Si te behesh shkrimtar

alinos

Forumium maestatis
Si te behesh shkrimtar

C'do te thote te jesh shkrimtar? Dhe si mund te behet nje njeri shkrimtar?!*

Pyetje qe m'u kujtuan nga nje diskutim i shkurter me Iolen ne nje teme tjeter...
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Si te behesh shkrimtar

po bisedoja me Diana Culin para pak kohesh ne lidhje me te qenin shkrimtare.
E pyeta nese e ndjen pergjegjesine e qendrimit qe ajo mban ne librat e saj, si nje eko ne lexuesin e gjere dhe formezimin e mendimeve te tyre.
Ceshtja qe me interesonte ishte denimi i abortit, te Dreri i Trotuareve, ajo vajza vdes, dmth autorja mendon se duhej te vdiste, kjo edhe per te reflektuar menyren monstruoze se si kjo behej ne periudhen e komunizmit.

Me sa mbaj mend, m'u pergjigj se jo! Shkrimtari shkruar per hir te te shkruarit dhe nuk mendon per mesazhin qe trasnmeton.
Kjo gje me habiti se une vete mendoj se shkrimtari duhet ta kete parasysh nje gje te tille, por mund ta kem dhe gabim :shrug:
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Si te behesh shkrimtar

Une lexova edhe shkrimin tend Linos ku kishe vendosur nje perkufizim te vogel mbi te berit shkrimtar/e.

Nuk mendoj se te gjithe lindim shkrimtar, sepse eshte e veshtire te dish te lidhesh fjalet rradhazi njera pas tjetres.

Te gjithe kane brenda tyre nje ane mbi kete , por jo te gjithe arrijne te shprehin mendimet e tyre mbi nje cop flete.

Per tu bere shkrimtar/e eshte si tip i nje pune..me te cilen merresh , studjon dhe mbase ja arrin qellimit.

Te gjithe dime te shkruajme , por jo te gjithe jemi shkrimtar.

Nuk ngaterrohen copezat e mendimeve me nje shkrimtar /pf/images/graemlins/wink.gif
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Si te behesh shkrimtar

Ndoshta!
Por s'me the se si behesh shkrimtar?!
Duke ndjekur shkolle shkrimtaresh??????
 

RecurrentDream

Forumium praecox
Re: Si te behesh shkrimtar

Alinos, ne pamundesi per te thene si te behesh shkrimtare, une po te jap nje keshille si te shkruash nje liber: ruaj bisedat ne msn (se dialoget me sms u konsumuan), shtyp nje liber, organizo nje fushate te fuqishme PR si dhe kujdesu ta hedhesh ne shitje perpara ndonje feste ku njerezit bejne dhurata.

Keshtu, mbase mund te mos i thuash vetes shkrimtare, ama te pakten nuk del me humbje... /pf/images/graemlins/wink.gif

:wave:
 

zog

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

si te behesh shkrimtar eshte shtruar pak me naivitet.
formule magjike nuk ekziston, jo per shkrimtar po per asgje. varet nga rrethanat (talenti, koha, vendi, njohjet, studimi, etj) por kryesisht nga DESHIRA per te qen kerkush, per te bere diçka.

deshira e fuqishme te jesh dikush ne jete shemb male. njoh nje goce, s'ka me shume talent se shume prej jush, as ka studiuar per letersi, dhe ka botuar nje liber ne france, tek njera nga shtepite me me ze te saj. e pra pa me te voglin AVANTAZH (nga ato qe permend Mirror-ja).

por shtoj qe te kesh deshira duhet te kesh endrra. po s'enderrove te jesh nje dite shkrimtar dhe jo vetem kaq, por ti hudhesh te gjitha çke ne sherbim te kesaj endrre, kur nuk do te jesh i tille, megjithese ti mund te botosh here pas here, edhe elena kadare e ka bere nje roman prej burrit, po a eshte shkrimtare? as ajo vet s'beson, jam i bind per ket.

ps; pastaj pse ti alinos kerkon te behesh shkrimtare? te duket lehte? ti me duket e ke nje profesion.
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Si te behesh shkrimtar

Por s'me the se si behesh shkrimtar?!
Duke ndjekur shkolle shkrimtaresh??????


Para nje muaji o me pak kam lexuar Bel-Ami.

S'po tregoj historine e librit..por nje pjese ishte qe do te shkruante nje artikull per gazeten e ne se do pelqehej do publikohej ne mengjes... ( e keshtu kishte mundesine e vetme te ndryshonte jeten e tij..)

U mundua te shkruante tere naten..shkruaj nje here dy...gris flete etj etj...por edhe perse artikulli permbante vetem dicka qe ai kishte jetuar nuk arrinte ta bente dot.

