Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

Une patriote s'jam po Korcen e du shume se me lidhin shume gjona me te, kam jetuar ca vite, kam bo ca kopesht atje, kam bo klasen e pare atje, e kam shetitur te teren pellembe per pellembe (s'maj men asigjo se kam qene e vogel, maj men vetem njehre posten e kufirit dhe qenin maqedonas), kam miq te mi dhe te prinderve dhe per me shume se cdo gje adhuroj Serenatat Korcare dhe dashuroj Ardjan Trebicken lol....

Ju per shendes me kengen Shpendurake.....

/pf/images/graemlins/smile.gif
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

Fillimisht postuar nga Juir:
[qb] Ku i kam patriotot e mi???Ka apo jo? [/qb]
/pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif Hajt se ikim ikyt vere /pf/images/graemlins/smile.gif I takon atje manena /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

butterfly

Primus registratum
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

Gjithmone gati :thumbsup:
TE MOBILIZUAR! /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

TEA

Forumium maestatis
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

yyy sa me ka marr madhi muve per korçen /pf/images/graemlins/frown.gif

hmmm na shkruani ndonje keng ketu po jo keto te rejat ...mne mire ato te vjetrat , maj men una kur i kendote mami ime /pf/images/graemlins/smile.gif
 

enton

Primus registratum
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

Papap ky komshiu im sa bertet, do te degjohet qe jam korcar.
Pershendetje patrioteve t emij korcare nga nje Korcar.
 

ADRIA

Primus registratum
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

Fillimisht postuar nga Juir:
[qb] Ku i kam patriotot e mi???Ka apo jo? [/qb]
JA KU ME KE! KORCARE NE GJAK! KORCARE SHUME LOZONJARE (biles)

O korçare o hiç fare apo jo?! (S'e kane thene kot ata qe kane dale me kete shprehje apo jo?!) /pf/images/graemlins/tongue.gif

I PERSHENDES TE GJITHE KORCARET TANI ME NJE SERENATE TE MREKULLUESHME NGA MIMOZA PARAVELI: "Ne Bankat e Shkolles." Ah kjo dashuria, ah kjo Korça e serenatave! LOL

SA TE DUA MOJ KORCA IME /pf/images/graemlins/smile.gif

Sinqerisht, Patriotke ne shpirt... ADRIA (Ada) :cool:
 

ADRIA

Primus registratum
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] Une patriote s'jam po Korcen e du shume se me lidhin shume gjona me te, kam jetuar ca vite, kam bo ca kopesht atje, kam bo klasen e pare atje, e kam shetitur te teren pellembe per pellembe (s'maj men asigjo se kam qene e vogel, maj men vetem njehre posten e kufirit dhe qenin maqedonas), kam miq te mi dhe te prinderve dhe per me shume se cdo gje adhuroj Serenatat Korcare dhe dashuroj Ardjan Trebicken lol....


/pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
U GO KORDELJA!

Edhe une vdessss per kengen "SHPENDURAKE" sidomos per Ardjan Trebicken qe me kendon si bilbil i fushave te Korçes sime!

Sa e mire kjo Kordelja more aman! Per Letersi Po, per Poezi po, per Dashamiresi Po, per Miqesi Po, per Sinqeritet Po, per Ciltersi Po, per Patriotizem Po, edhe per Korçen PO... C'doni me shume juve?!

ADRIA
:cool:
 

ADRIA

Primus registratum
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

Hej kush tjeter eshte prej Korçe keshtu?! Jam E BINDUR qe ka me teper Korçare sesa kaq por qe po na "fshihen" nje çike me duket. LOL Nxirrni kokat o Korçare Lozonjare, mos na u fshihni kaq /pf/images/graemlins/tongue.gif

ADRIA :cool:
 

Juir

Forumium maestatis
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

Korca ime e dashur per ty zgjodha
kengen me te bukur te te kendoj
kenge qe del nga zemra ime e paster
o priceshe e bukur ti ku je?

Kujtoj netet e bukura pranverore
rrugeve te tua me kalldrem
vajzat me nje bukuri hyjnore
te shikonin ty me embelsi.

Vajza e djem me ty jane dashuruar
si margaritare ti i rrite
dhe kudo ku do jene
kurre nuk do te harrojne.

Per ty kendoj,per ty kendoj
o Korce e dashur
kurr nuk te harroj.
 

Juir

Forumium maestatis
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

Emo tju kendoje ndonje tjeter byrazeri.Jeni te ftuar te gjithe.Flm per pjesmarrjen qofshin nga Korca ajo jo.
 

I love new york

Primus registratum
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

une jam me origjine nga korca mgjth kam lindur ne tirane. une lejohem ketu??? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

ekonomisti

Primus registratum
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

edhe une nga korca jam a lejohem dhe une. ne korce ra bore e moret vesh. kush e di le te pergjigjet.
 

Juir

Forumium maestatis
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

Lejohesh NY... Ne Korçe ka rene debore,jo shume po sa per te mos e lene mangut kete vit.Ciao.
 

ADRIA

Primus registratum
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

Fillimisht postuar nga Juir:
[qb] Korca ime e dashur per ty zgjodha
kengen me te bukur te te kendoj
kenge qe del nga zemra ime e paster
o priceshe e bukur ti ku je?

Kujtoj netet e bukura pranverore
rrugeve te tua me kalldrem
vajzat me nje bukuri hyjnore
te shikonin ty me embelsi.

Vajza e djem me ty jane dashuruar
si margaritare ti i rrite
dhe kudo ku do jene
kurre nuk do te harrojne.

