Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

Djep

Forumium maestatis
Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

Shprehuni, dhe te shofim e te bejme dallimin ndermjet atyre qe kane ndopak gusto per muziken tone, e atyre qe jane brryla.
 

moonlight

Primus registratum
Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

kshu si e ke bo hapjen ti, paskam frike me shkrujt une. /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

moonlight

Primus registratum
Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

ok, Djaloshi dhe shiu, Lemza, Ne shtepine tone, - Vace Zela;
Valsi i lumturise (-boo harrova)
E duam lumturine, Nuk jam vetem -Parashevi Simaku
Eja, Jeto dhe jeten time -Ardit Gjebreja
Kenga e nenes, Me do apo s'me do -Anita Take;
Pyes lotin -Elsa Lila;
Miresia, Rri prane meje, Fatit i besoj -Mira Konci;
nje kenge 'Vendlindja ime' e fest. 93, harrova kush e kendon, mjaft prekese;
Ante i tokes sime -Rovena Dilo;
Pesha e fatit -Aleksander Gjoka, Manjola Nallbani dhe dikush tjeter;
Emigranti, Arbereshe; Ku shkoi ai djale -Irma Libohova;
Deshire dhe heshtje, Me pelqen, Hija -Ritfolk
Zemrat ua lendonim, Lot ne shi -Redon Makashi.
Dite dimri -A. Gjoka;
Iken dallendyshet -M. Nallbani;
Nata, Fati yne shprese e marrezi-Aurela Gace.
oh, 'Ca pika shiu rane mbi qelq' kenduar nga Inva Mula (me pelqen shume kjo e fundit).
Kaq per tani edhe me shume nga c'u kerkua i kam. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

moonlight

Primus registratum
Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

'Ca pika shiu rane mbi qelq' = 'Mall' /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

NYC_GUY

Primus registratum
Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

Me qene se po flasim per 15 kenget me te mira "ever " ( blendi ever = ne vite ose pergjithmone ) .

1- "Kur me vjen burri nga Stani " - Tefta Tashko Koco

kushdo qe ka degjuar versionin origjinal te kasaj kenge te pa dubluar ose edituar besoj do me kuptoje pse eshte nr 1.

2- "Jon" - Ardit Gjebrea

3- " Per ty atdhe " - Mentor Xhemali

4- " M ka marr malli per nenen time " -Merita Halili

5- " Qeraxhi i Grebenese " - Eli Fara

6- " Kenga e Celo Mezanit " - e kane kenduar shume , me
pelqen kur e kendon
Aurela Gace .

7- " Male o ju Male " - Selami Kolonja

8- " Une e dua Shqiperine " - Gezim Nika

9- " Djaloshi dhe shiu " - Vace Zela

10- " Moj Zoge " - Parashqevi Simaku

11- " A kane uje ato burime " - laver bariu

12- " O Kosove o djep lirie " - Arif Vladi

13- " Balade per Jakup Ferin " - Djemte e detit .

14- " Une kam lindur Shqipetar dhe do vdes keshtu " -Aurela Gace

15 - " Dua me shume Shqiperine " - Grupi Lira.

po qe se nuk ju kujtohet ndonjera dhe jeni kurioze me thoni ti shkruaj vaargjet .
 

Ema

Goddes
Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

Duke shpresuar qe te jesh duke folur per muziken e lehte...

1.E duam jeten-Tingulli i zjarrte
2.Djaloshi dhe shiu-vace Zela
3.Kaq e pat gjith kjo dashuri-Mira konci
4.Jeto-Ardit Gjebrea
5.Ndodh ne jete-Motrat Libohova
6.Afrohu-Ritfolk
7.Dite dimri-aleksander Gjoka
8.Vitet e shkolles-R.makashi& Bledar Sejko
9.Fati yne shprese e marrezi-Aurela Gace
10.Lulet e majit-Ermira Babaliu
11.Thuaj m'do apo s'me do-Anita Take
12.Me pa vellai sot me nje djale-Nertila Koka
13.Qeshu rini-M.Reka,B.Sejko,R.Makashi
14.Sa shume qenkam gabuar-Djemte e detit
15.Shi bie ne Tirane-Fitnete Tuda
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

|♪| 15 kenget me te bukura shqiptare ne kohera per mua jane keto |♪|:

Gjethja e Dafines - Gaqo Çako

O Moj e Bukur Arberi - Vaçe Zela

Per Ty Atdhe - Mentor Xhemali

Male O Ju Male - Selami Kolonja

Janines çi Pane Syte - Polifonike

Baballaret - Ema Qazimi

Zgjodha Njerine - ( ?? )

Nje Djep mbi Barrikada - Marina Grabovari

Globi Rrotullohet - David Tukiçi

E Dija se do te Vish (alo, alo alo..) - Luan Zhegu

Ne Duart e Nenes - Bashkim Alibali

Ne Shtepine Tone - Vaçe Zela

Te Lulezoje ndonje Pranvere (eja o shoku yne...) - Kozma Dushi

Çel si Gonxhe Dashuria (erdha tek ty, me drite ne sy...) - Gezim Çela, Nertila Koka

Lypsar - Ritfolk
 

IgLi

Primus registratum
Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

Ok, me siguri keto nuk jane 15 kenget me te mira shqiptare, por jane me te mirat per mua, keshtu qe evitojini komentet :

