Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Vis Elbasani

Forumium praecox
Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Adhurone All-llahun e mos i shoqëroni Atij asnjë send, sillnu mirë ndaj prindërve, ndaj të afërmve, ndaj jetimëve, ndaj të varfërve, ndaj fqiut të afërt, ndaj fqiut të largët, ndaj shokut pranë vetes, ndaj udhëtarit të largët dhe ndaj robërve. All-llahu nuk e do atë që është kryelartë dhe atë që lavdërohet.
( 4: 36)
Kete citat e solli Principiel ne nje teme ketu ne Filozofia. Nder te tjera, si edhe ne thenie te tjera bibliko-kuranore, nie ne sy ZHVLERESIMI I KRYELARTESISE DHE VLERESIMI I MODESTISE . Mirepo sot, ne nje seminar panevropian qe zhvillohet ne Budapest, ne vitin 2000 u zhvillua nje takim, ku tema e esese qe duhej punuar nga te interesuarit ishte: "Modestia nuk eshte nje virtyt". Profesor Frank Dalton, pedagog i Universitetit Aleksander Xhuvani, Elbasan, dhe koordinator i dhjetera projekteve ballkanike, ishte/eshte nismetar i ketyre seminareve studentore. Dhe te mendosh qe eshte nje kantian(mbeshtetes i Kantit)...

Pyetja ime eshte kjo: "A mendoni se duhet te vleresojme modestine(sic sugjerojne besimet fetare) apo kryelartesine(sic mendon filozoia ateiste)?" Kerkoj kryesisht mendimet tuaja, se po t'i bejme analize citatesh Bibles, Kuranit, librave te Nices apo Kantit, debati jo vetem do te ishte qorr dhe degetar(nga nji deg' n'tjetremn), por do te degjeneronte ne fyerje e editime mesazhesh, sic shpesh ka ndodhur. Faleminderit per diskutimin!
 

RediRock

Primus registratum
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

vis elbasani, para se te replikoja do te deshiroja qe ti te postoje nje perkufizim te fjaleve KryeLarte dhe Modest. mos ma merr per keq por cfare eshte modesti per mua, mund te mos jete modesti per dike tjeter dhe e njejta shkon per kryelartesine. mendoj qe po te kemi nje perkufizim te pranueshem nga te gjithe si zanafille, debati do te shkoje pak me rrjedhshem.

flmn
 

Vis Elbasani

Forumium praecox
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Shume e drejte!!

Me vjen keq qe nuk po i nxjerr dot nga fjalori, per te qene te sakte, por po i shpjegoj:

Kryelarte - njeri qe eshte i vetedijshem per cka ben, i hapur me veten, qe levdon punen veprimore dhe mendimore
 

Vis Elbasani

Forumium praecox
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Shume e drejte!!

Me vjen keq qe nuk po i nxjerr dot nga fjalori, per te qene te sakte, por po i shpjegoj:

Kryelarte - njeri qe eshte i vetedijshem per cka ben, i hapur me veten, qe levdon punen veprimore dhe mendimore te tij, pa u ndier ne veshtiresi para te tjereve apo para normave te caktuara jetesore te shoqerise e mjedisit ku jeton

Modest - njeri qe edhe pse eshte i vetedijshem per cka ben, mundohet dhe ka si parim qe te MOS levdoje punen qe ben, jeten qe jeton, por t'i permbahet rregullave apo MENYRAVE(PREJ NGA VJEN FJALA "MODEST") qe nje sistem i caktuar shoqeror ka vendosur. Eshte shpesh i prirur te mohoje vlera te vetes, duke ia perqasur madje edhe te tjereve keto vlera(apo edhe antivlera)

Shembulli i pare qe me bie ne mend i nje kryelarti(ju zhgenjej nese mendoni se eshte Nice) eshte Napoleon Bonaparte

Shembulli i pare qe me bie ne mend i nje modesti eshte Jezus Krishti
 

Admir

Forumium maestatis
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Visi,

Lejome te bej nje pyetje e cila do te me sqaronte se tepermi.

-Perse duhet te ndryshohen/zhnderrohen vlerat?

