Tekste kengesh (Vetem shqip)

vlera

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Lugina e dashurisë - kënduar nga Ilir Shaqiri

Del një hënë në cep t'Gërmisë
E mbyt rrezen në mes t'luginës
E nriqon një rrugë të dashurisë
që nis befas në muzg të Prishtinës

Rëndim natën përqafuar
Rrezja e hënës edhe unë
Brenda meje ngroh e shkrinë
Brenda teje gaz pa fund .

Nëpër lisa gjen dy shkronja
Gjen dy emra zemërshkruar
Ditët ikin e stinët ndërrohen
Por kujtimi për ta këtu rri zgjuar
Rëndim natën përqafuar
Rrezja e hënës edhe unë
Brenda meje ngroh e shkrin
Brenda teje gaz pa fund.

Vesa e mëngjesit ta lag cepallën
Flokun e zi ta qëndis
Ëndrrat digjen e zemrat kallen
Në luginën e dashurisë.
 

vlera

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Invalidët e UÇK-së - kënduar nga Ilir Shaqiri

U nisa fushës, malit ta vras vdekjen
Barot dhe hekur më ran në krahrorë
Këmbë e dorë e patën s'fundi herë pikpjekjen
Atje,atje mbi majat me dëborë,
Dhe z'brita të hec lirshëm atdheut flori
Me një këmab të haprojë udhës i të gjatë
Andej kah u nisën stërgjyshërit e mij
Dhe rëndë e rëndë përditë e përnatë.

Ktheje kokën vëlla në strehen time qiell
Në trupin tim me copa këtu nis liria
N'mos qoftë atëdheu i ngrohët si diell
S'kan pse i duhen gjymtyrët e mija!

Njëra dorë më ngeli pendën ta shtrëngojë
E tju thur lavdi dëshmorve trima që ranë.
N'tela t'kitarës kënga te jehojë
Për engjujt Arbërorë,shpirtin vigan.
Falma një buzqeshje se ta vrava vdekjen
Ma përkund Lirinë shekujve në përjetsi
Kur prisnim rrufet përmbi supet tona
N'mos isha unë do të ishe ti.

Ktheje kokën vëlla në strehen time qiell
Në trupin tim me copa këtu nis liria
N'mos qoftë atëdheu i ngrohët si diell
S'kan pse i duhen gjymtyrët e mija!
 

Nevila Dergjini

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

O "qartesi" e di un tekstin e Vajzave te Mbara po sikur esht nje cik "i piset" per tu shkrujt ketu :wub:
 

Guest
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

TAKA KRAK....Pirro Cako

S ´me merr gjumi..
prej se largu,
vjen e shuhet ritmi i kenges "bailamos";
Me syte mbyllur, si somnambul,
hapat pak nga pak atje me cojne..!

Hyra brenda, syve siu besova,
te kish sjelle ty Zoti sonte vec per mua?
Mikja ime,sa shume te kam kerkuar,
e vogel eshte kjo bote per tu takuar!

Kur ajo me pa,taka "krak" ju thye edhe ra,
dhe ashtu e zbathur,mua afrua,
Sysh me more,tha..
Une ne gjunje i rash.Me jep fryme i thash,
se jeta eshte vetem nje cast..
Sikur te me falesh trupin tend kete nate,
ti sben mekat!

Dot nuk pritem,
driten fikem,
ishim dy te dashuruar, jo fajtore..
Rastesi je mbreti i botes,
vjen nje here dhe iken pergjithmone.

Gjithe pasion mu dha kur e pushtova,
afshi i saj ne qiell te 7 me ngjiti mua..
Mikja ime ti fryme me dhe nga vetja,
ne kete bote ku mbyt pa fund vetmia.

Teksti: Timo Flloko
 

Sineri

Forumium praecox
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Baladë për mikun - TRIX

Verë e djegur në Kosovë,
Shkrumb e hi në pragun tonë,
Zogu i shqipes fluturon,
Për liri kushtrimin lëshon.

Mos harroni miqtë e mi,
Vera vjen përsëri,
Në Jezerc dy sy si urë
Presin t’kthehen në pikturë.

