ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

H

harap

Guest
ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

Shkrimtari shquar Ismail Kadare ka fituar çmimin e pare 'Njeriu i Librit' , duke lene pas shkrimtar te njohur anglez si Muriel Spark, Doris Lessing dhe Ian McEwan.Ceremonia e dhenies se çmimit do behet me 27 qeshor ne Edinburg,ku Kadare do marri edhe nje çmim prej 60.000 £ .
 

dollibash

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

bravo kadare ,na bere krenare per kete,ja c'nxjer Gjirokastra meme, te lumte pena
 

dollibash

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

Albania's Ismail Kadare Wins First Man Booker International

June 3 (Bloomberg) -- The Albanian author Ismail Kadare won the inaugural Man Booker International Prize, worth 60,000 pounds ($109,000), beating off competition from such renowned fiction writers as Philip Roth, Margaret Atwood and Gunther Grass.

Informed of the news after the winner was announced last night, Kadare said, ``I am a writer from the Balkan Fringe, a part of Europe which has long been notorious exclusively for news of human wickedness -- armed conflicts, civil wars, ethnic cleansing, and so on.

``My firm hope is that European and world opinion may henceforth realize that this region, to which my country, Albania, belongs, can also give rise to other kinds of news and be the home of other kinds of achievement, in the field of the arts, literature and civilization,'' he said.

Born in 1936 in the mountain town of Gjirokaster, near the Greek border, he witnessed Albania's occupation by fascist Italy, Nazi Germany and the Soviet Union, while still a child.

He studied at the University of Tirana and later at Moscow's Gorky Institute of World Literature, first breaking into print in the 1950s as a poet. Collections with titles such as ``Youthful Inspiration'' (1954) and ``Dreams'' (1957) captured the nation's mood under the Stalinist dictatorship of Enver Hoxha.

Kadare's first novel, ``The General of the Dead Army'' was published in 1963. A portrait of postwar Albania, it remains one of his best known works abroad.

Banned Books

Turning increasingly to prose, he deployed allegories to attack the totalitarian regime, yet despite their subtlety, six of his books were banned in Albania. Among them was ``The Palace of Dreams'' (1981), which is set in the Ottoman Empire and focuses on a character whose job it is to spy on people's nocturnal imaginings. In both its subject matter and its magic- realist style, it epitomizes Kadare's darkly glimmering work.

His work was translated into French after an editor at Editions Fayard traveled to Albania to smuggle it out in 1986. Since then, his novels, short stories and verse have been published in more than 40 countries.

At the end of October 1990, just two months before the Hoxha regime collapsed, Kadare applied for asylum in France, where has lived ever since, receiving a clutch of prizes and honors including membership of the Academie Francaise.

``Dictatorship and authentic literature are incompatible,'' he has said. ``The writer is the natural enemy of dictatorship.''

`Universal Writer'

Kadare triumphed over a highly inclusive shortlist that read like a who's who of contemporary literature. The chairman of the jury, Professor John Carey, said, ``Ismail Kadare is a writer who maps a whole culture -- its history, its passion, its folklore, its politics, its disasters. He is a universal writer in a tradition of storytelling that goes back to Homer.''

The other jury members were the writer, novelist and editor Alberto Manguel and the writer and academic Azar Nafisi.

A sibling of the U.K.'s long-established Man Booker Prize, this new award will be presented every two years in acknowledgement of a writer's contribution to world literature. It is open to fiction writers of any nationality, as long as their work is available in English.

Under the rules of a recently announced separate prize for translation, Kadare can now choose a translator or translator of his work into English to receive a prize of 15,000 pounds.