(Te lutem llogarit ne pergjigjen tende dicka rreth "Natyres Njerezore")

Flmnd.
 

atman

Forumium maestatis
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Fillimisht postuar nga Vis Elbasani:
Me vjen keq qe nuk po i nxjerr dot nga fjalori, per te qene te sakte, por po i shpjegoj:

Kryelarte - njeri qe eshte i vetedijshem per cka ben, i hapur me veten, qe levdon punen veprimore dhe mendimore te tij, pa u ndier ne veshtiresi para te tjereve apo para normave te caktuara jetesore te shoqerise e mjedisit ku jeton

[ ...por t'i permbahet rregullave apo MENYRAVE(PREJ NGA VJEN FJALA "MODEST") qe nje sistem i caktuar shoqeror ka vendosur. Eshte shpesh i prirur te mohoje vlera te vetes, duke ia perqasur madje edhe te tjereve keto vlera(apo edhe antivlera)
Jam dakort deri ne nje fare pike me shpiegimin e bere per konceptet qe mbartin te fjalet Kryelartesi dhe Modesti.
Per fjalen kryelartesi duhet shtuar edhe interpretimi si mendjemadhesi, ndersa per fjalen modesti po bej nje sqarim te vogel:
Rjedh nga latinishtja -modestus- mbiemer i perdorur per persona apo njerez qe me veprat e tyre nuk tregojne superioritet, arrogance, apo fodullek. Ne gjuhen shqipe besoj se i pergjigjet fjala e bukur -thjeshtesi dhe sinonimet kokeulur, i perulur, e ndoshta edhe ndonje tjeter qe tashme nuk me vjen ndermend.
Ps. te dyja keto fjale, apo koncepte shprehin ne vetvete veti te karakterit te njeriut , zakonisht nuk gjenden te dyja njeheresh tek i njejti njeri sepse kundershtojne njera tjetren. Kane lindur sebashku me njeriun dhe jane persosur(jo si fjale) ne kohe e siper. Percaktojne lloje karakteri, do te thoshte nje psikolog.
Besoj se eshte pa vend te flitet per zhvleftesim te tyre, sepse nuk kane asnje ngarkese fetare apo ideologjike. Jane vlera morale te cilat pak a shume i kemi te gjithe e ndoshta ne momente te caktuara tregojne ane te karakterit tone.
Persa i perket shembullit me krishtin mendoj se nuk eshte i goditur, per arsye se ne asnje moment krishti nuk mohoi veten dhe shkoi drejt vdekjes kryelarte.
Pershendetje te gjitheve atyre qe me ndjekin.
 

nike palkola

Primus registratum
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Kalliri i grurit bosh rrin i ngrehur përpjet, ndersa ai plot përkulet!
Modestia- thjeshtësia është virtyt i mirë. Personi i tillë jep kontribut me vepra dhe e madhëron veten, e jo duke treguar krenari - duke u lavdëruar!
Krenaria është edhe mendjemadhësi.
Thjeshtësia është zemërbutësi, zemërmirësi, zemërgjërësi dhe zemërpërvuajtësi.
Pra lëvdaçat e vetvetes janë pak edhe narcisoid, e shumë edhe lavdërohen dhe i japin atribute vetes që nuk i kanë!
 

