Imanuel Kant

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Imanuel Kant

Dmth, me pak fjale, qendra e universit ndryshon ne varesi te nevojave historike, cilatdo qofshin ato, hm :book:
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Imanuel Kant

ka disa vlera dhe standarte qe ajne absolute, ku relativizmi s'pi uje,
une jam i mendimit qe te jemi me te ashper em vetveten e te mos tolerojme nazet tona per te pare ç'duam pote hedhim syte ne gjerat qe historia apo apo situata s'ua ndyshon apo humb peshen.
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Imanuel Kant

e jep shekspiri me mire se une
te jesh apo te mos jesh
kjo eshte çeshtja...

vdekja, qe ben te hidherohet çdo gezim
lindja qe ndryshon çdo skeme ...

gjera qe mendimi im apo i yti ne kthjelltesine ftohtesine perballe realitetit shuhen ne nje ndjenje te pergjithshme, gjithpushtuese ku le pak vend per gjera te tjera.
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Imanuel Kant

VDEKJA :confused:

Lexo dicka per vdekjen:

...Tere kohen rrime duke kerkuar argumentin e jetes, motivin e saj dhe kurdohere eshte ajo.Vdekja!Rrojme per te vdekur, apo vdesim ne, per te jetuar vdekja?!Ndoshta vdekja eshte e vetmja porte per te dale nga kjo bote ku realiteti vdes se bashku me endrrat.

...nga Monica De'Flor i M.Kociu

Vdekja nje argument absurd dhe shume terheqes. Perse ne qeniet e gjalla e mistikojme?!
Dikush me tha qe edhe vdekja mbase vdes, e perderisa vdes perse ne nuk jemi ne gjendje ta vrasim ate?!
Dhe, nese mundemi ta bejme, a ka vlera perjetesia??!!

Mos kemi nje perceptim te gabuar te Universit kur besojme (!!!!) se shpirti jeton perjetesisht, perderisa shpirti i kalon permasat reale ahere ne jemi ne kordinata "te gabuara" dhe nuk mund t'i njohim kordinatat e shpirtit duke qene se ai jeton ne nje dimension te paperceptueshem nga "te gjallet"(!!!)?!

Ahere, c'eshte UNIVERSI?! :confused:
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Imanuel Kant

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] VDEKJA :confused:

Lexo dicka per vdekjen:

...Tere kohen rrime duke kerkuar argumentin e jetes, motivin e saj dhe kurdohere eshte ajo.Vdekja!Rrojme per te vdekur, apo vdesim ne, per te jetuar vdekja?!Ndoshta vdekja eshte e vetmja porte per te dale nga kjo bote ku realiteti vdes se bashku me endrrat.

...nga Monica De'Flor i M.Kociu

[/qb]
e pra sado te thuresh argumente e mendime...i vetmi realitet qe te shkund ekzsitences (apsi ne koshinece behet fjale per idene e te qenurit apo te mos qenurit)eshte vdekja.

jetojme per te vdekur a vdesim per te jetuar...pfffff fjale te lidhura kot!Askush s'vednosi te jetoje dhe erdhi ne jete,e askush ne qetesine e tij s'vendos te vdese , dhe iken nga kjo jete.Ndaj vdekja s'eshte fruti i jetes, ndoshta siç thote nje fjale e nje plaku te urte:

Nasihat istersen...olum sana yeter!

Nese do nje keshille, vdekja te mjafton

tendenza per te ndryshuar qe atmani vuri ne pah, perball vdekjes shuhet, harrohet.njeriu shpesh pranon çdo vuajtje mbi veten, nese zgjidhja do ishte vdekja(friga e te mosqenurit, te mos ndjerit, qofte dhe keq, qofte dhe dhimbje).

asnjehere me shume se perball nje vdekjeje apo perball vdekjes tende s'mendon me seriozisht, seç mutin ke bere, nga erdhe ketu...e çdo te behet me ty.
E per sa mendime pa vlere apo pa vend mund te duken ne jeten e perditshme...perball vdekjes, puna ndryshon.

Vlere absolute ne çka ndjall.Dhe inetersant fakti qe per te ka vetem nje kure ne zemren e njeriut...koha.E sa kure eshte...kete e tregon serish koha.

Vdekja dhe koha jane njera hallke e fundit e tjetres.interesante apo jo...Koha sjell vdekjen e per sa je ne jete te ben ta harrosh /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Imanuel Kant

Atehere VDEKJA qenka e perjetshme panvaresisht nese e bejme qellim ne vetvete ose JO, ne fakt do thosha absolutisht e pashmangshme.

