Tekste kengesh (Vetem shqip)

Diavolessa

Valoris scriptorum
Tekste kengesh (Vetem shqip)

-Nysret Hyseni- Mos Ndëgjo Fjalet e Kota

Nuk jetohet vec me fjale,
jam i ri kam shume deshira.
Ne se sonte dalim bashke
dua te jesh me e mira.Je shume mire e per merak
shoqet po ta kan inatin
ja kane nis e po flasin.

Shume e vogel
e c'fare fati
mos beso ti fjalet e kota
mos beso c'ka flasin bota
ti beso vec fjalet e mija
se me dogji dashuria.

Persa kohe
zemren ma knaqe
kur ti puth quket ne faqe
kur ti puthi syte e zi
As nuk shoh e as nuk ni.
 

TDSH

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Dashurija

Sa herë të kam pritur
Tek vendi që ne dimë
Mes shiut rrëke
Kur era fryn stuhi

Të dy të lagur, strukur qëndronim
E s'ndjenim ne vetmi
Vetë më mësove se dashuria
Ka diell dhe në shi
Vetë më mësove se dashuria
Gjithë qiellin ka çati

Mes qershive mjaltë qëndruam ne të dy
Kokrrat që nga lart pikonin lëng në sy

E zgjatëm duart, përkulëm degët
Por kokrra s'morëm dot
Ty të mos kisha pranë ato çaste
E etur do te ndjehesha dhe sot
Ty të mos kisha pranë ato çaste
E etur do të ndjehesha dhe sot

Një ditë buzë detit më pyete si fëmi
"Vallë dashuria a deti ka më thellësi?"
Pastaj i dashur kokën mbështete
Përgjigje prisje kot
S'di në ç'thellësira humba e tëra
Por di se s'dilja dot

Sa herë të kam pritur
Tek vendi që ne dimë
Mes shiut rrëke
Kur era fryn stuhi

Të dy të lagur, strukur qëndronim
E s'ndjenim ne vetmi
Vetë më mësove se dashuria
Ka diell dhe në shi
Vetë më mësove se dashuria
Gjithë qiellin ka çati

---per mua kjo eshte nje nga kenget me te bukura qe egzistojne ne shqip.
 

VioLiNiSTi

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Elita 5 - E urrej shiun

Në kitarë teli i këputur
Ndali këngën më të bukur
Por s’e ndali
Shiun në këtë qytet


Ku je buza e paputhur
Dashuria ime e humbur
N’mes të rrugës
Unë po lagem vet.


I harruar si një letër e djegur
Në këtë rrugë
pa adresë kam mbetur

E urrej shiun kur bie
Se një herë ma fiku
Një zjarr,
Një zjarr dashurie

I urrej lotët e mij
Vetëm se i ngjajnë shiut
Që më ndau nga ti


Dashuria që ish dikur
Mbet kornizë pa pikturë
Që askund nuk e shoh në mur
I harruar


E urrej shiun kur bie
Se një herë ma fiku
Një zjarr,
Një zjarr dashurie.


Ti ndoshta ishe një rrufe
Që erdhe shpejtë
Dhe ku shkove nuk e dita
As se dij
Por këngën dhe shpresën
I le të treten
Nëpër shi.
 
B

briiigi

Guest
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

po postoj nje quite romantice une, qe normalisht do i pelqeje 99% te femrave, sa per meshkujt nuk vej doren ne zjarr /pf/images/graemlins/tongue.gif

Për një çast më ndali zemra - Dilo, Cako

Për një çast më ndali zemra, s'ishe ti,
Shpirtin sonte ma trazove përsëri
Më kujtohet sa shumë prisja
Që të ndjeja erën tënde
Kthehu dhe një herë të të shihja

Ëndrra gjumin ma këputi e më zgjoi
Mbi në mbres të ndjeva frymën, ku je ti
Puthjet ende janë të nxehta
S'na i ftoh dot largësia
Eja mos u fshih vetëm në ëndrra

(refren)
Unë dhe ti
Lusim natën që edhe pak të zgjaste
Të mos kish agim
Edhe dielli fare të mos lindte
Vetëm unë dhe ti
Lusim natën që pafund të zgjaste
Të mos kish mbarim
Edhe dielli atë ditë të shuhej
Ndarje të mos kish
Nëse mijëra kilometra sot na ndajnë
-----------------

Mos më thuaj humbi dashuria
Më të madhe e bën largësia
Eja zemer netët ti përcjellim si dikur