The author will get his prize and a trophy at a dinner to be held in Edinburgh at the end of the month.
Last Updated: June 3, 2005 06:54 EDT
 

Financieri

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

Bravo Kadare! Vetem qe cmimi nuk e ka emrin "Njeriu i Librit". Cmimi quhet Man Booker International Prize. "Man" eshte emri nji kompanie qe po e sponsorizon cmimin perkohesisht(Man Group). Kurse "Booker" eshte emri i kompanise qe e themeloi cmimin ne vitet 60-te.
 

balforum

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

Bravo Kadarese.Eshte vertete nje nga figurat intelektuale shqiptare qe po na nderon ne bote dhe na ben krenar qe jemi shqiptar. :thumbsup:

Ps:Dollibash e ke ber rupisup profilin tend ,ska burre nene te te dergoj mesazh privat ty :lol:
 

kameleoni

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

ore ne krahaasim me cmimin nobel per letersi cfare eshte ky cmim??????????
 

arun

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

Fillimisht postuar nga Caesar:
[qb] ore ne krahaasim me cmimin nobel per letersi cfare eshte ky cmim?????????? [/qb]
ky cmim eshte krijuar vitin e kaluar ,dhe cmimi qe jepet eshte rreth 60 paund(rreth 100,000 $)

kurse cmimi nobel eshte krijuar rreth nje shekull me pare dhe cmimi qe merr eshte me rreth 1 milion $

pra po ta krahasosh me cmimin nobel eshte nje hic ............
 

Blendi

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

Ky cmim nuk eshte krejtesisht i ri. Cmimi eshte dhene cdo vit qe prej vitit 1969 dhe ka krijuar nje reputacion te mire ne letersine Anglisht. Autoret qe e kane fituar me shpesh kane qene angleze dhe irlandeze, amerikane, sidoqofte, anglishtfoles/shkruajtes.
Ajo cka eshte e re kete vit eshte qe cmimi per here te pare perfshin edhe autore te huaj puna e te cileve eshte e disponueshme gjeresisht ne gjuhen angleze.
Pra krijohet nje version me i gjere, me i hapur per garë i cmimit, qe tashme perfshin edhe perkthimet nga origjinali ne anglisht (i shtohet "International" ne titull).

Ne kete pikeveshtrim, Man Booker International i perngjason shume Nobel-it per sa i perket fushes se shkrimtareve qe do konkurojne. Dhe duke qene se te njejtet shkrimtare do jene ne konkurim per te dyja cmimet njeheresh, edhe rendesia e tyre eshte e ngjashme, pasi do te kene te njejtet konkurente. Ama juria duhet me pare te provoje se eshte serioze dhe apolitike ne perzgjedhjet per cmimin. Deri tani, mire. /pf/images/graemlins/smile.gif
 

zog

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

heh shqiptaret po tek leket e tek krahasimet midis çmimeve e mbajne mendjen. sa te vdekur per leke qe tregoheni mor te uruar, a s'keni turp ?

qe thoni ju, kete njoftimin e pashe dje rastesisht tek nje kanal rus i televizionit me satelit, quhet Planete. imagjinoni vet sa i rendesishem eshte kur dhe ruset pa qene anglofone e japin si lajm.

ndersa per kadarene s'jane me te rendesishme çmimet e çfaredollojit çofshin ato. kadareja e ka fituar tashme famen qe te vjen prej çmimeve, bile e ka dhe sigurine finacjare e ate jetesore (50 metra e ka te gjate vetem ballkonin apartamenti i tij ne Saint Germain des Prés, ku ndodhet nder te tjera edhe akademia franceze) qe ta japin parate e fituara prej tyre.

ajo qe eshte e rendesishme nga ky çmin, eshte "vlera" si dhe interesi gjithnje ne ritje qe po paraqet kadareja per tregun e kritiken anglofone, e jo vetem ate francofone tashme te konfirmuar.

kjo tregon universalitetin e shkrimeve te tij, talentin e tij te madh, famen e tij ne rritje gjithashtu.
 