15 - A. Gjoka, A. Gace - Pranvera e humbur (se di nese e kam te sakte titullin, e kane kenduar ne '97)
14 - A. Gjoka, M. Nallbani - Pesha e fatit
13 - Elton Deda - Qyteti Im
12 - Redon Makashi - Dikur une luaja me ndjenjen e saj
11 - R. Dilo, P. Cako - Per nje cast me ndali zemra
10 - Djemte e Detit - Balade per Jakup Ferrin
9 - Djemte e Detit - Dhimbja
8 - Djemte e Detit - Endrra ime
7 - Djemte e Detit - Mos Qaj
6 - Djemte e Detit - Kohe Pa Ty
5 - Djemte e Detit - Lamtumira
4 - Gjergj Jorgaqi - Eja
3 - Ritfolk - Drejt Fatit Tim
2 - Djemte e Detit - jo Tani
1 - Tingujt e Zjarrte - Na Lini te Jetojme
 

tutu

Primus registratum
Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

R. Dilo, P. Cako - Per nje cast me ndali zemra

A di ndonjeri ku mund ta gjej kete kengen neper internet? E kam degjuar vetem nje here kete vere te "Dua me shume Shqiperine" dhe ma kapi veshi. Ne e di njeri se ku qarkullon, lutem te ma thote. Rrofshi!

P.S. Igli, baladen e Jakup Ferrit para se ta nxirrnin Djemte e Detit e kane kthyer ne variant metali Iced Earth. Nuk e di a ke degjuar variantin e tyre? Jam habitur jashte mase kur e kam degjuar per here te pare se cne Iced Earth me melodi shqiptare. Nuk e di titullin e albumit, sepse ma ka pas incizuar ne nje kasete nje cun nga Kosova.
 

tutu

Primus registratum
Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

urrrrrrrra e gjeta te fajtori, po nuk e degjoj dot tani se po me jep ca message errors...mbase me vone...
 

POMPACIU

Forumium praecox
Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

Nuk mund ti quash "brryla" robat pse dikush degjon Metallica e dikush tjeter preferon Moli`n. Kshu sic e ke nis ti po aq brryl sa te duket dikush me preferenca te tjera kundrejt pelqimeve te tua anasjelltas do mendoje dikush tjeter per ty!

une do te permend disa te preferuar te muzikes Shqiptare:
<ul type="square">
[*]Ritfolk
[*]Tingulli Zjarrt
[*]Thunder Way
[*]Aleksander Gjoka
[*]Redon Makashi
[*]Mister
[*]Djemt e Detit
[*]Akullthyesit
[*]Alban Emiri
[*]Elton Deda
[/list]
keto me kujtohen per momentin dhe qe kane qene me te vertete te talentuar, do doja me permend edhe kitaristin e pa`arritshem Bledar Seiko`n(pseudonimi Qepa).
pOMPA
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

Pompe, vetem nje gje doja te t'thoja (pa i hyre hic asaj teme se "brrylit"). Nqs. flasim per kengetaret, ajo lista jote duket OK, po me legjenda te kenges shqiptare si Vace zela e Inva Mula do dukej shume me teper realiste.
 

tutu

Primus registratum
Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

- Mall-- poezia e Kadarese e kenduar nga Inva Mula
- Kur te jem larguar shume (nuk ia di titullin ne fakt)--poezia e D.Agollit kenduar nga A. Gjebrea
- Fitnede Tude (Shpresa, Rruge, Shi bie ne Tirane, Nje dite, etj)
- Ritfolk (ne menyre te vecante Uje)
- Ne shtepine tone (me kujton ate cunin e vogel, dhe kur ecen neper korridoret e "Emin Duraku-t"--uhhh, me kujtohet klasa e pare pas 17 vjetesh)
- Potpuri dasme dibrane
- Gjitonen qe pata prane /pf/images/graemlins/laugh.gif
- nje kenge shkodrane qe e kendon Bujar Qamili, (it goes sth, blah blah...kur te jemi bashke ne te dy, do na shikjojne me zili, etj)
- Ante i tokes sime & Per nje cast me ndali zemra- Rovena Dilo
- Gjethja e dafines & Valsi i lumturise (amon o zot sa revolucionare /pf/images/graemlins/laugh.gif )
- A thua enderr je ti (Minatori)
- Dua me shume Shqiperine
- O nate, o ere (Eranda Libohova) -- this song gives me the goosebumps ( e kam pas degjuar ne vere, para se te ikja)
- nje kenge e veriut, sth like "O mor djale, mor djale i ri, a ke dal ndonjehere ne carshi..."
- Nen portokalle moj te gjeta une ty, lulet e limonit moj te binin mbi sy /pf/images/graemlins/laugh.gif (se c'lidhje kane lulet e limonit poshte portokalles vetem ai qe ka bere tekstin e di)
- Moj e bukura Morene, Lule lule maca maca, dhe cdo kenge tjeter arbereshe

Jam e sigurte qe kam harruar kenge qe me pelqejne shume, po keto me erdhen ndermend tani...

P.S. Djep, mua me ler pa note /pf/images/graemlins/smile.gif
 
Top