Universitet me te mira ne ITali?

Danae

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Universiteti me i mire ne Itali eshte "La Normale di Pisa" qe eshte falas por duhet te jesh as,te gjithe studentet laureohen me 110 e lode perndryshe do ishte nje disfare totale.Universiteti eshte falas ne Pisa.
Bocconi eshte i mire,po jo aq sa Normalja.
 

Rambla

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Shkolla Normale e Pises eshte padiskutim me e mira, por kur kerkova ne internet per deget qe ishin aty, nuk kishte dege per ekonomi :confused: , kishte matematik, fizik, ekonomi jo. la Normale pastaj eshte me kompletuar kurse Bocconi eshte ekskluzivisht per ekonomi (8 corsi) kurse per jurisprudence ka vetem 1 corso.
Bocconi eshte i shtrenjt por duke qene se ne ketu mbahet me i miri per ekonomik e justifikon faktin qe kushton pak. :shrug:
 

Danae

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

nje nder universitetet me te mira ne Itali eshte ai i Sienes per ekonomik.Duke qene i lidhur drejtperdrejt me Monte dei Paschi di Siena prestigji dhe pregatitja i kane dhene disa here vendin e pare ne gjithe italine,duke iu referuar listes per universitetet me te mira ne gjithe italine te corriere della sera e la repubblica.
Lista behet vit per vit,nuk di nese ketu perfshihen shkollat private,por nese shkon tek bocconi punen e ke te garantuar kudo;kushton tepershtrenjte sipas meje plus qe une bocconianet i kam alergji vetjake.Jemi ne konkurrence ketu ne Ucl,per programet e shkembimit /pf/images/graemlins/laugh.gif per me teper ke te drejte te fitosh burse ne siena.
Ah siena...nje nder universitetet me te mira do te thoja;organizimi nuk eshte i keq,plus qe 110 e lode i Sienes vlen teper.
per me teper info nese i intereson kujt mund te me kontaktoni me pm.
Mua me ka hape shume rruge ne fakt.
 

Rambla

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

me jep pak kohe sa ti njoh mire studentet e bocconit dhe pastaj te jap nje mendim se si jane /pf/images/graemlins/laugh.gif

ucl ? çfare universiteti eshte?

p.s. universitetin e sienes se kisha degjuar ndonjehere te ishte kaq i mire...sa te rrosh do te mesosh
 

pippo

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

tru tru trurir duhet dhe deshira se pastaj
per te tjerat pak rendesi ka . po te jesh i zoti çan
 

Danae

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Universiteti Katolik i Louvanit.
Tashi nami dhene nuk ka marre,por studentet qe studiojne nese jane tregu te zote kane pase shume mundesi per te hec perpara.
 

the genie

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Ciao a tutti! jam e re ne albforum..dhe jame shume e kenaqur qe gjeta kete teme ketu. Ju lutem kam nevoje per ndihme ketu.
Jam duke dhene provimet e shkolles se mesme ne londer, dhe kam offerta nga universitet ne londer kuptohet me kondita.
prinderit preferojne qe une te vazhdoj universitetin o ne siena or ne Bolonja.
Me vjen turp te pranoj qe mbi termat e conditat per te vazhduar studimet ne itali s'e kam idene fare. Aiuto a tutti! Kush jane universitetet me te mira per avokature nga ana ekonomike dhe prespektive.
Ne kthim ju mund te me pyesni per c'do gje mbi studimet universitare ne londer/angli (c'do lloj pyetje tashme jam bere experte) /pf/images/graemlins/smile.gif
 

the genie

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

nuk e di aty ne itali po ketu pervec degree (corso di laurea) extra mund te besh shume activitete te tjera, sporti, vegel muzikore, gjuhe te huaj, gazetari, etc

a eshte e njejta gje edhe per universitetet italiane?
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Genie,

e dashur, keshilla ime eshte qe t'i ta ndjekesh shkollen e larte ne Britanine e madhe, sidomos nese ti dhe familja jote do te jetoni atje. C'kuptim ka te studiosh ne Itali nderkohe qe je ne Londer? Diploma e vendit ku jeton ka me shume peshe kur kerkon pune.

Plus qe shkolla ne Itali vete te pakten 5 vjet provime + 1 vit tezen dhe kjo nese je studente e shkelqyer, ndersa ne Angli e mbaron per tre ose kater vjet, plus 1-2 vjet master.
Me sa di une ne Britanine e madhe nga shkolla del solicitor, dhe duhet te japesh nje lloj provimi, ose me sakte te kesh mbaruar Oxbridge per t'u bere barrister, por eshte boring si pune, zemer. /pf/images/graemlins/smile.gif

Nese do te studiosh ne Evrope te keshilloj qe shkollen ta fillosh ne Angli dhe vitin e dyte te shkosh per exchange qofte nga programet e shkolles, qofte me Erazmus. Eshte shume e bukur si eksperience dhe te njihen creditet ne Angli.

