Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

Diskutime tek 'Gjuhësia' filluar nga alinos, 16 May 2004.

 1. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  O zog, eshte rrenja yll, por eshte edhe "di", dhe ne fakt, dielli eshte nje yll qe djeg (dieg). Besoj se u sqaruam, eshte fare e thjeshte. :book:
   
 2. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Meqë jemi tek emrat dhe prejardhja e tyre, edhe pse kam përshtypjen që ka qenë hapur një temë tjetër e ngjashme para se të hapej kjo, ja një listë e disa (101) emrave që përdoren sot në Shqipëri dhe në viset shqipfolëse, si dhe prejardhja (origjina) e tyre (Një sqarim - shumë prej nesh mund të mos jenë dakord me prejardhjen e disa emrave të caktuar të cilët i mbajmë për të huaj,. por çdo emër të mëposhtëm unë e qauj emër të mirëfillët shqiptar dhe mund të pranoj rastësitë(koinçidencat) që kanë me ato që disa prej nesh mund t’i quajnë emra të huaj. Pra, nuk ma ndjen fare nëse dikush mendon se fjala “nimfë” ka aksh prejardhje! Këtu unë e kam përdorur si emër të krijuar nga gjuha shqipe, pavarësisht se kush dhe kur e krijoi):

  1. Erlehta (+Erleht) ► erë e lehtë, fllad, freski
  2. Erjona (+Erjon) ► era jonë, aroma jonë
  3. Sidita ► si dita, porsi dita, e bardhë, e kthjellët
  4. Kaltrina ► e ngjyrës së kaltër, blu (me përkëdheli)
  5. Dorarta (+Dorart) ► duararta, me duar të arta, punëtore, e shkathët
  6. Gojarta (+Gojart) ► gojëartë, gojëëmbël, i sjellshëm, i urtë
  7. Lindita ► lind dita, kur lind dita, në ag
  8. Bardha (+Bardhi, Bardhosh) ► e bardhë, e çelur
  9. Blerta ► e ngjyrës së blertë, e lulëzuar, pjellore
  10. Bjeshka ► e bjeshkëve të maleve, malësore
  11. Diellza ► e diellit, si dielli (me përkëdheli)
  12. Evesta ► me vesë, e freskët, e njomë
  13. Valdete (+Valdet) ► si valë deti, e lëkundshme, e brishtë
  14. Valona (+Valon) ► që valon, si valë, lëkundës
  15. Marjeta ► me jetë të mbarë, e lumtur, me fat
  16. Miranda (+Mirand) ► që ia ka ënda (anda, geg.), me ëndë të mirë, e dëshirueshme
  17. Mirvjena ► e mirëseardhur, e mirëpritur
  18. Ebelta ► me bel, e hijshme, belhollë
  19. Ermira (+Ermir) ► me erë të mirë, aromëmirë
  20. Symira (+Symir) ► me sy të mirë, sybukur
  21. Saemira (+Saimir) ► që është e mirë, habitshëm e mirë
  22. Ditmara (+Ditmar) ► ditëmbarë, me ditë të mbarë, me fat
  23. Blerina (+Blerim) ► që bleron, që lulëzon (me përkëdheli)
  24. Jetarta (+Jetart) ► me jetë të artë, me jetë të kënaqshme
  25. Fatbardha (+Fatbardh) ► me fat të bardhë, me fat të mirë, e lumtur
  26. Fatmira (+Fatmir) ► me fat të mirë, e lumtur
  27. Besmira (+Besmir) ► me besë të mirë, e besës
  28. Besjana ► e besës (me përkëdheli)
  29. Dëshira ► që do, dëshiron (me rrënjë nga folja “dua”)
  30. Fatjona (+Fatjon) ► fati ynë, e ardhmja jonë
  31. Zamira (+Zamir) ► me zë të mirë, zëmirë, zëbukur
  32. Majlinda (+Majlind) ► e lindur në muajin Maj
  33. Hirushe ► e përhirtë, punëtore, e qetë
  34. Arjeta SHIH “JETARTA”
  35. Ardita (+Ardit) ► ditëartë, me ditë të mbarë
  36. Marlinda (+Marlind) ► e lindur mbarë, me mbarësi
  37. Eranda ► që pëlqen erën, që ia ka ënda për erën, freskinë
  38. Rezarta (+Rezart, Rezear) ► me rreze të artë, i shkëlqyeshëm, i kthjellët
  39. Sidrita ► porsi drita, i bardhë, i ndritur
