Universitet me te mira ne ITali?

VIMAR

Forumium praecox
Universitet me te mira ne ITali?

Cilat jane disa nga universitete me te mira ne Itali?
 

komino

Valoris scriptorum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

varet cfare kriteri do te perdoresh per klasifikimin
do te mbarosh shpejt e nuk te intereson fort cilesia e studimit sepse do te kthehesh

do te kesh nje vend pune me te garantuar ne itali dmth universitet me te veshtire

kerkon nje qe te jep me shume lehtesira financiare

do tekthehesh shpesh ne shqiperi e duhet te jesh afer portit (psh ne Bari)

PASTAJ DUHET ZGJEDHUR FAKULTETI
do nje qe pranon shume te huaj sa per te futur kembet e pastaj ta nderrosh.

do nje me te ardhme ne shqiperi apo ne europe

perse je me prirur

e shume pyetje te tjera qe varen vetem nga Ty
pasi te vendosesh per keto zgjedhja e univestitetit eshte shume e lehte
 

komino

Valoris scriptorum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

une mund te te them se si funksionon ne padova por te pakten me thuaj fakultetin qe te informohem
ekonomiku eshte i ri por ngame te miret ne itali (pas milanos dhe venezia) pokeshtu jane edhe juridiku mjeksia inxhinieria (jo te rinj por te mire) flitet qe jane te me te thjeshta shkencat politike, letesi filozofi, gjuhe, shkenca edukimi, shkenca kominikimi etj
shpenzimet mesatare jane 600-700 euro ne muaj
bursa studimit e plote eshte 3500 euro ne vit dhe ne vitin e pare varet nga mesatarja e notave te matures (ato te provimeve) dhe te ardhurat ekonomike (pagat e prinderve, pronat etj)
nje vajtje ardhje ne shqiperi kushton rreth 200 euro (me traget)
ajo qe te kushton me teper eshte shtepia nqs nuk merr konvikt (gjithsesi jo para dhjetorit)200 eur dopio
eshte edhe veshtie ta gjesh se jane ca si shume rraciste
po deshe hidhi nje sy ofertave per shtepi ne
www.cercalloggio.it (nqs mundesh te leverdis ta gjesh para se te nisesh)
ne economik pranohesh me konkurs (gjithsej 10 te huaj e 240 italiane e zakonisht konkurojne 30 te huaj e rreth 500-1000 italiane) ne venezia eshte pa konkurs por edhe atje vende te kufizuar per te huaj (si kudo)
nqs do ti hedhesh nj sy web site te padoves
www.unipd.it
www.economia.unipd.it
www.juri.unipd.it
venezia www.unive.it
informacione per te gjitha universitet e rregullat per te huajt ne pergjithesi mbase igjen tek site i MURST apo MUST tani nuk e mbaj mend mire po e gjen shpejt
nqs te pelqen nje fakultet i vecante shkruaj se cfare te duhet dh edo perpiqem te informohem sapo te mbaroj sezonin e provimeve
 

GjeniuSoft

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Meqe behet fjale per universitetet me te mira ne Itali, desha te pyesja se cilet mbahen si me te miret per degen informatike. Nqse ndonjeri ka ndonje informacion ose ndonje eksperience personale do te ishte me shume interes.
Gjithe te mirat.
GjeniuSoft
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Universitete ne Itali ka mjaft.
Instituti me i mire dhe qe zhvillon mesim ne anglisht eshte ai i Firences, por eshte ne pergjithesi pasuniversitar dhe mjaft i veshtire per te hyre.
Sapienza eshte universitet mjaft i mire, me nam, mirepo eshte shume popullor, gje qe do te thote se ka shume studente, dhe sallat e leksioneve jane plot me mijera studente, jo qindra. Kjo eshte e keqe se nuk arrin te mesosh shume nga profesoret, por vetem nga librat.
Natyrisht qe ne Bolonja ka fakultete mjaft te mire. Sistemi i Bolonjas eshte adoptuar ne shume shkolla jashte Italise.
Natyrisht universitete te tjera neper Itali kane fakultete mjaft te mira. Keshtu qe varet se cfare do te ndjekesh ti!
Suksese sidoqofte!
/pf/images/graemlins/smile.gif
 

