Maska dhe koronavirusi

Airbourne

Papirus rex
Kim Jong Unu shfaq pas disa javësh mungesë.

Mungesa e sundimtarit të Koresë së Veriut Kim Jong Un kishte ngjallur spekulime për shëndetin e tij. Por Pyongyang mbeti i heshtur. Tani Kim Jong Un papritmas shfaqet përsëri.

Kim Jong Un u zhduk nga skena për rreth tre javë, tani,sipas raportimeve nga media shtetërore, është treguar përsëri në publik.

Kim mori pjesë në një ceremoni të një fabrikë të plehrave në veri të Pyongyang, u tha të Shtunën. Festimet u zhvilluan të Premten. Gazeta zyrtare "Rodong Sinmun" tregoi fotografi të Kim në një kostum të errët të Maos dhe duke buzëqeshur në një rreth zyrtarësh.

Duke folur për raportin, Presidenti amerikan Donald Trump tha: Unë do të preferoja të mos e komentoja ende këtë lajm. Do të ketë komente në kohën e duhur.

Sipas vëzhguesve, paraqitja me skenë e Kim duhet t'i japë fund spekulimeve për shëndetin e tij. Media e kontrolluar nga shteti nuk kishte raportuar për aktivitetet publike të sundimtarit për 20 ditë. Në veçanti, pasi ai mungoi nga Pyongyang në 15 Prill në festimet për ditëlindjen e gjyshit të tij dhe ish-kreut të shtetit Kim Il Sung, thashethemet e vazhdueshme vazhduan që Kim ishte i sëmurë rëndë.

Një arsye pse ai ishte zhdukur nga skena me javë të tëra nuk u përmend në mediat e vendit. Koreja e Veriut është një nga vendet më të izoluara në botë. Kim kishte pasur një takim të rëndësishëm të partisë në Pyongyang më 11 Prill, pas së cilës ai nuk ishte shfaqur.

Kanali amerikan i lajmeve CNN kishte raportuar kohët e fundit, duke përmendur një zyrtar qeveritar, se Kim ishte "në rrezik serioz pas një operacioni". Raporti ishte KQYRUR me skepticizëm në Korenë e Jugut. Sipas Zyrës së Presidentit në Seul, fillimisht nuk kishte indikacione për problemet kryesore shëndetësore të Kim. Qeveria në Korenë e Jugut gjithashtu supozoi se Kim ishte ende në kontroll të punëve të qeverisë dhe ishte jashtë Pyongyang.

Gazeta e përditshme NK në Korenë e Jugut, e specializuar në Korenë e Veriut, raportoi se Kim kishte kryer një operacion në zemrën e saj. Por ai po rikuperohet jashtë kryeqytetit. Sipas Koresë së Jugut, Kim është 36 vjeç. Ai është mbipeshë dhe konsiderohet një duhanpirës i rëndë. Babai i tij Kim Jong Il, nga i cili kishte marrë pushtetin, kishte vdekur nga një sulm në zemër në fund të 2011.

Ceremonia në fabrikë tregoi se të gjithë të pranishmit kishin bërtitur "Hooray" për të nderuar angazhimin e Kim për industrinë e plehrave. Kim kishte shikuar disa lokacione në ambientet e fabrikës dhe kishte marrë informacione rreth procesit të riciklimit. Ai tha se ishte i kënaqur me atë që kishte krijuar dhe foli për detyrën e zhvillimit të industrisë sonë kimike me orientimin e duhur, siç kërkon shekulli i ri.

Nuk është e pazakontë që Kim të mos shfaqet në publik për një kohë të gjatë. Në vitin 2014, ai u zhduk nga skena për gati gjashtë javë. Pastaj u tregua me një shkop në dorë. Në atë kohë, agjencitë e inteligjencës në Korenë e Jugut dyshuan se Kim kishte hequr një gisht të këmbës.

w800_h526_x400_y300_urn-newsml-dpa-com-20090101-200502-99-911504_large_4_3-b8b273e84781cd75.jpg

Nga....gazeta e Sarbrücker, 2 maj 2020 në 4:27 të mëngjesit

Komenti IM......larjen e truve ja u bejne FUNDERRINAVE me flamur.
MUA ske shance aPO ....0% e probabilitetit.Sa te kesh si MORRACAKU, QELBANIK,PISANJOS,ZHUL si ....duaje si veten apo JEDAN GOVNA albanVIRUS-SERBE-KURVA, kombi me i moqem do ngelet =MIZERABEL.
Plus dhe ai KLLOUNI mandi PROSTITUTA.

