Lajme nga bota

Airbourne

Papirus rex
Kosova shënon Ditën e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara.

Sado e papërkryer demokracia në Shtetet e Bashkuara, ajo mbetet e vlerësuar në shumë vende të botës, përfshirë në Kosovë, ku me një veprimtari simbolike u shënua dita e pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në përgëzimet me rastin e këtij përvjetori, vlerësohet se mbështetja e Shteteve të Bashkuara në çdo hap të ecjes së Kosovës drejt lirisë, pavarësisë dhe zhvillimit ishte vendimtare dhe e pazëvendësueshme.

04 korrik, 2018

EDHE...

Kosova as sivjet nuk siguron bukën.

Në Kosovë ka filluar fushata e korrje-shirjeve. Sipas të dhënave zyrtare në gjithë territorin e Kosovës me drithëra të bardha këtë vit janë mbjellur mbi 83 mijë hektarë tokë bujqësore, kurse vetëm me kulturën e grurit janë mbjellë dhe do të korren mbi 74 mijë hektarë, që nënkupton se rendimenti mesatar pritet të jetë rreth 4000 kilogramë për hektar, transmeton REL.

Jusuf Cikaqi, kryetar i Komisionit për monitorimin e fushatës së korrje-shirjeve në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë, thotë se bazuar në sipërfaqen e mbjellur me grurë dhe rendimentet mesatare, shpresohet se sivjet Kosova do t’i plotësojë mbi 72 për qind të nevojave të popullatës për ushqim. Nevojat me këtë përqindje, sipas tij, mbulohen nëse gruri nuk eksportohet jashtë territorit të Kosovës.

“Nëse kalkulohet me këtë rendiment, pra 4000 kilogramë për hektar dhe nevojat që janë për kokë banori me 205 kilogramë, në total i bie se duhet të harxhohen 410 mijë tonë grurë brenda një viti në territorin e Kosovës. Duke marrë për bazë sipërfaqen e mbjell mbi 74 mijë hektarë dhe rendimentin mesatar 4000 kilogram për hektarë, i bie që në total në Republikën e Kosovës këtë vit prodhohen 296 mijë tonë me grurë, e që në përqindje i bie 72 për qind”, tha Cikaqi për Radion Evropa e Lirë.

Por, të dhëna krejt ndryshe paraqesin profesorët e Fakultetit të Bujqësisë të Universitetit të Prishtinës. Sipas një sondazhi që ka përgatitur ky Fakultet, thuhet se Kosova sivjet i plotëson nevojat e popullatës me prodhimit të grurit me vetëm rreth 50 për qind.

Ymer Rusinovci profesori në Fakultetin e Bujqësisë, për Radion Evropa e Lirë thotë se reshjet e fundit atmosferike kanë ndikuar në rendimentet e kulturave bujqësore.

“Mendoj se gjysma e kërkesave tona ushqyese mund të plotësohen nga prodhimi vendor, ndërsa 50 përqindëshi tjetër, sërish do jetë i varur eksluzivisht nga importi. Por, që 72 për qind jam i sigurt se nuk do t’i kemi nga prodhimi vendor”, shprehet Rusinovci.

Ndryshe, për të rritur interesimin e fermerëve për mbjelljen e sipërfaqeve më të mëdha me grurë, Ministria e Bujqësisë ka disa vjet që subvencionon fermerët, të cilët kanë aplikuar dhe plotësuar kriteret e kërkuara.

Jusuf Cikaqi, nga Ministria e Bujqësisë, thotë se shuma e përgjithshme e subvencioneve për këtë vit është 25 milionë euro, kurse vetëm për kulturën e grurit 9.5 milionë euro.

“Shuma e mjeteve për një hektar edhe këtë vit do të jetë 150 euro për të gjithë ata fermerë që kanë mbjell grurë, që kanë aplikuar dhe i plotësojnë kriteret për të qenë përfitues i subvencioneve. Kurse sipërfaqja minimale e mbjellur me grurë duhet të jetë 2 hektarë në pronësi të fermerit”, thotë Cikaqi.

Pavarësisht kësaj, sipas shoqatës së bujqve, prodhuesit bujqësorë nuk kanë leverdi të kultivojnë kultura të grurit, për shkak të çmimit të ulët të grurit dhe sasisë së madhe të importit nga vendet e rajonit.

Burimi: PORTALB
Dritare realiteti.

Fazit: squk,hesht apo CUTI kuracer.

Tungi


 

Airbourne

Papirus rex
Pranuan pavarësinë e Kosovës midis Beogradit.

Lëvizja popullore serbe “Nasi” (Tanët) përmes një shkrese, që i ka dërguar të shtunën kryeministrit të Serbisë, Ivica Daçiq dhë zëvendëskryeministrit Aleksanadar Vuçiq, ka kërkuar që në afat sa më të shkurtër të arrestojnë përgjegjëset e organizatës “Gratë në të zezë”, të cilat më 9 nëntor në Beograd, në protestën antifashiste “Pranoj”, kanë mbajtur në duar transparentin “Pranoj pavarësinë e Kosovës”.
Në kërkesën e Lëvizjes “Nasi” konstatohet se e gjithë protesta “ka qenë e përshkuar me urrejtje ndaj popullit serb duke madhëruar falsifikimin e historisë”.

“Ndër të tjera kishte transparente, ku shkruante ‘Pranoj se Draza Mihajloviç ka qenë kriminel lufte’, ‘Pranoj se turpërohem se president i vendit është lideri çetnik’, ‘Pranoj se, edhe para shqiptimit të aktgjykimit,Ratko Mladiç dhe Radovan Karaxhiç janë kriminelë të luftës’, kurse Srebrenica është vend i gjenocidit”, thuhet në kumtesën e lëvizjes “Nasi”, transmetojnë mediat serbe.

Kjo lëvizje i përkujton udhëheqësit shtetëror se organet kompetente duhet të veprojnë sipas Kushtetutës, duke vlerësuar se Gratë në të zezë, kanë shkelur nenin 306 të Kushtetutës së Serbisë, “me pranimin e kapitullimit dhe okupimit të Serbisë”. /portalb/ me
15:25 më 11/11/2012.

PS: kerkoj Upomoc nga vllaznit...

Первая Балканская война

Молодой Михайлович
В октябре 1912 goda началась..... Draza Mikhailovich, si shokët e tjerë të shkollës, mori pjesë në luftime për herë të parë si ndihmës batalioni. Ai shërbeu në regjimentin e katërt të këmbësorisë të veçantë të kategorisë së parë të rekrutimit. Si pjesë e Divizionit të Danubit, regjimenti mori pjesë në betejat kundër trupave turke dhe trupave të parregullta shqiptare në kufirin e Serbisë së Vjetër dhe Maqedonisë. Beteja më e rëndësishme në këtë sektor ishte.....Beteja e Kumanovos (23-24 Tetor). Për trimërinë në këtë betejë, Mikhailovich u gradua rreshte apo Caporale, dhe u nderua me medaljen e argjendtë "Për trimëri"

PS: qekam ne GRAND FORME...se ka dhe dekorata te tjera per....drazhen dhe nga CILET???


 

Airbourne

Papirus rex
TY SIPER...po ku e din SUMCAT se qfar daj sami dhe francZUSKAT kane napur....DEKORATA....SHKINAVE.
Tungi nga AIRBOURNE.
Ale.
 

Airbourne

Papirus rex
Helmimi i çiftit britanik, Anglia dhe Rusia akuzojnë njëra-tjetrën.

Ministri i Brendshëm britanik, Sajid Javid, i ka kërkuar Rusisë “të japë shpjegime mbi agjentin kimik nervin”, pasi dy një çift britanik (45 dhe 44 vjeç) janë kontaminuar në Amesbyru, pranë Salisbyry-t. Javid ka theksuar se helmi është i të njëjtit tip me atë të përdorur kundër ish-spiunit rus, Serghei Skripal dhe vajzës së tij Yulia.

Por, ish-drejtori i shërbimeve sekrete ruse (Fsb) dhe tashmë deputet, Nikolai Kovalyov, thekson se mund të jetë dora e një ish-punonjësi të laboratorit ushtarak britanik të Porton Down, “mendërisht i paqëndrueshëm”, pas helmimit me gazin nervin Novichok të ndodhur në Salisbyry dhe Amesbury.

