Thenje filozofike.

Hektor12

Locus omnem
"Ti je më i fuqishëm kur qëndron i heshtur. Njerëzit kurrë nuk presin heshtje. Ata presin fjalë, lëvizje, mbrojtje, sulm, të zmbrapsesh dhe të bësh përpara. Ata presin që të ketë përleshje; qëndrojnë gati me grushtat e ngritur, me fjalët pezull, të gatshme për të kërcyer nga gojët e tyre. Heshtje? Jo."
/Alison McGhee/
 

Hektor12

Locus omnem
Na duhet një rini kryeneçe dhe kryelartë.
Vetëm kjo do t'i shpëtojë ata, por edhe ne.
Ne e edukojmë si "dele."
Artan fuga.
 

Hektor12

Locus omnem
E verteta eshte se te gjithe do ju lendojne nje dite. Ju vetem duhet te gjeni ate per te cilen ja vlen te vuash.
~ Bob Marley ~
 

Landi78

Forumium maestatis
interesante.quote="Alephh, post: 998479, member: 13782"]Ji vetvetja. Te gjithe te tjeret jane te zene...


Oscar Wilde[/quote]
I
 

BeRaTsi_MiZeRje

Aktivist i AlbForumi
-Sekreti i jetës fshihet në faktin se sa arrin të jesh i zoti i vehtvetës
-Për interesat e vehtvetës edhe djalli mund ta citoj Biblën.
-Askush nuk mundë tu shërbej dy Përëndive .
-Zemra e njeriut ka kufi në dashuri por jo në urrejtje .
-Është e pamundur të dashurosh, të jesh i urtë dhe i menqur.
-Forca shpirtërore s'është gjë tjetër, veçse arti per të mbajtur mbyllur në zemer shqetësimin.
-Në vetmi, i vetmuari shqyen veten e vet; në shoqëri e shqyejnë të tjerët
-Gratë e bukura ua lëmë burrave pa fantazi
-Hajdutët të kerkojnë o jeten, o kuleten : Gratë i duan të dyja!
-Tri detyrat më të rënda të kësaj bote janë: ta shpërblesh urrejtjen me dashuri, pranimi i të pamundshmës dhe thënia-unë isha gabim.
-Çdo minutë që e kalon nervoz, humb gjatshtëdhjetë sekonda gëzimi të jetës sate.
-Njeriu cinik është ai i cili i din çmimet e të gjitha sendëve, por jo vlerat e tyre.
-Për të marrë duhet të dish të japësh.
-Zemra ka ndjënja që as truri nuk mund ti kontrollon.
-Ti nuk ne përshpërite në veshin tim por në zemrën time. Nuk ishin buzët e mia ato që puthe por ishte shpirti im.
-Të puthësh është sikur të pish ujë të kripur. Sa më shumë të pish, aq më i etur je.
-Gratë ende e mbajnë mend puthjen e parë mbasi meshkujt kanë harruar të fundit.
-Jeta, dhuratë e natyres. Dashuria, dhuratë e jetës. Puthja, dhuratë e dahurisë.
-Një burrë rrëmben puthjen e parë lutet për të dytën, kërkon të tretën, merr të katërten, pranon të pestën dhe duron gjithë të tjerat.
-Kur e ke këmbën jashtë gremines është e lehtë të japësh këshilla.
-Ati ynë që je në qiell, jepna fuqinë të mbajmë gojën mbyllur kur s'kemi gjë për të thënë.
-Vetia e gjeniut është ti furnizoj me ide budallenëjt e njëzet viteve më vonë .
-Ka shumë menyra që njeriu të pasurohet dhe këto janë kryesisht të këqija.
-Suksesi zakonishtë është rezultat i hapit të gabuar në drejtim të duhur.
-Tadhëtia më e rëndë është ajo ndaj atdheut.
-E tërë Dituria rrjedh nga Përvoja
 