Per ty kendoj,per ty kendoj
o Korce e dashur
kurr nuk te harroj. [/qb]
Eshte shume e nukur kjo kenge Juir! Eshte nga Ermira Kola ne albumin e saj "Serenate per Qytetin e Serenatave". Ah sa e mrekullueshme... /pf/images/graemlins/smile.gif

ADRIA :cool:
 

ADRIA

Primus registratum
Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare.

Ja edhe nje Poeme Prekese per Korçen time te Shtrenjte...

Kujtim per Jeten qe Lashe Pas... 18 Tetor 2001
/pf/images/graemlins/frown.gif

Sa here dua te filloj nje jete te re,
t'u marr ere luleve aguliçe dhe karafila,
te shkoj larg e te nis nga e para serish,
mos e kthej koken prapa por veç te ec perpara!
Mos kem me brenga por vetem qetesi,
te marshoj ne horizontet me ere plot,
te bie edhe njehere ne dashuri
por te duket sikur eshte e para here
.......................................a do mundem dot?!
Ne oqean dua te zhytem thelle
te notoj pa frike e te arrij tjetrin breg,
amanete mos kem asnje, sekrete jo kurre,
te jem e paster dhe e lire brenda ne shpirt!
Por nje pjese e imja do te rrije ketu,
sepse ketu kam lindur, ky eshte vendi im,
jam Shqiptare, vetem ketu gjumi tamam me ze,
ne krevatin qe kam pasur qe e vogel,
........................................sepse dielli aty bie mbi agim!
...Valixhet s'i marr dot t'i mbush me plaçka
se syte tani fort mua me lotojne,
tek behem gati qielli shkelqen perjashta,
mua Qershori detin e veres me pushime
........................................mendjen e kujtojne...
Plazhin e Vlores qe pashe per here te pare,
aty ku kam mesuar notin ne detin Jon,
Joni tani me kujton anijet me njrez plot qe u larguan,
me mijera familje te tera qe me shprese gjetke migruan!
...Pastaj nga ballkoni ca vajza te reja shoh,
ato te buzeqeshura volejboll po luajne,
mes atyre vajzave nje fytyre dalloj se e njoh,
nje vajze qe e kam pasur shoqe dhe bashke dikur kemi luajtur...
...Por tani valixhet e renda mbyll
dhe bashke me to mbyllen kaq shume kujtime,
fotografite e femijerise ne nje xhep te çantes i hedh,
e shoh dhomen time per here te fundit i puth ato mure...
Mure te ftohta, nje bojeqielli te zbehte me lule ne tavan,
ato ishin bere miket e mia kaq here,
kur isha e deshperuar, e harruar dhe pa fjale,
ato u bene frymezimi im te hidhja vargje holle e lire!
Tani deren mbyll nga prapa pa pare,
shkallet e pallatit per here te fundit i zbres,
mendoj dhe vetja me duket mbase mendjemadhe apo e marre,
sepse kete Atdhe, Korçen time te Dashur s'dua ta braktis!
Braktisja sa fjale e rende permbi shpine,
"e hidhur" po me duket tek buzet time e shqiptojne,
mbase arratisje do te ishte akoma me keq si karatine,
por sido qe keto "ikje" te quhen, une e di qe nga ky vend
.........................................................do te me largojne!
Keshtu qe perjashta dal, qiellin e bukur pa asnje re veshtroj,
sonte aty ne hapesiren qiellore do te fluturoje avioni im,
por a do mundem malet e larta nga dritarja e avionit t'i shikoj,
Moraven e kreshtave ku kaq here kam shkuar me shkollen ekskursion?!
Nuk dua te ik por duhet te largohem
per nje jete me te mire me nje te ardhme me shprese,
drejt Amerikes qe Zoti thone "e ka bekuar" nga çdo qoshe!
...Para se te hyj brenda avionit ulem poshte
dhe token time Meme, me pluhur, puth...
atehere nje lot i nxehte me bie nga syri dhe tretet faqeve
pastaj me vete them: "Ndoshta do te jete me mire keshtu!"
Oreksi me pritet kur avioni ngrihet lart,
eshte e para here qe kaq tutje po fluturoj,
vendi im duket i mrekullueshem sa me s'ka qe nga larg,
une ne dore kam nje stilolapes te shkruaj tek meditoj...
Filloj te shkruaj pa vonese nje poezi
qe i'a dedikoj me pasion jetes se kaluar,
nje poezi ku flas per Shqiperine time me dashuri.
tashme e permallosur une si nje shkrimtare me eksperience
..........................................................shkruaj e shkruaj!!!


Dedikuar Shqiperise Sime Te Paharruar Kurre ne Mendjen dhe ne Zemren Time! E DUA SHQIPERINE!!! Eshte nje De-Ja-Vu e dites se fundit qe kalova ne Shqiperi (ne qytetin tim te Korçes), para se te vija ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes ne Qershor te 1997-es. 1997 - qe ishte ky edhe nje nga vitet me te veshtira qe po kalonte Shqiperia gjate "Kohes se Demokracise". Ishte nje vit Lufte ne fakt dhe kemi ikur mes asaj "Gjendjes se Jashtezakonshme", gjithe atyre te shtenave dhe armeve neper rruge. Mbaj mend qe e kam shkruar kete poeme me lote te medhenj ne sy saqe edhe fleta e bardhe u lag, si edhe me kujtimet qe pikojne nga Malli Im per Memedheun, ne veçanti per qytetin qe e kam quajtur dhe vazhdoj ta quaj Vend-Lindje, Korça pra! Me jepni mendime neqoftese ju pelqen OK?!

ADRIA me DASHURI per SHQIPERINE... :thumbsup:
 
Top