“Për mua është e qartë, duke parë përvojën time dhe analizën e situatës, që teoria kryesore duhet të jetë ajo e përfshirjes”, në helmime “të një prej personave që kanë projektuar substancën toksike, A234, e njohur edhe si Novichok”, – ka thënë Kovalyov. Sipas ish-shefit të Fsb-së, ky person mund të ketë qenë i zemëruar, sepse nuk ka vijuar të punojë më në laboratorin britanik, vullnetarisht ose ka qenë i detyruar dhe “ka vazhduar eksperimentet e tij jo njerëzore mbi persona të ndryshëm”. Gjithnjë sipas Kovalyov, mund të bëhet fjalë për një njeri mendërisht të paqëndrueshëm dhe “të fiksuar” nga vijimësia e eksperimenteve të tij.

5 korrik 2018 (gazeta-Shqip.com)

PS: o DEBILA me flamur,ruset nuk lejojne shpijunat te llapin.
 

Airbourne

Papirus rex
Pranuan pavarësinë e Kosovës midis Beogradit.

Lëvizja popullore serbe “Nasi” (Tanët) përmes një shkrese, që i ka dërguar të shtunën kryeministrit të Serbisë, Ivica Daçiq dhë zëvendëskryeministrit Aleksanadar Vuçiq, ka kërkuar që në afat sa më të shkurtër të arrestojnë përgjegjëset e organizatës “Gratë në të zezë”, të cilat më 9 nëntor në Beograd, në protestën antifashiste “Pranoj”, kanë mbajtur në duar transparentin “Pranoj pavarësinë e Kosovës”.
Në kërkesën e Lëvizjes “Nasi” konstatohet se e gjithë protesta “ka qenë e përshkuar me urrejtje ndaj popullit serb duke madhëruar falsifikimin e historisë”.

“Ndër të tjera kishte transparente, ku shkruante ‘Pranoj se Draza Mihajloviç ka qenë kriminel lufte’, ‘Pranoj se turpërohem se president i vendit është lideri çetnik’, ‘Pranoj se, edhe para shqiptimit të aktgjykimit,Ratko Mladiç dhe Radovan Karaxhiç janë kriminelë të luftës’, kurse Srebrenica është vend i gjenocidit”, thuhet në kumtesën e lëvizjes “Nasi”, transmetojnë mediat serbe.

Kjo lëvizje i përkujton udhëheqësit shtetëror se organet kompetente duhet të veprojnë sipas Kushtetutës, duke vlerësuar se Gratë në të zezë, kanë shkelur nenin 306 të Kushtetutës së Serbisë, “me pranimin e kapitullimit dhe okupimit të Serbisë”. /portalb/ me
15:25 më 11/11/2012.

PS: kerkoj Upomoc nga vllaznit...

Первая Балканская война

Молодой Михайлович
В октябре 1912 goda началась..... Draza Mikhailovich, si shokët e tjerë të shkollës, mori pjesë në luftime për herë të parë si ndihmës batalioni. Ai shërbeu në regjimentin e katërt të këmbësorisë të veçantë të kategorisë së parë të rekrutimit. Si pjesë e Divizionit të Danubit, regjimenti mori pjesë në betejat kundër trupave turke dhe trupave të parregullta shqiptare në kufirin e Serbisë së Vjetër dhe Maqedonisë. Beteja më e rëndësishme në këtë sektor ishte.....Beteja e Kumanovos (23-24 Tetor). Për trimërinë në këtë betejë, Mikhailovich u gradua rreshte apo Caporale, dhe u nderua me medaljen e argjendtë "Për trimëri"

PS: qekam ne GRAND FORME...se ka dhe dekorata te tjera per....drazhen dhe nga CILET???

Ky SHKINA ka vra shqiptare,qe thoni juve...PICMUTER....DEKORATA ku?????
 

Airbourne

Papirus rex
Në mars te vitit 1948-te Presidenti Truman i dha medaljen Dragoljub Mihailovich <Legjioni i nderit> (pas vdekjes). Në vitin 2001 çmimi iu paraqit vajzës së tij.
Naten e mire.
 

Airbourne

Papirus rex
Një artikull i kontaminuar ka helmuar dy personat në Britani.

Policia britanike ka thënë të enjten, se një burrë dhe një grua, të cilët janë në gjendje kritike pasi janë helmuar me agjent nervor Noviçok në veri të Britanisë, i janë ekspozuar toksinës, pasi kanë bartur një artikull të kontaminuar, transmeton Reuters.

“Pas testimit të disa mostrave nga pacientët, tani kemi kuptuar se ata i janë ekspozuar agjentit nervor pasi kanë bartur një artikull të kontaminuar”, ka thënë Policia e Londrës.

“Detektivët janë duke punuar me intensitet të shtuar për të identifikuar burimin e kontaminimit”, ka njoftuar kjo Polici.

Gruaja 44 vjeçare dhe burri 45 vjeçar, janë sëmurë pasi kanë bartur atë që policia e ka cilësuar artikull të kontaminuar, afër zonës ku ishte helmuar me po të njëjtën substancë, ish-spiuni rus, Sergei Skripal dhe vajza e tij Yulia në muajin mars.

Britania akuzon Rusinë për helmim të Skripalëve me Noviçok, agjent nervor, i cili është zhvilluar nga ushtria sovjetike në kohën e Luftës së Ftoftë.

Rusia, e cila aktualisht ëshë nikoqire e Kampionatit të futbollit për Kupën e Botës ka kundërshtuar çdo përfshirje në incidentin e marist, duke thënë se shërbimet e sigurisë britanike kanë kryer sulmin për të shkaktuar histeri kundër Moskës.

“Sytë e botës aktualisht janë te Rusia dhe jo vetëm për shkak të Kupës së Botës”, ka thënë sekretari i Brendshëm britanik, Sajid Javid.

“Tani është koha që shteti rus të sqarojë se çfarë është duke ndodhur”, ka thënë ai.

Kremlini në anën tjetër ka thënë se Rusia ka ofruar ndihmë për sulmin me agjent nervor, mirëpo e njëjta është kundërshtuar nga autoritetet britanike.

Kryeministrja britanike, Theresa May, duke folur së bashku me kancelaren gjermane, Angela Merkel ka thënë se është “shumë shqetësues” fakti që edhe dy persona tjerë i janë ekspozuar Noviçokut dhe se mendimet e saj janë për personat e asaj zone./Rel

FAZIT....Bislang ist das aber nur ein Szenario. Es fehlen noch FAKTEN, betonte der Toxikologe und Chemiker Ralf Trapp, der als unabhängiger Berater unter anderem für die Organisation für ein Verbot von Chemiewaffen (OPCW) und die Vereinten Nationen arbeitete. Die russische Botschaft in den Niederlanden schrieb auf Twitter, die britische Regierung sei "dumm", wenn sie glaube, dass Russland während der Fußball-WM einen erneuten Nervengiftangriff starten würde.

Apropo....do shkina ruse ne Twitter shkruajne: tashti ekipit kroat do ju napim NoviQOK dhe dalim ne gjysemfinale pa igra utakmica.
INSHALLAH se kane me tere men, ose sjane MARRue nga kryet.

Ika une se po ma...th´rrasin.

U KRYE.
Hajde....tungi.

 

Airbourne

Papirus rex
Kosovarët këtë vit do të shpenzojnë 4 milionë e 180 mijë euro për shkuarje në haxh.

Qytetarët e Kosovës që sivjet kanë vendosur që të shkojnë në haxh, nisjen pritet ta bëjnë më 8 dhe 9 gusht.

Bashkësia Islame e Kosovës parasheh që këtë vit në haxh nga Kosova pritet të shkojnë rreth 1 mijë e 100 pelegrinë, shkruan gazetametro.net.

Ndërsa çmimi për një pelegrin, sipas BIK’ut, këtë vit do të kushtojë 3 mijë e 800 euro, që është 400 euro më i shtrenjtë se vitin e kaluar.

Nëse bëhet një llogaritje e thjeshtë, e çmimit që sivjet i kushton një pelegrini për të shkuar në haxh dhe numrit prej 1 mijë e 100 personave që pritet sivjet të përmbushin një nga shtyllat kryesore të Islamit, atëherë del kosovarët për këtë në total do të shpenzojnë 4 milionë e 180 mijë euro.

