SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

zog

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

po te diskutojme si poete, loje eshte dhe jeta, pra gjithçka ne kete bote.

por ka loje e loje, ka te luash si gjermanet (te investosh shume here me teper se fitimi) ne futboll ka dhe te luash si shqiptaret (te investosh shume here me pak nga fitimi).

zotnia i temes na rekomandon kete te dyten, pra menyren e lojes tradicionale tonen.

rruga e shkurter te shpie gjithmone me gjate, thote populli heroik shqiptar. dhe kjo ndodh edhe ne loje.

bile edhe ato blerjet e shpiave jane me RISK, kur kriza te kap (rremuja si e tipit 97 ne shqiperi, ose tjeter), se mund ta blesh shume shtrenjte nje shtepi qe s'mund ta shesesh dot me kurre.

vetem piktura eshte investimi me i sigurte bile me i sigurte nga ari, sidomos te blesh vepra arti te njohura tashme boterisht. pikasso, van gog, etj.
 

Genti27

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

Djema,

Faleminderit qe merrni pjese ne kete teme,

Me te thene te drejten nuk kam kohe qe te peplikoi se po me shkon dita duke shkuajtur instead making some money for my self.

Une nuk kam te bej fare me parate tuaja sic tha ai zoteria me siper.

Kush te doje te marre pjese ne seminar le te vije , kush e konsiderin bursen boxhoz i them se duhet ta harroje qe ai mund te jete i suksesshem nqs inventon ne te.

Do ta kujtoni Gentin pas 2-3 vjetesh kur nje seminar te kushtoje me shume se 1 mije dollare.

Gjithe te mirat
Genti
 

bebi

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

nuk asht puna me diskutu si poet, po me arsy.
ti m'permende shembullin: bixhoz asht me lujt me $200 me fitu $2000.
kur lun black jack psh, perpara se me u hap kartat, vehet perpara CHIP (te kuqet, $5 -10-20, sa ke qef...jeshilet 250, 500 etj etj).
masi vehet basti (BET), hapen kartat, e po deshte me cu doren tuj hap kartat, degzim /pf/images/graemlins/laugh.gif (split cards), ven CHIP tjeter.
fitesa gjithmone asht double, dmth fut 200 me fitu 400, ndersa roulette, q1 ofron fites me shum ma t'madhe, ka shance shum ma t'vogla fiteset se black jack.
kto gjana kshtu e kane, me fitu lekun duhet fuqi, e kjo e fundit ka kategori.
 

Leopardii

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

shkoni se ju ben mire ai seminari qe po organizon genti.
te pakten ata qe studjojne per ekonomi , ......per 10 dollar nuk behet nami.
sigurisht qe do te keni njohuri me te medha se te shumica e te tjereve, e keto njohuri mund ti perdorni kur te hapet bursa ne tirane (sali berisha premtoj se do te bej aksioner 800 mije shqiptaret qe kane bono privatizimi , kuptohet po erdhi ne pushtet e po mbajti premtimet :tipsy: )
 

zog

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

Fillimisht postuar nga Blue:
[qb] nuk asht puna me diskutu si poet, po me arsy.
ti m'permende shembullin: bixhoz asht me lujt me $200 me fitu $2000.
kur lun black jack psh, perpara se me u hap kartat, vehet perpara CHIP (te kuqet, $5 -10-20, sa ke qef...jeshilet 250, 500 etj etj).
masi vehet basti (BET), hapen kartat, e po deshte me cu doren tuj hap kartat, degzim /pf/images/graemlins/laugh.gif (split cards), ven CHIP tjeter.
fitesa gjithmone asht double, dmth fut 200 me fitu 400, ndersa roulette, q1 ofron fites me shum ma t'madhe, ka shance shum ma t'vogla fiteset se black jack.
kto gjana kshtu e kane, me fitu lekun duhet fuqi, e kjo e fundit ka kategori. [/qb]
s'jam kontra aresys, po spo ta kap dot tenden. dmth ti thu qe kur lujm ne kazino nisemi me nje traste parash per te fituar vetem disa qindarka, keshtu ?
 