RediRock

Primus registratum
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Fillimisht postuar nga Vis Elbasani:
[qb] ...Pyetja ime eshte kjo: "A mendoni se duhet te vleresojme modestine(sic sugjerojne besimet fetare) apo kryelartesine(sic mendon filozoia ateiste)?" Kerkoj kryesisht mendimet tuaja, se po t'i bejme analize citatesh Bibles, Kuranit, librave te Nices apo Kantit, debati jo vetem do te ishte qorr dhe degetar(nga nji deg' n'tjetremn), por do te degjeneronte ne fyerje e editime mesazhesh, sic shpesh ka ndodhur. Faleminderit per diskutimin! [/qb]
mendoj se te dy keto vlera duhen vleresuar tek njeriu dhe i gjithe sekreti eshte tek balanca se kush vleresohet me shume. besoj qe krenaria apo kryelartesia, thirre si te duash, eshte e nevojshme ne shume raste per qenien njerezore pasi ka te beje jashte mase me formimin dhe mirembajtjen e nje krenarie te shendetshme per veten (self esteem). gjithashtu dhe modestia, eshte e nevojshme ne shume raste. arsyeja per kete eshte pasi duke qene modest (psh per nje veper arti qe personi ne fjale krijoi) do te te jape mundesine te degjosh dhe kuptosh me mire dhe me qarte opinionet e individeve qe te rrethojne (ne kete rast kritiket apo publiku i thjeshte). mendoj qe nje doze modestie eshte e nevojshme ne gjakun e secilit prej nesh, por ne te njejten kohe kryelartesia do te jete gjithashtu e nevojshme (gjithmone me vend). Bonaparti mund te ishte kryelarte sa te donte, por sic e themi ne "e kishte pordhen me vend" sepse beri histori dhe e beri ashtu sic donte ai ta bente (per shumicen e rasteve). ne te njejten kohe krishti ishte modest (po perdor shembujt e vis elbasanit) sepse kryelartesia ishte komplet e panevojshme (pothuajse e demshme) per zbatimin e misionit qe ai erdhi per te kryer ne kete bote... /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Vis Elbasani

Forumium praecox
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Kam qene pak larg temave per ca dite, ju falenderoj per pjesemarrjen edhe ketu, por qellimi i temes eshte, gjithsesi, te diskutojme mbi kryelartesine dhe modestine, duke sjelle pervoja te jetes suaj, shembuj te njohur dhe ke perkrahni me teper. Vleresoj cdo pergjigje, por nuk kam pse i pergjigjem pyetjve te tipit "Pse duhet t'i shnderrojme vlerat?", sepse kete(teme) e quaj rrjedhim te pergjigjeve te mundshme. Psh., nese shume nga ne do te binim paq qe modestia eshte nje antivlere, atehere mund te flisnim nese ka ardhur koha per "shnderrim vlerash"...

Per atman, qe mendon se Krishti nuk ishte modest dhe se shkoi drejt vdekjes kryelarte, modestine e tij une e shoh ne faktin se deklaroi hapur per sa jetoi se ishte biri i perendise dhe, pikerisht, si i tille, me nje modesti njerezore(se, si gjysme hyjnie qe shpallej mund te mos vdiste por te jetonte edhe pak per t'i mesuar me shume te tjereve ato qe dinte, edhe Xhudes) shkoi drejt vdekjes, si modest. Kryelarti do te kishte luftuar deri ne fund, duke perdorur te gjithe fuqine e tij...

Ti mendon se "modest" rrjedh nga latinishtja dhe ka te beje me njeriun qe nuk tregon superioritet..., gjithashtu fton ta kuptojme modestin ne shqip si kokeulur, etj...

Nje pyetje me te pergjithshme, per te gjithe: "A duhet pra te jemi superiore(sic edhe krishti deklaroi se ishte, hyjni, i fuqishem) apo te perulur(Bibla - ktheji faqen tjeter!)?
 

Herkuli

Primus registratum
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Lexo ti more visi nga elbasani!
Zotrote nuk ke pse te na sqarosh dhe te shkosh aq large ne histori per te nga treguar krylartesine dhe modestine me Jezusin a.s dhe Napoleonin. ...
Tash besoj se shume e kuptuan nga ana praktike ate qe deshe te thoje ne teorite permendesh qe te ke mesuar ne shkollen e partise.
Me vjen cudi qe je i meshon kaq shume kryenecesis dhe kryelartesis kur dihet se Schopenhauri babai fillozofik i Nices thote ne nje fraze te mrekullueshme te vjedhur nga filozofia perse "Nese doni te mbizoteroni ne kete bote duhet te vishni masken e kafshes me budallaqe". Tani me thuaj se nese Nice ishte i tille, kryelarte apo modest? Schopenhaueri dhe Nice vertet urrente hipokrizin e aristokracise por virtytit te njeriut ata i thurrnin lapidare. Lexoi me vemendje keta autore jo ne permbledhje dhe seminare te cale te filozofis por ne librat dhe jeten e tyre, vetem atehere do kuptosh qe ata i benin thirrje njeriut te virtytshem te ruhej nga prapesite e batackiut dhe derdimenit. Nese ti mendon se filozofia indiane dhe si rrjedhoj ajo e Schopenhaurit dhe Nices jane kunder Virtytit lexo Vedantat.
Kuptohet budalleku yt nuk vjen nga mosdija por nga kryelartesia. Thenia e Sokratit "di vetem ate qe nuk di" tregon se njeriu ka kufij absolute qe nuk mund ti kapercej. Vetem nese njeriu arrin te njoh forcen dhe kufijte e tij behet mbinjeri ne marredhenie me njerzit e tjere.
Ndersa sa per virtytin nuk je ti merresh me kete gje dhe as ai profesori idiot (me beso se ka me bollek).
Edhe pse ne kete kohe dallohen hajdutet dhe kriminelet, adhurohen xhongleret dhe kurvat, prape thelle ne ndergjegjen e njerzve respektohet njeriu i ndershem dhe i virtytshem. Kete nuk e sheh ne libra por e ndesh ne jeten e perditshme.
 