Mal i vjetër, pse gjëmon?
Merrmë në gji dhe shtrëngomë!
Loti plagën ma rëndon,
Kënga dhembjen ma pushon.
 

albanian_girl

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Rovena Stefa
DASMA

Në dasmën time
Ti zemra ime
Eja e mos nguro.

Ndonëse na ndanë
Bashkë nuk na lanë
Trego se ende më do
Eja në dasëm,eja
Unë të pres tek dera
Dhe nëse pyet për ty dikush
Do të them se je krushk.

Bini o ju tupana
Hallin o kush ma di
At'që e desha unë
Sot e kam karshi.

Bini o ju tupana
Bini o vec për mua
At'që e desha unë
Sot s'kam drejt' ta dua.
===========================================
ME KAPELE KAROCIERI--rovena stefa

Me kapele karocieri
Me xhaketë milioneri
Endacak si cigani
E ka shpirtin,shpirt xhanani

Të gjith cunat më shikojn
U pëlqen të më ngacmojn
Po unë mëndjen e kam mbledhur
Djalin tim un e kam gjetur

O mor cuna gjithë sa jeni
ku e keni hallin,unë e di
Po kam frikë se hallin nuk ma dini

Si Hirushja në përralla
Kam dhe unë një djalë që ma do zemra
 

arben toska

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

na ndihmoni me tekstin e gjergj jorgaqit te kenges:

argjend dhe floti lloga - loti i verber

eshte mire me ken shqipetar
 

Alanis

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Hey kush e gjen ate "e gjithe bota jemi dy" nga WSF!! me i shkatheti me i shpejti!!
 

Guest
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Fillimisht postuar nga arben-i-vogel:
[qb] na ndihmoni me tekstin e gjergj jorgaqit te kenges:

argjend dhe floti lloga - loti i verber
[/qb]
C´me bere ta degjoj, me laps ne dore.. /pf/images/graemlins/laugh.gif

LOTI I VERBER

2 X

Laj laj laj laj
laj laj laj laj
laj laj laj laj
laaa
O o o
Vetem te dua,
O o o
Vtem te dua,

Dikur premtova,
se si diellin,
te ta sjell
ne syte e tu..
Se per ty,
cdo gje e ble
se kursej..
te dhuroj dhe shpirtin tim..

Vetem te dua,
asgje s´me intereson,
une ta mesoj..
Se te dua nuk kam faj,
jo s´gaboj
kete e di dhe e kuptoj..

Laj,laj..

S´mund te harroj,
jam dhe s´jam une ndonjehere
dhe s´me shikon..
Une te dua gjithsesi,
do jesh ti...
Me mjafton dhe pse se di..

Zotit i fola
dhe ju luta sa nje jete
me lot ne sy..
Ta shikosh ti kete dite
perseri,
pa erresire e lot ne sy..

Refreni 2 X
------------------

Lot kam une e qaj per ty,
s´te takon,qe te qash ti
Lotin ty, s´ta prek njeri..
Dhe pse une vuaj,
bukurine tende..
I pergjerohem, cdo perendie
Driten e syve, si nje diell,
per ty do ta sjell..
 

Guest
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Fillimisht postuar nga *Mr. Love*:
[qb] Hey kush e gjen ate "e gjithe bota jemi dy" nga WSF!! me i shkatheti me i shpejti!! [/qb]
Kemi ndonje akullore ne me te shpejtit.. /pf/images/graemlins/laugh.gif

E gjithe bota jemi dy
WSF

Kur te hap syte neser dua te shoh ty Yeah
je gjithcka per mua ,gjithe bota jemi dy Yeah


I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te te gjej une ty, je engjell me jep jete
Se qenia jote flet gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy

Jane mijera fjale, kujtime qe me mua jetojne,
zgjedh nje album te vjeter dhe nje photo shikoj,
dy fjale te dedikoj, nje puthje te dergoj
nje mesazh nga shpirti im: "Ti e di njesoj vazhdoj,
ne te njejtet vende rri dhe te njejten pije pi,
ku je ti, jam une, ku jam une, je ti"
dhe ditet dhe netet e kane tani nje kuptim
"Jeto diten"-me the; Eshte bere motivi i shpirtit tim
qe vazhdon, vazhdon yo....dhe me ploteson,
me jep force, me forcon, Shpirt, ti ekziston!
Ne sekondat, minutat dhe oret qe jam me ty,
ne ditet, javet, muajt, viti qe jam me ty.....
Dhe kur asgje nuk me ndodh, une shpirt jam me Ty,
dhe kur gjithcka e bukur ndodh, une shpirt jam me ty,
le te ndodhe cfare te ndodhe, une shpirt jam me Ty......
Gjithe Bota Je per Mua.Gjithe Bota Jemi Dy....

