Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

marina s.

Forumium maestatis
Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

Nuk po marr vesh se c'lidhje ka kjo teme me Filozofine?!

Ju njerez, para se te hapni tema, mendohuni dy here, jo kot me kot he rrofshi!
 

nirvana_m

Primus registratum
Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

ka ka, tan shqiptaret kane gjak filozofi, me sha shqiperine i bi me sha nanen e filozofeve, per menimin tim i tu e ka venin, kjo teme.
 

butterfly

Primus registratum
Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

Mua nuk ma shan njeri Shqiperine, not to my face at least, se njerezit kane aq respekt. Me vjen shume inat kur e shajne Shqipetaret Shqiperine. Jance ca tipa qe kane erdhur ketej edhe mendojne se jane me te mire se njerezit andej. Edhe po ti shikosh ca jane, jane ata me koti fare. (Kane shitur gomaret, kane blere bickikleta edhe kushedi se cu duket vetja...)
 

joetisti_

Locus omnem
jo keq, dukshem. Por para se te mendoj dicka, them c'e shtyn ta beje.
Ne disa filma, ku skenari ka parashikuar histori te shkurter apo te gjate me shqiptare, me ka ngelur qejfi. Pastaj kthehem te filmat shqiptare te dikurshem qe, edhe pse kane propagande te theksuar te regjimit te kohes, prapeseprape kane ftese per bashkim dashurisht.
 

Airbourne

Papirus rex
Varet se cfar kendveshtrimi do kishte apo sa e njeh Shqiperine.Per disa qeshtje do ju jepja te drejte.
 

hareid

Papirus rex
Do te sillesha mire me te qe te e kuptonte se ishte gabim. Po te e shash, ose sillesh keq me te, atehere behen te arsyeshme edhe sharjet
 

Airbourne

Papirus rex
vetem mandit zhulis mendojne qe vejne banned
nje pallosh nga tirona..meri eshte so soft baby.
IMUN AIRBOURNE.
 

joetisti_

Locus omnem
behem helm. Me shume sepse ne pjesen me te madhe te 'thenie-sharjeve' ka fatkeqesisht aty-ketu vertetesi...
S'jemi gjekundi! Kemi frike se na mbarojne enderrat, qahemi per gjerat qe s'kane ndodhur dhe kemi doza pakenaqesie per gjithcka. Prandaj edhe gjerat na mbajne meri...
Por dime te shijojme, dhe kjo s'eshte pak. Dime edhe te presim dicka qe ne fund te fundit, vjen te na thote se e 'tashmja' behet e kaluar dhe cdo e ardhme behet e 'tashme'. E ne, epiqendren(te tashmen) ketu e kemi...
 

Airbourne

Papirus rex
Ka nje perparesi kur thua te verteten(nuk perjashtohet dhe genjeshtra).
Nuk te duhet shume llogjike apo tru.
PS; mos u eksitoni dhe naten e mire
Vlen per RESTIN...al.com!
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Duke qene greko-shqiptare nga ana ime dhe franko-kanadeze me origjine autoktone (ashtuquajtur indiane) nga ana e te emes se ish-bashkeshortit, femijet e mi kane trasheguar me te miren, ajken e te gjithave. Si intelektualisht ashtu edhe fizikisht. Femije te cilet nuk me jane semurur kurre dhe femije te cileve nuk u qendrova njehere mbi koke per t'u kerkuar te studionin. Te shkelqyer. Kjo si paranteze per t'ju treguar nje rast kur vizituam nje te afert te familjes ku burri i shtepise, indian, njeri shume i zgjuar por ose pak dembel ose pak i pafate ne jete e kishte katandisur familjen e vete te jetonte ne nje shtepi qe gati po binte ne toke, pa mure, dhomat te ndara me plasmase qe sherbenin ne te njejten kohe edhe si izoluese ndaj te ftohtit, dyshemeja ishte e renuar dhe dhe me vrima te medha. Te tille edhe ne Shqiperi nuk kisha pare. Aq e renuar! Pritja ishte e pashoqe dhe darka e mrekullueshme. Ne nje moment te caktuar, i zoti i shtepise, i cili per te me impresionuar kishte lexuar dicka mbi Shqiperine, me thote ndersa pinte nje gote vere shoqeruar me cigare: «Ti vjen nga nje vend i botes se trete, duhet te ndihesh e shpetuar te gjendesh ne vendin tone te begate!» Une jam e drejtperdrejte, por ate moment gjuha m'u lidh. Gati sa nuk plasa! Ishte meshira qe tregova per te mos i vene ne dukje dicka qe ishte e dukshme... mizerjen ne te cilin ai jetonte. Oh, varferia eshte relative - i thashe - varet cfare kerkon ne jete, nese pas pune kthehem ne shtepine time ne Shqiperi per te cilen nuk paguaj hipoteke, ku nuk kam borxh, ku te gjithe me njohin e me respektojne, kur mbas nje pushimi pas pune dal me shoqerine dhe bejme muhabete sociale e tregojme barsaleta, kjo per mua eshte pasuri me e madhe se sa te jetoj ketu ne nje shtepi te madhe me dy makina ne oborr dhe te kaloj jeten ne borxh duke paguar hipotekat.

Nese dikush qe vjen nga pallate te arte dhe eshte i panjolle me shan vendin tim dhe me tregon veset e tij, atehere po, do t'i jape te drejte por disa spurdhjake te njollosur, veset e te cileve jane te fshehura nen rrogoz, kane fytyre te me tregojne rruge, te me vene kushte apo t'a kthejne ne nje oborr plehrash apo baze per varrimin e armeve kimike atehere me fuqine me te madhe te zemres do t'i mallkoje.

Mendimi im modest,
Eléonoré
 

Hank

Valoris scriptorum
Në fakt një gjë kam mësuar këto kohë. Nuk ka rëndësi nga vjen, nëse je : a) I zgjuar ose I suksesshëm në profesion dhe b) I pasur e më leke.
 
Top