Ahere NE (!!!te gjallet) qendrojme relative perballe saj.Dhe KOHA percakton fatalisht puqjen me TE.Nuk eshte deshperuese!!!

Me sa kuptoj ne tere Universin e perceptueshem prej nesh (!!!une kembengul qe NE jemi universi, dmth NE dhe shpirtrat tane !!! qe enden bujshem ose heshtur neper univers!!!) ka vetem dicka absolute.Duket shume ironike:qenka VDEKJA dhe pashmangshmeria ndaj saj.(!!!) Shume ironike :confused:

Qenkemi ne qender te UNIVERSIT te saj, pse s'thua :confused:
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Imanuel Kant

se si eshte vdekja kjo eshte faza dy e argumentimit

fakti ehste qe dhe termodinamika tregon se çdo materie shkon gradualisht drejt prishjes, shperberjes,
biologjia tregon se asnje forme jete, asgje s' i ka shpetuar vdjekjes.

Dhe nje paradigme arabe thote
Kul-lu nefsin dhàikatul meut = te gjithe shpirtrat do ta shijojne vdekjen.

pra jeta shte tere dimensioni njerezor qe zhvillohet ne mes dy pikash absolute, fillimi dhe fundi i saj.

ok deri ktu?
shpejt se kam per te ik:)
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Imanuel Kant

U pa puna, do pres te kthehesh. /pf/images/graemlins/tongue.gif

E perfytyroj veten mes ketyre te dyjave e pra (Lindjes dhe Vdekjes), normale do thuash ti, s'na the ndonje gje te re.E pashmangshme...po jeta pertej(!!nese ka te tille!!)

Kaq eshte UNIVERSI :confused: (pyetje feminore /pf/images/graemlins/laugh.gif po do rritem dhe una /pf/images/graemlins/laugh.gif ) )

Jo, jo jam me teper per ate me lart, ne postimin para ketij.
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Imanuel Kant

nejse deri sa te thush ti ok, un kam hy n'gjak me çunin e botes.

te pershendes me nje peozi qe ka 800 vjet qe eshte shkruar dhe akoma flitet per te.Rumi s'mund te ishte me lart kesaj here...

I died as inanimate matter and arose a plant,
I died as a plant and rose again an animal.
I died as an animal and arose a man.
Why then should I fear to become less by dying?
I shall die once again as a man
To rise an angel perfect from head to foot!
Again when I suffer dissolution as an angel,
I shall become what passes the conception of man!
Let me then become non-existent, for non-existence
Sings to me in organ tones, 'To him shall we return.'
—From Teachings of Rumi: The Masnavi © 1973 by Octagon Press.
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Imanuel Kant

:wave:

...as ai nuk gjeti paqe deri sa u be ...c'u be :confused: ASGJE :confused: ....mbeti ne DILEME!

A ka kuptim te jesh ASGJE :confused:
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Imanuel Kant

mos u ngut...Rumi eshte shume modest /pf/images/graemlins/smile.gif

asgje-ja e rumit eshte kompelkse perderisa ai titullon dhe poezite
fihi ma fihi...c'è quel che c'è apo diòa e tille
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Imanuel Kant

Ja tek fillon nje dimension tjeter i njohjes se njeriut, ta krahasosh veten modestisht me asgjene ku con??!!

Cilat jane mundesite qe na ofron ne mendja jone, apo jemi te kufizuar per shkak te dijeve??!!

Po nese Kant kufizohej ne dije per t'i lene vend besimit, si e kryente njohjen e vetes, si mund te vete-zbulohesh nese mbetesh "naiv" (s'me duket i pershtatshme po ec mo) ??!!

A nuk eshte naivitet te kufizohesh ne dicka te gatshme, pa thelluar dijet??!!
Pa dyshuar??!!
Pa URI??!!