(Refreni)
I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te t’gjej une ty, je engjell me jep jete
Se qenia jote flet, gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy


Yo,jemi prape bashke ne nje tren qe do na coje,
neper stacionet tona nuk e di ku do ndaloje,
nuk e di ku do mbaroje misioni qe kam nisur,
nje shenim:” Jeto diten” lexova ne letren e grisur
qe me sjell prane vetes time,vetja ime me mungon,
me sjell nje shenim kaq te thjeshte qe ekziston,
me nje jete qe jetoj njesoj sikur te jesh (thjesht mendoj per ty se ke nevoje qe te ndjesh)
Shpirti im ti e di, ti me sheh, ti me mbron,
ekziston, me ploteson ,njesoj eshte, njesoj vazhdon.
Jetoje- sic the-,jeto diten qe pason (Shpirti im une me ty gjithmone vazhdoj)
Momentet tona nga e verteta jone me vijne,
nuk kam me ndjenje te forte, vazhdojme bashke te rrime
Jam me shume se i lumtur se ne prape jemi te dy.
Gjithe bota je per mua, e gjithe bota jemi dy

Sa here malli me merr, une jetoj me ty, te ndjej ty si perhere
ti me shikon, ti me degjon, mendoj per ty,
te dua shpirti im, jemi te dy

I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te t’gjej une ty, je engjell me jep jete
Se qenia jote flet gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy

I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te t’gjej une ty, je engjell me jep jete
Se qenia jote flet gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy

I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te t’gjej une ty, je engjell me jep jete
Je engjell me jep jete, je engjell me jep jete, je engjell me jep jete
 

arben toska

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Fillimisht postuar nga Fantazia*:
[qb]
Fillimisht postuar nga arben-i-vogel:
[qb] na ndihmoni me tekstin e gjergj jorgaqit te kenges:

argjend dhe floti lloga - loti i verber
[/qb]
C´me bere ta degjoj, me laps ne dore.. /pf/images/graemlins/laugh.gif

LOTI I VERBER

2 X

Laj laj laj laj
laj laj laj laj
laj laj laj laj
......................
......................
Refreni 2 X
------------------

Lot kam une e qaj per ty,
s´te takon,qe te qash ti
Lotin ty, s´ta prek njeri..
Dhe pse une vuaj,
bukurine tende..
I pergjerohem, cdo perendie
Driten e syve, si nje diell,
per ty do ta sjell.. [/qb]
faleminderit :wave: :thumbsup:
 

Alanis

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Fillimisht postuar nga Fantazia*:
[qb]
Fillimisht postuar nga *Mr. Love*:
[qb] Hey kush e gjen ate "e gjithe bota jemi dy" nga WSF!! me i shkatheti me i shpejti!! [/qb]
Kemi ndonje akullore ne me te shpejtit.. /pf/images/graemlins/laugh.gif

E gjithe bota jemi dy
WSF

Kur te hap syte neser dua te shoh ty Yeah
je gjithcka per mua ,gjithe bota jemi dy Yeah


I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te te gjej une ty, je engjell me jep jete
Se qenia jote flet gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy

Jane mijera fjale, kujtime qe me mua jetojne,
zgjedh nje album te vjeter dhe nje photo shikoj,
dy fjale te dedikoj, nje puthje te dergoj
nje mesazh nga shpirti im: "Ti e di njesoj vazhdoj,
ne te njejtet vende rri dhe te njejten pije pi,
ku je ti, jam une, ku jam une, je ti"
dhe ditet dhe netet e kane tani nje kuptim
"Jeto diten"-me the; Eshte bere motivi i shpirtit tim
qe vazhdon, vazhdon yo....dhe me ploteson,
me jep force, me forcon, Shpirt, ti ekziston!
Ne sekondat, minutat dhe oret qe jam me ty,
ne ditet, javet, muajt, viti qe jam me ty.....
Dhe kur asgje nuk me ndodh, une shpirt jam me Ty,
dhe kur gjithcka e bukur ndodh, une shpirt jam me ty,
le te ndodhe cfare te ndodhe, une shpirt jam me Ty......
Gjithe Bota Je per Mua.Gjithe Bota Jemi Dy....