Atehere iken tek shoku i tij i cili i dha mundesine te krijonte nje jete te re dhe ai thote:- ik tek ime shoqe se te ndihmon ajo.

Iken dhe ajo i thote me pare qetesohu dhe me trego mua tere historine me fjalet e tua. E degjon me vemendje dhe me nje buzeqeshje e meson se si te fillonte artikullin. Mbeti i mahnitur me sa siguri e sa bukur dinte te rreshtonte po ato fjale i cili i kishte shkruar e rishkruar tere naten!....

Nejse duke hyre ne teme.... Nuk ka shkolle qe te behesh shkrimtar..por ka shkolle e cila te ndihmon ne gjithcka. Duhet te kesh lexuar shume e te dish shume.

Puna e shkrimtarit eshte e njejte si te gjithe punet e tjera. Duhet durim- impegno dhe mbi te gjitha deshire per te shkruar!
 

Rambla

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

TE kesh vullnet eshte vendimtare per çdo gje, nje person me vullnet dhe me deshiren e madhe per te arritur diçka ne pergjithsi e arrine.

por ama te shkruash ndryshon. Balzak persh. ishte shume determinato te behej shkrimtar, dhe vazhdimin e dime. por balzak ishte i madh, kishte dhuntine e te shkruarit bukur dhe ishte njohes i shpirtit njerezor . ose kur lexon dostoevskin, duket sikur po lexon brenda shpirtit tend. muhabeti eshte them une, nuk eshte thjesht te behesh shkrimtar, por te behesh nje shkrimtar i madh ( me thene te drejten fare, une shkrimtar vetem keto te fundit konsideroj). dhe per te qene i tille duhet te kesh brumin (perdoret shqip kjo apo jo :confused: ) dmth avere la stoffa dello scrittore.
 

zog

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

brumi, talenti apo dhuntia eshte pikerisht VULLNETI, kembengulja e guximi.

ndersa per tu bere me pas i madh a i vogel, eshte çeshtje INTELIGJENCE. pa qen i zgjut nuk behesh dot i madh. por po te kesh vullnet edhe pa shume zgjuarsi behesh shkrimtar i çfaredoshem dhe s'eshte keq.
por pse patjeter duhet shkrimtar se s'ben, mendoj se shumica e njerzve ju duket i thjeshte shkrimi, piktura ose artet ne pergjithesi (sidomos gocave). e ketu qendron gabimi. keto jane mjeshterite me te veshtira prandaj dhe me te respektuara.

sepse buken, kepucet, veturen ose shtepine, e blejme edhe nga domosdoshmeria, s'kemi si bejme ndryshe, ndersa artin jo, njerezit qe blejne art numerohen me gishta, e prandaj arti vleresohet shume.

ta ngrejme popullin ne nivelin e Artit, tha lenini.
ta bejme Artin te masave thoshte partia. ket pune po e ben dhe komercializmi perendimor, prandaj arti sot vuan, artistet jane kthu ne anonime e si njeh njeri.
 

Rambla

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

une goc jam por shkrimi (artet ne pergjithsi) s'me duket aspak i thjesht.

persa i perket argumentit te fundit, mua me eshte ngulitur ne koke fraza e nikita kruscev "arti modern quhet keshtu se s'mund te behet dot antik". me e vertet se kaq.
 

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: Si te behesh shkrimtar

C'do te thote te jesh shkrimtar?

Keshtu, pyetjes duhet ti pergjigjet vetem ai ajo qe eshte shkrimtar shkrimtare.

Dhe si mund te behet nje njeri shkrimtar?!*

Thjesht, antaresohet tek nje Lidhje, Klub, Shoqate, Dege a Nendege, tokesore a virtuale e shkrimtareve te Shqiperise, shqiptareve, apo cdo vendi tjeter ku gjendet, dhe njeriu behet shkrimtar automatikisht.


- C`pune ben?
- Shkrimtar,

Pergjigje e sakte. Per ata ato qe e kane te shkruarin profesion me te cilin nxjerrin buken e gojes.
Nje kategori te tillesh quhen Ghostwriters qe shkruajne per llogari te te tjereve. Psh Kujtimet e Klintonit, (fjala vjen) eshte nje dikushi shkrimtar i njohur qe kundrejt pageses, fjaline e thate "Ti biem M..." e ben "E kuptoja se ajo qe do vendosja ato caste ishte nje moment historik,... etj, etj"
Nje kategori tjeter jane shkruesit e fjalimeve. Nje president amerikan ka nja 20 te tille, (me duket Regani mban kampion me 30). Nanoja yne ka A. Isakun qe e varrosi me ate brockullen "mbrapa me vjen ... historia".