  40. Shpresa ► që ka shpresë, me të ardhme (me rrënjë nga folja “pres”)
  41. Çiljeta ► që çel jetë, pjellore, jetëdashëse
  42. Zana ► me zë, që ka zë të bukur
  43. Nimfa ► që ndihmon, ndih (nifmon, nih – dial. geg.), jetëdhënëse, e dashur
  44. Rea ► si re, e resë, hyjnore, qiellore
  45. Sirena ► syrënë, sybukur, që po i bien sytë nga bukuria
  46. Qëndresa ► që qëndron, e fortë, trime, e pathyeshme
  47. Lule (+Lulëzime, Lulëzim) ► e natyrshme, si lule, pjellore
  48. Lëndina (+Ledina) ► e fushës, lëndinore, pjellore
  49. Yllka (+Ylli) ► e hijshme, rrezëlluese si yll, e bukur
  50. Afërdita ► si Ylli i Mëngjesit, si agimi, e ndritshme
  51. Edlira (+Idlir) ► e dëlirë, e lirë, e hapur, e kthjellët
  52. Dashamira (+Dashamir) ► që na do të mirën, mirëdashës, i respektueshëm
  53. Erkënda (+Erkand) SHIH “ERANDA”
  54. Edona ► që e duam (e dona, geg.), e dashur
  55. Ejona ► jona, që na përket
  56. Anembana ► e kudondodhur, e të gjithëve, që ndodhet anembanë
  57. Lumturi ► e lumtur, e qeshur
  58. Mirvete ► që shkon (vete) mirë, e shëndetshme
  59. Durime (+Durim) ► që zgjat, jetëgjatë, e fortë
  60. Shpëtime (+Shpëtim) ► që shpëton, jetëdhënëse, trime
  61. Arlinda (+Arlind) ► që ka lindur si ar, e shtrenjtë, e shndritshme
  62. Sibora ► si dëborë, e bardhë, e pastër
  63. Borana ► e rrethuar nga të gjitha anët me borë, e pastër si dëbora
  64. Hana (+Hëna) ► si hëna, vezulluese
  65. Bukuri (+Bukurosh) ► e bukur, që ka bukë (brumë), e shëndetshme, e mirëformuar
  66. Ilira (+Ilir) ► e prejardhur nga fiset ilire, shqiptare e vjetër
  67. Zgjim ► që zgjohet, syçelur
  68. Dritan ► i rrethuar nga dritë, që ka dritë aneqark, që lëshon dritë
  69. Besar ► i besës, besnik
  70. Besart (+Besfort) ► me besë të fortë, besnik
  71. Trim ► i fortë, i guximshëm
  72. Kreshnik ► i fortë, krenar, kryelartë (nga emri “krye, kre”)
  73. Burim ► që buron, që lind, pjellor
  74. Mirush (+Mirash, Mirosh) ► i mirë, i ëmbël (me përkëdheli)
  75. Urim ► që uron, i dëshirueshëm
  76. Krijim ► që krijon, që lind, pjellor
  77. Fllad ► me erë të lehtë, i freskët, i ri
  78. Bamir ► që bën mirë, bamirës, ndihmues, i dashur
  79. Jeton ► që rron, jetëgjatë, me jetë
  80. Bardhyl ► si yll i bardhë, i çelur, i ndritshëm
  81. Endrit (+Indrit) ► që fal dritë, i zotë, i aftë
  82. Afrim ► që afron, që bashkon, që lidh
  83. Agim ► si agu, i bardhë, i çelët
  84. Ermal ► me erë mali, i freskët, i pastër
  85. Detar ► i detit, i lindur anës detit
  86. Ditor ► i ditës, i bardhë
  87. Dashnor ► që do, që dashuroni, i afrueshëm
  88. Fisnik ► i fismë, vazhdues tradite, i sjellshëm
  89. Besnik ► i besës, besëtar
  90. Kujtim ► që kujton, që sjell ndërmend
  91. Ndriçim ► që ndrit, i pastër
  92. Shkëlqim ► që shkëlqen, vezullues
  93. Jamarb (+Jamarbër, Arbër) ► që është arbër, shqiptar i vjetër (nga “i bardhë”, shqipe e lashtë – “arg”)
  94. Leutrim ► që ka lindur (lerë, dial.tosk.) trim, i fortë
  95. Krenar SHIH “KRESHNIK”
  96. Armend ► mendartë, me mendje të kthjellët, të artë
  97. Artan ► i artë, i rrethuar me ar nga të gjitha anët, i tëri në ar
  98. Visarjon ► visari ynë, thesari ynë, i shtrenjtë, i vyer
  99. Përparim ► që ecën para, i shkathët
  100. Silis ► si lis, i lartë, shtatlartë
  101. Mandrit ► që mban dritë, rrezatues, i pastër