Në Bashkësinë Islame të Kosovës bëjnë të ditur se çmimi i haxhit për këtë vit do të kushtojë 3.800 euro. Ky çmim është më i lartë për 400 euro krahasuar me vitin e mëparshëm kur ishte 3,400 euro.

“Rritja e çmimit ka ardhur, pasi janë rritur çmimet në Arabinë Saudite. Për herë të parë u prezantuan TVSH dhe taksa të tjera në Arabinë Saudite, gjë që nuk ishte më parë”, thuhet në arsyetimin e Bashkësisë Islame të Kosovës. /gazetametro.net

Shenimi IM: kina pare bolla...sna e nin HIQ.Fare e POSHTER.
 

Airbourne

Papirus rex
MBPEU: Blerja e shalqinjëve zhvillohet pa pengesa, të mos manipulohet me bujqit.

Derisa bujqit protestuan dhe e bllokuan rrugën, kamionë për blerje prisnin të blejnë shalqinj në Strumicë. Duket që dikush po i hamendëson bujqit, blerja e shalqirit edhe sot është duke u bërë në Strumicë qëndron në reagimin e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave.

“Në shtatë ditët e fundit janë blerë 800 tonë shalqinj, ndërsa vetëm për sot planifikohet blerje e të paktën 130 tonëve shalqinj”, theksojnë nga MBPEU.

Sipas njësisë rajonale në Strumicë, theksojnë nga Ministria, në ditët e ardhshme planifikohet blerje edhe e 200 tonëve, ndërsa çmimi i blerjes është i volitshëm dhe lëviz prej tre deri katër denarë për kilogram.

“Ministria edhe më tej e ndjek gjendjen në terren dhe do të intervenojë nëse për këtë ka nevojë. MBPEU intensivisht punon edhe në sjelljen e masave në afat të gjatë do t’i zgjidhin problemet me blerjen e prodhimeve bujqësore”, qëndron në kumtesë.

Njëherit, u bëhet thirrje të gjithë bujqve të cilët kanë çfarëdo problemi, t’i kontaktojnë njësitë rajonale të MBPEU apo drejtpërdrejtë Ministrinë e Bujqësisë.

Shkup, 6 korrik

PS: piqen bostanet ne.....hije?????
ASIher.

 

Airbourne

Papirus rex
Sipas amerikanëve: Nuk je shqiptar nëse nuk i bënë këto gjëra.

Buzzfeed ka publikuar një artikull të cilin Gazeta Metro e përcjell tek ju, që përmbledh gjërat që i karakterizojnë shqiptarët:

1.Gjysma e njerëzve që i njihni janë kusherinjtë e juaj.

2.Lini ‘bakshish’ edhe ne dyqane

3.Dasmat shqiptare kanë mbi 400 të ftuar

4.Ka më shumë alkool në shtëpinë tuaj se sa në ndonjë lokal të lagjës.

5.Nuk mund të shkoni në dy dasma të ndryshme me veshjën e njejtë.

6. Gjyshi juaj u bërtet politikanëve për 20 minuta sa herë i sheh ata në televizor.

7.Përdorni rakinë për çdo gjë.

8.Nëna juaj e pastron shtëpinë rreth 7 herë në ditë

9. I mësoni të huajtë të shajnë në gjuhën shqipe(sa e VERTETE dhe perse?Ta iq nonen...AproPO...heren tjeter shko thuji atij CIJELACIT qe ta ka msu,ne jo mu...pergjigje per te huajt)

10. Gjyshja juaj pëson infrakt nëse nuk keni ngrënë asgjë gjatë dites.

11.Ka më shumë mish në frigoriferin e juaj se sa në supermarket.

12. Ju dhe shoqëria juaj jeni me parti politike të ndryshme.

13. Kur ju pyet ‘simpatia’, ‘ A je vajzë e mirë’, ju bëni çdo gjë që ta bindni atë.

14. Edhe një muaj pas Bajramit, ju hani bakllava.

15. Dita më e rëndësishme për shqiptarët është festa e vitit të ri.

16. Ju krenoheni më së shumti me Dua Lipën, Bebe Rexhën, Rita Orën dhe Era Istrefi.

17.Shqiptarët martohen vetëm me shqiptarë.

18. Ju befasoheni kur shihni se serbët nuk ju kanë komentuar gjëra negative në videot në YouTube.

19.Prindërit e shokëve tuaj iu pyesin gjithmonë juve për notat e tyre.

20. Kur prindërit e juaj nuk janë në shtëpi dhe ndonjëri nga miqtë e tyre telefonon, ju duhet tua shpjegoni detajisht atyre se ku janë prindërit tuaj.

21. Ka gjithmonë një të afërt me të cilin gjyshërit tuaj nuk flasin.

22. Nëse jeni mysafir për darkë nuk mund të ngriheni nga tavolina pa e përfunduar pjatën e pestë, ose përndryshe të tjerët ofendohen.

23. Ju frikesoheni të tështini apo të kolliteni para prindërve tuaj pasi që ata do të fillojnë tu bertasin se jeni sëmurë.

24.Gjyshja juaj do te zgjohet tu përgadisë ushqimin edhe nëse është në shtratin e vdekjës.

25.Ju mbani flamurin kuq e zi kudo që shkoni, nuk ka lidhje nëse është në ndonjë bluzë, qafore, tattoo apo mbrojtëse e telefonit.

26. Nëna juaj ju detyron të vishni ndonjë xhaketë sa herë që dilni jasht në mënyre që të mos ftoheni.

27. I festoni të gjitha festat religjioze, pavarsisht besimit tuaj.

28. Nëse darkoni apo pini kafe me ndonjë shqiptarë tjetër, do të ketë luftë për 10 minuta se kush do të paguajë llogarinë.

29. Kur nuk e dini emrin e dikujt, i thërrisni ata ‘’ej shqipe’’ .

30. Prindërit e juaj tregojnë histori se si atyre u duhej të ecnin 8 kilometra në borë dhe të kalonin malet për të shkuar në shkollë.

31. Flisni një orë të dera e dikujt, pasi që keni dalë nga shtëpia e tyre.

32. Bëheni nervoz shumë shpejt./Gazetametro.net

PS: pro Caubojs per kete hulumtim.

 

Airbourne

Papirus rex
Kosova ndihmoi në arrestimin e nëntë shqiptarëve të “UÇK-së së Re” në Itali.

Para 5 ditëve në Palermo, u shkatërrua një bandë kriminale pasi u arrestuan 17 persona që dyshohet se kanë lidhje të forta në Itali dhe Kosovë.

Nëntë prej të arrestuarve janë shqiptarë të cilët po quhen “UÇK-ja e Re” dhe në emër të saj kanë kontrabanduar armë ushtarake, pastrime parash, riciklim diamantesh e ari dhe trafikim me emigrantë nga Ballkani për në vendet perëndimore. Ndërsa, Policia e Kosovës për kosovarët e përfshirë në këtë grup kriminal, thotë se kanë shkëmbyer informata që nga fillimi i hetimeve me autoritetet italiane. Lajmi për shkatërrimin e bandës kriminale ku të përfshirë janë 8 shqiptarë bëri bujë të madhe në gjithë Italinë. Policia e Palermos ka arrestuar gjithsej 17 persona të kësaj bande, që dyshohet se kanë lidhje të forta në Itali dhe në Kosovë. Kjo bandë, sipas mediave italiane ka vepruar në Palermo, Como, Varese, Milano, Trieste dhe Luzern. Ata dyshohet se kontrabandonin armë ushtarake dhe cigare, pastronin male me para, bënin riciklim diamantesh dhe ari, trafikonin emigrantë nga Ballkani në Zvicër dhe Gjermani. Shtetas shqiptarë nga Maqedonia e Kosova janë të përfshirë në këtë krim. Fatmir Latifi, Driton Rexhepi, Arben Rexhepi, Xhemshit Vershevci, Luan Dobjani, Ibrahim Latifi, Denis Nikçi, Xhemil Xhaferri dhe Uran Ahmeti, janë ata që dyshohet se kanë vu në kontakt grupin e famshëm mafioz Cosa Nostra dhe UÇK-në për trafikim të armëve. Për kosovarët e kapur në Itali, Policia e Kosovës thotë se kanë pranuar informata për personat e lartpërmendur dhe kanë shkëmbyer informacione me autoritetet italiane për këtë rast.

Jul 05, 2018 19:04 Europe.