Diana Culi, eshte shkrimtare shume e mire, e si e tille te ka genjyer.

Ketu ku jam ka shkolle qe te ben shkrimtar. Nxjerrin dhe nje reviste reklame qe eshte falas ne rruge. Lezeti eshte me ata qe vijne nga jashte qytetit. Kane nga nje bllok standart, hipin metrose, e shkruaj e shkruaj, duke u perqendruar sa tek njeri pasagjer tek tjetri. Kur i vjen radha portretit tim ju jap nga nje buzeqeshje te ngrohte.

Kjo nuk do te thote qe njeriu nuk behet shkrimtar nga shkolla. Kadare, Agolli, jane prodhime shkolle sovjetike, rrjedhim zgjidhje e partise per rrugen e letersise shqiptare. (Kujtoni Gorkin - Universitetet e mia).
 

zog

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

diabolis ata qe permend ti nuk quhen shkrimtar, por shkrues ose sekretare. bile as Çabej megjithese ka shkruar plot vellime nuk hyn tek shkrimtaret por tek studiuesit ose me sakt quhet gjuhetar. niçe filozof, ajnshtajni fizikan, e keshtu me rradhe. te gjithe kane shkruar libra pa qene shkrimtare.

ngaqe vetem shkrimtari eshte ARTIST. ai krijon (pikturon) PERSONAZHE e ngjarje pa pasur qellim te tregoje drejteperdrejt diçka te vertete as te mesoje kerkend , por vetem te arrise BUKURINE, persosjen estetike te vepres tij e nepermjet saj te vetes tij, te kape ndjenjen, perhape emocion pa me te voglen kokçarje morale ose sociale. nje shkrimtar i madh edhe nje VRASES e ben te bukur e ndjelles (dostojevski, stendal, kamy, etj, etj)


ket ka dash ti tregoje soniles, Diana Çuli, ish komshia ime dikurshme.
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Si te behesh shkrimtar

kete me tha, jo deshi te me thoshte zogu!

Ashtu e tha, mirepo nje shkrimtare si ajo nuk mund te mohoje se dashje pa dashje behet zedhenese. Per vete Zonjen Diana, per te cilen krijova shume respekt pas bisedes, menyra se si i paraqet personazhet femra, ka dale nje teori sipas te ciles rivaliteti brenda llojit i ben femrat inferiore.
Duhet te dish qe ish-komshia jote eshte flamurtare e levizjes feministe ne Shqiperi.
Kur e pyetem per kete, me te drejte u pergjigj se duhet bere nje dallim midis shkrimtares dhe njeriut te perfshire ne kete levizje, mirepo kam vene re se ka abuzim me fjalen e saj te shkruar.

Pavaresisht nga kjo, jam dakort me DD qe ajo edhe genjeu pak. Ne fakt e kisha kete dyshim DD, dhe tani jam me e qete, edhe pse nuk humbi shume pike jo. Eshte grua e jashtezakonshme! /pf/images/graemlins/smile.gif
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Si te behesh shkrimtar

ne lidhje me te qenin shkrimtare, perseri do me duhet te bie dakort me zogun (pavaresisht se i kam nja dy ne xhep /pf/images/graemlins/wink.gif :tipsy: ) behet fjale vertet per vullnet dhe disipline.

Megjithate zog, shkrimtaret qe pershkruan ti jane shkrimtare artistike, dhe shkrimtar nuk do te thote vetem te besh art. Ne baze te ketij perkufizimi, ata qe permendi DD jane shkrimtare. :wink:

p.s. alinos eshte femije i perkedhelur dhe ndoshta i ben naften profesionit qe ka per nje tjeter, edhe pse te qenit shkrimtar nuk eshte pune ekskluzive. Un per vete nuk bej dot vetem nje pune, dua te pakten dy /pf/images/graemlins/wink.gif
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Si te behesh shkrimtar

Fillimisht postuar nga Mirror:
[qb] Alinos, ne pamundesi per te thene si te behesh shkrimtare, une po te jap nje keshille si te shkruash nje liber: ruaj bisedat ne msn (se dialoget me sms u konsumuan), shtyp nje liber, organizo nje fushate te fuqishme PR si dhe kujdesu ta hedhesh ne shitje perpara ndonje feste ku njerezit bejne dhurata.

Keshtu, mbase mund te mos i thuash vetes shkrimtare, ama te pakten nuk del me humbje... /pf/images/graemlins/wink.gif

:wave: [/qb]
Nuk e di Mirror, por une sot e lexova librin e Xhunges dhe me thene te drejten me pelqeu. Gjej aty perplasjen midis brezave, gjej lojen e nje gruaje te frustruar, gjej femren "moderne" me probleme klasike, gjej nje gjuhe te paster dhe nje teme bashkekohore.