swatch

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Fillimisht postuar nga gene:
[qb] une mund te te them se si funksionon ne padova por te pakten me thuaj fakultetin qe te informohem
ekonomiku eshte i ri por ngame te miret ne itali (pas milanos dhe venezia) pokeshtu jane edhe juridiku mjeksia inxhinieria (jo te rinj por te mire) flitet qe jane te me te thjeshta shkencat politike, letesi filozofi, gjuhe, shkenca edukimi, shkenca kominikimi etj
shpenzimet mesatare jane 600-700 euro ne muaj
bursa studimit e plote eshte 3500 euro ne vit dhe ne vitin e pare varet nga mesatarja e notave te matures (ato te provimeve) dhe te ardhurat ekonomike (pagat e prinderve, pronat etj)
nje vajtje ardhje ne shqiperi kushton rreth 200 euro (me traget)
ajo qe te kushton me teper eshte shtepia nqs nuk merr konvikt (gjithsesi jo para dhjetorit)200 eur dopio
eshte edhe veshtie ta gjesh se jane ca si shume rraciste
po deshe hidhi nje sy ofertave per shtepi ne
www.cercalloggio.it (nqs mundesh te leverdis ta gjesh para se te nisesh)
ne economik pranohesh me konkurs (gjithsej 10 te huaj e 240 italiane e zakonisht konkurojne 30 te huaj e rreth 500-1000 italiane) ne venezia eshte pa konkurs por edhe atje vende te kufizuar per te huaj (si kudo)
nqs do ti hedhesh nj sy web site te padoves
www.unipd.it
www.economia.unipd.it
www.juri.unipd.it
venezia www.unive.it
informacione per te gjitha universitet e rregullat per te huajt ne pergjithesi mbase igjen tek site i MURST apo MUST tani nuk e mbaj mend mire po e gjen shpejt
nqs te pelqen nje fakultet i vecante shkruaj se cfare te duhet dh edo perpiqem te informohem sapo te mbaroj sezonin e provimeve [/qb]
o gene
te te bej ca pyetje?
kur ka dalur fakulteti ekonomik i venezias me i mire se ai i padoves? po ai i milanos? apo e kisha fjalen per bocconin? mos i jep informazione te gabuara njerezve.
 

giulia

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Universiteti me i mire per ekonomik ne Itali nje nder me te miret ne Europe eshte ai i Bocconit ne Milano eshte privat po jo dhe aq i shtrejte, per tu rregjistruar ne te duhet te kesh mbrojtur Toeflin.
 

mostro

Putraku
Re: Universitet me te mira ne ITali?

storia del arte--firenze
facolta di lettere e filosofia /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

inah

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Fillimisht postuar nga giulia:
[qb] Universiteti me i mire per ekonomik ne Itali nje nder me te miret ne Europe eshte ai i Bocconit ne Milano eshte privat po jo dhe aq i shtrejte, per tu rregjistruar ne te duhet te kesh mbrojtur Toeflin. [/qb]
o rrusho fol per veten tende ti qe nuk eshte i shtrenjte.se edhe per italianet ketu eshte i shtrenjte e jo me per ne shqiptaret e shkrete qe shpresojme te bursa dhe te puna per te mbajtur veten.bocconi eshte shume shume i shtrenjte.
 

romeo

Forumium maestatis
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Psikologji- Padova

Ekonomik- Bocconi Milano

Juridik - Cattolica Milano

Edhe ne Bologna dhe Firenze pastaj ka shume fakultete te mira

:angel:
 

Merlin

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Fillimisht postuar nga GjeniuSoft:
Meqe behet fjale per universitetet me te mira ne Itali, desha te pyesja se cilet mbahen si me te miret per degen informatike. Nqse ndonjeri ka ndonje informacion ose ndonje eksperience personale do te ishte me shume interes.
Gjithe te mirat.
GjeniuSoft
-----------------
Ah Informatike!! Nqs me te vertete do te besh mendet rrush e kumbulla kjo eshte dega me e mire,
po e provoi vete dhe te them te drejten duhet nje culo grande per laurearsi, une studioi ne Universita di Venezia corso do laurea in Informatica dmth ate qe ti kerkoje,eshte shume i bukur dhe po aq i veshtire dhe shume i shtrejte me taksa qe duhet te paguash + jeta qe ketu eshte me e shtrejte se askund tjeter per te tjerat c'te them eshte Fantastike dhe e mrekullushme si qytet,nje pyetje: a ka pare babi se do te duhen po erdhe ktu... po beja shaka ne disa gjera dhe te uroi sukses kudo qe ta vazhdosh.
per me shume info:www.dsi.unive.it
hajt tung
 

Diddy19

Su@mi
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Me thuaj sa leke ke te them c'universitet te ndjekesh!

Gjithsesi,per informatike,me i miri eshte La Sapienza ne Rome!Dega:inxhinieri informatike!
 

assassino26

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Fillimisht postuar nga loren^:
[qb] Me thuaj sa leke ke te them c'universitet te ndjekesh!

Gjithsesi,per informatike,me i miri eshte La Sapienza ne Rome!Dega:inxhinieri informatike! [/qb]
Un kam 100 euro,shkoj dot per shkenca politike ne perugia :confused: :confused:
 