DANKE.


 

Airbourne

Papirus rex
Pompeo: SHBA ka prova të mëdha se COVID-19 erdhi nga një laborator kinez.

http://fax.al/read/news/24875197/23051632/pompeo-shba-ka-prova-te-medha-se-covid-19

Tashti....o laskuriqi,o QENI o dikush do ta kete bere kete virusin.Por ky ICH kapo i cia-s,nuk ka dhene ndonje FAKT,m.q.-se paska te konsiderueshme, prova SUME.Pastaj tani data 3 Maj dhe laskuriqi APET nuk paska ikur,sipas parashikimeve te...<profesorave> forumesh te ndrysheme skipDARE.

Stërvitja, helikopteri ushtarak amerikan fluturon mbi malet e Shqipërisë.

Pavarësisht situatës së krijuar nga pandemia e Covid-19, bashkëpunimi ushtarak mes Shqipërisë dhe SHBA-ve në fushën e ushtarake po vijon.

Ambasada amerikane bën të ditur se se më 27 prill një helikopter MH-60S, Seahawk për kryer inspektime ushtarake.

Më 27 prill, një helikopter MH-60S “Seahawk” i Shteteve të Bashkuara nga Skuadrilja e Luftimeve në Det, zhvilloi stërvitje të armatosur dite dhe nate në Zonën e Stërvitjes Ushtarake Biza, në qendër të Shqipërisë. Ata përdorën mitralozat e kalibrit M240 7.62mm and the GAU-21.50 për të ruajtur gatishmërinë. Pavarësisht vështirësive në luftën kundër COVID-19, stërvitjet ushtarake duhet të vazhdojnë dhe Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria mbeten aleate të përkushtuara, thuhet në një postim të ambasadës amerikane.

helikopter-usa-5.jpg03/05/2020 20:12 TOPET e ch-A-ne-L-l.

FAZITI....ke rujn kta bojsat,apo e kane gadishmerine te larte?
Per ke?
Cilin?
Nuk paskan distancen e duhur kundra marrjes se...LESHIT..apo jo?

Perse ky kombi me flamur eshte KAQ..

BACIL.
INJORANT
PISANJOS dhe perberesit e tij KAQ=SHKERDHATA specie,apo VEMJE te NDYRA????
Shpresoj mos te jeni prekur ne edukaten shtepijake apo sociale te JUAJEN.
Fillim jave te mbare. 

Airbourne

Papirus rex
http://fax.al/read/news/24877446/23...id-19-uli-eksportin-e-e-furnizimeve-mjekesore

hmmmmm.....ka te ngjare.....sipas burimimeve APET ose q(I)asje.

Chinesische Medien - USA "blufft" in Bezug auf Labor in Wuhan als Virusursprung.

02.13 Uhr - Ein Leitartikel der staatlichen Zeitung "China Global Times" verurteilt die Vorwürfe der USA, das neuartige Coronavirus stammt aus einem Labor in Wuhan. "Die Trump-Regierung führt weiterhin einen beispiellosen Propagandakrieg, während sie versucht, die weltweiten Bemühungen im Kampf gegen die COVID-19-Pandemie zu behindern", heißt es in dem Leitartikel am Montag. Pompeo habe keine Beweise dafür, dass das Virus seinen Ursprung in dem Labor in Wuhan habe und dass er "bluffte". Die Vereinigten Staaten werden in dem Artikel..... aufgefordert, entsprechende Beweise offen zu legen. Die Tageszeitung unter der Schirmherrschaft der Kommunistischen Partei Chinas reagierte damit auf ein ein Interview des US-Außenministers Mike Pompeo vom Sonntag, in dem dieser erklärte, es gebe eine Menge Hinweise darauf, SARS-CoV-19 sei aus einem chinesischen Labor in der Hauptstadt der Provinz Hubei. Die besten Experten würden glauben, der Erreger sei menschengemacht, so Pompeo in dem Interview.

PRA me te MADHE....BUJRUM thone kinezet apo JEPINI faktet, qe bojsit MUND ti kene.
Qe do te thote ne SHQIP,juve ASOCIALET dhe HIPOKRITET me flamur....kur ti HAPIN faktet,ATEHERE mund ta AKUZOSH tjetrin per krimin qe MUND ta kete bere.