arun

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

Fillimisht postuar nga Blendi:
[qb] Ky cmim nuk eshte krejtesisht i ri. Cmimi eshte dhene cdo vit qe prej vitit 1969 dhe ka krijuar nje reputacion te mire ne letersine Anglisht. Autoret qe e kane fituar me shpesh kane qene angleze dhe irlandeze, amerikane, sidoqofte, anglishtfoles/shkruajtes.
Ajo cka eshte e re kete vit eshte qe cmimi per here te pare perfshin edhe autore te huaj puna e te cileve eshte e disponueshme gjeresisht ne gjuhen angleze.
Pra krijohet nje version me i gjere, me i hapur per garë i cmimit, qe tashme perfshin edhe perkthimet nga origjinali ne anglisht (i shtohet "International" ne titull).

Ne kete pikeveshtrim, Man Booker International i perngjason shume Nobel-it per sa i perket fushes se shkrimtareve qe do konkurojne. Dhe duke qene se te njejtet shkrimtare do jene ne konkurim per te dyja cmimet njeheresh, edhe rendesia e tyre eshte e ngjashme, pasi do te kene te njejtet konkurente. Ama juria duhet me pare te provoje se eshte serioze dhe apolitike ne perzgjedhjet per cmimin. Deri tani, mire. /pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
(atehere genjeka zeri amerikes qe thote se ky cmim eshte krijuar vitin e kaluar lexo me kujdes me poshte)


Kadare fitues i çmimit “Man Booker International”
Arben Xhixho
03-06-2005Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare u shpall të premten fitues i çmimit “Man Booker International”, i cili u jepet autorëve, që kanë dhënë kontribut të shquar në letërsinë botërore. Kryetari i jurisë, John Carey, e quajti zotin Kadare një shkrimtar universal, i cili ka mundur të përfshijë mbarë kulturën në veprën e tij, historinë, pasionet, folklorin, politikën, fatkeqesitë. Çmimi “Man Booker International”, i cili u krijua vitin e kaluar, është i hapur për autorë nga të gjitha vendet e botës, vepra e të cilëve është shkruar ose përkthyer gjerësisht në anglisht. Çmimi jepet për krijimtarinë letrare në përgjithësi të shkrimtarit dhe jo për një vepër të vetme. Çmimi “Man Booker International” është varianti ndërkombëtar i çmimit prestigjioz britanik me te njejtin emër, që u jepet vetëm shkrimtarëve britanikë, irlandezë ose të vendeve të komunuelthit. Mes 18 finalistëve për çmimin e parë “Man Booker International”, kishte disa laureatë të çmimit Nobel, si Saul Bellow, Gunter Grass, Gabriel Garcia Markes dhe Kenzaburo Oe.
 

arun

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

Fillimisht postuar nga Blendi:
[qb] Ky cmim nuk eshte krejtesisht i ri. Cmimi eshte dhene cdo vit qe prej vitit 1969 dhe ka krijuar nje reputacion te mire ne letersine Anglisht. Autoret qe e kane fituar me shpesh kane qene angleze dhe irlandeze, amerikane, sidoqofte, anglishtfoles/shkruajtes.
Ajo cka eshte e re kete vit eshte qe cmimi per here te pare perfshin edhe autore te huaj puna e te cileve eshte e disponueshme gjeresisht ne gjuhen angleze.
Pra krijohet nje version me i gjere, me i hapur per garë i cmimit, qe tashme perfshin edhe perkthimet nga origjinali ne anglisht (i shtohet "International" ne titull).