Herkuli

Primus registratum
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Nje pyetje me te pergjithshme, per te gjithe: "A duhet pra te jemi superiore(sic edhe krishti deklaroi se ishte, hyjni, i fuqishem) apo te perulur(Bibla - ktheji faqen tjeter!)? [/QB]
Plako kjo eshte teme tjeter. Fute ne nje rubrike tjeter se ne po flasim per krylartesine dhe modestine qe s'kane te bejne aspak me superioretin dhe peruljen. Pervec fjalorit shqiptar ka edhe fjalor filozofik qe eshte shumengjyresh. Meso te dallosh fjalet nga kuptimi denotativ dhe konotativ, si edhe nuancat krejt te ndryshme qe marrin fjalet ne kuadrin fillozofik nga ai vulgar.
 

Rambla

Primus registratum
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Tema paska devijuar pak, duket si teme: Nietzche ishte kryelarte apo modest? (perfundon per here tek albforumi, filosofia, qe temat te koncentrohren tek Nietzche). Ju ketu po flisni per "virtyte" me sens moralist, pikerisht kunder se ciles ai ishte kunder. Ne komplesivitet e gjithe filosofia e tij eshte kunder "virtyteve" te imponuara, dmth kunder integralizmit te virtyteve. Ai eshte per vlerat, per "vlerat te zhveshura nga hipokrizia". Kryelartesia dhe modestia mund te jene dhe vlera dhe jo, varet nga njeriu qe i ka ato!
 

Vis Elbasani

Forumium praecox
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Te mos ngaterrojme kryelartesine me fodullekun!...


Per te biseduar me Ramblen, mua kryelartesia me duket nje virtyt kurdo e sido qe te perdoret; flet vete fjala: "Kryelarte", per dicka qe ben, e ke ndergjegjen te qete, nuk i le "merita" te tjereve, ke guximin per te marre persiper autoresine, nuk vepron "hidh gurin e fshih doren". Sigurisht, nuk mund te themi se Gj. E. Alia ndjehet kryelarte kur thyen rregulloren e forumit, gje qe ai E KA PRANUAR para/ndersa u regjistronte. Kjo ka te beje me fodullin...
 

Dajaku

Primus registratum
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Para teje kristjanet dhe hitlerjane u corren per dhune e zhdukje te fjales me zjarr duke djegur librat bile dhe autoret e pasusit e tyre ne turre te druve, por ne kohen e Hitlerit shkenca kish evoluar pak dhe djegia u be me komode ne furra. Nuk e dime tani post-komunistet ne c'far stadi te shkences jane persa i perket zjarrit?! :smash: :smash: :smash:
 

Dajaku

Primus registratum
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Nice:

The fact is that scientific advances create the "Illusion" that the men can become masters and owners of nature; because nothing then prevent certain people from taking all the wealth from themselves and others from taking their revenge. That's the way the world is today.

There was only one Christian and he died on the cross. And here's what the rest deserve.