Leopardii

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

pse nuk ben nje cik on-line seminar genti??

meqe eshte falas edhe ai ne realitet........ falas , per falas :shrug:
 

bebi

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

bile edhe ato blerjet e shpiave jane me RISK, kur kriza te kap (rremuja si e tipit 97 ne shqiperi, ose tjeter), se mund ta blesh shume shtrenjte nje shtepi qe s'mund ta shesesh dot me kurre.
me ket s'jam dakort, cmimi mundet me leviz, por investimi dmth paret q1 ke hedh nuk i humb kurr.

vetem piktura eshte investimi me i sigurte bile me i sigurte nga ari, sidomos te blesh vepra arti te njohura tashme boterisht. pikasso, van gog, etj.
ba me pas pare me ble pikturat q1 permend ti zog, s'ke nevoje me hi me ba ma investime, vec nks don me mendu per sternipat /pf/images/graemlins/laugh.gif
un psh ba me ken milionere (dollarit jo lekut /pf/images/graemlins/laugh.gif ) e me pas fuqi me ble ato pikturat mundohem me i gzu njato $ jo me i investu /pf/images/graemlins/smile.gif .
 

bebi

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

Fillimisht postuar nga zog:
[qb]
Fillimisht postuar nga Blue:
[qb] nuk asht puna me diskutu si poet, po me arsy.
ti m'permende shembullin: bixhoz asht me lujt me $200 me fitu $2000.
kur lun black jack psh, perpara se me u hap kartat, vehet perpara CHIP (te kuqet, $5 -10-20, sa ke qef...jeshilet 250, 500 etj etj).
masi vehet basti (BET), hapen kartat, e po deshte me cu doren tuj hap kartat, degzim /pf/images/graemlins/laugh.gif (split cards), ven CHIP tjeter.
fitesa gjithmone asht double, dmth fut 200 me fitu 400, ndersa roulette, q1 ofron fites me shum ma t'madhe, ka shance shum ma t'vogla fiteset se black jack.
kto gjana kshtu e kane, me fitu lekun duhet fuqi, e kjo e fundit ka kategori. [/qb]
s'jam kontra aresys, po spo ta kap dot tenden. dmth ti thu qe kur lujm ne kazino nisemi me nje traste parash per te fituar vetem disa qindarka, keshtu ? [/qb]
jo zog. kur lun n'kazino, po lujte me qindarka, si fillim fiton qindarka e jo qindra e mijra.
po pate fat me shtu shumen, e po mrrite ne qindshe at'her ke shans me fitu mijshet.
ato q1 lujn me mijshe lujn ne "VIP" section, ku nji CHIP asht $2000 e siper.
une e kam fjalen q1 me nivelin q1 lun, me ate nivel fiton (po fitove).
 

zog

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

pse flet kot. te paret e mi me kane lene nje shtepi (bile çiflik) dikur perralle, tashti s'ka asnje vlere reale per mu, veç po te enderroj me syte hapet, ose te behen bonapart (ose sali berish) veç me rimarre shtepine e dikurshme. po a ja vlen ? a thua bonapartin e shtyu nje qellim i tille. sigurisht qe jo.

imagjino tashti sikur te paret e mi ne vend te çiflikut (qe per me teper i demaskoi si kulake e tradhtare te popllit dhe vujten gjithe jeten nga kjo) te me kishin lene disa vepra piktoresh qofte edhe te panjohur.

a e mendon vleren qe ato do te kishin per ne sot ne krahasim me çiflikun.

motra t'gjithe aristokratet e dikurshem si kane me keshtjellet e e pallatet e tyre, PSE ? ngaqe duhen pare gjithnje (qofte taksa) per ti mbajt ne kembe.

bile japonezet ne france i blejne shato te tilla vetem qe ti zhveshin nga tapicerite e fresket me piktura, pastaj i abandonojne ne meshire te fatit.

nejse une e shoh qe ti s'me kupton, pra skam asnje shans per me vazhdu. ciao!
 

Leopardii

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

Investor te medhenj.

njeri prej investitorve William Delbert Gann , qe sipas shume njerezve eshte konsideruar si babai i analizes teknike (dmth ne studimin e grafikeve te cmimit te aksioneve ne kohe ).


kush ishte Gann ??

nje shembull: ne vitin 1933 , kur bota ishte ne depressionin me te madhe qe ka kaluar ndonjeher , Gann beri 479 operazione finanziare , nga keto,422 i dolen me fitim .
arriti te fitoj ne ate vit, 4000% :eek: e kapitalit qe kishte investuar.

sipas Gann NJOHJA eshte gjithcka.

i pari edhe me i rendesishem lecim qe beri Gann eshte BIBLA, se ciles ai i dedikoj nje liber te tere te titulluar "The magic Word",publikuar ne vitin 1950 .
nga Bibla nxori shprehjen :
"nqs se njeh te VERTETEN ke njohur gjithcka"

Njohja eshte koncepti filozofik qe perdorte Gann ne investimet e tij.
Kaloj 10 vjet te jetes se tij duke u marre me argumente qe kishin te benin me matematiken, geometrine, astronomine e antikitetit e aplikoj keto Njohuri , se bashku me biblen , ne tregun e kapitaleve=Bursen.

nga William Delbert Gann :