PS me te MADHE: heren tjeter KQYRUNI ne gjamat e KERRIT.

Kaq me lajme ka ....KESHTJELLAT.
 

Airbourne

Papirus rex
Zur Berliner Fashion Week 2018 ist sie in die deutsche Hauptstadt gekommen, um die Laufstege zu erobern.

00424e9c.jpg c60512ff54ffd8478ad823759a424dbb.jpg

E dini si o puna????
Pyteni vete.
https://www.instagram.com/p/Bhn0vVxHJei/?taken-by=vvedenskayaa

Apropo....shkruesi ka do harta para shekullit te 15-te,te bera me satellit.Tashti ....thone qe ska pasur ne ate kohe....hmmmmmmmmmmmmmm
Une them apo shkruaj qe po.
Perse??
Pellazget apo illyret kane banuar dhe....siper reve.
Na myten.....DEBILLAT.
Tungi.
 

Airbourne

Papirus rex
OPCW Issues Fact-Finding Mission Reports on Chemical Weapons Use Allegations in Douma, Syria in 2018 and in Al-Hamadaniya and Karm Al-Tarrab in 2016.

THE HAGUE, Netherlands —6 July 2018—The Fact-Finding Mission (FFM) of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW), issued an interim report on the FFM’s investigation to date regarding the allegations of chemical weapons use in Douma, Syria on 7 April 2018.

The FFM’s activities in Douma included on-site visits to collect environmental samples, interviews with witnesses, data collection. In a neighbouring country, the FFM team gathered or received biological and environmental samples, and conducted witness interviews.

OPCW designated labs conducted analysis of prioritised samples. The results show that no organophosphorous nerve agents or their degradation products were detected in the environmental samples or in the plasma samples taken from alleged casualties. Along with explosive residues, various chlorinated organic chemicals were found in samples from two sites, for which there is full chain of custody. Work by the team to establish the significance of these results is on-going. The FFM team will continue its work to draw final conclusions.

The Fact-Finding Mission also issued a report on 2 July 2018 addressing allegations of chemical weapons use in Al-Hamadaniya, Syria on 30 October 2016, and Karm al-Tarrab, Syria on 13 November 2016. On the basis of the information received and analysed, the prevailing narrative of the interviews, and the results of the laboratory analyses, the FFM cannot confidently determine whether or not a specific chemical was used as a weapon in the incidents that took place in the neighbourhood of Al-Hamadaniyah and in the area of Karm al-Tarrab. The FFM noted that the persons affected in the reported incidents may, in some instances, have been exposed to some type of non-persistent, irritating substance.

The FFM’s reports on the allegations of chemical weapons use in Douma, Al-Hamadaniya, and Karm Al-Tarrab have been shared with States Parties to the Chemical Weapons Convention. The reports were also transmitted to the UN Security Council through the UN Secretary-General.

Background
In response to persistent allegations of chemical weapon attacks in Syria, the OPCW Fact-Finding Mission (FFM) was set up in 2014 with an on-going mandate “to establish facts surrounding allegations of the use of toxic chemicals, reportedly chlorine, for hostile purposes in the Syrian Arab Republic”.

The FFM’s mandate is to determine whether chemical weapons or toxic chemicals as weapons have been used in Syria. It does not include identifying who is responsible for alleged attacks. Attribution was part of the mandate of the OPCW-UN Joint Investigative Mechanism, set up by the UN Security Council, which expired in November 2017.

The FFM has previously confirmed with a “high degree of confidence” the use of chlorine, sulfur mustard, and sarin as weapons.

The FFM is required to study available information relating to allegations of use of chemical weapons in Syria, including information provided by the Syrian Arab Republic and others. The FFM employs investigative methods to determine if chemical weapons have been used. It interviews witnesses and obtains environmental and bio-medical samples and physical evidence for analysis.

The Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons operates according to a strict confidentiality regime, which governs the operations of the Organisation, protects the integrity of its investigations, ensures the security of its technical experts, and determines what information can be made public.

As the implementing body for the Chemical Weapons Convention, the OPCW oversees the global endeavour to permanently and verifiably eliminate chemical weapons. Since the Convention’s entry into force in 1997 – and with its 193 States Parties – it is the most successful disarmament treaty eliminating an entire class of weapons of mass destruction.

Over 96% of all chemical weapon stockpiles declared by possessor States have been destroyed under OPCW verification. For its extensive efforts in eliminating chemical weapons, the OPCW received the 2013 Nobel Peace Prize.

More Information.........................

OPCW Public Affairs
Johan de Wittlaan 32, 2517 JR
The Hague, The Netherlands
+ 31 70 416 32 42.


Shenimi IM: pyetini se mos i ka korruptue Asad apo ruset.Por shqiptaret jane komb.....MAJMUN.

AproPO.....ENJOY


Ju ben mire qe te kthjelloheni nga veshet,syte se KRYE nuk keni.

Tungi.

 

Airbourne

Papirus rex
NATO – der entscheidende Moment scheint gekommen.

Das Treffen und die anschließende Unterzeichnung des Vertrags von Aachen durch Macron und Merkel, deuten auf eine wachsende Kluft im westlichen kollektiven Verteidigungssystem hin, als ob die politische Zerreißprobe nicht ausreichen würde.

Bei ihrem Treffen trieben die beiden Führer die Idee der Schaffung einer EU-Armee weiter voran, die nach den Worten von Präsident Macron den Alten Kontinent verteidigen würde, in Bezug auf China, Russland und sogar auf die Vereinigten Staaten von Amerika.

Diese Entwicklung findet zu einem Zeitpunkt statt, in dem sich der Westen auf den 70. Jahrestag seit der Gründung der Nato vorbereitet – einer der beständigsten, kohärentesten und fortschrittlichsten kollektiven Verteidigungsformationen der Geschichte. Mit der ursprünglichen Absicht, als Bollwerk gegen die Bedrohung durch den Kommunismus zu fungieren, verlagerten sich die nationalen Kerninteressen einiger NATO-Mitglieder auf die zerstörerische Bedrohung, die von der UdSSR ausging. Der Zusammenbruch der Sowjetunion beraubte den Mitgliedsstaaten ihrem übergreifenden Zweck.

Seit den frühen 1990er Jahren entwickelte sich die Mission der NATO über die militärische Zusammenarbeit hinaus und übernahm eine neue Verantwortung, einschließlich der Wahrung der Menschenrechte, der Demokratie und der Freiheit weltweit. Ironischerweise ist diese neu entdeckte edle Suche zu einem zweischneidigen Schwert geworden, da sie die Kontinuität des Bündnisses gewährleistet hat. In der Zwischenzeit hat sich der Anreiz, die Organisation zu binden, als nicht stark genug erwiesen.

Trends wie der Aufstieg illiberaler demokratischer Regierungen in einigen Mittel- und osteuropäischen Staaten, die Zurückhaltung reicher Mitglieder, ihre eigenen Verteidigungsausgaben der NATO einzuhalten, lauwarme Unterstützung einiger Hauptstädte für NATO-Missionen, sowie der Flirt der Türkei mit Russland und China zeugen von Rissen in der Allianz, die lange übersehen wurde. Angesichts dieser Entwicklungen scheinen die früheren Hoffnungen auf eine vollständige Umwandlung der NATO in eine vollwertige Sicherheitsorganisation zu verdampfen.

Die Geschichte hat gezeigt, dass klassische militärische Allianzen unbeständig sind. Das internationale System ist dynamisch und entwickelt sich ständig weiter und zwingt die Staaten, sich ständig an die neuen geopolitischen und innerstaatlichen Gegebenheiten anzupassen. Es ist nur natürlich und zu erwarten, dass die NATO, ähnlich wie alle anderen militärischen Allianzen, im Laufe der Zeit durch diese Tatsache unter Druck geraten würde. Darüber hinaus hat der Anstieg der Mitgliederzahl in den letzten sieben Jahrzehnten um 141%, den Konsensbildungsmechanismus innerhalb der NATO weiter erschwert. Man muss nur fragen, wie lange das Bündnis brauchen würde, um im Falle eines überraschenden äußeren Angriffs zu mobilisieren und darauf zu reagieren, insbesondere gegen ein kleineres Mitglied des Paktes.