BeRaTsi_MiZeRje

Aktivist i AlbForumi
-Vetëm në mbrëmje çmohet shtëpia.
-Kur flas pak them shumë. (Shekspeare-Dramaturg anglez)
-Ngandonjëherë heshtja eshtë më elokuente se çdo fjalë.
-Fundi i të qeshurit është mërzitja, fryti i të qarit është ngushëllimi.
-Bukuria e njeriut përbëhet nga bukuria e fjalës që flet.
-Tërë gjithësia e shkrirë në një qenie - kjo quhet dashuri.
-Dashuria është romani i zemrës.
-Dashuria është pëlhurë që e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje!
-Të dashurosh, edhe më keq të mos dashurosh, por më së vështiri është ta gjesh atë që të do!
-Nëse nuk të ka prekur dashuria, je duke ecur nëpër terr.
-Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
-Zemra është pasuri, që as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet.
-Dashuria nuk mund të jetë e thellë, nëqoftëse nuk është e pastër.
-Dashuria e përhershme është xhevahir, i cili ka nevojë për kuti të artë.
-Të vërtetat dhe femrat deri tek të cilat vjen lehtë, nuk kanë ndonjë vlerë të veçantë.
-Ka të ngjarë se dashuria s'është tjetër pos mirënjohje e kenaqësisë.
-Largësia i bën dashurisë atë që i bën fryma flakës; shuan të voglen, flakëron të madhen.
-Dashuria është lamtumira e fundit e historisë universale amini i universit.
-Dashuria është dëshirë e ndjenjave.
-Në çdo ndarje ka një imazh vdekje.
-Nuk ju kujtohet më se dashuria është mu si medicina, vetëm art për të ndihmuar natyren.
-Kur merr të flas dashuria do heshtur arsyeja.
-Dashuria është mjeshtër i madh, të mëson më një të qëlluar.
-Do të lavdëroj dashurin barabare me përëndinë, se dashuria e vertetë, na mban të gjallë në jetë!!!
-Gëzimi i dashurisë zgjatë vetëm një çast, vuajtja e dashurisë zgjat tërë jetën.
-Për një martesë ideale nevojitet; një grua e verbër dhe një burrë shurdh
-Mos u prish me vellanë për punë të shokut se shoqëria zhdukët vellazëria mbetet.
-Në perralla kafshët veprojnë si njerëzit, në jetë ndodhë e kundërta.
-Lumturia në botë i ngjan dritës së shkrepëtimës, ndriçimi i një sekondë sjell pas furtunë disa orëshe.
-Martesa është një urë në mes çthurjes dhe lumturisë.
-Ç'do lule ka erën e vet.
-Mendja e zbukuron njeriun.
-Pritet petku sipas shtatit.
-Sipas kohës vishet petku.
-Syri flet më shumë se buza.
-Syri zgjedh të bukurën, goja të ëmblën e zemra zgjedh të mirën.
-Njerëzit përçmojnë atë që s’e kuptojnë.
-Për të njohur mirë një tjetër, duhet të njohësh më parë vehten.
-Tërheqëse është vetëm martesa që vjen nga dashuria. Të martohesh me një vajzë vetëm pse ajo
është simpatike është njësoj si të blesh një send të panevojshëm vetëm pse është i bukur.
-Njeriu që s'mund të mbrojë mendimin e vet i ngjan një qyteti të pambrojtur.
-Kur jemi të lumtur jemi gjithnjë të mirë. Por jemi te mire nuk jemi gjithnje te lumtur
-Bota është kopsht zologjik në të cilin asnjëri nuk mban evidencën mbi ndarjen e dhenëve nga ujqit.
-Kush kerkon dekorate nuk e ka merituar, kush e ka merituar, nuk i nevojitet.
-Përparësia e alkoolit kontrabandë është se i mbyt njerëzit para se të mësohen te pinë.
-Tavolina e punës është vend ku vendoset për fatin e botës.
-Perri i ngateruar nuk zgjidhet me nguti.
-Egzistenca dhe lumturia e shoqerisë njerëzore varet nga gruaja. UN them: aty ku mungon gruaja asaj i duhet bërë një shtatore prej druri.
-Bukuria për një herë, dituria për gjithherë-Te jetosh eshte gjeja me e rralle ne bote. Pjesa me e madhe e njerzve ekziton dhe asgje me shume.-Eshte nje mekat i vertete qe mesojme leksionet e jetes vetem atehere kur nuk na duhen me.-Egoizmi nuk kosiston ne ate qe te jetojme si na pelqen por, qe te detyrojme te tjeret te jetojne si na pelqen ne.-Eshte e nevojshme te lozesh gjithmone ndershmerisht, kur ke ne duar letra fituese-Pasioni ngjyros me ngjyrat e tij çdo gje qe prek.-Injoranca eshte gjithmone e kuqe.-Askush nuk mund te jete padron i vetes ne qoftese me perpara nuk e njeh veten.-E verteta ju perket pak njerzve kurse , gabimi eshte prone e te gjitheve.-Ne qofte se dikush harrin te jete zot i vetes, do kthehet me vone dhe i te tjereve.-Zgjatja e pasioneve tona , ashtu si dhe zgjatja e jetes , nuk varen nga ne.-Sikur te mos kishim difekte , nuk do ndienim kaq kenaqesi kur te vinim re difektet e te tjereve.-Premtojme sipas shpresave tona dhe mbajme premtime sipas frikave qe kemi.-Mund te gjenden femra qe nuk kane pasur asnje aventure por, eshte shume e rralle te gjenden qe kane patur vetem nje.-Dashuria e vertete eshte si fantazmat: te gjithe flasin por, pak e kane pare.-Luc de Clapiers de Vauvenargues-Asgje qe zgjat shume eshte e pelqyeshme , perveç jetes : akoma e duam.-Kur plakesh , eshte e nevojshme te vishesh gjithmone ne menyre elegante.-Urrejtja e te dobtit nuk eshte aq e rrezikshme sa miqesia e tyre.-E veshtire nuk eshte te jesh inteligjent por, te dukesh i tille.-Me e tmerrshmja e te gjitha ndjenjave eshte ndjenja e te pasurit shpresa te vdekura,
 

