Muzika klasike

Ema

Goddes
Muzika klasike

Ka qene hapur nga Evald 1980...
Mua me pelqen Tchaikovsky(s'e di a shkruhet tama kshu apo jo),Wagner,ca gjera te Bethoven dhe pastaj me pelqen Bizè...
Ju???
Apo jeni shume te rinj per tu pelqyer klasikja???
 

Hipparchia

Primus registratum
Re: Muzika klasike

Try something else: Chopin's 1st and 2nd Piano Concertos, ballads, nocturnes, preludes, mazurkas, waltzes, and just about anything else...
 

mi corazon

Forumium praecox
Re: Muzika klasike

SCHUBERT (Serenade)- Nana Mouskouri

Eshte mrekulli...mes...... /pf/images/graemlins/smile.gif mrekullive!
 

mi corazon

Forumium praecox
Re: Muzika klasike

JOHN WILLIAMS - Schindler's List Theme (violin solo by Itzhak Perlman )
/pf/images/graemlins/frown.gif
 

bebi

Primus registratum
Re: Muzika klasike

mu me pelqen "traviata"... "vissi d'arte"...
kam pas fatin e madh me e pa kete opera live, edhe pjesa jeme e preferume asht "libiamo nei lieti calici".
gjithashtu nuk mundem te ndaj nga une schubert me "ellen's zweitter gesang"... sidomos tek pjesa "schlafen" dhe gjithashtu kater stinet e Vivaldit.

ps: gjithashtu PUCCINI me "o mio babbino caro" /pf/images/graemlins/smile.gif
 

mars

Primus registratum
Re: Muzika klasike

Muzika klasike eshte aq e gjere si fushe sa nuk mund te thuash,se vetem nje kompozitor me pelqen.
Do te vecoja keta kompozitore me keto pjese.
Moxart shume simfoni te tijat, nga Bah do te vecoja tokat-fugat dhe disa vepra te tjera te tij qe nuk po me kujtohen.Vivaldi me kater stinet.
List rapsodi hungareze.Dvorzhak,me simfonine e quajtur Bota e re.Bethoven,per simfonite e tije dhe sidomos "per Elizen"
Bize,per operen e famshme Karmen.NE pergjithesi Verdi per operat e tije.
Cajkovski,ne fushen e baletit,sidomos liqeni i Mjellmave.Smetana,nuk me kujtohet titulli por pershkruan voltaven(nese nuk beje gabim titullohet atdheu im a nje dicka e tille)
Shtraus per valset e tij te mrekullueshme etj qe nuk me kujtohen tani.(sigurish emrat me kujtohen por veprat e tyre spo me vine ne mend kete moment.
 

gjekec

Primus registratum
Re: Muzika klasike

Me kane thene qe kur je on hard drugs muzika klasike te duket si heaven's light. Mua vetem ne gjum ka arritur te me vej, nejse..
 

TEA

Forumium maestatis
Re: Muzika klasike

Johann Pachelbel ===> Canon

Johann Strauss ===> Radetzky Marche
 

TEA

Forumium maestatis
Re: Muzika klasike

harrova te preferuaren time /pf/images/graemlins/smile.gif

Giuseppe Verdi ===> Nabucco
 

Besnik Bleta

Forumium praecox
Re: Muzika klasike

Provo të biesh në gjumë me "adrenalinën" e Vagnerit sic thotë një më sipër ose unë do të të këshilloja "Allegro scherzando" prej Piano Concerto No.2 in C minor, Op. 18, e Sergei Rrahmaninovit, luajtur nga Sviatoslav Richter apo Earl Wild...

Sa për lidhjen e drogës me muzikën klasike, mund të hidhej poshtë fare lehtë si tezë me pak shembuj domethënës nga një listë shumë e gjatë:

Jimi Hendrix,
Kurt Cobain,
Roy Orbison,
The Rolling Stone,
Eric Clapton,
Janis Joplin,
Jim Morrison,
John Coltrane,
Miles Davis,
Charlie Parker,
etj, etj, etj...