Diddy19

Su@mi
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Me 100 Euro s jeton dot as 2 dite ne Perugia!Rri aty ku je me mire! /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

komino

Valoris scriptorum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Fillimisht postuar nga swatch:
[qb]
Fillimisht postuar nga gene:
[qb] une mund te te them se si funksionon ne padova por te pakten me thuaj fakultetin qe te informohem
ekonomiku eshte i ri por ngame te miret ne itali (pas milanos dhe venezia) pokeshtu jane edhe juridiku mjeksia inxhinieria (jo te rinj por te mire) flitet qe jane te me te thjeshta shkencat politike, letesi filozofi, gjuhe, shkenca edukimi, shkenca kominikimi etj
shpenzimet mesatare jane 600-700 euro ne muaj
bursa studimit e plote eshte 3500 euro ne vit dhe ne vitin e pare varet nga mesatarja e notave te matures (ato te provimeve) dhe te ardhurat ekonomike (pagat e prinderve, pronat etj)
nje vajtje ardhje ne shqiperi kushton rreth 200 euro (me traget)
ajo qe te kushton me teper eshte shtepia nqs nuk merr konvikt (gjithsesi jo para dhjetorit)200 eur dopio
eshte edhe veshtie ta gjesh se jane ca si shume rraciste
po deshe hidhi nje sy ofertave per shtepi ne
www.cercalloggio.it (nqs mundesh te leverdis ta gjesh para se te nisesh)
ne economik pranohesh me konkurs (gjithsej 10 te huaj e 240 italiane e zakonisht konkurojne 30 te huaj e rreth 500-1000 italiane) ne venezia eshte pa konkurs por edhe atje vende te kufizuar per te huaj (si kudo)
nqs do ti hedhesh nj sy web site te padoves
www.unipd.it
www.economia.unipd.it
www.juri.unipd.it
venezia www.unive.it
informacione per te gjitha universitet e rregullat per te huajt ne pergjithesi mbase igjen tek site i MURST apo MUST tani nuk e mbaj mend mire po e gjen shpejt
nqs te pelqen nje fakultet i vecante shkruaj se cfare te duhet dh edo perpiqem te informohem sapo te mbaroj sezonin e provimeve [/qb]
o gene
te te bej ca pyetje?
kur ka dalur fakulteti ekonomik i venezias me i mire se ai i padoves? po ai i milanos? apo e kisha fjalen per bocconin? mos i jep informazione te gabuara njerezve. [/qb]
meqenese e paske merak se kush eshte ne vend te pare ta them une se qe kur ekonomiku ne venezia eshte me i mire se ne padova

qe prej 400 vitesh

(kaq i vjeter eshte ai i ne venezia ndersa me pak se 10 ai ne padova)
pevec kesaj e them nga experienca personale mbi aulat e ambientet (tani studioj ne padova pasi studiova 2 vjet ne venezia)
persa i perket bibliotekes qe eshte shume e rendesishme ne nje universitet ne padova gjen shkretetire po ta krahasosh me venezia.
per profesoret nuk kam cte them sepse jane te njejtet qe paradite japin mesim ne venezia e pasdite ne padova ndonjehere me po te njejtat texte
megjithate nqs ke durim te lexosh dhe jo deshiren per te bere vetem polemika mund te shohesh me lart se kam thene qe gjithcka varet nga ajo qe kerkon nga nje universitet
une personalisht jam me mire ne padova se venezia nuk me pelqen si qytet (nuk ka te beje universiteti ketu)

ah se per pak harrova edhe presidenti i fakultetit ne padova kur prezantoi veten e fakultetin na tha se po per perpiqeshim te konkuronin me venezia e milano

megjithate une nuk do ti keshelloja askujt keto 3 universitete sepse jane te veshtira e ne fund te fundit per ne kane te njejten vlere si Urbino ( ku me kane thene se diplomen ta japin me zor )

heres tjeter ne vend qe te kundershtosh mendimet e dikujt shiko te japesh ndonje tendin se do kishte me shume vlere
 

assassino26

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Fillimisht postuar nga loren^:
[qb] Me 100 Euro s jeton dot as 2 dite ne Perugia!Rri aty ku je me mire! /pf/images/graemlins/tongue.gif [/qb]
Ta kom llafin qe kam 100 Euro ne dite
(mi ka premtu babi qe te vazhdoj shkollen) /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Nqs behet fjale per Sociologji vend te pare ze Trento,por edhe inxhinjeria dhe informatika nuk ngelen mbrapa.
Me te vertet jane fakultet te rinj,por jane jashtezakonisht te zhvilluar,behet nje investim shume i madh.
 

Erind

Forumium maestatis
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Konkluzioni te gjitha unit. ne itali kane cilesi dhe te nxjerrin te pergatitur. do te beje mire te kaloje nje dite dhe te shikoje te gjitha qytet ne degen qe kerkon se tani e kane te gjithe websitin e tyre ku kane dhe shume info.
te gjitha unit ne itali i gjen tek kjo adrese.
---- www.miur.it ----
suksese ne rrugen e re.
 

Diddy19

Su@mi
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Ndoshta nuk ka sh rendesi universiteti,po deshira dhe vullneti i hekurt per te mesuar.Presoret mund te jene sh te kualifikuar,librat qe keshillohen mund te jene te nje niveli cilesor po deshiren per te mesuar s ta jep dot as presori e as libri.Po nuk e pate ate eshte e kote te dallosh nje universitet nga nje tjeter.

Po ne Itali kemi edhe C.E.P.U-n.Aty shkon edhe Totti.E keni pare sa bukur e thote :" Ci ho andato anch'io" /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Top