joetisti_

Locus omnem
-Sekreti i jetës fshihet në faktin se sa arrin të jesh i zoti i vehtvetës
-Për interesat e vehtvetës edhe djalli mund ta citoj Biblën.
-Askush nuk mundë tu shërbej dy Përëndive .
-Zemra e njeriut ka kufi në dashuri por jo në urrejtje .
-Është e pamundur të dashurosh, të jesh i urtë dhe i menqur.
-Forca shpirtërore s'është gjë tjetër, veçse arti per të mbajtur mbyllur në zemer shqetësimin.
-Në vetmi, i vetmuari shqyen veten e vet; në shoqëri e shqyejnë të tjerët
-Gratë e bukura ua lëmë burrave pa fantazi
-Hajdutët të kerkojnë o jeten, o kuleten : Gratë i duan të dyja!
-Tri detyrat më të rënda të kësaj bote janë: ta shpërblesh urrejtjen me dashuri, pranimi i të pamundshmës dhe thënia-unë isha gabim.
-Çdo minutë që e kalon nervoz, humb gjatshtëdhjetë sekonda gëzimi të jetës sate.
-Njeriu cinik është ai i cili i din çmimet e të gjitha sendëve, por jo vlerat e tyre.
-Për të marrë duhet të dish të japësh.
-Zemra ka ndjënja që as truri nuk mund ti kontrollon.
-Ti nuk ne përshpërite në veshin tim por në zemrën time. Nuk ishin buzët e mia ato që puthe por ishte shpirti im.
-Të puthësh është sikur të pish ujë të kripur. Sa më shumë të pish, aq më i etur je.
-Gratë ende e mbajnë mend puthjen e parë mbasi meshkujt kanë harruar të fundit.
-Jeta, dhuratë e natyres. Dashuria, dhuratë e jetës. Puthja, dhuratë e dahurisë.
-Një burrë rrëmben puthjen e parë lutet për të dytën, kërkon të tretën, merr të katërten, pranon të pestën dhe duron gjithë të tjerat.
-Kur e ke këmbën jashtë gremines është e lehtë të japësh këshilla.
-Ati ynë që je në qiell, jepna fuqinë të mbajmë gojën mbyllur kur s'kemi gjë për të thënë.
-Vetia e gjeniut është ti furnizoj me ide budallenëjt e njëzet viteve më vonë .
-Ka shumë menyra që njeriu të pasurohet dhe këto janë kryesisht të këqija.
-Suksesi zakonishtë është rezultat i hapit të gabuar në drejtim të duhur.
-Tadhëtia më e rëndë është ajo ndaj atdheut.
-E tërë Dituria rrjedh nga Përvoja
Po ti i paske thene te tera, s'na ke lene gje ne te tjereve :) Te bukura.
 
Top