(Refreni)
I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te t’gjej une ty, je engjell me jep jete
Se qenia jote flet, gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy


Yo,jemi prape bashke ne nje tren qe do na coje,
neper stacionet tona nuk e di ku do ndaloje,
nuk e di ku do mbaroje misioni qe kam nisur,
nje shenim:” Jeto diten” lexova ne letren e grisur
qe me sjell prane vetes time,vetja ime me mungon,
me sjell nje shenim kaq te thjeshte qe ekziston,
me nje jete qe jetoj njesoj sikur te jesh (thjesht mendoj per ty se ke nevoje qe te ndjesh)
Shpirti im ti e di, ti me sheh, ti me mbron,
ekziston, me ploteson ,njesoj eshte, njesoj vazhdon.
Jetoje- sic the-,jeto diten qe pason (Shpirti im une me ty gjithmone vazhdoj)
Momentet tona nga e verteta jone me vijne,
nuk kam me ndjenje te forte, vazhdojme bashke te rrime
Jam me shume se i lumtur se ne prape jemi te dy.
Gjithe bota je per mua, e gjithe bota jemi dy

Sa here malli me merr, une jetoj me ty, te ndjej ty si perhere
ti me shikon, ti me degjon, mendoj per ty,
te dua shpirti im, jemi te dy

I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te t’gjej une ty, je engjell me jep jete
Se qenia jote flet gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy

I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te t’gjej une ty, je engjell me jep jete
Se qenia jote flet gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy

I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj te t’gjej une ty, je engjell me jep jete
Je engjell me jep jete, je engjell me jep jete, je engjell me jep jete [/qb]
Une za konisht paguaj me shume se nje akullore /pf/images/graemlins/laugh.gif flm /pf/images/graemlins/wink.gif
 

dorieta

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

kjo eshte kenge:
produkt 28 _ detikimi

(FABI)
Ti ndjenjen time nuk e kuptove ti enderren timeemohove tek une nje dite prap do te jesh kembet lart do ti ngresh dhe do vazhdosh udhetimin...
(TURI)
Te lutem mos genje dhe pranoje te verteten se tani ka ardhur koha te presesh bileten gjith naten ti renkoje dhe arrije qiellin e shtat por kur vinte mengjesi nuk te gjeja me ne shtrat me shfaqeshe naive cfar kerkoje prej meje te ndryshoja boten dhe te vija rreth teje ok isha i marr dhe ne heshtje qendroja prisja te harroje dhe gjithcka te rifilloja por ti kishe komplekse se te vriste opinioni fjalet e atyre qe ne thonjeza te donin te donin virgjeresh se te quanin perendi ndersa une isha djalli qe sduronte dot njeri por tani shpirti im besom kam ndryshuar kurre nuk jam penduar se ndoshta kam gabuar pasi dita do te vije nje nate do ta kerkosh opkembet lart dhe udhetimin do vazhdosh....
(FABI)
Ti ndjenjen time nuk e kuptove ti enderren timeemohove tek une nje dite prap do te jesh kembet lart do ti ngresh dhe do vazhdosh udhetimin...
(ALBANI)
Kur te vazhdosh udhetimin mos u kthe mbrapa vetem ki kujdes ku ti hedhesh ato hapa dhe degjom e dashur se tilart mund te ngjitesh por mund te biesh poshte dhe ndoshta mund te vritesh pasi je mesuar te trajtojn me madheshti ti japin qe te gjitha seksiston tjeter njeri me mendime te semura qe gjithmon te rrethojn me njerez hipokrit qe rrugen ty ta tregojn e vertet ndihesh speciale te duket vetjakukull por kujdes e vogla barbi ndoshta je e humbur koha do te vij tek une do kthehesh nje dite dhe kembet lart do ti mbash ashtu si perdit po tregohem i sinqert e po ta them ne sy e shkuara me iku e ardhmja jo nuk ka ty jo se harrova eshte filozofi largohu zemer sa meparb se do te gjesh tjeter njeri...
(FABI)
Ti ndjenjen time nuk e kuptove ti enderren timeemohove tek une nje dite prap do te jesh kembet lart do ti ngresh dhe do vazhdosh udhetimin...
 