Dies ist in der Tat der Moment der NATO, in dem die Allianz einen neuen internen Konsens finden muss, um relevant und geeint zu sein. Dieser neue Konsens würde unter anderem die Zielsetzung der Organisation konkretisieren, eine gerechtere Lastenteilung zu gewährleisten, eine strukturelle Reorganisation vorzunehmen und sich (erneut) für gemeinsame Werte und Ideale einzusetzen.

Das Bündnis sollte aus der Südostasien-Vertragsorganisation (SEATO), dem asiatischen Analog der NATO, Lehren ziehen. Trotz struktureller Schwächen und kultureller Unterschiede wurde SEATO aufgefordert, im Wesentlichen die gleichen Sicherheitsverpflichtungen in Asien zu erfüllen, indem die Fortschritte der Sowjets und Chinas gestoppt wurden. Zugegeben, SEATO hatte keine eigene Streitmacht und die Mitgliedsstaaten wurden schließlich von internen Aufständen verbraucht. Es war jedoch das Versagen der Mitgliedstaaten, einen Konsens zu erzielen und ihren gemeinsamen Zweck zu wahren, der zum Untergang der Organisation geführt hat. Frankreich und Pakistan waren von den amerikanischen Eingriffen in Vietnam zunehmend enttäuscht, was dazu führte, dass beide sich von SEATO zurückzogen. 1977 hörte die Organisation auf zu existieren, seitdem hat der bilaterale Vertrag zwischen den USA und Japan im Wesentlichen die Rolle der „asiatischen NATO“ im Pazifikraum übernommen.

Die Errichtung einer EU-Armee und / oder des Abbaus der NATO könnte das SEATO-Szenario wiederholen, in dem die Vereinigten Staaten stattdessen mit den Willigen bilaterale Sicherheitsverpflichtungen eingehen würden. Ein Prozess, der wohl schon begonnen hat. Insbesondere Polen und Rumänien zeichnen sich durch ihre Bereitschaft aus, engere militärische Beziehungen zu den USA aufzubauen.

Als treibende Kraft hinter der NATO haben die Vereinigten Staaten das Bündnis allein über Wasser gehalten. Trotz der generellen Unterstützung des Paktes sowohl von Washington als auch der gesamten Öffentlichkeit in den Vereinigten Staaten, wurde in den letzten Jahren eine wachsende Gegenreaktion gegen das Ausstellen von Blankoschecks durch die USA beobachtet. Die Verschiebungen der Wirtschaft in den Vereinigten Staaten haben zu dieser Stimmung beigetragen, was es für das politische Establishment politisch kostspieliger macht, diese Praxis zu rechtfertigen.

Dem heutigen Europa steht es unvergleichlich besser als bei der Gründung der NATO. Daher sind Aufrufe aus Washington nach mehr Beiträgen nicht nur gerechtfertigt, sondern es wird erwartet, dass sie sich im Laufe der Zeit intensivieren. Präsident Trump hat wegen seiner harten und stumpfen Rhetorik gegenüber der NATO und seinen Verbündeten viel Kritik erhalten, aber seine Worte sind das Symptom und nicht die Ursache der Krise. Die Vereinigten Staaten, die die Organisation seit ihrer Gründung finanziert haben, suchen nun nach einer gerechteren Beteiligung von Verbündeten. Kurz gesagt: Damit dieses militärische Bündnis bestehen bleibt, müssen die Europäer die Ärmel hochkrempeln.

Umgekehrt scheinen die europäischen Länder den Forderungen Amerikas überdrüssig geworden zu sein und wollen von alleine abdriften. Vergessen Sie nicht die finanziellen, logistischen und organisatorischen Herausforderungen eines solchen Unternehmens. Anstatt bei Null anzufangen und immense finanzielle und andere Ressourcen zur Schaffung einer sogenannten EU-Armee einzusetzen, stand immer eine einfachere Lösung auf dem Tisch. Das heißt: die bereits existierende NATO aufzustocken, die über reichlich gemeinsame militärische Operationen und strukturelle Grundlagen verfügt, die vom amerikanischen militärischen Können gestützt werden. Anstatt die europäischen Hauptstädte über Washingtons starke Beteiligung an den internen Gesprächen der NATO zu beklagen, wäre es besser, wenn sie ihre eigenen Stimmen stärken würden, was teilweise durch eine gerechte und vernünftigere Unterstützung des Bündnisses erreicht werden sollte.

Trotz der Aufzeichnungen der NATO – insbesondere im Hinblick auf die Abwehr bewaffneter Aggressionen und die Entwicklung militärischer Kapazitäten – ist die europäische Antwort auf die amerikanische Kritik ist grenzwertig kindisch. Eine gesündere und pragmatischere Antwort wäre eine Erhöhung der Verteidigungsbudgets unter der Schirmherrschaft der NATO, um nicht nur die amerikanischen Forderungen zu erfüllen, sondern auch eine stärkere Stimme innerhalb der Organisation zu gewinnen. Stattdessen besteht der deutsch-französische Plan darin, sich zumindest kurzfristig gegen unrealistische Bestrebungen von früheren Vereinbarungen zu lösen. Obwohl es keine neue Idee ist, hat das Armeekonzept der EU in den letzten Jahren mehr Unterstützung erhalten. Die Tatsache, dass die Idee vom russischen Präsidenten Putin begrüßt und von hochrangigen NATO-Vertretern verurteilt wurde, spricht für sich.

An dieser Stelle stellen sich einige Fragen:
  • Was passiert mit der NATO, wenn die Idee der EU-Armee zum Tragen kommt? Wenn die NATO als parallele Organisation bestehen bleibt, bedeutet dies doppelte Anstrengungen und eine immense Ressourcenverschwendung. Die Auflösung der NATO wäre für die globale Sicherheitsarchitektur noch verheerender.
  • Würde ein separater Militärblock die bereits offensichtliche Zersplitterung innerhalb der transatlantischen und transeuropäischen Beziehungen verschärfen?
  • Angesichts des bürokratischen Alptraums der EU-Regierungsführung, wie gut und legitim wäre Brüssel für die Führung einer kontinentalen Armee? Die Flüchtlingskrise deckte die Inkohärenz bei der Bewältigung dieser humanitären Tragödie auf. Wie zuversichtlich sind die europäischen Staats- und Regierungschefs, dass sie in Zeiten schwerer militärischer Krisen eine Lösung finden können?
  • Was wäre das Schicksal von EU-Mitgliedstaaten, die eine offizielle neutrale Politik haben, sowie von NATO-Mitgliedern, die nicht in der EU sind? Würden die neutralen Staaten der EU ein Abkommen erhalten, das dem „Rabatt“ des Vereinigten Königreichs ähnelt, bei dem sie den Sicherheitsmechanismus ablehnen und auf Kosten der übrigen auf Freifahrt setzen können?
Das sind nur einige gravierende Hürden, die die Europäische Union in ihrem bürokratischen Labyrinth bewältigen müsste. Seit über einem Jahrhundert haben die Vereinigten Staaten immer wieder gezeigt, dass sie sich entschlossen für die Verteidigung des Kontinents einsetzen. Tatsächlich wäre Europa ohne den amerikanischen Sicherheitsschirm nicht in der Lage, diesen Wohlstand zu schaffen.

Wie die meisten internationalen Abkommen (z. B. NAFTA) wird die NATO zu einem bestimmten Zeitpunkt neu verhandelt. Vielleicht ist jetzt der richtige Zeitpunkt für die Verbündeten, die sich für die Aufrechterhaltung der von den westlichen Ländern geführten Sicherheitsvereinbarung einsetzen, um die NATO an die modernen Gegebenheiten und Herausforderungen anzupassen, die sich von denen des Kalten Krieges unterscheiden.

Von Armen V. Sahakyan.

........................................................................................................................

NATO - momenti vendimtar duket se ka arritur.

