest
Re: Heavy M:E:T:A:L

Nuk eshte cjerrje apo zhurme. Duhet te kesh te stervitur mire veshin qe te shijosh ate muzike, pastaja lirikat e metalit nuk i arrin askush.

/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
 
S

Scorpion

Guest
Re: Heavy M:E:T:A:L

Tani secili ka shijet e veta. Secili do te flasi sipas shijeve muzikore. Idet njeriu rreth muzikes i krijon pas nje fare kohe, pasi degjon shume rryma dhe natyrisht ne baze te kenaqesise qe ndjen zgjedh edhe rrymen. Ketu nuk eshte problemi se te eshte mesuar veshi me muziken rock apo jo. Pra flasim per tinguj muzikore apo per kenge? Se psh muzika klasike, muzika me e hershme si rryme ne bote, edhe pse ska fjale edhe pse ska zhurma tingujsh hardi apo metali, prap se prap eshte klas-muzike. Pra chyn ketu nese te eshte mesuar veshi apo jo? Nejse...
 
M

Mortal

Guest
Re: Heavy M:E:T:A:L

Metali eshte po aq klas muzike sa dhe ajo klasikja. Por ti mire e the, eshte ceshtje shijesh /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
 
S

Scorpion

Guest
Re: Heavy M:E:T:A:L

Glamdring ke te drejte deri diku... Mbase une u shpreha disi vulgarisht per rrymen "Heavy Metal". Qellimi im nuk eshte te debatoj e ti mbush mendjen te tjereve qe muzika qe degjoj une eshte me e mira. Perderisa une jap nje opionion per Heavy Metal, ia kam idene deri diku dhe e kam degjuar, nuk mund te flas dhe aq ne ajer. Gjithsesi askush ketu nuk eshte ekspert muzike, te gjithe jemi dashamires te saj. Dhe une degjoj paksa rryme Metal, padyshim qe me pelqen Metallica, Nirvana, Deep Purple, Linkin Park, System of a Down e te tjere. Ka menyra te ndryshme perceptimi dhe varet nga moshat e degjimit.
 

Eclipse

Forumium praecox
Re: Heavy M:E:T:A:L

Nga këta emrat më sipër,askush nuk 'prodhon' metal.

SOAD dhe LP bëjnë adoleshencial komercial rock.
 

bizi

Forumium praecox
Re: Heavy M:E:T:A:L

Eshte ca e gjate por per ato qe duna te qeshin ca eshte e bukur
Heavy Metal for Life

Salvare una principessa alla maniera metal...

1. Heavy metal
Il protagonista arriva su una Harley Davidson, uccide il drago, beve qualche birra e si fa la principessa.

2. Heavy metal (take 2)
Il principe arriva su una Harley Davidson rombante con le ruote di fuoco, uccide il drago con il suo martello da guerra, beve una birra e si scopa la principessa, il tutto mentre i suoi fratelli "guerrieri del metallo" si insediano nel castello e inneggiano a mani alzate lodi al loro signore (sapendo che prima o poi quella tr**a della principessa se la passeranno tutti, essendo "fratelli nel metallo").

3. Death metal
Il principe arriva, uccide il drago, si scopa la principessa e poi la uccide, quindi se ne va più incazzato di prima.

4. Viking metal
Il protagonista arriva a bordo di una nave, uccide il drago con la sua potente ascia, lo cucina e se lo mangia, stupra a morte la principessa, razzia il castello e gli dà fuoco prima di andarsene.

5. Black metal
Il protagonista arriva a mezzanotte, uccide il drago e lo impala davanti al castello; poi sodomizza la principessa e ne beve il sangue in un rituale prima di ucciderla; infine impala il corpo della principessa deflorata di fianco a quello del drago.

6. Gore metal
Il protagonista arriva, uccide il drago e sparge le sue viscere davanti al castello, si fa la principessa e la uccide; poi si fa ancora il cadavere, le squarta il ventre e mangia le sue viscere; quindi si fa la carcassa per la terza volta, dà fuoco al cadavere e se lo fa per l'ultima volta.

7. Thrash metal
Il principe arriva, combatte col drago, salva la principessa e se la scopa, poi si ubriaca e le vomita addosso.

8. Power metal
Il protagonista arriva a cavallo di un unicorno bianco, fugge dal drago, salva la principessa e i due fanno all'amore in una foresta incantata.

9. Folk metal
Il protagonista arriva con degli amici che suonano accordion, violini, flauti e molti altri strumenti bizzarri, il drago si addormenta (a causa di tutte le danze), e il protagonista se ne va senza la principessa.

10. Grind metal
Il protagonista arriva, urla qualcosa di completamente indecifrabile per circa due minuti e poi se ne va.

11. Doom metal
Il protagonista arriva, vede quant'è grosso il drago e pensa che non lo potrà mai sconfiggere, cade in depressione e si suicida; il drago si mangia il suo corpo e anche la principessa.

12. Glam metal
Il protagonista arriva, il drago si fa beffa del suo aspetto e lo fa entrare, dopodiché l'eroe ruba i trucchi della principessa e cerca di dipingere il castello di un bel rosa shocking.

13. Nu metal
Il protagonista arriva in skateboard, cade; il drago e la principessa lo pigliano per il c**o.

14. Nu metal (take 2)
Il protagonista arriva ricoperto di piercing e dreadlocks; sta per attaccare il drago, ma si ricorda di quando suo padre lo menava da piccolo e scoppia a piangere, facendo il movimento classico del nu metal "mi guardo le palle"; la principessa si fa il drago.

15. Progressive metal
Il protagonista arriva con una chitarra e suona un assolo di ventisei minuti; il drago si ammazza per la noia; l'eroe arriva nella stanza da letto della principessa, dove esegue un altro assolo con tutte le tecniche imparate all'ultimo anno di conservatorio; la principessa fugge, e ora sta cercando il protagonista heavy metal.

16. Power/speed metal
Il principe arriva, spara un acuto talmente acuto che fa esplodere i timpani del drago; lo finisce con migliaia di colpi di doppia cassa che lo riducono in poltiglia, quindi beve una birra e perde i sensi perché non è abituato a bere; la principessa fa spallucce e continua a scopare con il principe heavy metal.

17. Industrial metal
Il principe arriva con una tuta da lavoro sporca di olio e grasso di motore, inizia a fare gesti osceni al drago e alla principessa, tanto da dover essere scortato fuori dal mondo delle favole dai tizi della security; la principessa è talmente intenta a scopare con il principe heavy metal che non lo nota neanche.
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Heavy M:E:T:A:L

mungon *Epic /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/frown.gif dhe s'ka te bej as me viking dhe as power!

"Perdonali, oh EPiC, perchè non sanno quello che fanno." /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif

gjithsesi,shum e zeletshme /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif
shaqyr z'dramatizove pak se po u bente tem tragjik-komike te stadit t'merzitshem.
 
Top