"vetem ata qe do te lecojne Biblen e Shenjte te pakten 3 here :eek: do te arrijne ate njohje e dituri qe te kuptojne ...................."


me duket si prift ky Gann /pf/images/graemlins/wink.gif
 

bebi

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

na nuk po flitshim per investime shekullore zog.
na po flitshim per blerje-shitje, e kur permenda pasunin e patundshme (shpin per shembull) nuk thashe per vleren e saj n'shekullin e ardhshem, po flasim gjithmone per investime disa vjecare. (si ne shembullin qe permende ti ku fute periudhen e viteve '97 mos gabosha).
un besoj se kush ka ba investim t'tille n'ato vite, sot jo vetem e ka dyfishu, por e ka ba triple. (flas me t'ndime se un heren e fundit kam kene n'98 n'Shqipni).
Sa per pikturat, sikur t'part e tuj ti kishin lan ty, sot kishe ken me gisht n'goj. Un njof familje n'shkoder q1 ka pas n'shpi nen aher pikture te REMBRANDT, edhe me futjen e XHAXHIT n'fuqi (e me ndihmen e spijunave kuptohet), ju sekuestru.
ti ke me m'than tesh: po sikur mos t'ishte xhaxhi...
ehh sikur, sikur shum gjana... /pf/images/graemlins/smile.gif
 

zog

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

hap nje fjalor per te pare fjalen E PATUNDESHME çfare do me thene.

per mu "e patundeshme" eshte sinonim me "shekullore".

/pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Genti27

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

Fillimisht postuar nga Leopardii:
[qb] pse nuk ben nje cik on-line seminar genti??

meqe eshte falas edhe ai ne realitet........ falas , per falas :shrug: [/qb]
Djema, mua me vjen shume keq qe kjo teme ka marre nje drejtim te kundret, une nuk kam deshire tju lutem juve sa aman hajdeni edhe merrni pjese ne Seminar (po kot nuk thote populli <be mire e gjej keq>)

Une mendoj qe ketu eshte prekur shume prsonaliteti im (por esht efaji im qe ndoshta e postova ne nje poster ku shumica mendojne vetem negativisht) edhe duhet ta kuptoni se une nuk kam asgje per te shitur por thjesht mendoj qe eshte e nevojshme qe ne Shiperi te ndyshohet mentaliteti,po te ishte bursa bixhoz ose piramide une qe nga ky moment nuk do te investoja ne te.

Nejse, E thashe edhe me pare qe do te flasim bashke kur nje seminar te kushtoje me shume ose = me 1mije dollare.


Kjo eshte pergjigja ime e fundit persa i perket kesaj teme, kush te deshiroje mund te me kontaktoje me emaili ose Mob phone.

Cheers
Genti
 

MLK

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

Me duket se po na e nxjerr koken Genti pasi ne fillim thote se jep seminar per hoby e me pas thote nuk ka koje te diskutoje ketu rreth asaj qe ben apo rreth burses pasi me mire kete kohe e harxhon per te fituar para! Pra nese une kuptoj mire keto qe thuhen i bije qe nuk qeka per hoby po per para se dikush qe e ka hoby nuk eziton te diskutoje ne nje forum apo ne chatroom pasi eshte nje pasion. Nese behet per para atehere puna ndryshon e nese deshironi mund tju jap dhe adresa se ka dhe njerez qe shesin libra si te fitojme lloton me gogla, llotosport..po po te gjitha keto egzistojne, ka dhe piramida qe organizohen ne France e perfundojne ne Gjermani, çfare te doniç juve ka ne perendim. Po nje gje duhet te dini me siguri qe te fitoni para ose do ju bjere bretku gjithe diten, ose duhet tja fusni dynjose ne menyre qe te fitoni ne kurriz te te tjereve, ose ne gjuhe me elegante duhet te jeni kopila.
Kam bere day trading ne burse qe nga 1997, ka pas periudha qe fitoja 2 apo tre mije euro dita e nuk kisha nevoje te punoja fare, e me dukej vetja se i dija te gjitha pislliqet ne burse, problemi eshte se erdhi viti 2001 ku thuajse asnje leksion nuk vlente me per bursen, ah si te shitje çdo gje e te rrije larg 2 vjet po kete leksion nuk ma dha asnje jo se nuk donte po asnje nuk e dinte se deri kur do zgjaste kriza. Problemi eshte se me te vertete ne burse fitohet po vjen nje dite ku te duket se i di te gjitha e shumat qe ve ne loje jane te medha e aty e kupton se çfare eshte bursa e "Golden Boy" natyrisht qe ka patur e do te kete po sma do mendja qe do behen me seminare neper hotele.
 

bebi

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

Fillimisht postuar nga zog:
[qb] hap nje fjalor per te pare fjalen E PATUNDESHME çfare do me thene.

per mu "e patundeshme" eshte sinonim me "shekullore".

/pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
s'kam nevoj me hap fjalor hiç. e patundshme asht çdo prone e jemja q1 s'ka burr nanet me ma marr, vjedh, prish /pf/images/graemlins/laugh.gif kjo pa vartsi kohet,(mundem me e pas ble dje)e un mundem me e fal a me e shit kur t'du vet /pf/images/graemlins/tongue.gif !(der' at'her asht pasuni e patundshme e jemja)
s'kam faj un se per ty gjanat e patundshme jan shekullore /pf/images/graemlins/laugh.gif .
 

Leopardii

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

ke harruar 10 rregullat e Bernard Baruch prandaj ke humbur .

ku jeton ti MLK ??
 

zog

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

Fillimisht postuar nga Blue:
[qb] ......... po flasim gjithmone per investime disa vjecare. (si ne shembullin qe permende ti ku fute periudhen e viteve '97 mos gabosha).
....... [/qb]
97 e futa me tregu RISKUN qe permban edhe investimi ne "shtepi". sot ka shume shqiptare qe blejne apartamente luksoze ne tirane, vlera e tyre do te varet vetem nga kushtet socialo-politike pra shoqerore qe do te kaloi shqiperia.

po ndodhi prap 97, per bleresit keto apartamente (qe ne vetvete sot per sot me kushtet aktuale, e permbajne opsionin "pasuri te patundeshme"), s'do te kene asnje vlere. pra do te jete humbje parash, po njesoj pra sikur ti kishin humbur ne burse duke investuar tek Samsung psh.

bile edhe vlera e arit, varet nga rallesia e tij, neser sikur ne hene apo mars te zbuloheshin rezerva te pallogaitshme ari, ai s'do te mbetej me baze kembimi.
dollari, euro, etj po ashtu varet nga ekonomia e shteteve perkatese.

deroi me sot vetem piktura e ka tregua forcen e saj.

nje vazo e bukur greke apo etruske vlen po aq sa ne kohen qe u prodhu, bile shume me teper.

nje da vinçi, tician, velaskez, pikasso, van gog....... po ashtu. ngaqe vlera PUNES se tyre eshte shnderruar ne KULTURE.
 

zog

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

investoni pra DERRA ne pikture, po deshet ti lini femijt pasanike brez pas brezi. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

bebi

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

ok zog, po sot asht shum e vshtir me ken n'vallen e atyne pikturave. gjithsesi, rregulla e pare kur blen art asht me ble diçka q1 t'pelqen (flas per artin bashkohor) e jo diçka q1 mendon se ka me kene investim.
n'1 ekspozite n't'cilen kam marr pjese (ku veprat e artit ishin t'ekspozume per shitje) un meqi isha pjese e komisionit pata mundsin me ble dy prej tyne dore e pare, dmth, nuk lashe kohe per oferta t'tjera, i zhduka.
nji profesoreshe e jemja, meqi e dite q1 preferoj ma teper pikturat klasike, u habit prej veprave q1 bleva, e m'tha: ti e din se n'art q1 blen duhet me ble s'parit at q1 t'pelqen, s'mendohet si investim. (artistat e dy pikturave jane standart shum i nalte).
Un faktikisht bleva nji pikture abstrakte e nji nudo surrealist, edhe nuk i kam ble me qellimin e investimit, por se m'pelqyne.
ato q1 blejne art prej jush, e blejne se i pelqen apo mendojne per investim?

ps: impresionistat s'kishin vlere n'koh t'tyne zog, po hehe...sot?
kushedi sa do t'ishin pendu bleresit e artit t'dikurshem... q1 kan ble art tjeter e jo pikturat e impresionistave.
cili art bashkohor asht investim zog? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

MLK

Primus registratum
Re: SEMINAR. Si mund te investojme ne bursen me te madhe ne bote. (FOREX MARKET)

Leopardi kam jetuar qe prej 17 vitesh ne Europe, nje periudhe dhe ne SHBA keshtu qe nuk besoj se ka te bej bursa me ku jeton. Kam jetuar dhe periudhen e arte te futjes se nje ndermarje ne burse (ndermarjes qe punoja). Ajo qe shkruaj ka te beje me informimin e personave me te mirat dhe te keqijat e burses dhe vetem kaq. Nga momenti qe njohim mire realitetin atehere dhe vendimet jane me pak te veshtira per tu marre. Njerez te suskseshem ne burse ka pas me mijera e do te kete e nje nga me te shquarit eshte dhe Sorros po qe per mua nuk eshte nje model per e ska per te qene kurre dhe pse eshte njeri teper inteligjent dhe i suskeshem.
 
Top