Takimi i fundit dhe nenshkrimi i mëvonshëm i Traktatit të Aachen nga Presidenti Macron dhe Kancelarja Merkel tregojnë për një përçarje në rritje brenda sistemit të mbrojtjes kolektive perëndimore, sikur fraktura politike nuk ishte e mjaftueshme. Në takimin e tyre, të dy udhëheqësit dhanë më shumë vëmendje idenë e krijimit të një ushtrie të BE-së, e cila në fjalet e Presidentit Macron do të mbrojë kontinentin e vjetër, në lidhje me Kinën, Rusinë dhe madje edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ky zhvillim vjen në një kohë kur Perëndimi po përgatitet për të shënuar 70 -të vjetori i krijimit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut, NATO - një nga formacionet më të qëndrueshëm, kohezive dhe të sofistikuara të mbrojtjes kolektive në histori. Me synimin fillestar për të shërbyer si një kështjellë kundër kërcënimit të komunizmit, interesat thelbësore kombëtare të disa anëtarëve të NATO-s filluan të ndryshonin me kërcënimin e shpërndarë që burojnë nga BRSS. Rënia e Bashkimit Sovjetik i privonte shtetet anëtare të qëllimit të tyre të bashkuar. Që nga fillimi i viteve 1990, misioni i NATO-s u zhvillua përtej bashkëpunimit ushtarak, duke marrë një grup të ri përgjegjësish duke përfshirë mbrojtjen e te drejtave te njeriut, demokraci dhe liri në nivel global. Ironikisht, kjo kërkesë e re fisnike është bërë një shpatë me dy tehe, pasi ajo ka siguruar vazhdimësinë e aleancës, por në ndërkohë nuk ka provuar të jetë mjaft e fortë për një nxitje për ta mbajtur organizatën të lidhur.

Trendet si rritja e qeverive demokratike jolibere në disa shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore, ngurrimi i anëtarëve të pasur për të përmbushur detyrimet e tyre të shpenzimeve se mbrojtes te NATO-s , mbështetja e vakët nga disa kryeqytete për misionet e NATO-s, si dhe flirtimi i Turqisë me Rusinë dhe Kinën reflektojnë çarje në aleancën që kanë qenë prej kohësh anashkaluar. Në dritën e këtyre zhvillimeve, shpresat e mëhershme për transformimin e plotë të NATO-s në një organizatë të sigurimit të plotë duket se po avullojnë.

Historia ka treguar natyrën e përkohshme të aleancave ushtarake klasike. Sistemi ndërkombëtar është dinamik dhe gjithnjë në zhvillim, duke detyruar shtetet të përshtaten vazhdimisht me realitetet e reja gjeopolitike dhe vendase. Është e natyrshme dhe pritet që me kalimin e kohës, NATO, e ngjashme me të gjitha aleancat e tjera ushtarake, do t'i nënshtrohet stresit për shkak të këtij fakti. Përveç kësaj, rritja prej 141% në anëtarësimin gjatë shtatë dekadave të fundit ka komplikuar më tej mekanizmin e krijimit të konsensusit brenda NATO-s. Duhet vetëm të pyesni se sa kohë do të duhej që aleanca të mobilizohej dhe të reagonte në rastin e një sulmi të jashtzakonshëm të jashtëm, veçanërisht kundër një anëtari më të vogël të paktit. Kjo në fakt është momenti i "bërjes ose pezullimit" të NATO-s, ku aleanca do të duhet të gjejë një konsensus të ri të brendshëm për të qëndruar i lidhur dhe i unifikuar. Ky konsensus i ri, ndër të tjera, do të përfshinte kristalizimin e qëllimit të organizatës, duke siguruar një ndarje më të barabartë të barrës, duke ndërmarrë një riorganizim strukturor dhe angazhimin ndaj vlerave dhe idealeve të përbashkëta.

Aleanca duhet të nxjerrë mësime nga Organizata e Traktatit të Azisë Juglindore ( SEATO), Analoge aziatike e NATO-s. Përkundër dobësive strukturore dhe dallimeve kulturore, SEATO u thirr që në thelb të kryejë të njëjtat detyrime sigurie në Azi, duke ndaluar avancimet sovjetike dhe kineze. Pa dyshim, SEATO nuk kishte forcën e saj ushtarake dhe shtetet anëtare u konsumuan përfundimisht nga kryengritjet e brendshme. Megjithatë, ishte dështimi i shteteve anëtare për të arritur një konsensus dhe për të mbështetur qëllimin e tyre të përbashkët që çoi në vdekjen e organizatës. Franca dhe Pakistani u bënë gjithnjë e më të zhgënjyer me ndërhyrjen e Amerikës në Vietnam, duke rezultuar në tërheqjen nga SEATO. Organizata në tërësi pushoi së ekzistuari në vitin 1977 dhe në thelb është traktati dypalësh midis SHBA-Japonisë që ka marrë rolin e "NATO-s aziatike" në Paqësor që nga ajo kohë.

Themelimi i një ushtrie të BE dhe / ose zvogëlimi i NATO-s mund të përsërisë skenarin e SEATO, në të cilin Shtetet e Bashkuara do të fillonin formalizimin e angazhimeve dypalëshe të sigurisë me palët e gatshme në vend; një proces që ndoshta ka filluar tashmë. Në veçanti, Polonia dhe Rumani dalin me padurim për të krijuar lidhje më të ngushta ushtarake me SHBA-ne.

Si forcë shtytëse pas NATO-s, Shtetet e Bashkuara kanë mbajtur në mënyrë të vetme aleancën në det. Pavarësisht nga mbështetja e përgjithshme për paktin nga Uashingtoni dhe SHBA-ja në përgjithësi, vitet e fundit kanë dëshmuar një reagim në rritje kundër SHBA-së duke lëshuar kontrolle bosh. Zhvendosjet ekonomike brenda Shteteve të Bashkuara kanë kontribuar në këtë ndjenjë, duke e bërë atë politikisht më të kushtueshme për krijimin politik për të justifikuar këtë praktikë. Evropa e sotme është pak më e mirë se sa kur u themelua NATO. Si i tillë, thirrjet nga Uashingtoni për më shumë kontribute nuk janë vetëm të garantuara, por mund të pritet të intensifikohen me kalimin e kohës. Presidenti Trump ka marrë shumë nxehtësi për retorikën e tij të ashpër dhe të hapur ndaj NATO-s dhe aleatëve, por fjalët e tij janë simptomë dhe jo shkaku i krizës. Shtetet e Bashkuara kanë financuar organizatën që nga krijimi i saj tani po kërkon një pjesëmarrje më të drejtë nga aleatët. Me pak fjalë, që kjo aleancë ushtarake të mbetet, evropianët duhet të rrokullisen mëngët e tyre.

Anasjelltas, vendet evropiane duket se janë lodhur nga kërkesat e Amerikës dhe dëshirojnë të zhvendosen më vete. Asnjëherë mos u mërzitni sfidat financiare, logjistike dhe organizative të një ndërmarrjeje të tillë madhësie. Në vend që të fillojë nga zeroja dhe të ushtrojë burime të mëdha financiare dhe burime të tjera në krijimin e një të ashtuquajtur ushtri të BE-së, një zgjidhje më e thjeshtë ka qenë gjithmonë në tryezë. Kjo është: forcimi i NATO-s tashmë ekzistuese, e cila ka një rekord të pasur të operacioneve të përbashkëta ushtarake dhe fondacioneve strukturore të mbështetura nga aftësitë ushtarake amerikane. Në vend që kryeqytetet evropiane të ankuan për përfshirjen e madhe të Uashingtonit në ngasjen e bisedave të brendshme të NATO-s, ata do të shërbenin më mirë në rritjen e zërave të tyre, pjesërisht që do të arriheshin përmes një mbështetjeje të drejtë dhe më të arsyeshme për aleancën.

Pavarësisht nga rekordi i NATO-s - veçanërisht në lidhje me pengimin e agresionit të armatosur dhe zhvillimin e kapaciteteve ushtarake - përgjigja evropiane ndaj kritikave amerikane është fëminore kufitare. Një përgjigje më e shëndetshme dhe më pragmatike do të ishte rritja e buxheteve të mbrojtjes nën kujdesin e NATO-s jo vetëm për të përmbushur kërkesat e SHBA, por edhe për të fituar një zë më të fortë brenda organizatës. Në vend të kësaj, plani franko-gjerman është të largohet nga marrëveshjet e mëparshme në këmbim të aspiratave joreale, të paktën në afat të shkurtër. Megjithëse nuk është një ide e re, koncepti i ushtrisë së BE-së ka fituar më shumë mbështetje në vitet e fundit. Fakti që ideja është mirepritur nga presidenti rus Putin dhe i kritikuar nga zyrtarë të lartë të NATO-s është mjaft domethenese.