T3SHI

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

heeejj njerz, ju lutna nese ka mundesi tekstin e Hana Band - Ende e dua, Aurora - Genjeshtarja dhe A.D.X - mesnata (eja me zgjat doren)
faleminderiiiitt shuuuummm
 

shkoder_londer

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Nostalgjia nga ERMAL FEJZULLAHI

Nostalgjia ne mua mbreteron
Nga dita qe u ndame
E di se kam gabuar qe t’kam tradhetuar
Por s’jam fajtor

Si i ri qe jam, djallesi nuk kam
Me mashtruan per ca caste
Dhe me ben qe t’jem me te
S’jam fajtor, kam mbetur i gjor
Veq ty t’kujtoj dhe vehten e mallkoj

Per disa caste intime me te
Ti nga une shkove pa ze
Per disa caste te humba shpirti ime
A do ma falesh mua kete gabim

Nostalgjia prej dites qe ne u ndame
Mua me shkaterron
E di se kam gabuar qe t’kam tradhtuar
Por s’jam fajtor
Si i ri qe jam, djallesi nuk kam
Me mastruan per ca caste
Dhe me ben qe t’jam me te
S’jam fajtor kam mbetur i gjor
Veq ty t’kujtoj dhe vehten e mallkoj

Per disa caste intime me te
Ti nga une shkove pa ze
Per disa caste te humba shpirti ime
A do ma falesh mua kete gabim
 

shkoder_londer

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Femer e sponzorizuar nga ZANFINA ISMAILI

Mirmengjesii....
Cfare e mire te une te paska sjelle
Mirmengjesii....
A me vjen me shi apo me dielle.

Me dhurata diten po ma niss
e une veq nga puthjet po mashtrohem
copa cop moralin po ma griss
prap te dorezohem.

Cfare pervoje pate me tjera para meje
veq sponzorr e kurre e adhuruar
nuk dua me kafe asgje nuk du prej teje
nuk jam femer e sponzorizuar.
 

shkoder_londer

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Dashnoret e ferrarit nga ZANFINA ISMAILI

Une vetem une kam qen me ty
kur skishe pare as pijen me pagu
une vetem une isha aty
me te gjithe shoket une me te pajtu

Per ty kam ble per ty jam rreh
ty te kam fsheh
te kam sheru kam rreziku
me te shpetu.

E ti tash n'ferrari sillesh
sa e sa loqka per ty po perdridhen
dojn te jen femra e t'parrit
jo tuat po dashnoret e Ferrarit

Ku kan qen kur ishe zero
e une per ty krejt i kam sakrifiku
tash je boss e mu m'ke harru
por mbaje mend se ato nuk vlejn
as sa nje haube.

Une vetem une kam qajt per ty
kur nga shpetia me dal ti ske guxu
une vetem une lotet ti kam fshi
kur edhe Zotin e madh e ke mallku.
 

shkoder_londer

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Urime loqka ime nga ZANFINA ISMAILI

Nje rreze e bukur dielli
ne dhome me depertoj
buzeqeshjen ma ngacmoj
dhe faqen lehte me ledhatoj

Urime loqka ime
te deshiroj shume fate
jete me shume gezime
te lumtur dhe te gjate

Urime loqka ime
se ti e meriton
jeto me shume gezime
e gjithe bota po feston

E knaqur e shikova
ajo paralajmron
sikur deshi te tregoj
dite e madhe sot agoi

Vet jeta eshte e tille
shumehere duket deshtim
por nje dite me gezim
e hedh poshte qdo hidherim
 
Top