Ne kete pikeveshtrim, Man Booker International i perngjason shume Nobel-it per sa i perket fushes se shkrimtareve qe do konkurojne. Dhe duke qene se te njejtet shkrimtare do jene ne konkurim per te dyja cmimet njeheresh, edhe rendesia e tyre eshte e ngjashme, pasi do te kene te njejtet konkurente. Ama juria duhet me pare te provoje se eshte serioze dhe apolitike ne perzgjedhjet per cmimin. Deri tani, mire. /pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
(atehere genjeka zeri amerikes qe thote se ky cmim eshte krijuar vitin e kaluar lexo me kujdes me poshte)


Kadare fitues i çmimit “Man Booker International”
Arben Xhixho
03-06-2005Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare u shpall të premten fitues i çmimit “Man Booker International”, i cili u jepet autorëve, që kanë dhënë kontribut të shquar në letërsinë botërore. Kryetari i jurisë, John Carey, e quajti zotin Kadare një shkrimtar universal, i cili ka mundur të përfshijë mbarë kulturën në veprën e tij, historinë, pasionet, folklorin, politikën, fatkeqesitë. Çmimi “Man Booker International”, i cili u krijua vitin e kaluar, është i hapur për autorë nga të gjitha vendet e botës, vepra e të cilëve është shkruar ose përkthyer gjerësisht në anglisht. Çmimi jepet për krijimtarinë letrare në përgjithësi të shkrimtarit dhe jo për një vepër të vetme. Çmimi “Man Booker International” është varianti ndërkombëtar i çmimit prestigjioz britanik me te njejtin emër, që u jepet vetëm shkrimtarëve britanikë, irlandezë ose të vendeve të komunuelthit. Mes 18 finalistëve për çmimin e parë “Man Booker International”, kishte disa laureatë të çmimit Nobel, si Saul Bellow, Gunter Grass, Gabriel Garcia Markes dhe Kenzaburo Oe.
 

Blendi

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

Eshte e vertete qe Man Booker International jepet per here te pare. Por kjo eshte sepse vetem qe prej ketij viti u pranuan autore te huaj. Por ky cmim ka lindur prej nje cmimi me prestligj te larte dhe rrjedhimisht gezon kredencialet e tij.

Booker Prize, an annual prize for a work of fiction by a living British, Irish, or Commonwealth writer. Great Britain's premier literary award, it has been underwritten since 1969 by the British food-distribution company Booker PLC, now part of The Big Food Group PLC.
Recipients have included Nadine Gordimer, Iris Murdoch, Salman Rushdie, A. S. Byatt, and Peter Carey.
In 2004 an additional award, the Man Booker International Prize, was introduced. It is an award of £60,000 presented every two years to a living author of any nationality whose fiction is either written in English or is generally available in English translation.
 

zog

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

ju prap tek çmimi e mbajtet hapin. po na plasi mo se kur eshte krijuar, pse, dhe çysh ky çmim.

une (qe i kam lexu nja pese libra pergjate jetes) eshte hera e pare qe degjoj per te. po masnej ? a dotethote kjo qe çmimi nuk ka vlere dhe ata qe e fitojne jane zero.

çmime te tilla ka krijuar pothuaj çdo vend. internacionalizimi i tyre eshte ti ngreje vlerat vete çmimit sesa atij qe e merr. e ketu duhet ndalur.

edhe anglezet duke krijuar nje çmin special (te atij qe ekzistonte nderkohe) per te huajt, kerkojne me teper ta internacionalizojne kete çmim nen shembullin e atij nobel qe japin suedezet (akademia suedeze) e i cili ka vite qe i jepet kujdo qofte, si me qene lloto, pra edhe shkrimtareve qe s'ja kemi degju fare emrin e as kemi per t'ja degju me ketej e tutje, ngaqe jane figura te humbura e s'vlejne nje lek.

dhe pikerisht mediokritetit, eshte rreziku kryesor, qe duhet ti ruhet nga ndotja nje çmim sado prestigjioz te jete ai.

a do te dijne anglezet ta bejne kete, veç koha do e tregoje.

duke ja dhene kadarese ata ndodhen per momentin ne rruge te drejte.
 

arun

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

(me ne fund mbas nje pritje te gjate , po lexoj nje postim te pjekur prej teje) :thumbsup:

postuar nga zog:

çmime te tilla ka krijuar pothuaj çdo vend. internacionalizimi i tyre eshte ti ngreje vlerat vete çmimit sesa atij qe e merr. e ketu duhet ndalur.
 

zog

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

heh kete here zbrita une deri tek ty, pranej ti kuptove ça po thosha, tu duk e prekshme e mendshme gjithashtu. /pf/images/graemlins/laugh.gif

ndersa normalisht ti nuku e kupton se ku rraf une. e aq me mire keshtu.

posti im me i mire ketu, eshte i pari, ai lart.