Dashuria nis me ty ,me ty mbaron
Je kuptimi që merr dita sa fillon
Puthjet ende janë të nxehta
S'na i ftoh dot largësia
Eja, mos u fshih vetëm në ëndrra

(Refreni)

Mos më thuaj humbi dashuria
Më të madhe e bën largësia
Eja zemer netët ti përcjellim si dikur
 

William Wallas

Forumium maestatis
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Dua Te Vdes .... ELITA 5

Dua te vdes
Deri sa jam i ri
Ndoshta kur do ta degjosh
Do te qash dhe ti
Ndoshta kur do ta degjosh
Do te qash dhe ti
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj
Me per ty
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj
Me per ty
Ndoshta do te gezohesh
Se nga une do te lirohesh
Ndoshta do te qash
Se nga une do te ndahesh
Ndoshta do te qash
Se nga une do te ndahesh
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj me per ty
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj me per ty
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj me per ty
por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj me per ty
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj me per ty
Por dije se kam vdek
Dhe zemra mu be hi
Dhe smendoj me per ty
Dhe smendoj me per ty ...
PS ; per papuzzella
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Sa here dalim neve bashke,
ti me rrin gjithe merzi.
Nuk me thua asnje fjale,
ma hengre shpirtin duke qare.

Ate e kam vetem shoqe,
ti mos u bej xhelose.

Shoqerine moj vajza ime ,
une do ta dua,
se pa shoqeri me duket
vetja si i vetmuar.

Ate e kam vetem shoqe ,
hej hej hej hej.
Tiiiiiiii, mos u be xhelose.

Ps: S'e di kush e knon /pf/images/graemlins/frown.gif
 

NYC_GUY

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Fillimisht postuar nga paperina:
[qb]Sa here dalim neve bashke,
ti me rrin gjithe merzi.
Nuk me thua asnje fjale,
ma hengre shpirtin duke qare.

Ate e kam vetem shoqe,
ti mos u bej xhelose.

Shoqerine moj vajza ime ,
une do ta dua,
se pa shoqeri me duket
vetja si i vetmuar.

Ate e kam vetem shoqe ,
hej hej hej hej.
Tiiiiiiii, mos u be xhelose.

Ps: S'e di kush e knon /pf/images/graemlins/frown.gif [/qb]
E kendon I famshmi Andi Shkoza
 

TranofiljA

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

MERRNI N'VALLE SHOQI SHOJNE

Nalu pak o vajz malsore
zemren time ti ma more
me i shikim qi ra si drite
zemren time e ke grabite (djali)

Mos guzo para me m'dal
jam e re, nuk duroj fjale
per mu kot, mos rrejn usdaja
mos na marr per goj dynjaja (vajza)

Fort u gzova, seç u drodha
at shikim ty kur ta vodha
kur te qeshen buzt e holla
tu skuq faqja porsi molla (djali)

Nuk u rrejte, s'u tradhtove
syt e ballit mi kuptove
at shikim kur ti ma l'shove
zemren time ma pushtove (vajza)

Ta kuptova shiharetin
syni yt ta nxurr sekretin
kur te qeshi syni shkrue
zemra tha se me don mue (djali)

Tash sa kohe djal ne andrrime
shpirti mushun me trazime
si duroj ma kto munime
po ta fal i zemren time (vajza)

Jo sekret s'mahet dashnia
del me turr, porsi stuhia
kjo dashnia s'mahet ndrydh
flak pre zemre del ne sy (djali)

Ka tash koh fshehtas jemi dasht
tash ka dal sekreti jashte
hajde pra he ma jep doren
bashkojm zemrat, vejm kunoren (te dy)

-LENA DRESHAJ me nje tjeter qe nuk ja di emrin
 

NYC_GUY

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Hymni i Republikes se Shqiperise

Rreth flamurit te perbashkuar
me nje deshire, me nje qellim
Te gjithe atje duke u betuar
te lidhim besen per shpetim

Prej lufte ai largohet
qe eshte lindur tradhetor,
Kush eshte burre nuk friksohet
por vdes por vdes si nje deshmor

Ne dore armet do ti mbajme
te mbrojme atdheun ne cdo kend
te drejtat tona ne si ndajme
ketu armiqte s'kane vend.