Une nuk do mundesha!
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Imanuel Kant

patjeter...njeriu eshte i pangopur dhe i pangopshem, po shpesh injorant per çka ka uri!

pse eshte i tille njeriu? Sepse ka nje realitet te pafund per te perpire gjate jetes se tij /pf/images/graemlins/smile.gif

mos ma humb pak ate idene e kozmosit...sedua te te tregoj sesi universi s'eshte asgje veçse nje pasqyre e vetes sone /pf/images/graemlins/smile.gif

mahnitu nga gazaliu si kanti u mahnit...po s'kam koh tashi :mad:
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Imanuel Kant

Mos do te me besh te mendoj qe UNIVERSI nuk qenka dicka e vdekur pa perceptim, kur nuk ke shqisa si percepton more :confused:

Si perceptoka shpirti(!!!) Une di qe duhet te kesh sy per te pare, veshe per te degjuar, hunde per te nuhatur, lekure per te ndijuar, goje per te shijuar :confused:

Kam URIIIIIIIIIII :mad:
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Imanuel Kant

a s'te ka shkuar ndermend se dimensione te tera ekzistojne dhe pse ti s'ke shqisa per ti perceptuar?

dmth pak ndryshon realitetin nese ti e sheh apo jo diçka, nese eshte eshte e nese s'eshte s'eshte...fihi ma fihi /pf/images/graemlins/smile.gif

universi eshte nje grafik...diçka perfekte per ti treguar njeriut diçka..."rrotullimin"

dhe se njeriu e unversi s'jane shume te ndryshem ne ne levizje...


mos ju tremb hiçit.Dyshimi eshte fuqia njerezore dhe pseja rruga a tij...deri tek "sepse"-ja!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Imanuel Kant

Ti nuk me ke lene arsye per "sepse-ra" ne te gjitha rastet, madje do thosha as per "pse-ra".

Une jam ne banalitetet e mia (!!!) Une di 1+1 bejne 2.

Kaq me kap rradakja mua :confused:

S'kam c'bej i besoj me shume syve te mi :confused:

E kush ma shpjegon dot se c'ka me tej :confused: kur askush nuk e njeh, apo nuk eshte domosdoshmerisht e nevojshme te dime cdo gje :confused: sepse(!!!) do vije koha qe kur te ndahemi nga trupi (per ironi mekati!!! gjeja me absurde qe kam degjuar ndonjehere, se po s'mekatevo!!! s'ke si i jep kuptim gjenezes njerezore!!!) do kemi mundesine te (tej)kalojme dimensionin KOHE qe eshte absolutisht ne difavorin tone per sa i perket te pakten njohjes se te ardhmes, dhe per rrjedhoje do humbe edhe kuptimi i dimensioneve universale njrezore(!!!) :confused:

E c'ka pre te pritur ahere, le te vdesim shpejt e shpejt dhe ta marrim vesh sa me pare :confused:
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Imanuel Kant

mos u ngut...vdekja aty eshte, keshilla qe ajo jep eshte et shfrytezosh jeten...te digjesh nga etja e te kesh etje sa me shume te pish /pf/images/graemlins/smile.gif

une s'te dhash as pse e as sespe...se s'mudn te jap as njeren e as tjetren. Une thjesht mund te flas me ty, me shpresen se ti e une mesojme diçka te re :cool:

...anash pc-se kam tv dhe po shoh nje film city of angels,per nje te vdekur ai tha "Ai jeton, jo ashtu si mendon ti" ajo tha "une s'i besoj ketyre gjerave" ai shtoi "disa gjera jane te verteta, i beson ti apo jo"...
ç'koincidence /pf/images/graemlins/smile.gif
 