Per hurmaxhiun kjo! :tipsy: :tipsy: :tipsy:
 

i'll_wait_4_U_in_Heaven

Forumium praecox
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Per mendimin tim ska asgje te keqe te jesh kryelarte---> per te drejten tende, per te professuar besimin tend ne zot.Per te gjitha ato te drejta qe te perkasin ty me drejtesi ne syte e Allahut.

Te jesh modest per dicka qe e ke fituar me djerse dhe te tjeret te admirojn per te. Po bere krylartesi u shet mend te tjereve qe te shikojne ty si shembull. Kujt don ti besh kryelartesi ketu? Varet se kujt don ti besh kryelartesi...

Une jam kryelarte per keto gjera:
-per besimin ne zot
-per te mbrojtur te pafajshmin
-per t'ia hedhur ne fytyre te poshtrit
-kur me kerkojne te ul koken e turperuar kur turp s'kam bere
-per te mbrojtur familjen dhe atdheun tim
-kur e di qe jam e zgjuar ne dicka, nuk e shpreh per te mos shitur ...por provo te me vesh poshte, te nxjerr syte sepse te njoh edhe ty edhe sa kam mundesi vet. Nuk e bej se nuk di por jam modest qe ne fillim.

Edhe ne qofte se jam klass diku, apo e paarritshme ne dicka prap me pelqen te jem modeste sepse ate e kam dhurate nga zoti, dhe ashtu nuk kam asnje fuqi mbi te vec ay qe deshi te ma dhuroi. Ama ma kercenove te tregoj sa te mprehte jane kufijte midis meje dhe teje.

IBLISI apo DREQI beri kryelartesi me xhenetin qe ia dha zoti. Sepse pretendoi se ishte me i mire se zoti. DHe zoti e urdheroi te zbriste nga xheneti sepse nuk i takonte. Keshtu i bente kryelartesi Allahut. Ketu rrjedh edhe thenia ne kuran qe zoti nuk i don kryelartet.

Tani pergjigjju pyetjes time

Per cfar don te jesh krylarte ti dhe ndaj kujt, dhe per cfar don te jesh modest dhe ndaj kujt?????? /pf/images/graemlins/smile.gif
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Ajo teme eseje Visi eshte dhene me nje qellim te caktuar, qe ma merr mendja nuk e ke kuptuar kur te eshte dhene detyra, dmth nuk ka te beje me faktin qe Dalton eshte Kantian apo jo, por me aftesite argumentuese te studenteve per te shkruar nje teze per te cilen si parim jane kunder. Pra sa i afte je te pohosh dhe mbeshtetesh nje teme te tille.
Une vete mendoj se modestia nuk eshte virtyt dhe nuk me intereson nese eshte shnderrim vlerash apo jo. Ne fakt nese ka shnderrim, ky eshte midis brezash, apo epokash, jo brenda te njejtit brez.
Si mund te mbijetoje nje njeri modest ne shoqerine e sotme. Nese ai nuk flet, askush nuk do t'i dije meritat e tij, sepse ne shoqerine e sotme, askush nuk te levdon, perkundrazi mundohen t'i lene ne hije apo ne harrese te diturit, apo me mire te themi te pergatiturit me shprese se do t'i zene vendin e punes.
Keshtu i dashur Visi ne ekonomi tregu duhet te tregosh ate qe je ne gjendje te besh.

p.s. Me falni nese nuk ju referova ndonje filozofi apo dijetari te shquar. Nuk jam ne gjendje t'i citoj /pf/images/graemlins/wink.gif
 

aMoku

Primus registratum
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

MODESTIJA E TEPERT ESHTE MENDJE MADHESI
 

zog

Primus registratum
Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Ketu ka veç fjale, aspak shembuj nga jeta JUAJ ose jeta JONE. Shembujt jane kusht per te kuptuar dhe analizuar me mire subjektin, Visi kishte plotsisht te drejte kur e vuri si kusht. Filozofet flasin te gjithe duke dhene shembuj.

Une vete u binda, se ju "luani" te gjithe kryelartin, per kete mjafton te veresh diskutimet ketu, Visi besoj duhet te jete bindur gjithashtu.
Tani a eshte kjo KRYELARTESI apo FODULLIK, ket po ja le Visit ne dore.
 
Top