Asnjë prej tyre nuk i takon muzikës klasike.
Më tej, a ke dëgjuar muzikë klasike në ndonjë "rave party" apo në disko ku hyjnë e dalin përdoruesit e narkotikëve?
Dikush që kish kaluar plot 22 vjet nën heroinë dhe shumë të tjerë në më të lehta dhe më të rënda, më pat thënë që e vetmja gjë që mendon një narkoman është doza. Nuk mbetet vend për gjëra hyjnore si muzika . Aq më pak klasike.
Krejt e kundërta është grupi J.S. Bach, & Co. Në fakt frymëzimi që dikush gjen tek muzika klasike është larg nga iluzionet e madhështisë dhe përsosmërisë që dikush përfiton nga narkotikët.
 

mostro

Putraku
Re: Muzika klasike

Mua kjo lloj muzike nuk me ka terheq fort,por para nje jave pashe filmin e bethoveen.me pelqeu shume,prandaj nje dite nga ketoja jam duke dalur qe te gjej ndonje gje interesante...
 

karamel

Primus registratum
Re: Muzika klasike

tchaikovski, valsi i luleve te casse noisette! super magnifique!
gjithashtu strauss 'egyptian march'
a po se desha me harruar schubert 'rosamund'
Romeo dhe Guliette te tchaikovskit nuk eshte edhe aq e keqe!
 

gjekec

Primus registratum
Re: Muzika klasike

Fillimisht postuar nga Besnik Bleta:
[qb]Provo të biesh në gjumë me "adrenalinën" e Vagnerit sic thotë një më sipër ose unë do të të këshilloja "Allegro scherzando" prej Piano Concerto No.2 in C minor, Op. 18, e Sergei Rrahmaninovit, luajtur nga Sviatoslav Richter apo Earl Wild...

Sa për lidhjen e drogës me muzikën klasike, mund të hidhej poshtë fare lehtë si tezë me pak shembuj domethënës nga një listë shumë e gjatë:

Jimi Hendrix,
Kurt Cobain,
Roy Orbison,
The Rolling Stone,
Eric Clapton,
Janis Joplin,
Jim Morrison,
John Coltrane,
Miles Davis,
Charlie Parker,
etj, etj, etj...

Asnjë prej tyre nuk i takon muzikës klasike.
Më tej, a ke dëgjuar muzikë klasike në ndonjë "rave party" apo në disko ku hyjnë e dalin përdoruesit e narkotikëve?
Dikush që kish kaluar plot 22 vjet nën heroinë dhe shumë të tjerë në më të lehta dhe më të rënda, më pat thënë që e vetmja gjë që mendon një narkoman është doza. Nuk mbetet vend për gjëra hyjnore si muzika . Aq më pak klasike.
Krejt e kundërta është grupi J.S. Bach, & Co. Në fakt frymëzimi që dikush gjen tek muzika klasike është larg nga iluzionet e madhështisë dhe përsosmërisë që dikush përfiton nga narkotikët.[/qb]
Po ku ka pas droge ne ate kohe mer daj,
:confused: /pf/images/graemlins/laugh.gif nejse ta lem me kaq, nuk desha te ndryshoja aspak rrjedhen e temes.. vetem desha ti beja kompliment muzikes klasike, . Shendet!
 

Besnik Bleta

Forumium praecox
Re: Muzika klasike

Paper,

Rishkruaje mesazhin tend te fundit, duke bere te kuptohet qe "jashte teme!" jane fjalet e tua dhe jo postimi im!!!
besnik
 

Ema

Goddes
Re: Muzika klasike

Para ca ditesh pashe ne Teatrin Komunal te Bolonjes Operan Romantike "Lohengrin" te Wagnerit.

Ne pergjithesi mire,sopranot ishin shume te pergatitura,sidomos ajo qe kish rolin e Elsa Von Brabante.
Nuk me pelqeu zeri i Lohengrin(dukej sikur me zor po kendonte).

Nga akti i dyte nga dhimbja e kokes,muzika solemne dhe qetesia desh me zuri gjum /pf/images/graemlins/smile.gif !

Bukur ishin dritat dhe skenografia.

Pastaj Wagneri mbetet po Wagneri /pf/images/graemlins/smile.gif !
 

kaprollja

Primus registratum
Re: Muzika klasike

Love story, Fur Elize,Moonlight te Bethoven nga me te bukurat.

Me pelqen shum dhe Nabuko e Verdit Va Pensiero interpretuar nga Zuccero.
 
Top