  Cili emër ju pëlqen më shumë? Mua më pëlqejnë emrat Sidita, Dorarta, Besar dhe Evesta. Mund ta shtoni, njëkohësisht, listën, ku emrit tuaj t’i jepni shpjegimin nëpërmjet shqipes. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 3. Financieri

  Financieri Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Lym - Ka disa kuptime:
  1. Lum nona per ty.
  2. Njeri i trashe.

  Perdorimi: Shyqyr qe t'erdhi Lymi gjall o lum plaka.
   
 4. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  :lol: me ke kujtu nje gje per te qesh :lol:
   
 5. Guest

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  ADRIAN/A vjen nga deti adritatik
  ARTUR arusha e madhe
  KRISTINA emer krishter
  TEODOR/A nga greqishtja, dhurate e zotit
  LUAN i fuqishem
  NIKOLIN emer i krishtere nikolaus
  BEATA e lumtura
  IRENA paqesorja
  JULIA ndricuesja
  KATJA e pafajshmja
  SELMA mbrojtesja
  SOFIA e ditura nga greqishtja
   
 6. balforum

  balforum Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  O fantazia_g ,c'fare do me thene Kristodhulo dhe Karaxhaferi se i ditke mire prejardhjet e emrave greqisht /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 7. silvia

  silvia Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  teme interesante po te kisha cfare te shkruaja:)
  just kiding:)
  ok le te themi

  wendy emer anglosakson
  do te thote maid ose shqip sherbyese
  kaq emer i bukur dhe cfare kuptimi /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. ilsadin

  ilsadin Guest

   
 9. Shkelqim

  Shkelqim Guest

   
 10. Desa

  Desa Guest

   
 11. esilda

  esilda Guest

   
 12.  
 13. seiri

  seiri Guest

   
 14. mirdita

  mirdita Papirus rex

  A mundesh mem tregu emri Albina nga vjen a ??:)
   
 15. INIT

  INIT Forumium maestatis

  Albinos vjen nga latinishtja qe do te thote i bardhe, keshtu qe i bije ne femerore Albina te jete e bardhe !!! ( Perdoret dhe ne italishten e sotme per te treguar njerz me tipare te bardha, si floke dhe lekure .... ) ;)
   
  mirdita and Al-Punk like this.
 16. mirdita

  mirdita Papirus rex

  A ban mem tregu edhe per dy emra njani esht Elda e tjetri Mirsi qfar d.m.th kan a nese mundesh mem tregu :)
   
 17. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Faleminderit shum shum :)
   
 18. INIT

  INIT Forumium maestatis

  Elda eshte nje komune ne spanje, ndersa Mirisi, vjen nga gjuha sllave qe do te thote arome, ere .... ( Si pershembull ere manushaqje, ose arome manushaqje !!! ) :)
  Ska nevoje per falenderime MIRDITA eshte kenaqesi !;)
   
  mirdita likes this.
 19. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Faleminderit shum Init te kokshe gjeni :)
   
 20. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Teuta,agron,genti,taulant perdoren edhe ne ditet e sotme kane qene emra iliresh.
   

Shpërndajeni këtë faqe