Personalisht mendoj se shkolla britanike eshte edhe me e mire nga aspekti akademik.

C'te te them tjeter pervec se suksese /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Prodigychild01

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Universitet me te mira ne ITali?

Analfabeti qe hapi temen, nuk ka nevoje per universitet. Atij i duhet te kthehet prape ne fillore te mesoje te shkruaje shqip.
 

the genie

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Falemnderit Linos dhe une jam shume dakort me keshillen tuaj po fatkeqesisht une ketu jetoj me vellain dhe familja eshte ne tirane. Ketu jam pa njeri kurse ne italine s'i numeroj dot. E di qe ne UK pesha e unit eshte me e rende po mos harroni se njeriu ka nevoje per shume gjera te tjera. Une ketu deri tani kam dalur shume shume mire po me mungone familja. me mire ne itali dhe marre 1 laurea me me pak peshe se sa ne londer dhe te kaloj ne depresjon nervor. E kam shume te veshtire te adaptohem ketu!


saper Prodigy
Ju nuk dini c'fare flisni se ta dinit do arrini ta kuptoni sa e rendesishme eshte te marresh 1 keshille qe ka te beje me uni, me te ardhmen tende. Po ndoshta ti s'je ne kete kategori ose je arrogant
 

Florus

Forumium maestatis
Re: Universitet me te mira ne ITali?

prinderit preferojne qe une te vazhdoj universitetin o ne siena or ne Bolonja.

pershendetje genie!

si keshille po te jap ate qe te rrish atje ku je. e di qe shume gjera jane me te veshtira por ne fund do tja vleje barra qerane :thumbsup:
nqs e ke ndare mendjen qe do vish ne itali zgjidh opsionin e dyte te prinderve /pf/images/graemlins/smile.gif

nqs ke pyetje apo do sqarime per shkollen (kushtet etj...) me shkruaj ne PM
:wave:
 

Prodigychild01

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

genie,

Ndersa tema eshte shume interesante dhe e rendesishme per te gjithe kolopucat qe jane duke menduar per universitetin, hapesi i temes eshte pak analfabet nga shqipja.

Ne titullin e temese ka dy gabime drejtshkrimore: Universitet duhet te jete ne numrin shumes, dhe Italia eshte shkruajtur gabim. Prandaj ai qe ka hapur kete teme ka probleme me te medha se zgjedhja e nje universiteti, si psh te mesoje te shkruaje shqip.

Po keto gabime drejtshkrimore, nuk jane aq te thjeshta sa ne dukje. Ato perfaqesojne nje grup shume te madh te rinjsh medioker qe nuk kane tru per universitet dhe per arsye te ndryshme (presione familjare, shoqerore, ose thjesht ego) shpenzojne vite e mijera dollare ne nje nderrmarje te deshtuar qe nga fillimi. Ketij grupi ju bej thirrje te sinqerte nga zemra te mesojne ndonje zanat si mekanik makinash, riparues frigoriferash, shofera kamionesh, edhe te pakten do te jene deri diku te suksesheme ne jete.

P.S. Edhe pak arrogant jam, po per kete flasim ne teme tjeter. :idea:
 

the genie

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

prodigy ha ha
degjo nuk e di se detu ka kolopuca po student middleage i wasn't expecting either.

pse do ae vetem te kritikosh?
kur njeriu shtyp ben dhe gabime ashtu si dhe ti
(jo suksesheme po sukseseve) ha ose ndermarrje jo nderrmarje

sa per analfabetet shqipetare qe vazhdojne te studjojne ne universitetet e huaja jam shume dakort ekzistojn e me shume se sa ma priste mendja.
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Ciao a tutti! jam e re ne albforum..dhe jame shume e kenaqur qe gjeta kete teme ketu. Ju lutem kam nevoje per ndihme ketu.
Jam duke dhene provimet e shkolles se mesme ne londer, dhe kam offerta nga universitet ne londer kuptohet me kondita.
prinderit preferojne qe une te vazhdoj universitetin o ne siena or ne Bolonja.
Me vjen turp te pranoj qe mbi termat e conditat per te vazhduar studimet ne itali s'e kam idene fare. Aiuto a tutti! Kush jane universitetet me te mira per avokature nga ana ekonomike dhe prespektive.
Ne kthim ju mund te me pyesni per c'do gje mbi studimet universitare ne londer/angli (c'do lloj pyetje tashme jam bere experte)

--------------------
jolin

--------------------------------------------------------------------------------
Postime: 47 | Nga: uk | Regjistruar: Maj 2004 | IP: e Regjistruar |

genie

Anëtar/e
Anetar/e # 8377

Shkruajtur më 31 Maj, 2004 00:14
--------------------------------------------------------------------------------
nuk e di aty ne itali po ketu pervec degree (corso di laurea) extra mund te besh shume activitete te tjera, sporti, vegel muzikore, gjuhe te huaj, gazetari, etc

a eshte e njejta gje edhe per universitetet italiane?