Atehere, bëhen disa pyetje:
  • Çfarë ndodh me NATO-n nëse ideja e ushtrisë së BE-së vjen në realizim? Mbajtja e NATO-s si një organizatë paralele do të nënkuptonte dyfishimin e përpjekjeve dhe humbjeve të mëdha të burimeve. Dislokimi i NATO-s do të ishte edhe më shkatërrues për arkitekturën globale të sigurisë.
  • A do të përkeqësonte një bllok të veçantë ushtarak për fragmentimin tashmë të dukshëm brenda marrëdhënieve trans-atlantike dhe trans-evropiane?
  • Duke pasur parasysh makthin burokratik të qeverisjes së BE-së, sa e mundur dhe e ligjshme do të ishte Brukseli të komandonte një ushtri kontinentale? Kriza e refugjatëve e ekspozoi mospërputhjen në trajtimin e kësaj tragjedie humanitare. Sa janë të bindur udhëheqësit evropianë se do të jenë në gjendje të dalin me një zgjidhje në kohën e krizës serioze ushtarake?
  • Cili do të ishte fati i shteteve anëtare të BE që kanë një politikë zyrtare neutrale si dhe anëtarët e NATO-s që nuk janë në BE? A do të marrin vendet neutrale të BE-së një marrëveshje të ngjashme me ' daljen' e Britanisë së Madhe, ku ata mund të zgjedhin nga mekanizmi i sigurisë dhe udhëtimi i lirë në kurriz të pjesës tjetër?
Këto janë vetëm disa pengesa serioze që BE-ja do të duhet të trajtojë brenda labirintit të saj burokratik. Për më shumë se një shekull, Shtetet e Bashkuara kanë treguar herë pas here angazhimin e tyre të vendosur për të mbrojtur kontinentin. Në fakt, Evropa nuk do të ishte në gjendje të arrinte këtë nivel prosperiteti pa ombrellën amerikane të sigurisë. Ashtu si shumica e marrëveshjeve ndërkombëtare (p.sh. NAFTA), NATO është e destinuar të rinegociohet në një moment. Ndoshta tani është koha e duhur për aleatët e angazhuar për ruajtjen e marrëveshjes së sigurisë të udhëhequr nga Perëndimi për të punuar në përshtatjen e NATO-s me realitetet dhe sfidat moderne të ndryshme nga ato të Luftës së Ftohtë.

Z. Sahakyan ka diplomë MA në Marrëdhëniet Ndërkombëtare nga Universiteti Johns Hopkins.

Opinion-6.02.2019.

 

Airbourne

Papirus rex
Ndarja nga jeta e Major Tanushit, familja hap dyert e mortit.

Familja e majorit Klodian Tanushi në zonën e Freskut në Tiranë kanë hapur dyert e mortit. Mbrëmjen e së premtes, pas katër ditësh në gjendje të rëndë, majori Tanushi u nda nga jeta në Letoni, si pasojë e plagëve të marra nga shpërthimi i një mine.

Për familjen e majorit, të afërmit tregojnë se ushtria, ka qenë një traditë.

“Ka qenë edhe I ati ushtarak, oficer ka qenë. Ky ka mbaruar shkollën tek Akademia Skënderbe, ka qenë drejtues në repartin e Gërdecit”, tregon Mehmet Çuka, daja i Majorit Klodian Tanushi.

Lajmin për ndarjen nga jeta të të dashurit të tyre, familjarët e mësuan nga mediat dhe janë në pritje të ardhjes së trupit.

“Nga mediat e kemi marre vesh, pastaj nga ministrja në internet. Nuk e dimë kur do e sjellin, nesër apo pasnesër”, tha daja i majorit.

Për ndarjen nga jeta të majorit, ka reaguar edhe prezenca e NATO-s në Letoni, ku major ishte në detyrë.

“Është dhimbje e madhe që sot ka ndërruar jetë Major Klodjan Tanushi. Ne i shprehim ngushëllimet tona më të thella bashkëshortes, fëmijëve dhe të afërmve të tij. Pasi luftoi për jetën e tij, Major Klodjan Tanushi vdiq nga lëndimet e pësuara gjatë një detyre të EOD, në vijën e detyrës më 6 maj 2019, që mori gjithashtu jetën e nëntetares Zarife Hasanaj. Kemi humbur një nga tanët, një vëlla nën armë. Në këto kohë dhimbjeje, mendimet tona shkojnë tek të dashurit, miqtë dhe kolegët e tij. Jeta e tij do të kujtohet”, thuhet në reagimin e NATO-s.

Flamuri kombëtar në zi. Fatkeqësisht edhe Klodian Tanushi,ushtaraku ynë i angazhuar në misionin e NATOs ku humbi jetën dëshmorja Zarife Hasanaj,s’u mbijetoi dot plagëve!Ai u nda nga jeta si një dëshmor i atdheut e shembull i lavdishëm i sakrificës së Forcave tona të Armatosura”, shkruan kryeministri Rama për ndarjen nga jeta të majorit Tanushi.

Kreu i opozitës Lulzim Basha, ka zgjedhur të shkoj personalisht për ngushëllime në banesën e majorit.

Dëshmorja e atdheut Zarife Hasanaj dhe majori Klodian Tanushi, jetonin të dy në zonën e Freskut në kryeqytet.

Në bazën e NATO-s në Letoni, flamuri shqiptarë është ulur në gjysmë shtizë, ndërkohë në Shqipëri, lamtumira e fundit dëshmorit të atdheut do ti jepet me nderimet më të larta shtetërore dhe ushtarake.

Burimi Top Channel.

E para....NGUSHELLIME FAMILIES.
E dyta...ishte profesionist apo MERCENAR.
E treta...nuk ka deshmor ne dhe te HUAJ.
E katerta...legione i nderit putanat fransua i paguajne...8.000 $ ne muaj.
E FUNDIT...skiptaret jane komb....MIKROB.
 

Airbourne

Papirus rex
Fillimi i luftës më të madhe tregtare midis Amerikës dhe Kinës.

SHBA ka dyfishuar tarifat mbi produkte kineze me vlerë 200 miliardë dollarë. Tarifat në fakt janë më shumë se dyfishuar, duke u rritur nga 10 për qind në 25 për qind dhe Pekini ka premtuar se do të hakmerret. Lëvizja vjen ndërsa zyrtarë të nivelit të lartë nga të dyja palët po përpiqen të arrijnë një marrëveshje tregtare në Uashington.

Kohët e fundit, SHBA dhe Kina u duk se po afroheshin me njëra-tjetrën pas muajsh armiqësi. Sidoqoftë, pas lëvizjes së fundit, Kina tha se do të marrë masat e nevojshme. Në të shkuarën, Pekini është përgjigjur menjëherë me tarifa reciproke. Lufta tregtare mes SHBA-së dhe Kinës ka rënduar ekonominë globale dhe ka krijuar pasiguri për bizneset dhe konsumatorët. Situata mund të rëndohet akoma më shumë pasi Trump ka paralajmëruar se ai mund të vendosë taksa prej 25 për qindësh mbi mallra kineze me vlerë 325 miliardë dollarë. Bisedimet e tregtisë mes zëvendëskryeministrit kinez, Liu He dhe përfaqësuesit amerikan për tregtinë, Robert Lighthizer dhe sekretarit të thesarit, Steven Mnuchin vazhduan sidoqoftë të enjten. Trump kish thënë më herët se kishte marrë një letër të bukur nga homologu kinez, Xi Jin Ping, dhe se sipas gjasave ata do të bisedonin edhe në telefon. Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha se zyrtarët amerikanë kishin rënë dakord me zv/kryeministrin kinez për t’i rinisur bisedimet mëngjesin e të premtes. Donald Trump vazhdon ta mbajë të lartë presionin mbi Kinën. “Nuk ka absolutisht asnjë nxitim për të finalizuar marrëveshjen tregtare me Pekinin”, deklaroi ai, disa orë pasi Shtetet e Bashkuara dyfishuan tarifat mbi shumë produkte kineze. “Bisedimet me Kinën do të vazhdojnë, por nuk ka arsye për të nxituar, sepse tarifat po iu paguhen sot Shteteve të Bashkuara prej saj në masën 25%, për mallra dhe produkte me vlerën 250 miliardë dollarë. Këto pagesa masive shkojnë drejtpërdrejt në Thesarin e SHBA-ve”, ka shkruar ai në Twitter. Uashingtoni i rriti ndjeshëm tarifat duke vënë në jetë një paralajmërim të përpara disa ditëve, e kjo në kohën kur zëvendëskryeministri kinez, Liu He, dhe ekipi negociator amerikan pritej të rinisnin përpjekjet për të arritur një marrëveshje tregtare. Më herët, po përmes Twitterit, Trump sqaroi se Shtetet e Bashkuara kanë humbur çdo vit 500 miliardë dollarë për shkak të asaj që e quajti “marrëveshje të çmendur me Kinën”. Shpresat e administratës së tij janë që tarifat e reja ta detyrojnë Pekinin të bëjë ndryshime në praktikat e tij tregtare, si dhe në ato të subvencioneve e trajtimit të pronës intelektuale. Zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Geng Shuang përsëriti paralajmërimet e mëparshme se të gjitha bisedimet tregtare midis Kinës dhe SHBA do të ishin të pavlefshme nëse Uashingtoni do të vendoste sanksione tregtare. "Pozicioni ynë është ende i njëjtë,"-tha ai. "Nëse SHBA-të marrin masa të njëanshme dhe proteksioniste që dëmtojnë interesat kineze, ne do t'i përgjigjemi menjëherë duke marrë vendimet e nevojshme për të mbrojtur të drejtat dhe interesat tona legjitime". Tarifat do të synojnë industritë e teknologjisë ku Kina shpreson të bëhet një lider botëror, pasi sipas një hetimi u zbulua vjedhja e pronës intelektuale nga kompanitë kineze ndaj firmave amerikane.