AproPO....

Embargoja e Rusisë për drithërat sinjal paralajmërues.

Burimi....

http://fax.al/read/news/24877381/23053443/embargoja-e-rusise-per-dritherat-sinjal-paralajmerues

FAZITI....embargo me pezullim jane dy fjale KOMPLET,apo TOTAL ose ne TERESI te ndryshme.

Me FALLSIFITETI apo me SHkerdhaPARI....teti ose=
Shumica dërrmuese e ekspertëve, mendojnë se embargoja ruse e grurit, në vitin 2010 ishte ajo që e mbushi përfundimisht kupën e pakënaqësisë në vendet e Lindjes dhe çoi në të gjitha kryengritjet dhe revolucionet që u quajtën më vonë “Pranvera Arabe”.

Këto tronditje patën pasoja të shumta serioze: për Evropën, ndër të tjera, një krizë të paparë refugjatësh, Rusia vetë mori pjesë në dy luftëra – zyrtarisht në Siri dhe jozyrtarisht në Libi.

PRA....embargoja e grurit ne vitin 2010 qe ndodhi ne HENE,paska bere pranverat arabe.

A ka me .................IMORALITET mediatik????????????????????????

juve ZGJEBARAKET AMORALE skiptare,tip =duaje si veten, PROSTITUTE e zogut dhe VARRIcanes nga scutari,armando RRUGAQJA,dhe KURACAT e KoQEve te zenes!!!!

DANKE.


 

Airbourne

Papirus rex

PS....ku e kemi ate fisJEBACIN dujsin intelekDAR illyQELBSjan???
Po bo pamflete te GOPIT te SOMES???????????????
Danke.
 

Airbourne

Papirus rex
Në dy javë tre mjekë kanë rënë nga dritaret e spitalit në Rusi, CNN: Ngjarje misterioze. Njëri prej tyre kishte kritikuar administratën e spitalit për…

http://fax.al/read/news/24892297/23...kishte-kritikuar-administraten-e-spitalit-per

Ate qe nuk e thote burimi apo hulumtimi mbaron ose FAZITI: Gemäss worldometers verzeichnet Russland 155'370 bestätigte Corona-Fälle, 1'451 Menschen starben in Zusammenhang mit Covid-19.

PS....tashti me bo i llogari nuk do ishte keq sa i bi,per X,Y dhe Zeta.
PS1 dhe e FUNDIT....mjeket po mundoheshin te kapnin laskuriqin,dhe i hodhen shpijunat e Putinit apo te FSB.Me keto IDIOTESIRAT e cnn ina mcue.

komb THI.

Tungi.
 

Airbourne

Papirus rex
Pompeo përsërit akuzat kundër Kinës në lidhje me origjinën e pandemisë korona.

Uashington (AFP) - Qeveria amerikane ka konfirmuar pretendimet e saj se virusi korona vjen nga një laborator kinez. Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha në Uashington të Mërkurën se kishte prova domethënëse se kjo vinte nga laboratori. Sidoqoftë, nuk ka "siguri" për akuzat e ngitura apo hipotetike. Prandaj ai i bëri thirrje Kinës të jetë transparente dhe e hapur.

Pompeo dhe zyrtarë të tjerë amerikanë kanë propaganduar në mënyrë të përsëritur tezën që virusi i koronës (ROMANI) është përhapur te njerëzit nga një laborator në qytetin kinez Wuhan. Prandaj, një aksident në Institutin e Virologjisë Wuhan mund të jetë pika fillestare e pandemisë globale. Qeveria amerikane deri më tani nuk ka paraqitur asnjë provë për këtë.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane thanë në fund të muajit prill se ishte akoma e paqartë nëse shpërthimi filloi për shkak të kontaktit me kafshët e infektuara ose rezultoi nga një aksident në një laborator në Wuhan. Sidoqoftë, shërbimet sekrete iu bashkuan "konsensusit shkencor" se koronavirusi nuk ishte i bërë nga njeriu ose i modifikuar gjenetikisht. Pompeo kohët e fundit kishte bërë komente kontradiktore për këtë hulumtim.

Vetë Presidenti amerikan Donald Trump ka sulmuar në mënyrë të përsëritur Kinën për shkak të pandemisë së virusit korona dhe madje ka sjellë pretendime për kompensim(kujto se KINA ka ZGJEBE si dujsi apo ZHULAT ka trojet).