--------------------
jolin


-------------------------


te dyja universitetet qe te kane keshilluarit prinderit jane shume te mira.
per te filluar studimet eshte shume e thjesht.
duhet te paraqitesh diplomen e shkolles se mesme(ne rastin tend angleze , besoj se nuk ka nevoje per ekuivalence)edhe te paguash taksat.(jane rreth 500 euro prima rata )
cdo vit studimi mund te besh kurse a scelta qe te plotesosh 60 crediti/vit ku mund te zgjedhesh lende qe te pelqejne.
sigurisht ketu nuk hyjne si ne angli sporti, vegel muzikore etj etj.

nqs se ke nevoje per me shume informacion jam ketu , por besoj se eshte shume i qarte siti perkates i universiteteve.
per me shume mund te lecosh.
siena: http://www.unisi.it/
bologna http://www.unibo.it/


ciaoooo e benvenuta :wave:
 
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Din gje ndonjeri prej jush qe jeni ne shqiperi o kudo qe ndodheni sa eshte tot e eurove qe ambasada o cosullata italiane ne shqiperi kerkon per studente qe duan te vazhdojne shkollen ne itali???kam degjuar qe ka kaluar nga 1600 euro ne 4200 eshte e vertet???
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Sono state pubblicate le disposizioni per l’iscrizione degli studenti stranieri alle Università italiane stabilite dal Ministero dell’Istruzione, Università e Ricerca italiano. (www.miur.it)
C’è tempo fino al 25 giugno 2004 per presentare la domanda di preiscrizione presso gli Uffici Consolari italiani (Ambasciata d’Italia - Cancelleria Consolare; Consolato Generale d’Italia – Valona; Consolato di Scutari).
Informazioni dettagliate in merito alle iscrizioni, insieme all’elenco dei posti riservati presso le singole Università ed i recapiti degli atenei, pubblicate come ogni anno con un’apposita iniziativa editoriale sulla stampa albanese, potranno inoltre essere consultate sul sito dell’Ambasciata (www.ambitalia-tirana.com).
Per ulteriori informazioni è inoltre a disposizione l’Istituto Italiano di Cultura, al numero 04257237.

Si fa notare che la fideiussione bancaria (da esibire all’atto della richiesta di visto) quest’anno è di 350 euro per ogni mese dell’anno accademico, per un importo complessivo di 4.200 euro :smash:

DOCUMENTAZIONE DA CONSEGNARE AGLI UFFICI CONSOLARI
ENTRO E NON OLTRE IL 25 GIUGNO 2004

:eek: 1.

Domanda di preiscrizione all’Università prescelta con l’indicazione di un solo corso universitario, di un recapito telefonico, un recapito in Italia e di una mail (Modello A) redatta in originale e duplice copia.

2. Titolo finale degli studi secondari in originale, munito di traduzione e legalizzazione. (Titolo conseguito al termine di un periodo scolastico di almeno 12 anni)
I candidati che conseguiranno la maturità nella sessione estiva 2003 – 2004, presenteranno un certificato rilasciato dalla scuola attestante la frequenza e i voti del 1°, 2°, 3° anno e il 1 semestre del 4° anno, “con riserva” di presentare all’Ambasciata il diploma in originale entro il 31 luglio 2004.

3. Eventuale certificazione di conoscenza della lingua italiana rilasciata dalle seguenti Università:
Roma Tre, Perugia, Siena, in originale e due fotocopie semplici.
Tale certificazione costituisce titolo utile per il punteggio delle graduatorie

Coloro che non hanno superato l’esame CELI 3 del 24 novembre 2003 organizzato dall’Istituto Italiano di Cultura oppure coloro che non vi hanno partecipato saranno sottoposti, in occasione della presentazione della domanda di rilascio del visto per studio universitario, ad una verifica della conoscenza della lingua italiana.

4. Due fotografie di cui una autenticata dall’Ufficio Consolare.

5. La documentazione deve essere presentata in tre esemplari, di cui un originale e due fotocopie.

NOTA BENE
Per i titoli di studio albanesi è necessario che :
a) siano tradotti in italiano, autenticati dal notaio e legalizzati presso il Ministero degli Affari Esteri albanese;

b) la firma del Preside che li ha rilasciati sia autenticata dal Provveditore agli Studi dei relativi distretti e quella del Provveditore dal Funzionario del Ministero dell’Educazione.Tale autentica deve essere tradotta in italiano e legalizzata dal Ministero Affari Esteri albanese.

c) Gli Uffici Consolari restituiranno successivamente i titoli di studio originali, muniti di
legalizzazione e di dichiarazione di valore.