Maj 12, 2019 00:04 Europe.

Nje EKONOMIST ka hulumtuar....KETE: rritja e tarifave për të gjitha produktet kineze do ti kushtojë çdo familje amerikane $ 1,058 në vit më shumë ose 540 miliardë të ndarë nga 127.6 milion familje = $ 4.232 herë 25% = $ 1,058 për familje.

Shenimi IM...16% e ka DRAGUA eksportin te PARAZITAT bojs.E mbulon duke investuar diku tjeter(sipas meje).

AproPO....SACRO e SANTO apo e VDEKME..


Per dashamiresit me flamur bojs keni dhe SPEKTAKLIN e PLOTE ose...futini ne google.

New York-George Carlin(Audio ONLY).

FAZIT....Er war einer der wenigen, die den Amerikanern den Spiegel vorgehalten hat....dhe kjo PERKTHEHET SADE ne gjuhen SHQIPE....kqyru para pasqyres.

RIP dhe KAQ. 

Airbourne

Papirus rex
Shuhet... Shqipëria, shtesa e popullsisë shkoi drejt zeros në tremujorin e parë.

Me lindjet që bien dhe njerëzit që ikin, popullsia e Shqipërisë po vijon tkurrjen në mënyrë dramatike. Të dhënat e INSTAT për tremujorin e parë tregojnë se shtesa e popullsisë ishte më e ulëta të paktën në pesë tremujorët e fundit, duke qenë afër zeros.

Numri i lindjeve për tremujorin e parë 2019 rezulton 5.986, duke shënuar një rënie prej 10,1 %, krahasuar me tremujorin e parë 2018. Numri i vdekjeve për tremujorin e pare 2019 rezulton 5.949, duke shënuar një rënie prej 5,7 %, krahasuar me tremujorin e parë 2018.

Gjatë tremujorit të parë 2019, numri i lindjeve tejkalon me 37 numrin e vdekjeve. Në të njëjtin tremujori të një viti më parë, shtesa e popullsisë ishte rreth 400 persona.

Në tremujorin e parë 2019, shtesa natyrore e popullsisë për 12 qarqet e Shqipërisë, shënoi vlerën më të lartë në qarkun e Tiranës, ku numri i lindjeve tejkalon me 562 numrin e vdekjeve.

Në tremujorin e parë 2019, shtesa natyrore regjistron vlerë negative në tetë qarqe. Vlera më e ulët shënohet në qarkun e Korçës, ku numri i vdekjeve tejkalon me 191 numrin e lindjeve.

Lindjet

Numri më i madh i lindjeve, për tremujorin e parë 2019 regjistrohet në qarkun e Tiranës, me 1.985 lindje, të cilat shënojnë rënie me 9,4 %, në krahasim me tremujorin e parë 2018. Numri më i ulët I lindjeve, për tremujorin e parë 2019 regjistrohet në qarkun e Gjirokastrës, me 97 lindje, duke reflektuar një rënie prej 21,8 %, në krahasim me tremujorin e parë 2018.

Nga 12 qarqe të vendit, 9 prej tyre pësuan rënie të numrit të lindjeve, në tremujorin e parë 2019, krahasuar me tremujorin e parë 2018. Rëniet më të mëdha në përqindje të lindjeve, gjatë kësaj periudhe u shënuan në qarkun e Gjirokastrës me 21,8 % dhe qarkun e Shkodrës me 19,4 %. Një rritje në përqindje të lindjeve u regjistrua në qarqet Dibër me 16,1 %, Korçë me 1,3 % dhe Kukës me 0,4 %.

Vdekjet

Numri më i ulët i vdekjeve për tremujorin e parë 2019 regjistrohet në qarkun e Kukësit, me 134 vdekje, me një rënie prej 11,3 %, në krahasim me tremujorin e parë 2018. Numri më i lartë i vdekjeve për tremujorin e parë 2019, regjistrohet në qarkun e Tiranës, me 1.423 vdekje, me një rënie prej 4,9 %, në krahasim me tremujorin e parë 2018.

Nga 12 qarqe të vendit, 11 prej tyre pësuan rënie të numrit të vdekjeve në tremujorin e parë 2019, krahasuar me tremujorin e parë 2018. Rënien më të madhe në përqindje të vdekjeve, gjatë kësaj periudhe e shënojnë qarku i Kukësit, me 11,3 % dhe qarku i Elbasanit, me 10,6 %. Rritje në përqindje të vdekjeve, u regjistrua në qarkun Berat, me 0,3 %.

E Martë , 14 Maj 2019 Monitor.

PS....si thone SORRAT me flamur....do bashkojme sinoret!!!!Me qfar?

Me LLAP ose Muschi alias Hajdar(et).
 

Airbourne

Papirus rex
Veseli falënderon shtetin amerikan për mbështetjen e parezervë për Kosovën.

ryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim delegacionin amerikan të Lutjeve të Mëngjesit, i cili po qëndron në vendin tonë.

Veseli theksoi se Kosova vazhdon të mbetet promovuese e paqes, respektit dhe fqinjësisë së mirë, por gjithashtu edhe kultivuese e barazisë dhe mirëkuptimit midis komuniteteve etnike dhe konfesioneve të ndryshme.

Veseli falënderoi Kongresin dhe shtetin amerikan për mbështetjen e parezervë për Kosovë në të gjitha etapat, ndërsa konfirmoi edhe njëherë miqësinë e pathyeshme midis Kosovës dhe SHBA-ve.

Kryesuesi i delegacionit të Lutjeve të Mëngjesit, kongresisti Randy Hutgren, nga ana e tij, u shpreh i nderuar që gjendet për vizitë në Kosovë dhe pati rastin të njihet nga afër me zhvillimet në vendin tonë.

Në takim ishin të pranishëm edhe deputetë të tjerë të Kuvendit, të angazhuar në aktivitetet e Lutjeve të Mëngjesit.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Thaçi: Raportet me SHBA-në janë shumë të rëndësishme për Kosovën.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka zhvilluar një takim me delegacionin amerikan të Lutjeve të Mëngjesit, të kryesuar nga kongresisti, Randy Hutgren. Sipas një njoftimi për media nga Zyra e presidentit, Thaçi e ka falënderuar delegacionin amerikan për përkrahjen e vazhdueshme për Kosovën.

“Për ne janë shumë të rëndësishme raportet speciale me SHBA-në. Jam i lumtur që jam presidenti i shtetit me pro-amerikan në botë”, citohet të ketë thënë presidenti Thaçi.


Në emër të delegacionin amerikan të Lutjeve të Mëngjesit, kongresisti Randy Hutgren është shprehur i kënaqur me vizitën dhe takimet e mira që kanë pasur në Kosovë.

Gjatë vizitës në Kosovë kongresisti, Randy Hutgren, është takuar edhe me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe liderë të partive politike.

Burimi....KUARACAT e koqoves.

Shenimi IM....kta BACILET ene BACEN e tyre e mohojne.Rrnoft axha prej drzave.

 
Top