Universitet me te mira ne ITali?

jozi

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Shqiptaret marrin bursa ne universitet italiane, sigurisht qe po!!!
Ne rradhe te pare jane kushtet ekonomike qe e vendosin e ne rradhe te dyte aftesia per te mbrojtur kete te drejte me provime, me sakte me numero di crediti.Kjo per sa i perket burses se studimit regionale(adisu).Pervec kesaj universitete te ndryshme vendosin ne dispozicion bursa studimi per merite, te cilat zakonisht jane me te pakta ne numer dhe paraqesin nje mundesi me te ngushte perfitimi.
 

mariastela

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

pershendetj una jam maria edhe jam kete vit maturantne dhe kam deshiren e madhe per te vazhduar universitetin ne itali per juridik osediplomaci por po aq sa deshiren kam dhe dilemn se ne cfare qyteti duhet t eshkoj
doj te dija nese dikush me ndoihmon se sa jane kuoutat dhe se sa eshte mundesi per te marr burs?a duhte te besh nje kerekes prane universitet qe tani apo seshte e nevojshem
pra gjera te tilla
do me hynte shum ne pune mendimi juaj per te dlen nga ky confusiteti
flm pres ndihme nga ju
 
K

kridi

Guest
Re: Universitet me te mira ne ITali?

o gene
te te bej ca pyetje?
kur ka dalur fakulteti ekonomik i venezias me i mire se ai i padoves? po ai i milanos? apo e kisha fjalen per bocconin? mos i jep informazione te gabuara njerezve.
 
K

kridi

Guest
po shikoja komentet dhe mendova se mund te me ndihmoni me disa informacione.un vazhdoj ekonomikun ne fakultetin e tiranes jam ne vit te pare dhe masterin deha ta vazhdoja ne nje universitet te italise por dua te di cfare kriteresh duhen per ta vazhduar atje dhe pagesat qe mund te behen apo shpenzimet pa burse.ndersa per te fituar nje burse nuk e di si funksionon dhe skam asnje informacion si behet aplikimi dhe cfare merren parasysh.desha ti di qe tani qe te kem informacion dhe se si vazhohet masteri kur un mas 2 viteve do kem diplome shqiptare si mund ta vazhoj masterin atje anjihet apo jo...kerkoj keto informacione qe te mund te di qe tani a i kam mundesit ta vazhdoj atje ne menyre qe te mbroj italishten nderkohe qe vazhdoj shkollen.do tju isha shum mirenjohese nese mund te me pergjigjeni
 

aria

Primus registratum
ju lutem mund te me thoje dikush se cilat jane procedurat qe duhen ndjekur per tu regjitruar ne universitetin e Padoves ose te La Sapienzes? e kam fjalen per master ne shkenca juridike. po universiteti i milanos si eshte?
 
Last edited:

katsune

cherry blossom
ju lutem mund te me thoje dikush se cilat jane procedurat qe duhen ndjekur per tu regjitruar ne universitetin e Padoves ose te La Sapienzes? e kam fjalen per master ne shkenca juridike. po universiteti i milanos si eshte?
pershendetje aria :)

duke bere nje kerkim te shpejte ne internet kjo eshte nje nder statistikat e fundit mbi radhitjen e universiteteve italiane per degen e shkencave juridike.

uni.png

nese kontrollon sitet e universiteteve qe te interesojne, aty do gjesh edhe procedurat per studentet e huaj qe duan te aplikojne. p.sh ky eshte siti i Milano Statale: www.unimi.it
kliko lart tek Studenti, pastaj majtas te del nje liste me opsione sipas kategorise qe te intereson. aty gjen kategorine "Studenti internazionali" ku japin shpjegime te detajuara ne lidhje me aplikimet dhe dokumentat qe nevojiten per te huajt, dhe "Proseguire dopo la laurea - Master" ku mund te lexosh per masterat.

pac fat. :)
 

lolrockabye

Primus registratum
mund te me te thote dikush se kush eshte universiteti me i mir per sa i perket deges se informatikes ose inxhinieri informatike ???
 

Airbourne

Papirus rex
Cani cervelloni, hanno il doppio dei neuroni dei gatti.

I cani hanno il doppio dei neuroni dei gatti: quasi 530 milioni contro 'appena' 250 milioni.
Lo dimostra il primo censimento che ha contato le cellule nervose che costituiscono la parte più evoluta del cervello, la corteccia, in 8 specie di carnivori, domestici e selvatici. Si scopre così che i gatti, anche se battuti dai cani, hanno lo stesso numero di neuroni degli orsi bruni, mentre i procioni, per quanto piccoli, hanno un cervello che se la gioca alla pari con quello dei primati. L'uomo non è stato considerato nella ricerca, ma è notevole l'intervallo che lo separa dalle altre specie, con i suoi 16 miliardi di neuroni. A snocciolare tutti i numeri è lo studio pubblicato sulla rivista Frontiers in Neuroanatomy dal gruppo internazionale di ricerca guidato dall'americana Vanderbilt University, in Tennessee. In questo studio volevamo confrontare diverse specie di carnivori per vedere la relazione tra il numero dei neuroni e le dimensioni del cervello, spiega la neuroscienziata Suzana Herculano-Houzel. Io sono cinofila al 100% ammette la ricercatrice ma, premesso questo, i nostri dati suggeriscono che i cani hanno la capacità biologica di fare cose più complesse e articolate rispetto ai gatti. Perlomeno, adesso abbiamo delle informazioni di carattere biologico che le persone potranno usare nelle loro discussioni su chi sia più intelligente, tra cane e gatto.

4bn3fe2a370de2xzs4_800C450.jpg
 
Top