CALENDARIO PER IL RICEVIMENTO DEGLI STUDENTI
PRESSO GLI UFFICI CONSOLARI:


Ambasciata d’Italia – Cancelleria Consolare – TIRANA

I cittadini albanesi residenti a (fa fede il luogo di emissione del passaporto):
Kurbin, Tirane, Durres, Kavaje, Elbasan, Peqin, Gramsh, Pogradec, Korce, Devoll, Kolonje
saranno ricevuti per le formalità inerenti la preiscrizione presso l’Ufficio Commerciale dell’Ambasciata d’Italia, Rruga Elbasanit 125/1 dalle 9.00 alle 13.00 e dalle 15.30 alle 17.00.
Gli interessati sono pregati di presentarsi secondo il seguente ordine alfabetico del cognome:
Dalla A alla D 15 giugno
Dalla E alla H 16 giugno
Dalla I alla K 17 giugno
Dalla L alla M 18 giugno
Dalla N alla P 21 giugno
Dalla Q alla R 22 giugno
Dalla S alla T 23 giugno
Dalla U alla Y 24 giugno
Dalla X alla Z 25 giugno
E’ indispensabile presentarsi personalmente, muniti di passaporto e di 2 foto formato tessera.

Consolato Generale d’Italia – VALONA

I cittadini albanesi residenti a (fa fede il luogo di emissione del passaporto):
Berat, Delvine, Fier, Gjirokaster, Kucove, Lushnje, Mallakaster, Permet, Sarande, Skrapar, Tepelene, Vlore
saranno ricevuti per le formalità inerenti la preiscrizione dal lunedì 7 giugno fino al venerdì 18 giugno, dalle 08.00 alle 12.00 presso il Centro di Cultura italiana, Università tecnologica Ismail Qemali. Gli interessati sono pregati di presentarsi secondo il seguente ordine alfabetico del cognome
Dalla A alla Ç 7 giugno
Dalla D alla Ë 8 giugno
Dalla F alla H 9 giugno
Dalla I alla K 10 giugno
Dalla L alla M 11 giugno
Dalla N alla P 14 giugno
Dalla Q alla RR 15 giugno
Dalla S alla TH 16 giugno
Dalla U alla Y 17 giugno
Dalla X alla ZH 18 giugno
E’ indispensabile presentarsi personalmente, muniti di passaporto e di 2 foto formato tessera.

Consolato d’Italia – Scutari

I cittadini albanesi residenti a (fa fede il luogo di emissione del passaporto):
Diber, Has, Malesia e Madhe, Mirdite, Kukes, Lezhe, Puke, Shkoder, Tropoje
saranno ricevuti per le formalità inerenti la preiscrizione presso il Consolato d’Italia a Scutari secondo il seguente ordine alfabetico del cognome:
Dalla A – D 04.06.2004 alle ore 8.00
Dalla E - H 04.06.2004 alle ore 14.00
Dalla I – K 07.06.2004 alle ore 9.00
Dalla L - N 08.06.2004 alle ore 8.00
Dalla O – R 09.06.2004 alle ore 8.00
Dalla S – Z 10.06.2004 alle ore 8.00
E’ indispensabile presentarsi personalmente, muniti di passaporto e di 2 foto formato tessera.
 

komino

Valoris scriptorum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

genie

nuk di ne siena por per juridikun ne bo. me kane folur keq (ne kuptmin qe mbaron me shpejt dhe eshte me pak i vleresuar kur kerkon pune)

nese do te besh vete nje llogari te vogel mbi shpenzimet, ne padova (qe eshte nga me te veshtiret) duhet te vesh ne llogari minimumi 6-7 vjet. Taxat univeristare ne itali jane te paperfillshme dhe ne rraport me te ardhurat e mesataren e notave.
persa i perket shpenzimeve te jeteses - jo me pak se 600 euro ne muaj.

nese kerkon shtepi per studente(apo thjesht per te pare qerate) www.cercalloggio.it
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Bocconi,Milano . Siç ju pergjigjen dhe me lart..

Persa i perket nje shkrimi qe pash Prodigy..Mund te them nje BLLEAHH!!! Turp.
NJerzit kan probleme&dyshime mbi jeten e tyre..ky fut traplliqe persa i perket DREJTSHKRiMiT , ehhhhhh medet!!! Dhe moderoni fjalet... mos ofendoni me fjal te "ulta".
 
Top