Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

gangsterja

Primus registratum
Lindim per te jetuar e jetojme per te mos vdekur edhe pse askush nuk shpeton.Por nese jeton pa ideale ke vdekur pa jetuar.
Jemi mesuar te besojme se per c'do plage dhe dhimbje egziston tableta e cila mund te na ndihmoje t'i sherojme ato dhimbje.Mirepo nga ana tjeter dhimbja e fuqishme emocionale,pikellimi dhe vuajtja per shkak se ndihesh i hidhur,i braktisur,me shendet te thyer,me deshira te paplotesuara,enderr te fikur nuk mund te fitohet me tableta.Shume psikologe kane dhene 4rregulla per te jetuar.
1-Prano dhimbjen dhe nxitjen.
Njeriu duhet qe te pergatitet per ta pranuar dhimbjen si pjese perberese te jetes,perndryshe kurre nuk do te marre guximin qe te dashuroje,te gezohet apo te shpresoje.
2-Behu i afert me njerezit e tjere
Eshte me rendesi te vecante qe njeriu te kete disa persona te afert me te cilet mund te "ndaje"jeten e vet.Gjithe jeta e njeriut eshte si nje loje ne reren e detit.
3-Investo kohen dhe energjine tende tek njerezit e tjere.
Gjithe ne mund te investojme energjine tone kreative te njerezit e tjere.Nje nga kenaqesite delikate dhe te plota eshte qe i ndihmon njeriut tjeter qe ta jetoj jeten ne menyre me komplete ta formeson me kujdes dhe me dashuri te vecante dashurin e tij,i dhuron gezim,mesime te cmuara.
4-Jeto derisa mos te vdesesh
Une mendoj se kuptimi i te jetuarit eshte shkruash libra te rendesishem apo te grumbullosh pasuri te madhe,te ekspozosh fuqine dhe ndikimin tend.Une mendoj se shume njerez nuk e njohin artin e te jetuarit,e cila megjithate eshte art.Shume per fat te keq vegjetojne,e kete me se miri e ilustron thenia nga shkrimi Daut Demakut:"Njeriu nuk rron dy here,por ka shume nga ata qe nuk dijne te rrojne asnjehere".
 

joetisti_

Locus omnem
Keto fjale te vijne vetvetiu kur je i merzitur. Kur perkundrazi je ne qejf as qe i mendon fare, ndonese ato aty jane dhe deri diku shprehin te verteten.
Eshte e parakohshme te mendosh vdekjen mbasi je plakur kur je ende i ri. Eshte e gabuar sepse eshte si me femijerine qe askush nuk e qan me lot kur kalon, as rinine, as moshen para plakjes dhe as do te qanim me lot se humbem plakjen po te kishim mundesi te mendonim pas vdekjes. Per cdo here te pelqen ose si te thuash ambientohesh me cdo moshe dhe te duket sikur je mire ne ate moshe qe je. E humb interesin per ate moshe qe kalove.

Lindem per te jetuar dhe jetojme per te jetuar.
 

Balahk

Locus omnem
Kam pyetur gjyshin e nje shoku tim,97 vj.
cfare ishte jeta?

Diten luft,naten armpushim.
ngrys e gdhije.
 

Hektor12

Locus omnem
Jeta eshte nje udhetim nga materniteti ne varreza. Do merrem me phesen midis ketyre 2 institucioneve. Sme intereson vdekja
 

bobo

marksist-enverist
linde si pasardhes, dhe jeton tlesh pasardhes!-ti do thush. mplasi ca vjen pas...! ;) , ktu m(a)kape, dmth do pys Ilir Meten, se ai hengri dashin, dhe desh t'hante dhe tmerenshmet tbome kukurec, po i erdhi e perzier...
 
Top