Se Zoti vet e tha me goje
qe kombe shuhen per mbi dhe
po Shqiperia do te rroje
per te , per te luftojme ne.
 

mostro

Putraku
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

eja o shoku yne te kemi pritur
ti c'ke qe rri menjan kaq i merzitur.

eshte nje vajze qe e dua shume
e ku ka me bukur
por largohet sa afrohem un
sqenka vajze por flutur
por prape nga dora ime ce mori zambakun
loz me ty o djalo se ta di merakun
ajo me prishi gjumin zgjoi enderrat e mia
mos u qaj o djalo te lodh kjo dashuria
se trendafili heret nuk i cel
nuk i cel lulet oooo
te gjithat lulet menjeher
ashtu dhe pema e dashuris
do lulezoje cdo pranveeeeeeeeeeeeeeeerr

NDAJ ERDHA PERSERI TY TE KEROVA
KUR DOLE NE BALLKON SA S'FLUTUROVA
ME MUA NE NJE STOL ERDHE U ULE
UNE TE KENDOJA KENGE TI MBLIDHJE LULE

E CELE BUZEN SI TRENDAFIL
ME SYN E KALTER NDEZE NJE YLL
MIRE ME THANE SHOKET TI QENKE FLUTUR
MA BEN RININE EDHE ME TE BUKUR
EDHE ME TE BUKUR................

NGA I MADHI DHE I PAPERSERITSHMI kozma dushi lepurushi.......
 

NYC_GUY

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Telefonate zemrash Frances Radi dhe Marisa Ikonomi (me duket )

Sot ke ditelindjen bija ime
por une jam larg e nuk vij dot
Ne çast me celin plot kujtime
ç te them me pare ne telefon

Kujtoj me mall diten kur linde
çastin kur vura emrin tend
une te quajta Saranda,
sa ty i bukur eshte ky vend
sa ky qytet te rrosh ti Sara
lotet si deti Jon.

Tani qe flas me ty o babi
ne duar mbaj fotografin
bashke me ne eshte edhe mami
me puth ajo me puth dhe ti

Zerin degjoj ne telefon,
dhe si me duket nuk e di
prap me puth, me perqafon
tamam si ktu ne fotografi
kur ta mbyllesh telefonin
une do te degjoj perseri.

A mund ta shuajme diellin e zjarrte
A mund te shterrim nje oqean
Ashtu nuk treten ndjenjat e tyre
le te jene sado larg.

Nje dite do kthehem perseri
dhe bashke do te jemi ne te tre
do te bejme fotografi
me ngjyra malli nuk do te jete.
Nje premtim do bejne syte
ndarje me asnjehere
 

VioLiNiSTi

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Redon Makashi - Dikur Luaja me ndjenjen e saj

Mbizotëronte nje qetesi
ne kete nate gjithçka pushonte
kisha shume nevoje per të
Ne ato çaste me mungonte

Ne keto rruget pa njeri
ku asgje nuk ekzistonte
m'u kujtua ajo vajze
zeri i saj kur me thonte
Te dua shume, mos me lër vetem
kam shume frike te rri pa ty
eshte bote e eger.

Dhe pastaj me perqafonte
dhe pas vetes me pushtonte
e ndjeja doren e saj
gjithe trupin ma pershkonte
e nje bote tjeter na priste me pas

I kam ndermend lotet e saj
dashuronte si e çmendur, si e marre
Nuk mundem ta imagjinoj
se ty t'kam humbur vertet
dikur une luaja me ndjenjen e saj
e sot e vuaj vete

Me duket se asnjehere
s'do dashuroj me kaq fort
e jane kujtimet qe me shkaterrojne
Nuk mund nuk mundem ta imagjinoj
se ty t'kam humbur vertet
dikur une luaja me ndjenjen e saj
tani e vuaj vete.
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

O shoket me thane,
je kardnale.
Por s'e kuptoj,
s'e kuptoj c'eshte valle.

Eshte gjuhe e huaj
per mua kjo fjale.
Jam student,
por njeri i rralle.

Qaj edhe qesh ,
me veten time.
Si gjithmone,
jam une ne gabime.
 

NYC_GUY

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Ante i tokes time Rovena Dilo

Mjaft, se pash më pash
I rrashe botes qark
Un vetem me veten
Shtegtar i ngrat
Bota me josh si magji
Por dua të kthej nga vij

Se shpesh e me shpesh
Ndjej qe malli më mbyt
Se dua pak ajer
Te ngopem me frym
Çdo nate ne gjumë shof shtepine
Ne pragun e saj
T'shlodh trupin tim

Ante i tokes sime
Atdhe, t'prek dhe jam perendi
Po kam veç një zemer
Po deshe ti do rilind per ty, Ante

Ante i tokes time
Atdhe të prek dhe jam perendi
Po tek ti kam zemren
Rrenjet tek ti
Kur te shoh rilind, Ante
 
Top