Artikulli am 06.05.2020.....Germany Today.

FAZITI......


VELIKI MLLADEN.

PS...kancerozat shkruesin apo AIRBOURNE nuk e genjejne dot,ose NDOTESIRAT ka burreli apo murgeshat e scutarit.

Naten e MIR.
 

Airbourne

Papirus rex
Reeker: Koronavirusi po u krijon Rusisë dhe Kinës hapësira të mëdha për dezinformim në Evropë.

Philip T. Reeker, Ndihmës Sekretari i Shtetit në detyrë për Evropën dhe Euroazinë, dhe e Dërguara e Posaçme e Shteteve të Bashkuara, Lea Gabrielle, thanë se Rusia dhe Kina po shfrytëzojnë momentin e vështirë të pandemisë për dezinformim në Evropë.

Gjatë një seance informimi me gazetarët nëpërmjet telefonit, zonja Gabrielle paralajmëroi se rrjetet dezinformuese të Rusisë kërkojnë të avancojnë interesat destabilizuese të Moskës, duke krijuar konfuzion në shoqëritë demokratike.

Zoti Reeker tha se Shtetet e Bashkuara po punojnë për të ristartuar ekonominë botërore, si dhe për t’u përballur me dezinformimin duke shpërndarë informacione të sakta për situatën e COVID-19, bazuar në traditën e hershme të transparencës në qeverisjet demokratike dhe vlerat e shoqërive tona.

Zyrtarët amerikanë thanë se Shtetet e Bashkuara e shohin gjithnjë e më shumë Ballkanin Perëndimor dhe Evropën Juglindore si një hapësirë koherente strategjike, ku njerëzit kanë marrë gjerësisht vendimin të vështrojnë drejt Perëndimit dhe të angazhohen me Bashkimin Evropian.

Ambasadori Reeker përmendi rastin e Maqedonisë së Veriut që iu bashkua NATO-s, por që tashmë e gjen veten duke u përballur me aktorë malinjë, si Rusia dhe Kina që konkurojnë për të ushtruar influencë, çfarë mund të shkaktojë edhe regres.

Ndërsa pritet që rrjetet ruse të mbjellin informacion fals për një vaksinë të mundshme për koronavirusin, si dhe të inkurajojnë zërat lokalë për teoritë e konspiracionit, po vihet re edhe rritja e aktivitetit të Kinës që ka qenë më pak e dokumentuar në të kaluarën.

Kina duket se po kopjon taktikat ruse për të goditur audienca jashtë vendit dhe tashmë po përpiqet edhe të kontrollojë diskursin global, si përshembull përpjekja për të paraqitur reagimin kinez ndaj COVID-19 si superior përballë Perëndimit.

Ambasadori Reeker tha se ndërsa Perëndimi po përgatitet të festojë 75 vjetorin e Ditës së Fitores ndaj fashizmit dhe nazizmit në Evropë, tashmë vendet aleate, të gjendura përballë një armiku krejt të ndryshëm, janë duke shkëmbyer informacione rreth koronavirusit dhe mënyrave më të mira për një përgjigje ndaj kësaj krize.

Ai përmendi vazhdimësinë e prirjes pozitive, si anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, apo............................ ftesat që Bashkimi Evropian po vazhdon t’u dërgojë vendeve për çeljen e negociatave për anëtarësim.

PS....vazhdimin mun ta kqyrni.

http://fax.al/read/news/24918153/23...s-hapesira-te-medha-per-dezinformim-ne-evrope

Tashti....ta kqyrna( me VESHE) ktena prirjen pozitivna te freskna=

Samiti i Zagrebit .Jo përshpejtimit të anëtarësimit-Von der Leyen: Procesi është kompleks.

http://fax.al/read/news/24918971/23...aresimit-von-der-leyen-procesi-eshte-kompleks

Zavrsije samitno i kuracit TAKO: procesi është mjaft kompleks dhe ka shumë tema që duhe diskutuar në lidhje me kapitujt e negocjatave dhe shpejtimi i procesit nuk do të ishte rruga më e mirë, metodologjia e re e zgjerimit mund të ndihmojë në këtë drejtim.

PS...a munet noi GOVNA si dujsi me na shpjegue,qka asht metodologjia NOVI???????????????????

IDIOT covjece.

Tungi.
 
Top