:wink:

aty ndodhet e verteta, ajo qe e prek edhe kadarene po aq sa ç'edhe ai kerkon ta preke ate.
 

arun

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

Fillimisht postuar nga zog:

[qb] heh kete here zbrita une deri tek ty, pranej ti kuptove ça po thosha, tu duk e prekshme e mendshme gjithashtu.

ndersa normalisht ti nuku e kupton se ku rraf une. e aq me mire keshtu.


aty ndodhet e verteta, ajo qe e prek edhe kadarene po aq sa ç'edhe ai kerkon ta preke ate. [/qb]

zog

per te kuptuar te kuptoj shume mire aruni , sidomos kur thua se kadareja kerkon te preki te verteten


kadareja duhet ta kerkoje te verteten tek vetja e vet ne rradhe te pare duke u distancuar mire dhe qarte nga e kaluara vet e dyshimte ne rregjimin monist-komunist , duke i kerkuar hapur publikisht atyre pesonave te cileve u ka shkaktuar dhimbje ne te kaluaren te cilet jane shqiptare si kadareja vete , kur ta beje nje gje te tille me sinqeritet ,dhe kur te largohet nje here e pergjithmone nga egoizmi e vetem atehere ne mund te mburremi me ndonje cmim te mare nga kadareja

une personalisht mburrem me nene terezen, me inva mulen,me igli taren,dhe me plot shqiptare te tjere
po kurre nuk kam per tu mburrur me fodullin dhe egoistin,dhe (pseudo)shkrimtarin kadare......

ZOG

TE SIGUROJ SE KADAREJA NUK KA PER TE MARE ME ASNJE CMIM NE TE ARDHMEN,PER CMIMIN NOBEL AS QE BEHET FJALE FARE
 

Le_Routard

Forumium maestatis
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

Kadareja per Shqiperine eshte si puna ballkonit te tij per shtepine. Po na qet i cik ne dirte me letersi

Sikur te lexoheshin librat e Kadares me shume gazetat ateher do kishim pasur nje imazh shume te mire sesa ky qe kemi.
 

personazh

Valoris scriptorum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

tamom shoku. m'ke dritheru me ket krahasimin /pf/images/graemlins/laugh.gif

jo vertet. eshte i modh. problemi eshte qe merren me shume me faktin nese eshte komunist apo jo, dhe jo me gjenialitetin e tij.
 

Le_Routard

Forumium maestatis
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

Pse re ne ke ty bo ftoft e? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Albert Zylyftari

Primus registratum
Re: ISMAIL KADARE FITON ÇMIMIN E PARE NE BOTE PER TROFEUN 'NJERIU I LIBRIT' NE BOTE

Fillimisht postuar nga arun:


kadareja duhet ta kerkoje te verteten tek vetja e vet ne rradhe te pare duke u distancuar mire dhe qarte nga e kaluara vet e dyshimte ne rregjimin monist-komunist
kurre nuk kam per tu mburrur me fodullin dhe egoistin,dhe (pseudo)shkrimtarin kadare......

ARUN! Kadareja nuk eshte shkrimtar qe i sherben nje epoke apo regjimi te caktuar.Ai ka pase gjithmone kurajon te shkruaje kunder komunizmit, ai ka kurajon te shkruaj kunder kapitalizmit; ai nuk eshte shkrimtar ordiner bashkekohor, ai do i sherbej njerezimit per shekuj me radhe me veprat e tij .
 
Top