atman

Forumium maestatis
Re: Imanuel Kant

Vijojme Nahara, te kerkojme levizjen dhe se ku te shpie, sepse me sa kuptoj une ti e quan diçka qe nuk çon ne harmoni. A e ke menuar ndonjehere qe edhe harmonia vete leviz? Dhe kjo ndodh per te vetmen arsye sepse as ajo vete nuk eshte e persosur?
E kerkojme kete gje brenda nje lloji te artit siç eshte piktura. Dhe marrim dy gjini te saj Impresionizmin dhe Natyren e vdekur (Mort)
Impresionizmi lindi si mohim i piktures se sallonit e cila karakterizohej nga shije teper vulgare dhe ishte produkt i tyre. Pra vete mohimi perben levizjen e pare. Piktura impresioniste ka si karakteristike tejdukshmerine qe duhet konsideruar si element levizjeje, sepse nuk e ngushton as edhe e kufizon pamjen tone. Tejdukshmeria eshte edhe perspektive. Gjithashtu duke perdorur mjegullen, (element i pranishem) si mbeshtjellese nuk ben gje tjeter veç hedh nje vello misteri siper dhe çdo mister ne vetvete eshte edhe levizje sepse nxit fantazine dhe kerkon zgjidhje, pas te cilit aktivizohen ata elemente te brendshem njerezore qe thashe ne postimin me siper.Mjegulla eshte mjeti qe e ben te dukeshme levizjen. Edhe ne ato raste kur ne tablote impresioniste kemi njerez, ata nuk jane ne gjendje te ndaluar. Jane ne levizje dhe shembulli me i qarte, eshte Dega me tablone e tij "kercimtaret blu" S'ka fytyra te balerinave, por ka levizje te vazhdueshme dhe brenda saj gjejme edhe harmonine qe kerkon dhe jo kaosin.
Natyra Mort ne pikture eshte nje shembull qe tregon piken e vdekur. Qe bashkon dy ekstremet ne te njejten pike: Vdekjen dhe jeten. Jeten dhe vdekjen. Gjejme ne te elemente simbolike si flutura dhe frutat qe jane shprehja me e qarte, sikurse edhe gjejme figura humane ne te cilat gezimi i jetes ngjan me flakezen e kandilit qe eshte duke u shuar. Para tyre ndalojme dhe pikerisht sepse jane dy arsye te forta. E para se frutat jane te pjekur dhe e thene me term filozofie, quhen te vdekur. Dhe e dyta, sepse ne vetvete ky frut i vdekur brenda permban edhe farat e jetes. Dhe ti besoj e di shume mire qe vetem farat e nje fruti te pjekur mund te gjenerojne nje peme te re, bime te re, ose lule te re. Pra ne kete rast, kemi vdekjen te pranishme po aq sa jeten, e para, (fruti i pjekur) qe tenton te pengoje, por s'mund te pengoje te dyten, (farat). Perendia Shiva tek indianet eshte e respektuar me shume se çdo perendi tjeter edhe pse eshte ajo e vdekjes. Ajo ndjek ne linje te drejte levizjen, nga fara, drejt rritjes, lulezimit, dhe sefundi tharrjes, ose vdekjes. Dhe ky eshte nje ligj qe i neeshtrohet gjithe universi. Pas çastit kur lulja vdes, ç'ndodh? Farat e saj bien ne toke dhe kur vjen pranvera kemi serish nje lule si ajo. Nese nuk do te ndodhte, pra nese nuk do te kishim kete levizje perpara, sot s'do te kishim asnjelloj luleje, sepse do te zhdukeshin njehere e mire nga faqja e dheut. Ne fakt kemi. Dhe ketu qartesohet koncepti qe edhe EDHE VDEKJA VDES.
Persa i perket elementit te dyte tek natyra mort, eshte flutura, simboli me domethenes i vdekjes.
Pra siç e shikon levizja gjendet ne gjithçka dhe kjo nuk presupozon siç thashe doemos mungese harmonie, perkundrazi eshte tendeca per persosmeri. Mikelanxhelo Buonarroti shumicen e skulpturave te tij i la te paperfunduara. Sepse ai kerkonte te nxiste fantazine e njerzve, pra te aktivizonte ate proces qe e shtyn njeriun perpara.
Keto fenomene ne makrokozmos jane me te dukeshme dhe fakti qe ashtu siç ka thene Ajnshtajni qe njeriu nje dite do te perthyheje hapesiren dhe kjo nuk eshte fantazi, do te krijoje mundesine e shtyrjes perpara ne dimensione qe ne nuk i njohim si dhe do te krijoje mundesine qe ne te bashkojme dy ekstremet, ate te fillimit me ate te fundit. Jeta e individit nis ne nje pike te caktuar dhe mbaron ne nje pike te caktuar. Kjo ndodh ne kohe dhe hapesire, por duke kapur piken e dyte, vdekjen dhe duke e bashkuar me te paren lindjen, behet e mundur qe edhe vdekja vete te vdese, sepse njeriu mund te rifilloje pambarimisht egzistencen e tij. Fantazira? Ndoshta! Por keshtu ka ecur njeriu perpara.
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Imanuel Kant

Fantazojme, pse JO --- ka qene nje teme ketu ne AF.

Po per "Imperativin Kategorik" c'me thoni?!

Kant thote: ..qe eshte nje realizim absolut i lirise sone, i destinacionit tone te vertete...dhe se ligji moral eshte mundesia me e madhe e qenies sone.


A nuk eshte morali ne sens evoluiv sipas konceptit dhe koherave :confused:

C'eshte morali ne vetvete :confused:

A nuk mund te pranojme edhe konceptin moral-e ne shumes te tij :confused:

A nuk eshte shumesi (moral-eve) i tij nje kontradikte me vehte :confused:
 
Top