Pyetje, kerkoj mendimin tuaj!

Airbourne

Papirus rex
Per qfar perdoret ose cfare efektesh ka ilaqi Diazepam.
Pergjigjen e dua nga MJEKE qe kane studiuar, dhe JO nga <edukatoret> alias ylli pango.
Te paqa.
 

Airbourne

Papirus rex
Mirembrema.
Kush jane simptomat e Jacson-Epilepsie,ose cfar eshte kjo e fundit???
E bej pyetjen se kam merak per bashkeatdhetaret tane ne Amerike per ke do votojne?
Naten e mire.
 

Airbourne

Papirus rex
Asnjehere nuk jeni pergjigjur por nejse...pyetja tjeter eshte?
Cfare mendimi keni per peshengritjen(sport nuk e quaj)??
Mendimi im,ca DEBILA ngrene pesha mbi natyren!
Apo tju bejme dhe ketyre poezi??????
flm
 

katsune

cherry blossom
Per qfar perdoret ose cfare efektesh ka ilaqi Diazepam.
Pergjigjen e dua nga MJEKE qe kane studiuar, dhe JO nga <edukatoret> alias ylli pango.
Te paqa.
diazepami eshte nje ilac qe i perket kategorise se benzodiazepinave, perdoret per krizat e ankthit, per krizat konvulsive si psh ne rast epilepsie, per problemet e gjumit, etj. eshte ai qe njihet me emrin komercial valium. efektet anesore jane te ngjashme me ato te droges.

Airbourne, e ke bere pyetjen ne nje nenforum te gabuar sepse ketu flitet per informatike. :)
 

katsune

cherry blossom
Mirembrema.
Kush jane simptomat e Jacson-Epilepsie,ose cfar eshte kjo e fundit???
E bej pyetjen se kam merak per bashkeatdhetaret tane ne Amerike per ke do votojne?
Naten e mire.
simptomat shkaktohen nga irritimi i zonave te trurit qe pergjigjen per aktivitetin motor, pra levizjet e trupit. ky irritim mund te shkaktohet nga tumore, trauma, probleme vaskulare si tromboze, etj. ndryshe nga disa lloj epilepsie, kjo e llojit jaksonian nuk shkakton humbje te koshiences. kjo epilepsi zhvillohet me kriza muskolare te forta tek zonat e trupit qe jane te drejtuara nga zona e trurit korresponduese: kembet, krahet, fytyra. nje hemisfer drejton gjysmen e trupit, pra simptomat shfaqen zakonisht ne gjysmen e trupit. nese aktiviteti i crregulluar i trurit perhapet edhe ne hemisferin tjeter, pra preket i tere truri, atehere krizat shfaqen me kriza muskolare te gjeneralizuara dhe me humbjen e vetedijes.
 

katsune

cherry blossom
Asnjehere nuk jeni pergjigjur por nejse...pyetja tjeter eshte?
Cfare mendimi keni per peshengritjen(sport nuk e quaj)??
Mendimi im,ca DEBILA ngrene pesha mbi natyren!
Apo tju bejme dhe ketyre poezi??????
flm
ne pergjithesi per dike qe nuk ka probleme shendetesore hyn tek aktiviteti fizik, pra keq nuk ben pa ekzagjeruar.
 

katsune

cherry blossom
Pra ne votime duhet te jeni te NDERGJESHEM.....
Faleminderit MJEKE.:)
PUC ATY ne nuk DISKUTOHET
them se po, duhet te jene te ndergjegjshem edhe pse nuk e kane deklaruar shkakun. e nje fjale e urte thote, mos e fasho koken para se ta vrasesh. por po ashtu nje tjeter thote, te parandalosh eshte me mire se te mjekosh. hmmm varet nga anon me shume peshorja e rrezikut/beneficeve, duke marre parasysh edhe alternativen tjeter qe ofrohet. :)
 

Airbourne

Papirus rex
diazepami eshte nje ilac qe i perket kategorise se benzodiazepinave, perdoret per krizat e ankthit, per krizat konvulsive si psh ne rast epilepsie, per problemet e gjumit, etj. eshte ai qe njihet me emrin komercial valium. efektet anesore jane te ngjashme me ato te droges.

Airbourne, e ke bere pyetjen ne nje nenforum te gabuar sepse ketu flitet per informatike. :)
Moderatori perkates ta vendosi ne temen e duhur.
 

Airbourne

Papirus rex
them se po, duhet te jene te ndergjegjshem edhe pse nuk e kane deklaruar shkakun. e nje fjale e urte thote, mos e fasho koken para se ta vrasesh. por po ashtu nje tjeter thote, te parandalosh eshte me mire se te mjekosh. hmmm varet nga anon me shume peshorja e rrezikut/beneficeve, duke marre parasysh edhe alternativen tjeter qe ofrohet. :)
une JUVE ju lexoj gjithmone me VEMENDJE.
No coment per restin:)
 

katsune

cherry blossom
Te dua SHUME dhe gjumin e EMBEL.
Padiskutim qe dhe une te dua shume dhe gjumin e embel gjithashtu. :)

Une kur kthehem nga shqiperia marr gjithmone caj mali me vete, ose kur shkon ndonje i aferm i kerkoj te me sjelle nje tufe nese ka mundesi, dhe e pi pothuajse cdo dite gjate dimrit.
Nuk e di nese ka ketej, besoj se po...por nuk jam interesuar.
 

Airbourne

Papirus rex
Padiskutim qe dhe une te dua shume dhe gjumin e embel gjithashtu. :)

Une kur kthehem nga shqiperia marr gjithmone caj mali me vete, ose kur shkon ndonje i aferm i kerkoj te me sjelle nje tufe nese ka mundesi, dhe e pi pothuajse cdo dite gjate dimrit.
Nuk e di nese ka ketej, besoj se po...por nuk jam interesuar.
Ketu tek mua nuk ka dhe kam kerkuar.Ka caj turk dhe qaj rus....por i pine te tjeret me flamure.
Robotet nuk ankohen per 7 dite ne jave pune,pa siguracione,pa pushime dhe fale.....sorrave qe kendojne hymnin ne mengjez.
 

Airbourne

Papirus rex
Kerkoj ndihme per mbiemrin ....ABRASH/E.
E dua ne SHQIP???
Qeka fjale turke me germa arabe qe i bie ne inglliz.....
  1. A variation in color (often applied to Oriental rugs).
  2. Po variantin ne Shqip si mund ta perkufizojme apo ta emerojme?????????
 
Top