Libri ishte quajtur proze bashkekohore. Mendoj se kur kritika letrare te shkoje ne vendin e vet, ky liber do mari meritat per te qenit i pari liber cilesor ne vijueshmerine e nje krijimtarie me vlera per te cilen kemi nevoje, sepse na lodhen veprat e zbardhelyera te Kadares dhe personazhet e tij lodhes qe perserisin Kunderen.
Une e nisa me skepticizem te madh librin dhe vetem nga kurioziteti, por me ka lene pershtypje te thelle. Duhet lexuar me vemendje, sepse meson shume.
Kete mendova une ndersa mbyllja kapakun e lexoja vleresimin e Tupes, editorit te librit!
 

ermir celanji

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

Fillimisht postuar nga alinos:
[qb] C'do te thote te jesh shkrimtar? Dhe si mund te behet nje njeri shkrimtar?!*

Pyetje qe m'u kujtuan nga nje diskutim i shkurter me Iolen ne nje teme tjeter... [/qb]
nuk i kam lexuar postimet e tjera pasi pertoja dhe ka mundesi te te kete shkruajtur dikush tjeter po une po e shkruaj.qe te behesh shkrimtar do te thote te kesh lindur shkrimtar,do te thote te kesh qene gjithmone shkrimtar,eshte e pamundur te behesh ndryshe,mund ta perfeksionosh gjithmone shkrimin menyren e te shkruarit,por po te mos kesh lindur i tille nuk behesh kurre.
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Si te behesh shkrimtar

c'me kujtove nje, te ciles i bera disa sugjerime mbi nje shkrim te vetin. Per te mos e fyer i thash se stili anglo-sakson i kerkon keto ndryshime.
E di si m'u pergjigj?!

-Epo sepse e do anglo-saksoni, sepse une shkrimit tim nuk do t'i ndryshoja nje presje, aq i mire eshte ashtu sic eshte.

Te te them nje gje?!

Kishte nevoje per shume pune!

Ai qe mendon se shkrimtari eshte i lindur, dhe se kjo dhunti eshte e befasishme, dmth cdo gje e krijuar, qe ne gjenezen e saj eshte e persosur, s'ka per te qene asnjehere shkrimtar/e i/e mire!
 

ermir celanji

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

Fillimisht postuar nga alinos:
[qb] c'me kujtove nje, te ciles i bera disa sugjerime mbi nje shkrim te vetin. Per te mos e fyer i thash se stili anglo-sakson i kerkon keto ndryshime.
E di si m'u pergjigj?!

-Epo sepse e do anglo-saksoni, sepse une shkrimit tim nuk do t'i ndryshoja nje presje, aq i mire eshte ashtu sic eshte.

Te te them nje gje?!

Kishte nevoje per shume pune!

Ai qe mendon se shkrimtari eshte i lindur, dhe se kjo dhunti eshte e befasishme, dmth cdo gje e krijuar, qe ne gjenezen e saj eshte e persosur, s'ka per te qene asnjehere shkrimtar/e i/e mire! [/qb]
une mendoj qe shkrimatari eshte i lindur,domethene per te shkruar nje njeri ka nevoje per talent,por asgje nuk duhet te mbet vetem tek talenti duhet edhe shume pune.............................nese ke deshire te kesh sukses
 

personazh

Valoris scriptorum
Re: Si te behesh shkrimtar

pershtypja, ose me mire perfundimi ne te cilin kam arritur deri tani, eshte qe te jesh shkrimtar artist, ose jo i tille, eshte çeshtje pasjoni, talenti te lindur per tu shprehur ne te shkruar dhe rrethanash te papritura. mbaj mend tek "Ftese ne Studio" me duket, ku Kadareja thote qe "...ishte kriza e pare imja me letersine dhe te shkruarin, krize qe per pak sa nuk me beri te mos shkruaja me...". duhet te jete nje ndjenje e çuditshme e shkruara, qe te ben te ulesh per ore te tera, perdite e perdite, qe te ngjall emocjone perhere e te çdo lloji, qe te mbush shpirtin e te zbraz njekohesisht.

kam besim te madh tek vetja kur them qe qe te arrish te shkruash nje materjal, doreshkrim e keshtu me rradhe, duhet te kesh pare e degjuar, duhet te kesh lexuar shume. eshte nje mori e madhe ideshe qe vertiten ne koken e shkrimtarit, vazhdimisht, pa reshtur. aftesia e madhe e shkrimtareve eshte ajo e seleksionimit te kujdes'shem te ideve, materjaleve dhe mendimeve qe kane ne koke, ne nje çast te caktuar.
 
Top