Muzika klasike

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Muzika klasike

W.A.Mozart ---]The marriage of Figaro:"Porgi,amor"

Gustav Mahler---] 5th Symphony & "Adagietto"

G.Fouré --]Requiem,"sanctus".

G.Verdi ---] Nabucco:"Va pensiero".


Kryevepra te "natyres"...... (^=^)

P.s Muzikes nuk duhet te kufizosh nje "rrym" specifike sepse HUMB.....
Muzika Klasike pastaj esht sublime (Nen pergjigjie te hapjes se temes...).
 

AnilaM

Primus registratum
Re: Muzika klasike

qe perveqse orkesetres se xhejms last-it ekzisotojne dhe te tjera dihet ,kush nga ju mund te mendimoje me ndonje emer te ndonje orkester qe luajne pjese instrumentale okestrale tjeter,flm.
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Muzika klasike

Nuk jam ndonje fans i cmendur i muzikes klasike, por ca pjese jane vertet fenomenale.
P.sh Per Elizen apo Kater Stinet jane mrekulli muzikore te natyres. Edhe Fantazma e Operas eshte nje mrekulli. Me vjen keq qe eshte muzika e nje filmi aq kot.
 

katsune

cherry blossom
Re: Muzika klasike

Shume mire bejne qe permendin emrat dhe pjeset muzikore me te pelqyera. Kjo ben qe edhe ne qofte se nuk ke degjuar ndonje prej tyre........ke shancin ti degjosh. Atehere do ta kuptosh se kush eshte shkaku i pasionit, i pasqyruar ne shkrimet e tyre
@mi corazon qenke e rregjistruar edhe ketu. mire do beje te kaloje edhe njehere nga ky forum dhe kjo teme :)

 

gurax

Pan ignoramus
Une here pas here gjej kete pjesen e shkurter, "Fluturimi i Brumbullit"


Kjo ishte origjinali klasik i Brumbullit.

Sepse ka dhe nje version me te gjate dhe te perpunuar.


:)
 
Top