Personazhi që ju ka bëre më shumë përshtypje nga librat që keni lexuar?

DRITAN SEJAMINI

Primus registratum
Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

Kush eshte personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje nga librat qe keni lexuar?
 

tarantula

Primus registratum
Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

Partical Elements dhe Plattform nga Michel Houellbecq. Personazhi ne te dy volumet quhet Michel. Sic duket autori perdor emrin e tij per personazhin kryesor , Pak a shume autobiografik.
 

DRITAN SEJAMINI

Primus registratum
Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

Tita, a mund te japesh ndonje te dhene tjeter ne lidhje me keto dy libra?
 

Zgalemi

Primus registratum
Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

Zhozef Fusheja i Zvajgut
Haxhi Murati i Tolstoit
dhe Princi Mishkin tek "Idjoti" i Dostojevskit
 

BJONDINKA

Primus registratum
Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

edmond dantes "konti i monte kristos ",doktor raviku "te harku i triumfit ",merco-ja te i" huaji", koloneli plak te "kolonelit s'ka kush ti shkruaje ,dhe piktori te libri "lulet e ftohta te marsit" .me ka bere shume pershtypje dialogu i kolonelit me gruan te libri "kolonelit s'ka kush ti shkruaje " i markes-it .
po ne c'do hame -pyet gruaja,fol c'do hame ?
ai u mendua dhe tha me se fundi ate fjale qe kishte nje jete te tere qe priste ta thoshte : :goofy:
nje mut...
 

ketitopi

Primus registratum
Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

kuazimodo dhe esmeralda te "katedralja e parisit",guinplen te "njeriu qe qesh" etj.
 

ladouce2005

Primus registratum
Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

Irena tek "Injoranca" e Kunderes. I sheh gjerat ne nje menyre te vecante, si emigrante e kthyer qe eshte.
Kap detaje tek njerezit rrotull saj, qe te prekin...
 

Seriozi

Primus registratum
Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

Shveiku tek romani:Ushtari mirë Shveik i Joroslav Hasek

:thumbsup: Ky Shveiku me duket si Zeqo i Pilafajve. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

Personazhet qe me kane lene mbresa jane te shumte por me teper nga te gjithe RAVIK tek kryevepra boterore HARKU I TRIUMFIT.
 

rikima

Forumium maestatis
Elizabeth Bennet e librit "Krenari dhe paragjykim" autoria Jane Austin viti i botimit 1813.Eshte nje klasik teper i vleresuar bestseller.Elizabet eshte nje personazh shume i bukur me nje karakter teper te fuqishem.Shume inteligjente dhe ironike.Me terhoqi shume fakti qe ekzistonin femineste ne ate periudhe si Elizabet ku shprehnin ate qe ndienin.Elizabet eshte nje personazh qe te bene shume per vete mendoj se cdonjera prej nesh do ta ndiente veten ne rrobat e saj.
 

pogradec85

Primus registratum
Teresa tek Shija e nje burri - Slavenka Drakulic/ Nje studente nga polonia qe dashurohet , Jose, nje brazilian i cili nuk mund te ishte me te. E vetmja menyre per ta pas gjithmone me vete, ishte ta vriste e ta hante........... ( nje kryeveper e kanibalizmit artistik ) :)
 
Top